O wodzie powiedziano już bardzo wiele. Po co więc wciąż o tym mówić? Ponieważ jest to ważne dla naszego dobrego samopoczucia i lepszej jakości życia. Czy wiecie, ze organizm człowieka składa się w dużym stopniu z wody? Ciało dorosłego to 60% wody, dziecka 75%, a niemowlaka aż w 94%! Dlatego trzeba pamiętać, aby uzupełniać ją na bieżąco i w odpowiednich ilościach. Ubytek wody z organizmu już w około 3% sprawia, że zaczynamy się źle czuć, jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, spada koncentracja. Z kolei utrata znacznej jej ilości stanowi zagrożenie życia! W związku z tym, ile wody powinno się wypijać każdego dnia?

Ile pić wody i dlaczego musimy ją uzupełniać?

Organizm człowieka nie ma zdolności magazynowania wody. Instytut Żywności i Żywienia wystosował normy dotyczące dziennego zapotrzebowania na wodę. Podzielił je w zależności od wieku, płci, aktywności. Dowiemy się z nich, ile wody powinno pić dziecko, a ile osoba dorosła. Normy dla dorosłych podzielone są ze względu na płeć, dla dzieci z kolei dopasowane do masy ciała malucha.

Dlaczego woda jest tak ważna

Dlaczego woda jest tak ważna?

Woda niezbędna jest do życia, pełni wiele niezbędnych funkcji, m.in.:

  • reguluje temperaturę ciała;
  • transportuje substancje odżywcze;
  • dostarcza składniki mineralne i tlen do każdej komórki ciała;
  • rozpuszcza związki powstające w reakcjach metabolicznych.

Objawy odwodnienia

Gdy utrata wody z organizmu jest zbyt intensywna, nasze ciało od razu wysyła sygnały ostrzegawcze o zbliżającym się niebezpieczeństwie. Odwodnienie daje o sobie znać poprzez bóle głowy, zmęczenie, rozdrażnienie. Im młodszy człowiek, tym szybciej może dojść do zagrażającego życiu odwodnieniu. Jak donosi strona Acdiolac w artykule poświęconym odwodnieniu u dzieci https://www.acidolac.pl/brzuszek-i-jelita/objawy-odwodnienia-u-dziecka-jak-je-rozpoznac „oznaki odwodnienia u niemowlaka pojawiają się szybciej niż u starszego dziecka i zwykle gwałtowniej postępują

  • skóra staje się przesuszona, wiotka, usta spierzchnięte, język suchy;
  • zmienia się zachowanie malucha, staje się rozdrażniony lub przeciwnie senny i apatyczny;
  • pojawia się płacz bez łez.

Jeżeli przy uwidocznionych objawach dziecko odmawia przyjęcia płynów, należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Taki stan może zagrażać zdrowiu i życiu dziecka.

Co jeszcze?

Normy spożycia wody ustalane są według średniego zapotrzebowania. Każdy jednak powinien dostosowywać je do swoich indywidualnych potrzeb. Osoby uprawiające jakikolwiek wysiłek fizyczny powinny wypijać więcej wody, aby uzupełnić jej znaczną utratę np. podczas pocenia się. Więcej płynów potrzebujemy także podczas upałów czy choroby przebiegającej z gorączką. Bardzo ważne jest uzupełnianie płynów u dzieci w trakcie biegunki i wymiotów. Warto dowiedzieć się, ile wody powinno wypijać dziecko o konkretnej wadze – przyjmuje się, że jest to średnio 100 ml na kilogram masy ciała.

Ile wody wypijacie każdego dnia?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *