Berneński pies pasterski, cavalier, a może buldog? Podpowiadamy nie tylko rasy psów przyjazne dzieciom, ale i przypominamy, co warto wziąć pod uwagę, zanim przyprowadzisz do domu psa. 

Zakup lub adopcja psa rodzinnego — kiedy jest na to najlepszy moment?

Decyzję o zakupie lub adopcji psa należy podejmować bardzo odpowiedzialnie. To nie zabawka, którą można w każdej chwili odłożyć na półkę. Dobrze jest to uświadomić dziecku, które marzy o czworonożnym przyjacielu. Niezależnie od wieku dziecka, psa najlepiej przyprowadzić do domu w okresie, kiedy wszyscy spędzacie więcej czasu właśnie w domu. Najlepiej wybrać moment jesieni lub zimy, kiedy mniej jest wyjazdów, można odpowiednia ilość uwagi poświęcić psu i pomóc mu się zaadaptować w nowych warunkach. Zakup psa powinien być decyzją przemyślaną, zaplanowaną i dopasowaną do życia rodziny. Jeśli za tydzień lub miesiąc planujecie dłuższa wyprawę za granicę, na którą z pewnością nie zabierzecie psa, być może zakup lub adopcję psa warto odłożyć na moment po powrocie.

Obowiązki związane z posiadaniem psa — pomyśl o tym

Pies w domu może mieć bardzo pozytywny wpływ na dziecko i jego wychowanie. Przede wszystkim to jeden z czynników, który może sprawić, że dziecko więcej czasu spędzi na świeżym powietrzu, zamiast przesiadywać godzinami przed komputerem. Psy i ich wesołe usposobienie mogą pomóc się zaaklimatyzować w nowym miejscu, przejść przez trudniejsze momenty w szkole, ale i nauczyć się odpowiedzialności. Oczywiście jako rodzic psem będziesz się opiekować przede wszystkim ty, jeśli dziecko jest jeszcze małe, ale od początku warto uczyć je odpowiedzialności za posiadane zwierze.

Im wcześniej dziecko oswoi się z obowiązkiem karmienia, wyprowadzania na spacer, pielęgnacji psa — tym większa szansa, że za jakiś czas bardziej będzie to jego pies niż twój. Warto zaś do tego dążyć, ponieważ w ten sposób dziecko uczy się odpowiedzialności, poczucia, że odpowiada za czyjś los, kształtuje w sobie empatię. To bezcenne kompetencje, które mogą się wykształcić w dziecku w kontakcie ze zwierzęciem. Karma, akcesoria, pielęgnacja — o zakupie tego wszystkiego też trzeba pomyśleć przypominają specjaliści z https://hubun.pl/

Przed decyzją o zakupie psa czy też jego adopcji warto jednak przemyśleć kwestię obowiązków związanych z posiadaniem psa. Zastanów się, czy przy prowadzonym przez rodzinę w aktualnym momencie modelu życia, godzinach powrotów z pracy, wyjazdach itp. możecie psu zapewnić odpowiednią opiekę. Wybierając rasę psa, warto także pomyśleć, jak wiele przestrzeni do życia możecie mu zapewnić. Labrador to piękny pies, ale potrzebuje znaczeni więcej przestrzeni niż np. Bichon Frise.

Rasy psów dla dzieci

Zarówno małe dzieci, jak i nastolatki kochają łagodne psy, które są przyjazne, chcą spędzać dużo czasu w pobliżu członków rodziny. Do takich należą psy rasy:

  • Yorkshire Terrier, Bichon Frise, Mops — to małe psych, które świetnie odnajdują się w domu, którym są małe dzieci; świetnie nadają się do maluchów, chętnie wybierają je pary, które dopiero myślą o założeniu rodziny; to psy tolerancyjne, cierpliwe i łagodne.
  • Beagle, Basset hound, Bokser, Goldendoodle, Pudel, Buldog angielski, Golden Retriever, Samojed — to trochę większą rasa psa, ale dalej bardzo łagodna, to psy przyjazne dzieciom, ale nieco większe, chętnie podejmujące zabawę.
  • Owczarek Collie, Labrador, Owczarek niemiecki — wybierając psa którejś z tych ras, dobrze jest mieć co najmniej średni ogród, którym zwierzak może się wyszaleć, to idealny przyjaciel zarówno małego, jak i starszego dziecka, jego towarzysz i opiekun w jednym, każdy z tych psów bardzo lubi towarzystwo dzieci.

Podczas decyzji o adopcji lub zakupie psa najważniejsza jest odpowiedzialność i świadomość tego, z jakim psem mamy do czynienia.

*artykuł gościnny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *