Jestem mamą, która poszukuje ciekawych pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem. Tak naprawdę wystarczy tylko pomysł i co najważniejsze czas poświęcony dziecku. Choć wiem, że z tym czasem bywa krucho. Dziecko może mieć ogromne ilości gier i zabawek, jeżeli jednak nie pokażemy mu jak w nie grać lub się bawić nie będzie wiedziało jak się za nie zabrać. Zabawa to bardzo istotny element rozwoju dziecka. Rozwój motoryczny u dziecka, pamięć, i wrażliwość  to coś, co warto ćwiczyć i wspierać od samego początku.

Edukacja przez zabawę, czyli to co lubimy najbardziej!

Wszyscy uczymy się całe życie, ale warto pamiętać o tym, że dla rozwoju maleńkiego człowieka, to pierwsze lata życia są niezwykle istotne. Dziecko bawiąc się, uczy. Nauka to zabawa, i tego warto się trzymać. Odtwarzanie ról, zabawa autkiem lub kolejką, układanie puzzli lub klocków, wspólne prace plastyczne i projekty DIY, to tylko kilka z zabaw, w które możemy bawić się z dzieckiem.

Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda.”

Janusz Korczak – Rozrywki, Wybór pism T. IV s. 50

Pierwsze lata naszych pociech to czas zabawy i beztroski. Tak też powinno zostać. Można do tego celu wykorzystywać różnego zabawki i pomoce dydaktyczne w celu pokazywania i odkrywanie świata wspólnie z dzieckiem. Nasze pierwsze zabawy z Jasiem zaczynaliśmy od wspólnego układania puzzli, turlania piłki, układania wieży z drewnianych kółek. Potem były zabawy klockami oraz rozwijanie zasobu słownictwa poprzez naukę globalnego czytania. Nasza przygoda z czytaniem trwała ok. 1,5 roku, i to była tylko zabawa. W domu kształciłam go poprzez zabawy w poznawanie kształtów i kolorów. Z niespełna 2 latkiem opanowaliśmy to do  perfekcji. Jednak wszystkie te czynności i aktywności były przeprowadzane na zasadzie zabaw, a nie przymusu. Nauka przez zabawę przynosi niesamowite efekty, o czym pewnie jako rodzice przekonaliście się, niejednokrotnie sami.

W co warto się bawić z czterolatkiem?

Tak naprawdę bawić można się we wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Liczy się chęć i pomysł na wspólną zabawę. Często pomysły na zabawę lub kontynuację jej pojawiają się znikąd. Zabawa to bardzo ważny element wspomagający rozwój ogólny dziecka, a wspólne spędzanie czasu nad  planszówką, grą w memory lub  wspólne zajęcia, to lokata w życie i rozwój dziecka.  Tak naprawdę czas spędzany wspólnie z dzieckiem bardzo pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój malucha o czym należy pamiętać. Wszelkiego rodzaju gry i zabawy oprócz wartości edukacyjnej ma dziecku sprawiać dziecku radość. Zmuszając dziecko, do pewnych działań osiągniemy przeciwny skutek i zniechęcimy go do tego. Dlatego gry, zabawy i pomoce dydaktyczne oraz zabawki powinniśmy dobierać wspólnie z dzieckiem.

Zabawy i zabawki dla dziecka mogą pomóc w rozwoju,  choć wszystkie zabawy dziecka muszą być stricte edukacyjne. Czasami wystarczy pobiegać z dzieckiem w parku, poszaleć na hulajnodze jednocześnie zawracając uwagę na to, co dzieje się wokoło. Zwierzęta w parku lub lesie mogą być doskonałym tematem rozmów z 3-4 latkiem. Warto pozwolić dziecku robić to, na co ma ochotę, nawet jeżeli przez kilka dni z rzędu układa puzzle lub klocki. Są dzieci które lubią budować z klocków, lepić z modeliny czy ciastoliny. A także przeprowadzać inne doświadczenia, choćby wyhodowanie listków z ziarna fasoli. Są też takie, które tego nie cierpią. I jako rodzice powinniśmy to uszanować!

Nasze ostatnie odkrycie to sztuczny śnieg. Genialna zabawa kiedy dziecko podczas choroby nie może wychodzić z domu. Nasz czterolatek uwielbia układać klocki lego, grać w gry planszowe, malować farbami i kredkami (ma fazę na projekty budowli, które potem robi z klocków). Z bardziej uwielbianych zabaw i wspólnie spędzanego czasu jest wspólnie czytanie książek. Dzień bez książki dniem straconym.  Dziś chciałam Wam pokazać gry, które mam nadzieję  i Wam się spodobają.

Poznajemy zwierzęta oraz ćwiczymy pamięć z Tulula- Nazwij i wrzuć! „Zwierzęta egzotyczne

Gry Tulula to nasze ostatnie odkrycie wśród gier typu memory, które bardzo lubimy. Gier memory w swoim życiu już trochę przerobiliśmy, jednak te grafiki na żetonach mnie po prostu zafascynowały. Grając w nią możecie sprawić dziecku radość poprzez wspólnie spędzony czas z maluchem. Ile razy w ciągu dnia słyszycie, mamo-tato pobaw się ze mną? Fantastyczna zabawa przez naukę, wspólne poznawanie świata i zwierząt, poznawanie nowych nazw i gatunków. Tylko tyle, a może aż tyle ?

Nazwij i wrzuć! Zwierzęta egzotyczne to gra rozwijająca procesy myślowe dziecka. Jej podstawą jest kategoryzacja i łączenie podobieństw, dzięki którym dziecko uczy się dostrzegać zależności istniejące w świecie. Nazwij i wrzuć np. wszystkie zwierzęta w paski! Nazwij i wrzuć wszystkie zwierzęta, które mieszkają w wodzie! Zestawy Nazwij i wrzuć!, to idealna propozycja dla rodziców, którzy szukają ciekawych pomysłów na zabawy i spędzenie czasu z dzieckiem.
Jaki rozwój może zapewniać tego typu gra?

 • logiczne myślenie
 • kreatywność
 • Rozwój motoryki małej
 • Zasób słownictwa
 • Ćwiczy pamięć

Gra zawiera: 30 żetonów, pudełko do kategoryzacji, instrukcję obsługi.

Loteryjka Zwierzęta leśne i wiejskie-Tulula

Zasadą gry jest to, że kto pierwszy zbierze wszystkie żetony ze swojej planszy , ten wygrywa grę.  Warto znać odpowiedzi na pytania np. Które zwierzęta mają skrzydła, a które ogon? Można wybierać te, które coś łączy. Następnie warto byłoby je zaprowadzić do odpowiedniego zbioru i gatunku zwierząt. Loteryjka  Nazwij i wrzuć! Zwierzęta leśne i wiejskie to gra, dzięki, której dzieci utrwalają sobie zwierzęta, które zamieszkują lasy, jak i gospodarstwa domowe. Polecam również naszą ulubioną książkę ze zwierzętami. Jest nią „Rok w lesie”, książka którą polecam każdemu. Publikacja bez treści, ale jakże wymowna i pouczająca. Oraz serię    Przyjaciele na safari”  z      serii  z  Eaglemoss Collections. ​  W    książeczkach znajdziecie opisy zwierząt, ciakwostki i informacje na temat ich  zycia i funkcjonowania. Książeczki są z gumowymi zwierzakami.  W każdym numerze znajduje się inne zwierzątko lub akcesoria dla niego.

Loteryjka Zwierzęta leśne i wiejskie to gra, która ćwiczy spostrzegawczość, wspiera koncentrację oraz wzbogaca zasób słów u dziecka. Cudowne grafiki na żetonach, zachęcają do zabaw i pozwalają na wykorzystanie gry na wiele sposobów.

Jaki wpływ ma gara na rozwój dziecka?

• Rozwija zasób słownictwa
• Ma ogromy wplływ na myślenie przyczynowo-skutkowe
• Rozwija spostrzegawczość u malucha
• Pobudza kreatywność dziecka

Gra zawiera: 4 plansze i 40 żetonów ze zwierzętami.

W pudełku znajdują się  żetony z kolorowymi rysunkami zwierzaków leśnych i wiejskich. Są bardzo solidnie wykonane i przedstawiają zwierzaki, których nazwy powinien znać niemal każdy 3-4-latek. Zestawy zawierają podstawową wersję gry oraz żetony dodatkowe i akcesoria uzupełniające. Zawartość zestawu pozwala na realizację wielu scenariuszy zabawy, a akcesoria umożliwiają wykorzystanie gry w sposób nieprzewidziany w wersji podstawowej. Obrazki, żetony i opakowanie są wykonane z solidnego materiału. Dodatkowym atutem jest pisak ścieralny i dodatkowe puste żetony, które otrzymaliśmy w zestawie. Mazaki suchościeralne idą u nas jak woda. Można je wykorzystywać w dowolny sposób. To fantastyczna propozycja nauki przez zabawę!

Kreatywne zabawy  z dzieckiem „Nazwij i wrzuć” ćwiczymy pamięć z Tululula.   Jak bawimy się zestawami Tulula?

 • Opowiedz mi historię!
  Na podstawie wylosowanych elementów opowiadamy bajkę lub krótką historyjkę o zwierzaku. Ostatnia zabawa, jaką mogę zaproponować to opowiadanie historyjek na podstawie wykładanych obrazków. Dzielimy się żetonami,  dziecko wykłada pierwszy obrazek np. …………, i zaczyna swoje opowiadanie.  To fantastyczna zabawa, dzięki której odkryjecie pomysłowość i kreatywność własnego dziecka. Zdecydowanie polecam zarówno rodzicom jak i dzieciom.
 • Czy i gdzie widziałeś już to zwierzę?  Jaś losuje żeton a ja czekam na jego odpowiedź.
 • Narysuj zwierzę, które wylosowałeś! Maluch   na kartce z bloku musi narysować dane zwierzątko. Rozwój motoryki małej, która jest bardzo ważnym elementem w rozwoju dziecka. Rysunki nie są idealne, ale maja bardzo istotny wspływ na rozwój motoryki małej.
 • Czym się żywi ten zwierz?  W tym przypadku również czekam na odpowiedź.
 • Jaki dźwięki wydaje ten zwierz? I to jest hit  programu. Dźwięki jakie wydajemy podczas zabawy są genialne.
 • Jak się porusza to zwierzę? To fantastyczna gimnastyka dla smyka i rozwój motoryki dużej.

Często też bawimy się w zabawy w zapamiętywanie.

Gdzie leży … koń, słoń, żyrafa lub inne zwierze?    Wszystkie kartoniki rozkładamy na stole obrazkami do dołu. Np. wybieramy 15. Następnie na przemian z synkiem odkrywamy obrazki starając się zapamiętać gdzie, który leży. Potem staramy się to zapamiętać i odkryć, wtedy kiedy trzeba.

Dzięki takim zabawom i ćwiczeniom, z maluchem ćwiczymy pamięć wzrokową. Pamięć wzrokową warto rozwijać i wspierać u dziecka od samego początku. Przydaje się ona w późniejszym życiu. Dlatego dziś postanowiłam z bliska pokazać Wam gry, które doskonale sprawdzą się dla dzieci typu w wieku przedszkolnym. Tzw. Memory to gry i zabawy, które ćwiczą umiejętność zapamiętywania. Gry typu memory skierowane są zazwyczaj do dzieci 3-5-letnich a ich celem jest trening spostrzegawczości i koncentracji.

Pozwalam Jasiowi bawić się różnymi zabawkami, często podsuwam mu nowości, które się pojawiają, choć i tak jeszcze wiele mam do odkrycia. Staram się jednak by w zestawieniu pojawiały się zabawki mądre i edukacyjne, jak i również te wymarzone. Zestawy przez nas zaprezentowane tak naprawdę dają nieograniczone możliwości zabawy, ograniczenia leżą tylko w nas. Możemy skorzystać z gotowych pomysłów na zabawy, ale również wspólnie z dzieckiem możemy wymyślać swoje pomysły i wprowadzać je w życie. To wstęp do kreatywnej zabawy dla rodzica, jak i dziecka. Fantastycznej zabawy i wszechstronnego rozwoju.

Zaproponowane przez nas zabawy poszerzają wiedzę ogólną o zwierzętach i rozwijają kreatywność u dziecka. Ćwiczą pamięć oraz zapewniają mnóstwo kreatywnej zabawy. Musimy pamiętać, że zabawa jest bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju dziecka. Jak Wy wykorzystalibyście  zestawy od Tulula, musicie zerknąć na ich stronę, naprawdę warto. Zachęcam do wspólnych zabaw z dziećmi ? Myślę, że te gry spokojnie posłużą również starszym dzieciom, wszystko zależy od indywidualnego rozwoju, potrzeb i pomysłu rodzica na urozmaicenie zabawy.

 

Gry otrzymały uznanie wielu osób na co dzień pracujących z dziećmi. Oto jedna z nich.

Polecam grę Nazwij i wrzuć!. U mnie świetnie sprawdziła się jako urozmaicenie terapii logopedycznej z dziećmi-ćwiczymy, bawiąc się w sklep, czy w ZOO. Jest tak uniwersalna, że wykorzystuję ją do różnorodnych ćwiczeń, a dzięki realistycznej grafice używam żetonów także podczas zajęć z dorosłymi z afazją. Kolejny atut to zgrabne opakowanie, które jest jednocześnie pralką lub koszykiem na zakupy, dzięki czemu zajmuje mało miejsca w mojej logopedycznej torbie. Poza tym Nazwij i wrzuć! Od razu polubili moi mali pacjenci, a to dla mnie najważniejszy wyznacznik dotyczący pomocy. Już mam kolejne pomysły, jak jeszcze wykorzystać tę grę. Na pewno zagości u mnie na stałe!
Karolina Rusinowicz-logopeda, neurologopeda, mioterapeuta, terapeuta ręki; współpracownik Fundacji Między Słowami

Co obecnie lubią robić i w co się bawią Wasze 4-5 latki?  Jakieś podpowiedzi dla nas!

27 thoughts on “Kreatywne zabawy  z dzieckiem „Nazwij i wrzuć” ćwiczymy pamięć z Tulula. W co się bawić z czterolatkiem?”

 1. Super zabawa! Mój Julcio kocha małpki, słonie i borsuki (nie wiem czy te są tu w zestawie?). Z zainteresowaniem słucha opowieści o zwierzątkach, ciekawostek i chętnie poznaje nowe gatunki głównie mieszkańców lasu 🙂 Myślę, że taka gra nie tylko przybliży maluchom wiadomości dotyczące zwierząt, ale też sprawi, że będę łatwiej zapamiętywać i kojarzyć różnorodne zagadnienia.

 2. Bardzo fajna opcja zabawy dla malucha. I super, że w grze jest też książeczka z nazwami zwierząt – bez niej mogłoby być ciężko z niektórymi egzotycznymi 😉

 3. Ciekawie opisane i przedstawione. Myślę, że mój dwulatek byłby tym zainteresowany, ponieważ uwielbia zwierzątka jak każde dziecko i zna wszystkie nazwy zwierząt;-) Bardzo kreatywna zabawa dla całej rodzinki;-)

 4. Dobrze, że są miejsca takie jak to, gdzie można znaleźć rady i inpiracje dla rodziców, którym czasami najzwyczajniej w świecie, ze względu na nadmiar obowiązków, brakuje już kreatywności. Dziękuję za Twój wpis.

 5. Zabawy z zapamietywaniem zdecydowanie są dobrym pomysłem. Dziecko podczas okresu edukacji przez kilkanaście lat będzie mierzyć sie z zadaniami, w których dobra pamięć to podstawa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *