Ciąża to czas wyjątkowy – piękny i bardzo trudny jednocześnie. W tym niepowtarzalnym okresie warto zwrócić się ku sobie, by stał się on miesiącami radosnego oczekiwania na nowe życie, pełnymi nowości i przemian. Mówi się, że ciąża to nie choroba i taka jest prawda. Z drugiej jednak strony to ogromne wyzwanie dla organizmu, który musi wkonać bardzo ciężką pracę..

Nie ma się co oszukiwać. Ciąża to nie tylko przyjemności i głaskanie brzuszka. I choć jest to wyjątkowy czas oczekiwania, dla wielu mam to także kilka miesięcy mniej lub bardziej dokuczliwych przypadłości ciążowych. Bardzo często ogrom zmian, jakie stają się w tym czasie doświadczeniem kobiety, mogą okazać się trudne do udźwignięcia. Towarzyszyć temu może poczucie zagubienia, rozdrażnienia czy zwyczajnie lęk. Jak poradzić sobie z wyzwaniami, które przynosi ze sobą ten wyjątkowy stan błogosławiony?

Czas zwolnić….

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie „nie od razu Rzym zbudowano” i prawdopodobne jest, że nie od razu zaakceptujemy wszystko, co się dzieje z naszym ciałem i wokół nas. Pozwólmy sobie na odrobinę luzu, zwolnijmy tempo i dajmy sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej, jakże zmiennej rzeczywistości. Ciało kobiety przez 9 miesięcy wykonuje naprawdę ciężką pracę. Dlatego musimy o nie szczególnie zadbać.

Zadbaj o siebie

Zadbajmy o dobry nastój w ciąży. Co to znaczy? Warto wyeliminować lub, jeśli to niemożliwe ograniczyć doświadczany poziom stresu. To jest niezwykle ważne zarowno dla matki jak i dziecka. Bardzo pomocne na pewno okażą się rozmowy i spotkania z bliskimi ludźmi. Tego z pewnością w ostatnich miesiącach brakowało najbardziej. Nieocenione rezultaty przynosi też zrównoważona i zdrowa dieta oraz ruch na świeżym powietrzu. Regularne, pełnowartościowe posiłki w połączeniu z aktywnością fizyczną (zwłaszcza tą na dworze) potrafią sprawić cuda.Czasem wystarczy dłuższy spacer po to by poczuć przypływ sił i dostarczyć organizmowi dawkę endorfin i zapewnić sobie dobry humor.

Dla dobrego samopoczucia bardzo ważny jest nie tylko stan duch, ale i wygląd. Ta kwestia dla wielu kobiet w ciąży jest trudna. Dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w dobrze dobrane ubrania ciążowe. Nie trzeba od razu wymieniać całej szafy. Wystarczy kilka niezbędnych rzeczy, do których łatwo dopasuje się  ubrania nieciążowe, znajdujące w naszej szafie. Warto zwrócić uwagę, że dobrze uszyta odzież ciążowa „rośnie” razem z brzuszkiem. Decydując się zatem na zakup spodni na początku ciąży możemy być pewne, że będą one dobra również w późniejszych miesiącach.

Pamiętaj  – zdążysz

Dużo stresu i niepotrzebnych nerwów przyszłej mamie przysparza kwestia zakupów okołoporodowych i sama wyprawka dla maluszka. Warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach wszystko kupić można z łatwością w sieci, a dostawa nieraz trwa zaledwie 24 godziny. Nawet jeśli o czym zapomnisz, nie zdążysz czegoś kupić, na pewno będzie na to czas i po porodzie. Dobrze o tym pamiętać, by spokojnie skoncentrować się na tym, co najważniejsze – spokoju przyszłej mamy i zdrowiu maluszka. To jest chyba najwaszniejsze w tym szczególnym dla obojga czasie.

Jak przebiegałaTwoja ciąża? Jak wspominasz czas przygotowań na pojawienie się nowego członka rodziny?

4 thoughts on “Piękna w ciąży, czyli o tym, jak dobrze wyglądać i czuć się podczas ciąży”

  1. Moja ciąża przebiegała książkowo, czułam się dobrze, miałam mnóstwo energii do działania. I gdyby nie problemy zdrowotne to naprawdę bycie w ciąży było dla mnie przyjemnością 🙂

  2. Wspominam dobrze. Mam poczucie, że to był czas dla mnie, kiedy mogłam zwolnić i po raz ostatni się wysypiać:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *