Wszelkie widoczne zmiany w wyglądzie i zachowaniu dziecka, są dla troskliwych rodziców sygnałem, że ze zdrowiem szkraba może się coś dziać. Nie każdy taki symptom powinien być alarmujący, dziecko ciągle się rozwija i rośnie, a zmiany są nieodłączną częścią tego procesu. Jednak warto zwracać na nie uwagę, dzięki temu można odpowiednio wcześnie dostrzec oznaki różnych nieprawidłowości. Co powinno zaniepokoić opiekunów?

Opuchnięte oczka mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Czasem są zjawiskiem całkowicie naturalnym i nie powinny budzić obaw. Jednak zdarzają się sytuacje, w których opuchlizna dookoła oczu dziecka może świadczyć o problemie zdrowotnym, a nawet poważniejszej chorobie. Przyczyny puchnięcia okolic oczu opisano tutaj. Zgodnie z linkowaną stroną często nie ma powodów do niepokoju. Jak odróżnić niegroźną opuchliznę od tej, która wymaga wizyty u lekarza?

Płacz przyczyną opuchniętych oczu

Najczęstszą, a jednocześnie najbardziej błahą przyczyną opuchlizny powiek u małych dzieci jest płacz. Nie jest to zjawisko alarmujące; płacz jest naturalną reakcją niemowląt i dzieci. Może sygnalizować ból, jednak zwykle nie jest spowodowany żadną „krzywdą”- dzieci płaczą, gdy są głodne, zmęczone lub mają pełną pieluszkę. Czasami robią to, kiedy chcą zwrócić na siebie uwagę lub po prostu się nudzą. Płacz jest sposobem komunikacji. Dlatego martwić powinien raczej brak płaczu. Dalszych kroków wymagają też sytuacje, kiedy płacz dziecka trwa bardzo długo i nie da się go uspokoić. W takich przypadkach należy skonsultować się ze specjalistą.

Uraz mechaniczny

Opuchlizna może też pojawić się na skutek zatarcia oka rączką. Dzieci mają skłonność do dotykania okolic oczu, szczególnie kiedy są senne i zmęczone. Dziecko może także się zadrapać – najczęściej paznokciem lub zabawką. Zwykle opuchlizna dotyczy wtedy jednego oka. Niewielkie urazy goją się same, jednak jeśli wygląd takiego zadrapania wzbudza niepokój, a zaczerwienienie i opuchlizna nie znikają, to dobrym pomysłem będzie wizyta u lekarza.

Alergia

Opuchnięte powieki są jednym z głównych symptomów reakcji alergicznej. Często towarzyszy im katar, zaczerwienienie gałki ocznej i wysypka. Wiele dzieci ma skłonności do alergii i zwykle przebiega ona łagodnie. Jednak w przypadku podejrzenia, że opuchlizna może być związana z reakcją alergiczną, warto przeprowadzić dokładną diagnostykę. W niektórych przypadkach wystarczy zmienić kosmetyk lub środki czystości, czasami jednak dziecko uczulone jest na substancje, których nie da się wyeliminować np. pyłki.

AZS

Kolejną przyczyną opuchlizny w okolicach oczu może być atopowe zapalenie skóry. To problem dermatologiczny, któremu towarzyszy nadmierne przesuszenie skóry. Dzieci, które zmagają się z AZS, doświadczają świądu oraz pieczenia skóry. Z czasem powstają na niej zaczerwienienia i strupki. Objawy AZS można leczyć, w tym celu należy skonsultować się z dermatologiem.

Inne przyczyny

Opuchlizna może także być objawem chorób wzroku lub ogólnoustrojowych. Jeśli dziecku często puchną powieki, to warto zasięgnąć porady u specjalisty. Tak tez było u nas. Opuchlizna powiek, była zwiastunem choroby, którą na szczęście udało się opanować. Skończyło się co prawda operacją ale na szczęście dla nas, wszystko powoli wraca do normy. Najważniejsze to nie bagatelizować z pozoru błahego problemu.

Uwaga! Powyższe porady absolutnie nie mogą zastąpić wizyty u lekarza specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *