Wokół karmienia piersią narasta wiele matczynych emocji, sprzecznych informacji, wątpliwości i problemów. Jak poradzić sobie w przypadku problemów związanych z laktacją oraz jak odpowiednio przygotować się do karmienia piersią? O tym będzie dzisiejszy wpis. Problem z karmieniem piersią w pierwszych tygodniach po narodzinach maluszka dotyka bardzo wiele mam, dlatego warto przygotować się do tej ważnej roli wcześniej. Będąc aktualnie w 25 tygodniu ciąży powoli zaczynam przygotowywać się zarówno do powitania na świecie naszej córeczki, jak i do karmienia piersią.

Trudy w karmieniu piersią

Macierzyństwo to przepiękny czas, jednak nie zawsze jest on łatwy. Cżesto właśnie początki bywają najtrudniejsze. Kiedy jesteśmy obolałe po porodzie, pojawia się zmęczenie, niewyspanie i zwątpienie, często mamy wtedy dość. Myślę, że każda z nas doświadczyła takiego uczucia. Jako mama w tych właśnie chwilach najbardziej potrzebujesz wsparcia. Jeżeli masz wokól siebie ludzi gotowych Ci pomóc nie rezygnuj z tej pomocy.

Jak przygotować się do karmienia piersią?

Najważniejsze to zdecydować o tym jak chcesz karmić, czy naturalnie czy jednak wybierzesz butelkę. Wybór pomiędzy karmieniem piersią a butelką to kwestia indywidualna. Cokolwiek zdecydujesz to powinna być twoja decyzja. Jako podwójna mama wiem, że pierwszy kontakt z maluszkiem, pierwszy dotyk i zapach maluszka zostają w naszych wspomnieniach na zawsze. Karmienie piersią to umiejętność, której ty i twoje maleństwo będziecie uczyć się razem.

Jak przygotować się do karmienia piersią

Każda przygoda z karmieniem piersią może być inna, poznaj moje

20 lat temu, jako bardzo młoda mama niemająca żadnego doświadczenia, jeżeli chodzi o wychowanie i opiek nad maluszkiem zbyt szybko się poddałam, choć i tak starszego syna karmiłam około siedmiu miesięcy, w tym dwa miesiące podawałam swoje mleko butelką. Niestety wtedy nie miałam odpowiedniego wsparcia, więc i mój zapał karmienia piersią szybko przygasł. Być może za szybko wróciłam do pracy, zmęczenie itp. spowodowały, że tak się stało. Dopiero z upływem lat dotarło do mnie jak wiele cudownych chwil straciłam bezpowrotnie.

Zupełnie inaczej wyglądało to przy drugim synku. Tu byłam w pełni świadoma macierzyństwa, inaczej się do niego przygotowałam i od samego oczątku wiedziałam, że pierwsze trzy lata poświęcę dziecku. Pomimo tego, że w związku z powikłaniami po cesarce, musiałam zostawić kilkudniowego noworodka w domu ale dałam radę. Udało mi się rozpocząć na nowo naszą przygodę z karmieniem piersią i o nią zawalczyć. Rozstanie z maluszkiem było dla mnie ogromnym stresem. Z nerwów przez pierwsze dwa dni nie prawie miałam pokarmu, ale potem rozpoczęłam walkę o każdą kroplę mleka, łatwo nie było, byłam tak zdeterminowana i się nie poddałam.

Niestety mąż w stresie jechał kupić laktator i butelki, wybrał to, co doradziła mu pani w sklepie i nie był to dobry wybór.  Pomimo trudności bardzo chciałam karmić piersią. Było to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich. Wspólnymi siłami, daliśmy radę przetrwać ten i kolejne kryzysy jak nawał mleczny, zapalenie piersi, leczenie antybiotykiem itp. Przetrwaliśmy na piersi ponad 30 miesięcy. Jak widać udało się.

Teraz również w pełni świadomie podjęłam decyzję, że chcę podarować mojemu dziecku najbardziej wartościowy pokarm, jakim jest mleko matki. Dla noworodka, zaraz po urodzeniu najważniejsze są pierwsze krople mleka mamy zwanego „siarą”, ponieważ zawiera antyciała podwyższające odporność organizmu dziecka oraz bogactwo składników odżywczych. Karmienie piersią to bardzo dobry wybór, również ze względu na wygodę i koszty. Choć do dziś pamiętam nieprzespane noce z Jaśkiem, chroniczny brak snu i zmęczenie, to uważam, że warto było. Chcę to przeżywać po raz kolejny tuląc do piersi moją małą córeczkę.

Czy wiesz, że ssanie jest instynktem, który uspokaja i pociesza twoje dziecko. Podczas karmienia maluszek się uspokaja 

Co warto kupić przed pójściem do szpitala?

Przygotowując wyprawkę dla maluszka wato pomyśleć też o sobie. Pewnością przydadzą Ci się specjalne biustonosze do karmienia. Niezastąpione do szpitala i potem już w domu będą wygodne biustonosze, piżamy lub koszule nocne z odpinaną górą. Z własnego doświadczenia wiem, że warto zainwestować w dobry laktator i choćby jedną butelkę dla maluszka na początek. Nigdy nic nie wiadomo. Teraz również zamierzam karmić piersią w związku z tym laktator, wkładki i inne przydatne gadżety mam już kupione wcześniej. Jeżeli interesuje Cię temat wyprawkowych hitów jakie juz wybrałam dla mojego maleństwa zapraszam do tego wpisu-klik.

Co warto kupić przed pójściem do szpitala?

Aktualnie jestem w 25 tygodniu ciąży, przede mną przygotowania do przyjścia na świat córeczki. Powoli zaczynam przygotowywać wyprawkę dla noworodka, ale również i dla siebie. Przygotowania te rozpoczęłam od odpowiedzi na ważne pytanie, jakim jest:  jak przygotować się do karmienia piersią? Dlaczego od tego? Tak naprawdę przy pierwszym i drugim dziecku pojawiły się nieprzewidziane problemy, których teraz chciałabym uniknąć.  Jak to będzie przy trzecim zobaczę za jakiś czas?  Karmienie piersią to był dla mnie najtrudniejszy aspekt macierzyństwa.

Wyprawka dla mamy do szpitala

I choć wydaje się, że karmienie piersią jest proste i bardzo naturalne wielu z nam nie przychodzi to łatwo, szczególnie, kiedy w życiu pojawiają się nieplanowane sytuacje.  Ja potrzebowałam naprawdę dużo pomocy i wparcia od bliskich by po cesarce móc karmić średniego synka aż 30 miesięcy. Dziś chcę Wam pokazać,  jak przygotowuję się do karmienia piersią, oraz jakie gadżety znalazły się w naszej wyprawce. Tym razem postawiłam na markę Chicco. Chcesz wiedzieć, dlaczego? Dlatego, że wybierając produkty Chicco, m mogę liczyć na wsparcie. Chicco to marka, która nie skupia się tylko na dziecku, ale i na jego rodzicach. Na stronie www.spokojniemamo.pl znajdziesz wiele wskazówek, dzięki którym zrozumiesz, jak bardzo jesteś ważna i jak istotne jest to, byś dbała również o siebie i swoje potrzeby.

Laktator – must have przy karmieniu piersią

Chicco laktator elektryczny NaturallyMe

Przy Jasiu do dyspozycji miałam podstawowy laktator ręczny. Nie był to najlepszy wybór, ale mimo to dzięki niemu mogłam odciągać pokarm i magazynować go na zaś. Teraz wiem, że laktator elektryczny moim przypadku sprawdzi się dużo lepiej. Jeśli przygotowujesz się do karmienia piersią warto wcześniej na spokojnie zastanowić się nad tym, jaki laktator wybrać dla siebie, czy manualny czy elektryczny będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie? Jako że nie wyobrażam sobie wyprawki bez laktatora tym razem zdecydowałam się na markę, Chicco i laktator elektryczny NaturallyMe. Laktatory elektryczne z pewnością ułatwiają opieknę nad maluchem i ściąganie mleka.

Cichy laktator elektryczny

jak eybrać idealny laktator do szpitala

Tym razem postanowiłam zadbać o komfort psychiczny inwestując w jeden z bardzo często polecanych laktatorów, posiadający nowoczesny wygląd i bardzo przydatne funkcje. Wybrałam sprzęt, który wspiera matki zarówno w trudnych początkach karmienia piersią, jak i później, – gdy zachodzi potrzeba zostawienia maluszka pod opieka innych osób. Marka Chicco – laktator NaturallyMe stworzyła przy współpracy z najlepszymi ekspertami.  Myślę, że ten sprzęt w pełni zadba o potrzeby moje i malucha.

Laktator elektryczny NaturallyMe

Laktator NaturallyMe pracuje bardzo cicho i jestem pewna, że jego dźwięk nie będzie przeszkadzał innej mamie na oddziale położniczym. To bardzo profesjonalne urządzenie, które świetnie naśladuje naturalny odruch ssania pobudzając laktację. Laktator ma aż 10 poziomów pracy do wyboru, rewelacyjnym rozwiązaniem jest to, że może pracować na baterie (to z pewnością ułatwi ściąganie mleka poza domem). Idealnie pasują do niego butelki NaturalFeeling.

butelki NaturalFeeling

Butelki, torebki lub pojemniczki do przechowywania pokarmu

Kupując laktator warto od razu zapatrzyć się w pojemniczki lub torebki do przechowywania pokarmu. Pierwszy pojemnik do przechowywania pokarmu jest już załączony do laktatora, ponieważ zamocowana do niego buteleczkę możemy odkręcić i zakręcić dołączonym do kompletu koreczkiem i takie mleczko możemy przechowywać w lodówce.

wybieraj butelki kompatybilne z laktatorem
butelki NaturalFeeling

Można zaopatrzyć się w bardzo wygodne woreczki do przechowywania pokarmu.  W tych woreczkach można przechowywać pokarm w lodówce czy w zamrażarce. Dodatkowym plusem dla woreczków jest to, że nie zajmują one on tak dużo miejsca jak butelki. Super opcją jest możliwość opisywania, datowania pokarmu.

Bielizna do karmienia i wkładki laktacyjne

Specjalna bielizna do karmienia to kolejna bardzo ważną rzeczą, jaka znajdzie się w mojej wyprawce.  Powinna być dopasowana i zapewniać komfort. Biustonosz do karmienia jest odpowiednio rozpinany, co ułatwia mamie karmienie piersią. Bardzo ważne jest również to, by w tym początkowym okresie zabezpieczyć bieliznę do karmienia piersią wkładkami laktacyjnymi.

Tym razem zdecydowałam się jednorazowe wkładki Chicco. Kolejną nowością w tej przygodzie z karmieniem, będą wkładki żelowe, które będą miały efekt chłodzący. Myślę, że w początkowym okresie karmienia piersią przydadzą się i nie jeden raz przyniosą mi ulgę.

Poduszka, rogal do karmienia

Poduszka do karmienia o specjalnie wyprofilowanym kształcie to kolejny gadżet, który kiedyś wydawał mi się zbędnym luksusem, Jak się jednak okazało przy Jasiu bardzo szybko okazało się, że nie wyobrażam sobie bez niego życia. Ba do tej pory, rogal do karmienia jest ulubioną poduszką do spania i przytulanką mojego przedszkolaka, choć ja chciałabym się go w jakiś sposób pozbyć. Wiecie po 7 latach nie wygląda on już najpiękniej. Wracając do poduszki do karmienia,  poduszka taka idealnie odciąża plecy i ułatwia karmienie. Jak na razie, nie zamówiłam nic dla siebie, ale rozważam dwie marki produkujące rogale do karmienia. Chyba że wy możecie mi coś polecić? Zastanawiam się między marką Motherhood  i Pofi.

Garderoba mamy karmiącej

W dużej mierze za dobre samopoczucie kobiety dużą odpowiedzialność bierze jej wygląd. I nie mówię tu o sylwetce zaraz po porodzie, bo z tym bywa różnie.Jedne kobiety szybciej tracą poporodowy brzuszek inne wolniej. Przed porodem warto zadbać o świeżą pościel, piżamę i ubrania ze specjalnymi przeszyciami „zakładkami umożliwiającymi swobodne karmienie”.

Uważam, że w garderobie karmiącej mamy nie powinno zabraknąć specjalnych ubrań do karmienia. Aktualnie coraz więcej marek ma specjalne serie ubrań dla kobiet w ciąży i karmiących mam ze specjalnymi wstawkami. Wybierając koszulę nocną do karmienia piersią warto zwrócić uwagę, z jakich materiałów jest uszyta i to czy pozwala komfortowo i dyskretnie karmić piersią. Wybór jest naprawdę całkiem spoty, te zakupy jednak jeszcze przede mną. Mama jeszcze chwilę by wybrać coś dla siebie. Poczekam, jeszcze aż brzuszek zrobi się nieco okrąglejszy i dobiorę wtedy odpowiedni rozmiar by po porodzie nie czuć się jak w worku.

Otulaczki i specjalne chusty do karmienia

Karmienie piersią jest czynnością bardzo intymną, karmienie piersią przy innych osobach to dla mnie był ogromny dyskomfort. Niestety często tak właśnie trzeba, kiedy maluch nagle zachce mleczka mamy.

Chicco chusta 4w1

Jednym z fajniejszych rozwiązań, jakie ostatnio znalazłam są chusty do karmienia, jak np. Chicco Boppy chusta-szal do karmienia 4w1. To miękki, wielofunkcyjny szal, który może służyć, jako osłona podczas karmienia, zapewniając prywatność i komfort podczas karmienia w miejscach publicznych. Dzięki wbudowanej kieszonce łatwo jest zwinąć i przechowywać, gdy nie jest używany.

Chusta zapewnie intymność podczas karmienia
Chusta ta zapewnia intymność podczas karmienia

Świetnie sprawdzą się też bawełniane, muślinowe lub bambusowe pieluszki – otulacze. Takie otulaczki mogą pełnić nieskończenie wiele funkcji. Mam już kilka w wyprawce dla mojego maleństwa. Takie rozwiązania z pewnością poprawiają mamom komfort karmienia i pozwalają dyskretnie nakarmić maluszka na spacerze lub w każdym innym miejscu poza domem.

Komfortowe miejsce „kącik lub fotel do karmienia”

Przygotowując miejsce na łóżeczko dla maluszka, warto pomyśleć też o sobie i przygotować sobie kącik do karmienia.  Na karmieniu początkowo spędza się bardzo dużo czasu, więc chyba warto zadbać o swój komfort. Świetna opcją może być zakup fotela tzw. uszaka, choć ja mam dylemat, gdzie mogłabym go wstawić do naszej i tak małej sypialni. Z drugiej strony myślę, że taki fotel, to naprawdę wygodna i uniwersalna rzecz na lata. Sądzę, więc, że taki fotel może być nie tylko jednorazowym zbędnym wydatkiem, ale naprawdę wygodnym meblem prawie na całe życie.

Jak przetrwać początkowe trudności?

Warto pamiętać, że po porodzie młoda mama przechodzi emocjonalną burzę. Szczególnie w pierwszych dniach, kiedy jest obolała i pojawiają się pierwsze problemy z laktacją. Dlatego tak ważny jest spokój i wsparcie bliskich, bez tego może być bardzo trudno przetrwać trudne chwile. W kryzysowych sytuacjach nie pomaga też natłok informacji i porad w Internecie. W tym przypadku warto radzić się ludzi z doświadczeniem, a nie osób z wirtualnego świata. Myślę, że mama, przyjaciółka od serca, doradca laktacyjny lub położna będą mogli pomóc w chwilach kryzysu i zwątpienia.

akcje jak ta „spokojniemamo”
akcja przygotowująca do macierzyństwa i karmienia „spokojniemamo”

Bardzo się cieszę, że są takie firmy jak Chicco, które wspierają mamy organizując takie akcje jak ta „spokojniemamo”. Akcja skupia się nie tylko na maluszkach, lecz także na mamach i ich potrzebach. Na stronie kampanii www.spokojniemamo.pl znajdziecie wiele ciekawych artykułów, porad i wskazówek, które pomogą Wam przetrwać chwile zwątpienia i kryzysów, które z pewnością będą Wam towarzyszyły.  Na stronie znajdziecie też praktyczne informacje na temat wyprawkowych gadżetów.

Jakie trudności mogą spotkać mamę w czasie karmienia piersią?

Do najczęściej występujących problemów o okresie karmienia piersią możemy zaliczyć nawał mleczny, zastój pokarmu, dość często pojawiają się myśli, że dziecko się nie najada, ponieważ mamy za mało pokarmu. Wiem z doświadczenia, że wszystkie te sytuacje są bardzo stresujące dla kobiety.

  • Nawał mleczny – sytuacja, kiedy piersi mamy produkują zbyt wiele mleka, którego maluszek nie jest w stanie zjeść. Jest to zazwyczaj sytuacja przejściowa. Niestety często taka sytuacja może skończyć się zastojem, dlatego ważne jest dość częste przystawianie dziecka do piersi, jeżeli to nie pomaga, to można użyć, laktatora, ale wtedy należy ściągać niewielka ilość mleka, po to by poczuć ulgę. Doradcy laktacyjni w takich sytuacjach zalecają wypijać 1-2 filiżanki szałwii, która nieco blokuje produkcję mleka.
  • Zastój pokarmu – przerabiałam a sytuację kilka razy, niestety raz skończyło się to u mnie gorączką i bardzo złym samopoczuciem. Zastojowi trzeba zapobiegać po to by zapobiegać zapaleniu. Absolutnie nie wolno rezygnować z karmienia, w takim przypadku idealna będzie pozycja karmienia „spod pachy”. Można robić okłady z liści młodej kapusty, wcześniej warto je schłodzić i lekko zgnieść. Podobno, zastoje pokarmu bardzo często są wynikiem stresu.
  • Zapalenie piersi i bolesność brodawek – w tym wypadku na pewno przyda się maść na brodawki i specjalne osłonki na piersi.
  • Za mało pokarmu – w takim przypadku trzeba pamiętać o odpowiedniej ilości wypijanej wody. Można też wspomagać się specjalnymi herbatkami na poprawę laktacji.

Lista produktów, które znalazły się w mojej wyprawce:

Laktator elektryczny NaturallyMe – Chicco

Pierwsza butelka dla noworodka NaturalFeeling – Chicco

Chusta-szal do karmienia 4w1- Chicco Boppy (zapewnia komfort i dyskrecję podczas karmienia) 

Wkładki laktacyjne jednorazowe – Chicco

Dziś po raz trzeci przygotowując się do roli mamy, oczami wyobraźni widzę, długie spokojnie karmienie, wąchanie cudnie pachnącego ciałka, beztroski czas spędzany na podziwianiu śpiącego malucha i pierwsze spacery z wózkiem. Jak to będzie za kilka miesięcy, czas pokaże?

Tu możesz poczytać na temat badań zalecanych w ciążyoraz na temat odpowiedzianlości i powstrzymaciu sie przed spożywaniem alkoholu w ciążyWarto pamiętać, że alkohol spożywany w czasie ciąży i podczas karmienia dziecka nawet w najmniejszych dawkach, może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka i może prowadzić do nieodwracalnych zaburzeń rozwojowych i zdrowotnych u dzieci.

Być może szybciej czy później pojawi się uczucie, kiedy nie będę miała siły na nic i zacznę popadać w depresję. Wiem jedno, nauczona życiem i doświadczeniem, nie będę wstydziła się prosić o pomoc. Kryzys – to uczucie jest nieodłącznym elementem macierzyństwa.

Jeżeli i Ciebie dosięga, to uczucie daj sobie pomóc. Jak Ty wspominasz swoją przygodę z karmieniem?

  • wpis powstał przy współpracy z marką Chicco

 

16 thoughts on “Jak przygotować się do karmienia piersią?”

  1. Wspaniale wyglądasz 🙂 Myślę, że właśnie spokojne przygotowywanie się do roli mamy oraz zdrowe podejście, że wszystko pokaże czas. To najlepsza droga do sukcesu. Szkoda, że nie miałem takiego przygotowania przy pierwszym dziecku. Pierwsze doświadczenia znacząco wpłynęło na mleczną przygodę trójki moich dzieci. Nie było łatwo…

  2. Ale masz super sprzęty. Mnie niestety nic nie pomogło i musieliśmy się karmić butelką, a i z tym nie było prosto. Przetestowaliśmy chyba wszelakie, dostępne mleka i butelki.

  3. Myślę, że w sklepie z akcesoriami dla dzieci można znaleźć wiele rzeczy, które są pomocne przy karmieniu piersią. Najważniejsze to się nie poddawać na początku, karmienie piersią nie jest łatwe.

  4. Przy obu synkach miałam trudności z kp. Przy jednym, jak i drugim mialam laktator ręczny, jednak ten, który zakupiłam przy młodszym synku okazał sie lepszy. Z perspektywy czasu dobrze, że nie kupiłam elektrycznego ponieważ piersią karmiłam krótko.

  5. Moim błędem było to, że na wszystkim chciałam oszczędzać. Karmienie piersią jest na początku strasznie ciężkie i wszelkie gadżety, które to ułatwiają są bardzo miłe widziane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *