Jak rozwijać dziecięce talenty? W pierwszych latach z życia z pewnością poprzez zabawę. Twórczość plastyczną warto z  dziećmi rozwijać od samego początku. Z biegiem czasu warto pokazywać im różnorodne techniki plastyczne. Dziś będzie o tym jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość u dzieci?

Około 2 roku życia zaczyna się zazwyczaj przygoda z kolorowaniem, malowaniem, rzeźbieniem i innymi pracami plastycznymi. Zrobienie kartki na dzień taty lub mamy, laurki dla babci lub kartki na święta pobudza dziecka. Często początki dziecięcej przygody z malowaniem i pisaniem bywają trudbe. Warto jednak pamiętać że każdy maluch z czasem dojdzie do wprawy i będzie wiedział jak pewnie kreskę lub pędzel trzymać w ręku.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (20)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (6)

Zadaniem nie tylko rodziców ale też nauczycieli jest rozwijanie zdolności manualnych u dziecka, dobrze, że coraz częściej mówi się o rozwoju motoryki małej i dużej i jej wpływie na całe nasze życie. O tym, że warto już małym dzieckiem ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć rozwój motoryczny. Pokazywanie dziecku różnorakich technik plastycznych ma bardzo duży wpływ na ich zainteresowanie sztuką w późniejszym wieku, więc warto już najmłodszym dzieciom dać do rączki kredki, flamastry farby oraz inne narzędzia plastyczne. Wiecie, ile frajdy sprawia dziecku malowanie łapkami? Jeżeli nie mieliście jeszcze takiej okazji, to spróbujcie, sama podczas ostatniego wspólnego malowania nieźle się bawiłam. Ogrom inspirującej zabawy dla dziecka, dużo sprzątanie dla nas rodziców, ale gra jest warta świeczki.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (21)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (2)

Tylko musicie pamiętać, że dziecięce prace nie będą wyglądały jak z wystawy sztuki lub konkursu malarskiego. Bardzo często na początku musimy się poważnie zastanowić nad tym, co dziecko chciało przekazać nam w danym rysunku lub innej pracy artystycznej. Chodzi, o samodzielne tworzenie I nienarzucanie dziecku gotowych pomysłów, o akceptowanie jego spojrzenia na pewne sprawy. Choć nam rodzicom często ciężko się powstrzymać i np. Jasiu a może te listki tu, a może kwiatuszek taki, a nie inny itp. Pozwólmy im decydować o tym, jak wygląda ich praca. Chyba że wychodzimy z założenia, że to my robimy np. kartki świąteczne, my poddajemy pomysł, ale od dziecka oczekujemy, że nam w tym pomoże.

Często chciało mi się śmiać w szkole, jak dzieci przynosiły do klasy piękne jak spod linijki obrazki namalowane przez np. 8-latka, a w rzeczywistości pracę wykonywał rodzic. Nie tędy droga! I tak patrzyłam na drzewko, czy domek mojego syna, z krzywym dachem i byłam dumna, że nie dałam się zmanipulować temu pędowi do pokazania, że moje dziecko jest wybitnie uzdolnione, a jego prace są idealne. Dla mnie najbrzydsza samodzielna praca mojego wtedy 8-latka byłą dla mnie najpiękniejsza.

Narzucanie dziecku kolorystykę, instruowanie jak ma wyglądać obrazek, krytykowanie, że nie tak, że inaczej. Dajmy dziecku tworzyć samodzielne arcydzieła. Tak łatwo popsuć dziecięcą radość tworzenia.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka, jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość?

Wyróżniamy takie techniki jak: rysunkowo-graficzne, malarskie, płaskie i przestrzenne. Dziś przedstawię Wam kilka naszych ulubionych technik, które bardzo często wykorzystuję w domu do pracy z moim synkiem, który uwielbia malować zarówno farbami jak kolorować kredkami lub kredą. Techniki rysunkowo graficzne to wszytko co jest związane z rysunkiem. Pamiętam, że jako dziecko uwielbiałam w szkole zajęcia plastyczne.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (18)

Najczęściej zaczynamy od rysowania kredkami świecowymi i kredą. Dzieciaki uwielbiają malować po chodnikach, idealnie do tego nadają się też tablice kredowe, które są bardziej popularne w dziecięcych pokojach np. na ścianie), stemplowanie na papierze, mój synek to uwielbia, wycinanie z papieru i naklejanie na inną kartkę, malowanie flamastrami lub farbami. Malowanie różnymi rodzajami farb, na początek idealnie sprawdzają się farby plakatowe, farby klejowe, na koniec polecam akwarele. U nas zdecydowanie moda na akwarele jeszcze nie przyszła. Bardzo ciekawym eksperymentem okazało się u nas malowanie folią bąbelkową i liśćmi.

Dleczego warto rozwijać dziecięce talenty?

Podstawowymi zadaniami wychowania plastycznego w domu, przedszkolu i szkole, jest pokazanie dziecku, czym jest sztuka i zapoczątkowanie pierwszych kontaktów z pięknem przyrody i sztuki.

Co zyskujemy, dając dziecku malować i tworzyć?

 1. Chwilę wolnego czasu
 2. rozwijamy wrażliwość na piękno,
 3. kształtujemy osobowość u malca,
 4. pomagamy dziecku pozbyć się niepewności,
 5. dziecko rozwija się w różnych płaszczyznach,
 6. widząc uśmiech na naszej twarzy, jego wiara we własne siły rośnie.

Techniki plastyczne to całokształt czynności i środków związanych z twórczością plastyczną. Każda technika plastyczna wymaga od dziecka odpowiednich umiejętności. Dlatego od samego początku warto umożliwiać dziecku kontakt z takimi zajeciami. U nas świetnym wprowadzeniem do malowania był eksperyment z mieszaniem farb i kolorów, polecam takie doświadczenie z każdym maluchem, pełne zainteresowanie i wciąż tylko pytania mamusiu a z niebieskiego i żółtego, jaki wyjdzie kolor? Pewnie znacie odpowiedź, że zielony, ale dla tak małego dziecka to coś w rodzaju magii.

Dziś chciałam pokazać  techniki plastyczne, które sama stosuję u mojego przedszkolaka. Uwielbiam przyglądać się jego postępów oraz jak z zaangażowaniem tworzy swoje małe arcydzieła, dla innych być może są to tylko pomazane kartki, a ja wiem, że na tych kartkach skrywa się tajemnica. Którą ja często odkrywam podczas rozmowy z Jasiem.

Rysowanie kredką świecową

To dość łatwa technika odpowiednia dla najmłodszych dzieci, malowanie takimi kredkami jest dużo łatwiejsze niż rysowanie kredkami drewnianymi. Kredka świecowa jest dość miękka i łatwo zostawia ślad na kartce. Natomiast kredki drewniane powinny być kolejne wprowadzane kredki do zajęć z maluchem jako następne.

Rysunek kredką świecową są idealnym pomysłem na sam początek przygody z malowaniem. Nie należy się przejmować, gdy na początku kredki będą się łamać, bo to jest dodatkowa atrakcja, zawsze można pomalować połamanymi kredkami. Zawsze również można je przerobić, przepis na to, jak zrobić nowe kredki z pokruszonych odłamków znajdziecie we wpisie u nas na blogu. Powstają wtedy większe płaszczyzny, niż wtedy kiedy dziecko maluje zaostrzoną końcówką.

Rysowanie kredkami drewnianymi

To powinna być kolejna faza malowania dla malucha, malując kredką drewnianą, dziecko przygotowuje się do nauki pisania, nawet o tym nie wiedząc. Ważne jest wtedy by malucha od samego początku nauczyć odpowiednio narzędzie do malowania. W ten sposób uczy się prawidłowo trzymać kredkę a potem pióro lub długopis. 

Rysowanie i pisanie mazakami

To jedna z ulubionych zabaw mojego synka. Powoduje wyraziste linie o intensywnych kolorach zachęcających dzieci do zabawy. Jest to bardzo łatwa technika, a dziecko bez wysiłku może po prostu zacząć rysować po kartce papieru. Ważne, by wytłumaczyć, że zbyt duży nacisk spowoduje dziurę w kartce lub schowanie się końcówki mazaka. Świetnym rozwiązaniem tu może być np. stojąca tablica dla dziecka. Z której jednym ruchem ręki zmyjemy powstałe arcydzieła.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (1)

Kolorowanie i zamalowywanie gotowych szablonów

Na rynku wybór kolorowanek i innego rodzaju malowanek jest bardzo duży. Jest dostępna cała seria kolorowanek przeznaczonych dla najmłodszych dzieci z dużymi elementami do pokolorowania. Jak sami wiecie, dziecko ma tu stawiane ograniczenia związane z obrazkiem, pierwsza nauka kolorowania danego fragmentu kartki z papieru. Na początek polecam takie z 3-4 elementów gdzie są duże obrazki i powierzchnie do kolorowania dla malucha. Równie dobrze można wydrukować gotowe szablony z Internetu. Super sprawdzają się różnego rodzaju domki z kartonu, ja właśnie taki domek zamówiłam ostatnio dla Jasia na imieniny.

Rysowanie węglem

Dość brudna zabawa ale pozwala dziecku uzyskać rozmaite efekty. Przedszkolak świetnie poradzi sobie z tym narzędziem, ale warto by to robił na dużych arkuszach papieru. Polecam taki papier z rolki, dla mnie to genialne odkrycie. Choć tak naprawdę rysować można po wszystkim. Świetny efekt można maluchowi pokazać, rysując po tekturze falistej, ja za każdym razem słyszę pytanie mamuś, a czemu to tak wychodzi?

Rysowanie świecą i farbami-łączmy róźne formy

Fantastyczna technika plastyczna zwana inaczej linearną. Polecam poszaleć kolorami i używać świec białych i kolorowych. Wystarczy odrysować wzór, który rysujemy świecą, a następnie całą powierzchnię kartki zamalować farbą w celu wydobycia wyrazistości wzoru. Świetna technika, wprawdzie my robiliśmy ja zaledwie 3 razy, ale bardzo się Jasiowi spodobała.

Rysowanie patykiem na ziemi

Kto z nas nie rysował patykiem lub kamieniem po ziemi, my robimy to prawie na każdym spacerze. Technika ta pozwala na malowanie bez ograniczeń. Bardzo ciekawą formą zabawy jest rysowanie patykiem, od lodów np. na podkładzie z farby klejowej. Dziecko rysując patykiem, usprawnia pracę całej dłoni i jak wiadomo, pobudza wyobraźnię. Sama nie wiem, ile narysowaliśmy kotków, piesków, kwiatków i innych obrazów.   To bez kosztowa  zabawa dla dzieci.

Malowanie farbami

Malowanie farbami to podstawowa technika plastycznych rozwijających malarskie umiejętności dziecka już w wieku przedszkolnym. Na początek warto zrobić szkolenie z właściwego posługiwania się pędzlem i farbami. Można wspomnieć o wielkościach pędzla. U nas zazwyczaj był problem z nadmiernym nabieraniem farby, oj ile moich tłumaczeń i próśb, ale opanowaliśmy to do perfekcji. I tu tez na samym początku polecam malowanie na dużych formatach papieru. Ponieważ dziecko na samym początku rysuje szerokimi ruchami całej ręki. Warto zwrócić uwagę czy maluch odpowiednio trzyma pędzel.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (4)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (6)

Odciski dłoni

Dzięki tej technice plastycznej możemy zrobić piękne prace już  z niemowlakiem. Na plastikowy talerz wylej trochę farby. Następnie zamocz w farbie stopę lub dłoń, a potem przyciśnij do kartki i gotowe. Proste, ale zarazem bardzo efektowne. Świetne do zrobienia z maluchami pamiątkowych odcisków stópki i rączki np z masy plastycznej. A z odcisków dłoni i stóp można stworzyć prawdziwe arcydzieła.

Stemplowanie stemplami lub malowanie liśćmi

Można bawić się przy użyciu gotowych stempelków, lub takich samodzielnie zrobionych np. z ziemniaka, ewentualnie z innych materiałów. A równie dobrze można odcisnąć wcześniej pomalowany z jednej strony liść i potem docisnąć go do kartki, chwilkę odczekać by farma wsiąkła w białą kartkę i gotowe. Fajne stempelki pokazywałam kiedyś we wpisie pt. 15 zajęć i zabaw usprawniających rozwój dłoni i motoryki małej. Można kupić specjalne farby ze stempelkami. Po zużyciu warto umyć słoiczki i zostawić do takich zabaw. Polecam takie zabawy wszystkim maluchom, którym szybko nudzi się klasyczne malowanie farbami. Zobaczycie, że  nawet najmniejsze dziecko wyczaruje piękny obraz!

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (10)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (11)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (23)

Zobaczcie jakie piękne dzieło nam wyszło.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (12)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (27)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (25)

Malowanie dłońmi

Podobnie jak przy odciskach dłoni dziecko używa tylko własnych rąk do tworzenia swoich małych arcydzieł. Genialna zabawa, którą mój 4-latek do dziś uwielbia. Choć ostatnio strasznie przeszkadzają mu brudne dłonie. Dlatego ważne jest, by używać takich farb, które się dobrze zmywają.

img_1601

Malowanie akwarelą trudniejsza technika dla przedszkolaka

Przy malowaniu tą farbą pędzel musi być obficie namoczony w farbie z wodą. Natomiast przy malowaniu farbami np. plakatowymi uczę synka oszczędnego nabierania farby, więc może być to na początku trudne do pojęcia przez nasze dziecko, ale z biegiem czasu wszystko zapamięta. Nazwa techniki (aqua, czyli woda) malowanie wodą.

Rysowanie kredą

Rysować możemy po wszystkim, co się do tego nadaje, idealny na spacerach będzie chodnik, a w domu polecam np. tablice kredowe, lub wydzielenie w domu ściany, na której specjalną farbą taką tablice zrobimy dla dziecka. U nas kreda mogłaby być ciągle w użyciu. Choć czasem dziecięce rysunki na chodnikach przeszkadzają, o czym pisałam kiedyś na blogu. To przykre, ale prawdziwe. U nas świetnie sprawdza się duża  tablica zamówiona na dzień dziecka  Janod.

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (17)

Malowanie słomką

Super ćwiczenie oddechowe a dodatkowo zajęcia plastyczne. Wystarczy zrobić kilka kropel farbą i rozdmuchać plamę. Podczas zabaw z tą technika rysunkową powstają naprawdę bardzo ciekawe dzieła. Polecam tę zabawę z naprawdę małymi plastykami.

Rysowanie widelcem, świerkiem

To rewelacyjna technika już dla malucha, fakt na początku powstają nam kolorowe plamy na kartce papieru, ale z czasem możemy z dzieckiem stworzyć prawdziwe dzieła sztuki. My ostatno robiliśmy wiosenne kwiaty, wyszły piękne, idelane   jak na 4 latka .

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (7)

Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość (8)

Kochani to tylko część z dostępnych technik plastycznych dla dzieci, tak naprawdę jest ich bardzo dużo, z biegiem czasu warto spróbować ich wszystkich, ale stopniowo i nie na raz. Bo jak sami wiecie dzieci w tym wieku, potrafią dość szybko się nudzić. Jednak uważam z zarówno w domu, jak i przedszkolu, warto uwrażliwiać je na piękno i wprowadzać je od samego początku do naszych wspólnych zabaw i zajęć plastycznych.

Warto pamiętać również o tym, że ruch mały zawsze wywodzi się od dużego, który również należy wspierać od samego początku. Prawie wszystkie te zabawy plastyczne, czynności są wpisane w plan zajęć przedszkoli. Jeżeli dziecko jest nauczane w domu, to warto takimi wpisami, uświadamiać rodzicom, że mogą z dziećmi ćwiczyć również w domu. Nie od razu wyrośnie z naszego dziecka Matejko czy Picasso, ale dając mu możliwości obcowania z farbami, kredkami i innymi narzędziami zapewniamy mu dobry start w przedszkolu i szkole.

Praca z dzieckiem od samego początku jest niezwykle ważna dla jego ogólnego rozwoju, a wszystkie pokazane przez nas techniki to nic innego jak ćwiczenie rozwoju motorycznego u dziecka, o którym pisałam kiedyś we  wpisie. Jak rozwijać motorykę małą?

P. S Czy Wasze maluchy lubią malować i wspólnie z wami tworzyć małe wielkie cuda z papieru, farb i innych materiałów? Czy trzymacie ich dzieła w specjalnych teczkach, czy raczej nie zwracacie na to uwagi? U nas nasza teczka z pracami Jasia powoli pęka w szwach, ale po latach będzie to wspaniała pamiątka dla nas.

*Niektóre kleje, farby i inne substancje używane do prac plastycznych mogą uczulać, więc trzeba uważać i obserwować dziecko podczas takich prac.

34 thoughts on “Techniki plastyczne dla przedszkolaka-Jak rozwijać kreatywność, wyobraźnię, twórczość?”

 1. Super pomysły. Apropos nie przypominania dzieł sztuki 😉 Do dziś tkwi we mnie wspomnienie mamy, z zajęć dla przedszkolaczków, na które chodziliśmy. Owa mama wiecznie narzucała dziecku kolorystykę, krytykowała każdy element rysunku odbiegający od naszych dorosłych norm… Tak łatwo popsuć dziecku radość tworzenia.
  P.S. Ale ta tablica jest mageśna!

 2. Rzuciłaś pomysłami na najblizsze 10 lat!;) swoja drogą, wrócę do tematu prac przygotowywanych przez rodzicow. U mnie by to nie przeszło, bo moja córka, ktora nie ma jeszcze2 lat, juz maluje ladniej niz ja??

 3. Już w żłobku dzieci rysują, malują, wyklejają i robią tak niesamowite prace, że ciągle się zastanawiam skąd te Panie czerpią pomysły. U nas prac moich dziewczynek mam cały wielki karton, ale każdą odkładam.

 4. Fajne są zabawy, które nie tylko dają rozrywkę, ale też rozwijają dziecko i mogą być podstawą przyszłych pasji. Podeślę link mojej przyjaciółce – na pewno ją też zainteresuje ten tekst 🙂

 5. Chyba bardziej wyczerpująco podjąć tematu nie było można – brawo.
  Moja mała jest leworęczna i takie techniczno- plastyczne zajęcia bardzo nam pomagają, a przy okazji to świetna zabawa.

 6. U nas z malowaniem i rysowaniem różnie bywa. Czasami jest dzień (dni), że kredki, kredy idą w ruch i coś piszemy i rysujemy wspólnie. A czasem… jest to ostatnia rzecz, którą córka chce robić.
  Ostatnio polubiła malowanie farbami za pomocą pędzli. Od pierwszego spotkania z nimi zdecydowanie nie chciała brudzić paluszków 😉

  Podoba mi się Twoja tablica 🙂

 7. Olivier uwielbia malowac farbami -odbija swoje raczki, robi slady palcami, linie pedzelkami. Kreda i mazaki sa w drugiej kolejnosci. Mamy tablice dwustronna wiec raz maluje kreda raz pisze po swojemu mazakami.
  Wszystkie rysunki zbieram na pamiatke, nie wazne czy jest na niej tylko kilka kropek czy raczka ?

 8. Sama uwielbiam takie kreatywne zabawy to co dopiero dzieci. Ale. Też uwielbiam je zapewne dlatego, że sama się tak z mamą bawiłam.

 9. Świetne pomysły ! Michał uwielbia malować farbami plakatowymi do tego stopnia, że nie spocznie aż nie opróżni ich do zera… póki co ciężko mu wytłumaczyć żeby nie nabierał takich dużych ilości farby na pędzel…
  Też mam teczuszkę na prace synka <3 zbieram od pierwszej pracy jeszcze ze żłobka 🙂

 10. Super! Fajnie jak dzieci mogą się rozwijać artystycznie. Niestety znam mamy, dla których ważniejsze są czyste ubranka i stoliczek niż dziecięce zabawy… My eksperymentujemy z rozmaitymi technikami, mieszamy je, łączymy, wykorzystujemy elementy i często z tych najbardziej „kombinowanych” wychodzą najfajniejsze prace. Moje dziecko uwielbia ostatnio malować na folii. Jasiu pięknie tworzy, brawo!

 11. Naprawdę mnóstwo tych technik – i jak zawsze stworzyłaś niesamowite, bogate zestawienie 🙂 Jestem przekonana, że każdy maluszek wybrałby z takiej ilości metod przynajmniej kilka optymalnych dla siebie – a nasz Bąbel docenia wszystkie, byleby tylko mógł się od stóp do głów ubrudzić 😉

 12. Ależ tego dużo! 🙂 Zapomniałam np o malowaniu liści choć sama robiłam takie prace w przedszkolu 😉
  Dzieci mają bogatą wyobraźnię i to się właśnie wyraża w pracach plastycznych. U nas ostatnio króluje malowanie farbami ale uwaga, wciąż powstają obrazy o tej samej tematyce: burze i pioruny we wszystkich kolorach tęczy 🙂

 13. Wiele z tych technik znamy i wykorzystujemy, ale przyznam szczerze, że zaskoczyłaś mnie malowaniem widelcem i świerkiem 🙂 Kolejny pomysł do kolekcji 🙂 U nas ostatnio na topie jest klej brokatowy, tworzenie obrazków z kuleczek z bibuły i przyklejanie piankowych naklejek.

 14. Bardzo mądry post. Plastyka w przedszkolach oraz szkołach podstawowych jest nie po to, by „nauczyć” dzieci rysowania lub malowania. Ich celem jest rozwijanie twórczej kreatywności. To bardzo ważne, by nie starać się na siłę robić z dzieci artystów, w ten sposób można je tylko zniechęcić do jakiegokolwiek kontaktu ze sztuką 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *