Odpowiednie nawodnienie dzieci jest bardzo ważne, zarówno dla zdrowia, jak i dobrego samopoczucia, stąd konieczność podstawiania im wody i innych płynów w ciągu dnia. Dbanie o to by zapewnić dzieciom odpowiedni poziom nawodnienia powinno być priorytetem. Warto pamiętać, że u niemowląt i małych dzieci symptomy odwodnienia pojawiają się szybciej niż u starszych dzieci i dorosłych i zazwyczaj gwałtowniej postępują. Aby się odwodnić wystarczy nie pić kilka godzin. Im delikatniejszy organizm, mowa tu o małych dzieciach i ludziach starszych. Wpływ ma też wyższa temperatura na zewnątrz i większy wysiłek.

Po kilku godzinach bez picia dziecko zaczyna gorzej się czuć, dlatego tak ważne jest by zadbać o to by miało co pić w szkole, poza szkołą czy na szkolnej wycieczce. Musimy zadbać o to, aby dziecko zawsze miało pod ręką bidon z wodą. Jedno jest pewne, dzieci od początku przyzwyczajone do wody, zawsze będą po nią chętnie sięgały.

Woda, sok, herbata?

Woda, woda i jeszcze raz woda. U nas zdecydowanie króluje woda. Janek jest jej wielkim fanem. Zwykła przefiltrowana kranówka. O filtrach i oszczędnościach z tym związanych pisałam kiedyś w tym wpisie.  Od czasu do czasu serwuje mu do szkoły koktajl owocowe, lub świeżo wyciskany sok (bardzo sporadycznie) a jesienią i zimą ciepłe herbaty ziołowe. Pakując dziecku picie do plecaka warto postawić na wodę, zrezygnować ze słodzonych napojów z dodatkiem konserwantów i barwników. Alternatywą mogą być domowe soki lub soki z dobrym składem i smootie, które nie tylko ugaszą pragnienie ale dostarczą witamin i dodatkowo zaspokoją głód.

Smootie – przekąska do szkoły w płynnej formie

Woda to oczywiście podstawa, ale chcąc urozmaicić dzieciom od czasu do czasu można zaserwować zdrowy soczek, smootie lub herbatkę. Dzieci będące w ciągłym ruchu potrzebuje dodatkowych kalorii, aby mieć energię potrzebną do uprawiania sportu i zabawy.

Kolorowe smoothie dla dzieci na pewno nie zastąpi wody, ponieważ jest raczej formą przekąski – gaszą nie tylko pragnienie, ale też zaspokajają apetyt. Jak można mu ich dostarczyć? Wybierając zdrowe smoothie, które stanowi połączenie musów i soków wyciskanych z owoców np. z kaszką, płatkami owsianymi. W przygotowaniu mam wpis z ulubionymi smoothie Jasia.

Termos próżniowy o poj. 450ml na posiłki dziecka, wręcz idealny na owsiankę

Smoothie może być nie tylko napojem, ale też pełnowartościową przekąską idealną na drugie śniadanie do szkoły lub posiłek po treningu. Taka owocowa bomba witaminowa smakuje pysznie i skutecznie zaspokaja głód między posiłkami lub po wyczerpującym treningu. A jego przygotowanie zajmuje dosłownie chwilę.

Bidon, butelka, termos, kubek termiczny – w czym picie do szkoły

W czym picie do szkoły? Idealne do szkoły będą bidony dla dzieci, butelki z filtrem, w sezonie jesienno-zimowym przydatne mogą być termosy dla dzieci lub kubki termiczne dla dziecka, do którego będzie można przelać ciepłą herbatę.  Limonkowy termos obiadowy dla dzieci HELLO WENDY utrzymuje ciepło posiłku dziecka na długi czas poza domem. Można go wykorzystać np. na ciepłą owsiankę na drugie śniadanie do szkoły.

Ładny bidon  lub wielorazowa butelka jest ekologiczną alternatywą dla sklepowych plastikowych butelek jednorazowych z wodą lub innym piciem.

Serwując dziecku picie, warto pamiętać, że podstawą w nawadnianiu młodego organizmu, podobnie jak u dorosłych, jest czysta woda i to ona powinna być głównym napojem w codziennej diecie. Ale od czasu do czasu można urozmaicić dzieciom serwowane posiłki przygotowując coś innego.

Co pije moje dziecko?

U nas podstawą w ciągu dnia jest woda i świeżo wyciskane soki. Od czasu do czasu korzystamy z musów w tubkach z dobrym składem. Janek jednak najchętniej sięga po czystą wodę. W domu pijemy wodę filtrowaną, staramy się unikać wody butelkowanej. Do szkoły Janek zabiera wodę w bidonie bardzo często wzbogacona listkami mięty lub cytryną. Tak przygotowana woda jest nie tylko zdrowa, ale przede wszystkim smaczniejsza dla dziecka.

Kiedy robi się chłodniej często do szkoły oprócz drugiego śniadania i wody zabiera ze sobą ciepłą herbatkę w termosie, który utrzymuje temperaturę płynu przez kilka godzin.  Z ciepłych napojów lubi też napar z czystka i świeżą miętę.

Inwestując w bidony, butelki i kubki termiczne mamy wpływ na ochronę środowiska. Nie kupujemy wtedy butelek plastikowych i nie generujemy nie potrzebnych śmieci.

Co Wasze dzieci piją najchętniej? W czym noszą picie do szkoły? 

*partnerem wpisu jest marka LUNCH MUNCH®

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *