W piknikach i wypoczynku w plenerze jesteśmy mistrzami. Uwielbiamy wypoczywać na świeżym powietrzu, zaszyć się z dala od innych, cieszyć się chwilą spędzoną w rodzinnym gronie.  Cieszyć się wolnością i podziwiać piękno przyrody wokół siebie. Jeżeli tak jak my lubicie aktywny wypoczynek, gry plenerowe, nie boisz się kleszczy i komarów lato to doskonała pora by zaprosić swoich bliskich na piknik. Dzieciaki z pewnością będą przeszczęśliwe.

Jak zorganizować piknik z dziećmi?

O czym warto pamiętać organizując piknik dla całej rodziny? Jak przygotować się do takiego wypadu za miasto? Na co zwracać uwagę, o czym pamiętać pakując siebie i dzieci? Dziś kilka podpowiedzi, na co ja zwracam uwagę wybierając się na piknik w plenerze! Piknik w plenerze jest super pomysłem na rodzinne spędzenie czasu, spotkanie z przyjaciółmi.

Wypoczynek w Arturówku

Zorganizowanie pikniku to jedna z ciekawszych rzeczy, które możecie zaproponować dzieciakom w wakacje. Piknik latem może być cudownym przeżyciem dla naszych dzieci pod warunkiem, że będziemy pamiętać o kilku bardzo istotnych drobiazgach! O czym musimy pamiętać organizując wypoczynek z dziećmi w plenerze?

Arturówek

Z pewnością przyda się koc lub mata piknikowa. W sklepach możecie zaopatrzyć się w specjalne koce piknikowe z warstwą izolacyjną na spodzie. Taki koc z warstwą izolacyjną będzie świetnie izolował przed wilgocią, drobnymi kamieniami, szyszkami itp. Koniecznie spakujcie preparat odstraszający kleszcze i komary. Wiadomo, nie możemy liczyć, że jak spryskamy się specjalnym preparatem to na 100 procent nie złapiemy kleszcza lub nie dopadną nas komary. Piszę to, ponieważ mój synek kilka tygodni temu wrócił z kleszczem z lasu. Po każdorazowym wypoczynku w miejscach bardziej narażonych warto się dokładnie obejrzeć. Szczególnie teraz, kiedy plaga kleszczy jest naprawdę zatrważająca. Z pewnością przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czapka z daszkiem, ktore ochronią nas przed słońcem.

 Jak na pikniku zapewnić rozrywkę sobie i dzieciom?

Piknik w plenerze to dla nas zazwyczaj bardzo aktywny wypoczynek. Mając tak jak my młodego odkrywcę wspólnie z nim poznajmy świat i okolicę w której się zatrzymujemy. Obserwujemy ptaki, roślinność i owady. Staramy się bardzo aktywnie spędzać czas i wypoczywać wśród zieleni.

Tak naprawdę wszystko zależy od tego jak lubicie wypoczywać, czy leżąc na trawie z książką w ręku, czy uganiając się za piłką lub grając w planszówki. Jest bardzo wiele rzeczy, które rodzinom pozwalają miło spędzić czas. Ja ze sobą zawsze zabieram książkę, ponieważ uwielbiam czytać na świeżym powietrzu. Jasiek ostatnio zabiera ze sobą zeszyt i zestaw kredek, ponieważ uwielbia malować to, co znajduje się wokół nas oraz lupę.

Co warto zabrać ze sobą na piknik? Hot lista

W tej części podpowiem, co zabrać na piknik z dziećmi i jak zabezpieczyć jedzenie. Pamiętając o dzieciach zabierzmy dla nich wybrane zabawki. Jaś zawsze zabiera lornetkę i zestaw małego przyrodnika. Można zabrać piłkę, jeżeli wybieramy miejsce, w którym można pograć lub ostatni hit u nas, dysko piłkę. Zapewne lista ta w przypadku każdej z rodzin będzie ruchoma, bo tak naprawdę od Waszych upodobań i potrzeb zależy, co zabierzecie ze sobą na piknik.

Poniżej znajdziecie listę rzeczy uniwersalnych, o których warto pamiętać pakując się na piknik:CO ZABRAĆ NA PIKNIK Z DZIEĆMI

  • Koc piknikowy z warstwą izolacyjną, mamy takie dwa i są rewelacyje
  • Napoje – ja zdecydowanie polecam wodę niegazowaną
  • Okulary przeciwsłoneczne i nakrycie głowy
  • Coś do czytania i zabawy – idealna będzie książka, piłka, scrable, karty do gry, memory lub inna rodzinna gra planszowa
  • Przekąski na pikniku, które warto odpowiednio zabezpieczyć i zapakować do kosza piknikowego lub torby piknikowej ze specjalnymi wkładami chłodzącymi
  • Preparat przeciwko komarom i kleszczom oraz preparat do opalania
  • Turystyczna apteczka, niestety nigdy nic nie wiadomo. Na wyposażeniu powinny być plastry, bandaż i woda utleniona lub coś do odkażenia (dla mnie to absolutna konieczność, jeżeli spędzam czas w plenerze z dzieckiem)
  • Chusteczki jednorazowe, chusteczki nawilżane  i papier toaletowy
  • W przypadku, jeżeli planujecie poznawać okolicę z pewnością przyda się Wam mapa
  • Dla dzieciaków super opcją jest lupa, lub szkło powiększające
  • Być mozę warto zabrać, przeciwdeszczówkę lub cieplejszą bluzę
  • Jeżeli lubicie posłuchać muzyki z pewnością przyda się małe przenośne radyjko
  • Można zapakować hamak, być może będzie go gdzie rozwiesić
  • Obowiązkowo worek na śmieci – po zakończonym pikniku trzeba uprzątnąć własne śmieci

Kosz piknikowy, – co warto zapakować do środka – lista?

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PIKNIKU Z DZIEĆMI

Na piknik możemy pojechać, również bez takiego gadżetu jak kosz piknikowy, ale jak już go mamy to, czemu z niego nie skorzystać. Tym bardziej, że w wielu koszach jest torba termiczna, która zabezpiecza jedzenie przed zepsuciem. Zabierając kosz lub torbę piknikową warto do niej zapakować:

  • Prowiant na piknik, (kanapki, przekąski, picie i sałatki)
  • Kubki, talerze, serwetki i chusteczki jednorazowe i chusteczki nawilżane
  • Specjalne tacki na przekąski
  • Sztućce dla dzieci: noże, widelce, łyżki, łyżeczki. Ja polecam babmusowe sztućce z Lunch munch.
  • Miseczki lub specjalne plastikowe zamykane pojemniki na sałatki

CO ZABTRAĆ NA PIKNIK W PLENERZE

Jakie przekąski zabrać na piknik z dziećmi?

Warto zadbać o przekąski, które przetrwają w upale. Przygotowując prowiant na piknik, warto też zachować umiar. I tu zachęcam do pakowania rozsądnych ilości jedzenia. Pakując kosz piknikowy, warto wrzucić do niego napoje i owoce, pamiętając o tym, że woda na co dzień jest najlepszym wyborem. Choćby ze względu na to, że rozlana woda nie zostawia plam i nie lecą do niej osy. Co jest istotne przy pociechach.

Przekąski idealne na piknik?

Tu zostawiam dowolność uzależnioną od Waszych preferencji. Ja zdecydowanie polecam porcjowane kanapki-jednokęsówki, tosty, gofry, muffinki(klik po przepis), może jakąś sałatkę spakowaną do specjalnych pojemników. I dużą ilość picia, najlepsza zdecydowanie będzie woda. Można też zabrać owoce typu pokrojony arbuz, maliny, truskawki lub borówki. Poniżej kilka propozycji, które zawsze się na pikniku sprawdzą:

  • Kanapki, muffinki u nas w sezonie letnim hitem są babeczki z borówkami lub jagodami ewentualnie upieczone w domu gofry dla małych łasuchów.
  • Wszelkiego rodzaju lekkie sałaty, sałatki zapakowane w specjalne pojemniki.
  • Świeże owoce lub suszone, (winogrona, borówki, maliny) bakalie lub ulubione orzechy.
  • Pokrojone w słupki warzywa: marchewki, ogórek zielony, kalarepa.
  • Twarde sery, oliwki czarne lub inne przekąski.
  • Termos z gorącą wodą lub przygotowana w domu lub herbata lub kawa + cukier, jeśli ktoś potrzebuje.
  • Przede wszystkim dużo picia, czyli w naszym przypadki zawsze jest to woda, w zależności od upodobań mogą to być soki i inne napoje.

Jak wybrać odpowiednie miejsce na piknik z dziećmi?

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu masz ochotę zabrać swoich bliskich na wypoczynek na łonie natury.  Poniżej kilka propozycji, gdzie możecie wybrać się na piknik?

  • Idealnym miejscem na zorganizowanie pikniku będzie jezioro lub malowniczy brzeg rzeki, my w Łodzi i okolicach mamy kilka ulubionych miejsc, do jednych z nich zaliczam Arturówek-tu zobaczcie naszą relację z tego miejsca.
  • Równie dobrze może to być pobliska łąka lub leśna polana ewentualnie miejski park, pod warunkiem, że można tam organizowac pikniki.

Moja rada:

Jeśli macie możliwość, zostawcie w domu: smartwatch i inne gadżety multimedialne (choć wiem, że z tym bywa bardzo trudno, ponieważ jako społeczeństwo stajemy się coraz bardziej uzależnieni od takich gadżetów) – jeżeli jednak ma być wypoczynek slow live wyłączcie telefon na czas wypoczynku. Nie zabierajcie też nadmiaru zabawek, którymi dziecko znając życie i tak w tym czasie nie będzie się bawiło. Dajcie mu wybór np. 2-3 rzeczy do zabawy i niech ono zdecyduje, co ze sobą zabierze, oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Małe klocki lego lub drobne elementy, które mają dużą szansę zgubić się w trawie lepiej zostawić w domu. Jak zginą będzie płacz.

Najważniejsze by organizując taki wypoczynek nie przeszkadzać nikomu i nie niszczyć przyrody. Opuszczając miejsce piknikowe koonniecznie zabierzcie ze sobą śmieci i zabierzcie wszystkie swoje piknikowe gadżety. A co istotne szanujcie zieleń i przyrodę i tego samego uczcie swoje dzieci.

Na zakończenie bawcie się dobrze i bądźcie bezpieczni Wypoczywając z dziećmi, szczególnie jeżeli na miejsce wypoczynku wybieramy nowe, nie tak do końca znane nam miejsce dzieci musimy mieć cały czas pod kontrolą. Organizując piknik z dziećmi warto pamiętać o tym, że priorytetem powinno być bezpieczeństwo, odpowiednio przygotowany prowiant i zapewnienie rozrywki.

Jak pewnie większość z Wam wie, my wciąż szukamy nowych miejsc pinikowych. Również w Waszych okolicach, podzielcie się w komentarzach, gdzie u Was można zorganizować piknik, zobaczyć coś ciekawego, zabrać dzieciaki i zapewnić im atrakcje? Wpiszcie nazwę miejscowości i konkrestne miejscówki.

Lubicie taką formę rodzinnego wypoczynku, czy raczej unikacie tego typu atrakcji? 

 

17 thoughts on “Piknik z dziećmi – o czym warto pamiętać organizując wypoczynek w plenerze?”

  1. Dawno nie byliśmy na pikniku z dziećmi. Kiedyś wybierali smyczy się na takie wypady o wiele częściej. Koniecznie musimy to nadrobić. U nas numerem jeden na liście jest właśnie preparat odstraszający wszelkie robactwo. Ważny jest też prowiant. Nie mamy jako takiego koszyka piknik owego. Pakuję wszystko w taki wiklinowy zwykły kosz. ? Z racji tego, że moje dzieciaki nie usiedzą w miejscu, zabieram gry idealne do zabaw na świeżym powietrzu (polecam sportowe od Alexander Toys). No i oczywiście ubrania na zmianę oraz dużo wody. ?

  2. Pikniki to rozrywka niekoniecznie dla nas. Nie lubimy siedzieć w jednym miejscu, jesteśmy w ciągłym ruchu i nigdzie długo nie zagrzewamy miejsca. Ale na szybki postój i przekąskę na trasie takie wskazówki by się u nas sprawdziły 🙂

  3. Dobrze zapakowany kosz (i ze trzy torby) to gwarancja udanego pikniku 😉 my jeszcze przez wzgląd na dwulatka zabieramy jednorazowe nocniki, uważam, że to absolutny must have 😉

  4. Pierwszy piknik przygotowywałam w zasadzie sama, ale przy okazji kolejnych, kiedy dzieci wiedziały już, co i jak, chętnie angażowały się w kolekcjonowanie przedmiotów potrzebnych do fantastycznej zabawy w ramach piknikowego wypadu. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *