W pierwszych miesiącach życia zabawa z niemowlakiem to krótkie formy aktywności. Początkowo aktywność maluszka polega na wzajemnym poznawaniu siebie, rodziców i otaczającego go świata. Zabawy, choćby w postaci masażu pozwalają budować relacje z niemowlakiem i wspierają ogólny rozwój maluszka. Poprzez kontakt z otaczającym go światem maluszek rozwija swoje zmysły. Zabawa  ma dawać radość i zapewniać bezpieczeństwo.  Zabawę z maluszkiem możemy uatrakcyjnić proponując mu zabawki sensoryczne. Dziś poruszam temat zabawek sensorycznych dla niemowląt. Czym są zabawki sensoryczne? Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie i czy w ogóle warto po nie sięgać?

Zabawki sensoryczne, co to takiego?

Zabawki dla niemowląt pełnią bardzo ważną funkcję w rozwoju niemowląt i dzieci. Pomagają rozwijać wzrok, ćwiczą chwyt i rozwój mowy. Tak naprawdę oddziałują na różne zmysły. W pierwszych miesiącach życia maluszka mają ogromny wpływ na jego rozwój, dlatego warto je wybierać.

Zabawki sensoryczne, co to takiego

Dużą popularnością wsród rodziców mają maty edukacyjne dla maluszków i stojaki BabyGym. Mają one za zadanie stymulować rozwój fizyczny i umysłowy już w pierwszych miesiącach życia maluszka. Tak jak wcześniej wspomniałam działają na zmysł: wzroku, dotyku, słuchu, węchu a nawet smaku. Idealnie sprawdzą się w przypadku najmłodszych dzieci. Starszym niemowlętom które zaczynają być bardziej mobilne, warto proponować zabawki aktywizujące.

zabawki sensoryczne dla niemowlaka

Zabawki sensoryczne bo o nich mowa, zazwyczaj wykonane są z materiałów, które mają ciekawe faktury, często zawierają świecące lub szeleszczące elementy. Dość często mają doczepione lusterka i gryzaki, oraz wydają dźwięki. Zabawki sensoryczne umożliwiają niemowlętom badanie świata w przystępny dla nich sposób, czyli poprzez dotyk, który w pierwszych miesiącach życia pozwala im eksplorować świat. Wybierając zabawki sensoryczne w bezpieczny dla maluszka sposób stymulujemy rozwój dotyku u niemowlaka. Doskonalimy również rozwój percepcji słuchowej i wzrokowej u niemowląt.

 Czym kierować się przy wyborze zabwek sensorycznych?

Przede wszystkim bezpieczeństwem. To jedna z najważniejszych cech przy wyborze zabawki dla maluszka. Na poczatek poleca się zabawki sensoryczne, ze względu na to, że w pierwszych miesiącach życia dziecko poznaje świat poprzez dotyk a one w doskonały sposób będą wspierały jego rozwój.

 • Istotny jest wiek dziecka – ważne jest by dobrać zabawkę do odpowiedniego etapu w rozwoju malucha.
 • Jakość wykonania i atesty – zabawki dla niemowląt, powinny posiadać odpowiednie atesty i zaświadczenia wskazujące, że to produkty bezpieczne dla najmłodszych użytkowników.

  Jakie zabawki sensoryczne na początek?

  Takie, które łatwo będzie chwycić, takie, które zaciekawią malucha i będą dla niego na wyciągnięcie ręki. Rewelacyjnie tu sprawdzają się maty edukacyjne z różnymi zawieszkami, można na nich leżeć zarówno na brzuszku jak i na pleckach – ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają wiele ciekawych aktywizujących funkcji. Rewelacyjne na sam początek będą zawieszki do wózka lub łóżeczka, karuzela nad łóżeczko. Choć my tym razem się na nią nie skusiliśmy. Świetnym wyborem dla niemowląt będą wszelkiego rodzaju grzechotki, drewniane stojaczki tzw. mobile oraz miękkie zabawki, takie jak kostki sensoryczne, miękkie piłeczki i zabawki z wszytymi metkami. Dzieciaki, je uwielbiają. Warto wybierać zabawki w kontrastowych lub bardzo intensywnych kolorach.

Zabawa od samego początku pozwala poznawać świat różnymi zmysłami. Dla maluszków to pierwsze formy zabawy i nauki w jednym. Choć u nas ogromne zainteresowanie w przypadku naszych dzieci zawsze wzbudzały nasze dłonie.

Jakie zabawki sensoryczne warto wybrać?

Wybierając zabawkę dla niemowlaka warto zastanowić się, na czym zależy nam najbardziej. Czy na początek wolimy zaangażować wzrok, słuch a może dotyk dziecka? A może wszystko po trochu? Jak najbardziej, można jednocześnie stymulować wszystkie zmysły równocześnie. Warto jednak czas zabawy dostosowywać do wieku i możliwości maluszka. Uważam, że jak najbardziej warto to robić już od samego początku. Zabawki powinny przyciągać wzrok i uwagę maluszka. Wszystko po to by zaspokajały ciekawość świata, pobudzały zmysły i miały możliwość wielorakiego zastosowania. Zobaczcie, jakie zabawki sensoryczne wybraliśmy dla Was z Anią.

Lilliputiens Kostka aktywizująca wielofunkcyjna Lew Jack 3 m+

Hitem u nas wśród zabawek tego typu kostka aktywizująca. Nawet nie przypuszczałam, że z pozoru taka banalna zabawka wzbudzi tak duże zainteresowanie mojej córki. Kostka ta to niebanalne, miękkie i wielofunkcyjne źródło rozrywki i nauki dla maluszków. Uszyta jest z materiałów o różnych wzorach i fakturach oraz posiada wiele ukrytych funkcji. Kostka grzechocze przy potrząsaniu. Zabawka jest solidnie wykonana i w pełni bezpieczna.

Rewelacyjnym pomysłem było wszycie w nią lusterka. Z pewnością zabawka ta pobudza dziecięcą wyobraźnię i zajmuje przez dłuższy czas. Rozwija koordynację ręka-oko i małą motorykę (chwytanie, potrząsanie, przesuwanie) oraz aktywizuje zmysł słuchu, wzroku i dotyku. Dodatkową atrakcją jest gryzak – idealny dla ząbkujących brzdąców. Uchwyt wykonany z tkaniny pozwala na przywiązanie kostki w łóżeczku, w wózku lub w aucie.

Czy wiecie jak dużo zalet ma zabawa kostką sensoryczną?

Sensoryczna kostka aktywizująca to skarbnica nowych bodźców dla każdego maluszka. Wierzę, że zgodzicie się ze mną, że zabawka ta zainteresuje każde dziecko. Z pewnością zajmie go na dłuższą chwilę i zapewni mu godziny dobrej zabawy. A co najważniejsze cały czas będzie wspierała rozwój maluszka.

Lilliputiens Kostka aktywizująca wielofunkcyjna Lew
Lilliputiens Kostka aktywizująca wielofunkcyjna Lew Jack 3 m+
 • Wspomaga prawidłowy rozwój już od pierwszych miesięcy życia to tak naprawdę kilka zabawek w jednym.
 • Stymuluje zmysł dotyku, w czym doskonale pomagają różnorodne materiały.
 • Pobudza zmysł słuchu i wzroku.
 • Oddziałuje na różne ZMYSŁY, ale nie przebodźcowuje dziecka, co w pierwszych miesiącach życia jest szalenie ważne. Dziecko poszczególne elementy musi eksplorować samodzielnie, nic nie dzieje się samo, nie ma baterii, nic nie świeci i nie gra samoistnie.
 • Rozwija motorykę małą – do kostki przyczepione są metki, sznurki, gryzaki i przywieszki zachęcające do chwytania i manipulowania nimi.

Mini-książeczka wielofunkcyjna z szeleszczącą folią i gryzakiem Czerwony Kapturek 6 m+

Pora na doskonała lekturę na początek. Na pierwsze samodzielne czytanie wybraliśmy książeczkę sensoryczną z postacią Czerwonego Kapturka. Wykonana jest z materiałów o zróżnicowanych fakturach, po to by urozmaicić maluszkowi lekturę doszyto silikonowy gryzak z wypustkami. Z pewnością przynosi ukojenie ząbkującym maluszkom. Kolorowe obrazki są idealne do snucia opowieści. Książeczka jest zapinana na rzep, uszyta z dbałością o każdy szczegół. Zabawka      ta jest świetnym sposobem na zaszczepienie w maluszku miłości do książek. Z mniejszych zabawek do rączki polecamy też gryzak z żyrafką. Aktywizuje wszystkioe zmysły po kolei. Jest mały i poręczny. Idealny do małych łapek.

Wałek dźwiękowy Flaming Anais / Lilliputiens

Ta zabawka z pewnością przyciągnie uwagę każdego niemowlaka. Wałek składa się z 4 elementów, z których każdy uszyty jest z materiałów o różnych wzorach i fakturach oraz posiada ukryte funkcje.  W głowie Flaminga znajduje się wydająca ptasie dźwięki piszczałka, ma ona też stymulujący sensorycznie dziób i pióropusz, które Ania uwielbia targać.

Następny element ma dwa miękkie uchwyty oraz okienko z kolorowymi, grzechoczącymi kuleczkami. Jest też element z ukrytym wewnątrz dzwoneczkiem, który dodatkowo obszyty jest wokół krótkimi tasiemkami. Ostatnia część – ta z długimi nóżkami flaminga – szeleści przy dotyku.

Wałek dźwiękowy Flaming Anais / Lilliputiens

Świetnym rozwiązaniem jest to, że wszystkie elementy można połączyć ze sobą dzięki rzepom. Zabawka rozwija motorykę małą (chwytanie, rozłączanie, potrząsanie, łączenie, turlanie), w genialny sposób aktywizuje zmysł słuchu (szelest, dzwonienie, grzechotanie) oraz uczy rozpoznawania różnorodnych dźwięków.

Przytulanka aktywizująca wielofunkcyjna Lisiczka Alice / Lilliputiens

To kolejna propozycja dla maluszków w kategorii z zabawek aktywizujących. Przytulanka ta jest pełna niespodzianek. W główce znajduje się grzechotka, w prawej łapce lisiczka ma bezpieczne lusterko, w lewej zaś fakturowany gryzaczek. Coraz częściej u nas używany. Lewa łapka lisicy szeleści przy dotykaniu. Ale to nie koniec niespodzianek, w kieszonce na brzuszku jest schowana rybka na elastycznej tasiemce. I już od małego uczymy maluchu poszukiwania.

Przytulanka aktywizująca wielofunkcyjna Lisiczka Alice / Lilliputiens

Na prawej nóżce umieszczone są dwie kolorowe obręcze, które również pełnią rolę gryzaków, ·na lewej, znajduje się, pluszowy ptaszek-grzechotka.

Ptaszek przy potrząsaniu wydaje dźwięki.  Poza tym, że zabawka jest wykonana z największą starannością, jest ona niesamowicie urocza. Zaskakuje dorosłych i dzieci oraz i pobudza ich wyobraźnię.

Wielofunkcyjny brelok z mini-zwierzątkami Farma 6 m+

Wielofunkcyjny brelok Lilliputiens to niebanalna zabawka dla niemowląt powyżej 6 miesiąca życia. Na spacerach jest hitem. Na silikonowej jasno turkusowej obręczy przymocowanych jest 5 pełnych elementów.

Wielofunkcyjny brelok z mini-zwierzątkami
Wielofunkcyjny brelok z mini-zwierzątkami Farma 6 m+

Znajdują się na niej kolejno: osiołek z grzechotką, szeleszczącą szyją, bujną grzywą i w kapeluszu, świnka z gładkiego tworzywa, krówka z rogami i uszkami, wykonana z pętelkowego materiału, fakturowany silikonowy gryzak w kształcie kokoszki oraz giętkie bezpieczne lusterko. Mogłoby być ciut większe dla takich maluszków. Ciekawa zabawka, która nie gra, ale wydaje dźwięk, kiedy dziecko zaczyna się nią interesować.

Grzechotka na rękę z szeleszczącą folią – Lisica Alice

U nas idealnie sprawdza się zakładana na nóżkę. Z pewnością motywowuję Anię do większej aktywności ruchowej.  Grzechotka pobudza zmysł słuchu dzięki szeleszczącej folii,  oraz rozwija motorykę małą u niemowlaka oraz doskonali zmysł wzroku i dotyku.

jaką grzechotkę dla maluszka

Taka mała rzecz a powoduje u dziecka ogromna radość. Można ją zakładać na nóżkę i na rączkę.Pobudza malucha do działania i większej aktywności.

Jeżeli interesujecie się zabawkami sensorycznymi dla niemowląt i dzieci zapraszam Was na profil marki Lilliputiens na IG znajdziecie tam mnóstwo inspiracji.

Podsumowując krótko temat zabawek sensorycznych dla niemowląt, bardzo dobrym wyborem dla niemowląt będą wszelkiego rodzaju zabawki kontrastowe, szeleszczące, wydające dźwięki i aktywizujące. Muszą być one dostosowane do wieku dziecka. Z pewnością doskonale sprawdzą się miękkie zabawki, takie jak książeczki, kostki sensoryczne i piłki. Wybierając zabawki o różnorodnych fakturach dostarczamy dziecku więcej bodźców oraz możliwości rozwoju, Różnorodne kształty w zabawkach sensorycznych pozwalają maluchom doskonalić różnego rodzaju chwyt. Zazwyczaj mieszczą się w dziecięcej dłoni, można nimi potrząsać, turlać, uderzać, oglądać, chwytać całą dłonią i paluszkami, a nawet kąsać dziąsłami.  Każda z tych czynności jest niezwykle ważna w poznawaniu i odkrywaniu świata.

Poza pokazanymi we wpisie zabawkami sensorycznymi od wspomagamy się kartami i książeczkami kontrastowymi – Czuczu Starter Malucha – w zestawie są karty 0+, książeczka 3+, książeczka 6+.Naprawdę ten zestaw jest genialny. Poza tym uwielbiamy też gryzaki żyrafki Spohie. To nasze kolejne odkrycie, jeżeli chodzi o zabawki dla maluszków. Plus Miś Moonie, jest cudny a jego dźwięk usypia mnie szybciej niż Anie.

Warto pamiętać o tym, że każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Do każdego malucha trzeba pochodzić indywidualnie.  Zabawki sensoryczne mają stymulować rozwój niemowląt, ale nie można ich do niczego zmuszać..

Jestem ciekawa, czym lubiły się bawić wasze maluszki w pierwszym roku życia? Pamiętacie, co to było?

*Wpis powstał przy współpracy z marką Lilliputiens

2 thoughts on “Zabawki sensoryczne dla niemowlaka. Jaki wpływ mają na rozwój zmysłów maluszka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *