Od 23 czerwca 2019 roku w Łódzkim Pasażu Róży trwa cykl pt. „Spektakle i warsztaty dla dzieci”. Razem z Jasiem mieliśmy przyjemność uczestniczyć w drugim już przedstawieniu dla najmłodszych. Zdecydowanie polecam jako formę rozrywki w niedzielne przedpołudnie. Dla nas to była fantastyczna przygoda i kolejne już spotkanie z teatrem dla dzieci. Kilka spektakli mamy już za sobą, choćby »Madagaskar« i »Królową śniegu« w Teatrze im. S. Jaracza i Teatrze Muzycznym w Łodzi. Na obu sztukach Jaś siedział jak zaczarowany. Wakacyjny cykl spektakli odbywa się na zewnątrz w Pasażu Róży, w razie niepogody, tak jak podczas ostatniej niedzieli przenoszony jest do Akademickiego Ośrodka Inicjatyw Artystycznych. Mała podpowiedź, aby załapać się przedstawienie, warto przyjść nieco wcześniej.

”Bajkowa Karuzela z Lalkami”  teatr dla dzieci w Łodzi

W trakcie spektaklu teatralnego „Bajkowa Karuzela z Lalkami” miałam okazje podziwiać, jak dzieci z zainteresowaniem oglądają to, co dzieje się na scenie. Jaś wyszedł z przedstawienia z wypiekami na twarzy. Całą drogę do domu rozmawialiśmy o tym, co się działo na scenie. Przedstawienie „Bajkowa Karuzela z Lalkami” w wykonaniu Teatru Psikus miało bardzo szybką akcję, więc dzieci nie miały czasu na nudę i marudzenie.

 w Łódzkim Pasażu Róży trwa cykl pt. „Spektakle i warsztaty dla dzieci”

To niezwykle dowcipna i zajmująca opowieść przedstawiająca znane chyba wszystkim dzieciom bajki jak „Brzydkie kaczątko”, „Czerwonego Kapturka”, i „Calineczkę”. Główny bohater przedstawienia, czyli śmieszna postać Kartoflanego stwora, który postanowił zachwycić świat i zamiast siedzieć w piwnicy zostać aktorem, czyli gwiazdą teatralną. Pragnie wcielać się w bajkowe postacie, zachwycając widzów. Czy mu to się udało? Jak myślicie? Narrator prowadzący spektakl zapowiadał klasyczne, bajki, które znały chyba wszystkie maluchy na scenie. Niestety Kartoflany Stwór wprowadzał podczas przedstawienia zamęt i coraz bardziej rozkręcał „bajkową karuzelę”, wcielając się w różne postacie.

Wakacyjny cykl teatralny dla dzieci w Łodzi

Po spektaklu….

Po spektaklu przyszedł czas na to, co dzieci lubią najbardziej, mianowicie to dzieci mogły zamienić się w małych aktorów i przy wykorzystaniu masek zwierząt pokazać swój talent. Jaś został zajączkiem a jego siostra liskiem. Był też uroczy niedźwiadek, który idealnie przedstawiał swoją postać. To było bardzo ciekawe doświadczenie dla dzieci. Świetnie przedstawienie i fantastycznie poprowadzone warsztaty zapewniły maluchom niesamowitą frajdę. Gdyby nie fakt, że z braku miejsca wewnątrz nie wszystkie dzieci mogły obejrzeć przedstawienie w środku budynku, byłoby idealnie.

Dlaczego warto dziecko zabierać do teatru?

Dlaczego warto dziecko zabierać do teatru?

Warto wybierać różne sztuki teatralne, gdyż każda z nich może nauczyć nasze dziecko zupełnie czegoś innego. Każda sztuka jest inna i z pewnością niesie ze sobą ważne przesłanie. Zmusza dzieci do myślenia, ale nie tylko.

Dlaczego warto dziecko zabierać do teatru?

Co  oferuje dzieciom teatr?

 • Dzięki spektaklom w tatrze, dzieci mają okazję poznać różne formy teatralne i różne sztuki, wystawiane przez różnych artystów.
 • Teatr zmusza dziecko do uruchomienia wyobraźni, maluch sam musi zinterpretować przekaz płynący ze sceny.
 • Teatr wymaga maksymalnego skupienia. Pozwala nad nim pracować. Dzieci w pewnym momencie zdają sobie sprawę, że w teatrze nie przewiniemy scenki, czyli tego, co się rozegrało na scenie do początku. Kiedy dowie się, że aktorzy wychodzą na scenę i na żywo odgrywają swoje kwestie, że nie można cofnąć obrazu, że każde słowo ma znaczenie, jeszcze bardziej skupiają się na oglądaniu przedstawienia.
 • Wizyta w teatrze to sposób na wspólne spędzenie czasu i poświęcenie swojej uwagi na 100%.
 • Teatr to uwrażliwienie na innych ludzi i zwierzęta.
 • Sztuki teatralne to bardzo często zobrazowane bajki czytane w domu.
 • Kontakt ze sztuką to dla dzieci możliwość rozwinięcia myślenia i wyobraźni oraz rozwój psychiczny, umysłowy i moralny.
 • Teatr kształtuje wiele pozytywnych cech charakteru.Dzieci są wrażliwsze na krzywdę innych. 
 •  Wspólnie spędzony czas w teatrze może stać się pretekstem do ważnych rozmów na temat poruszany w przedstawieniu.
 • Sztuka umożliwia przeżywanie wzruszeń, zazwyczaj dzieci oglądając przedstawienie teatralne, mały widz utożsamia się z losem bohaterów.

sztuki teatralne dla dzieci

Jako rodzic, oglądając dziecięcą sztukę, bardzo wiele wynoszę z teatru. Wspólna wyprawa do teatru to świetna lekcja życia i uważności dla mnie jako rodzica. Nigdy w 100% nie mogę skupić się na scenie, ponieważ kątem oka obserwuje reakcje mojego synka. Są one różne, uzależnione od tego, co rozgrywa się na scenie. Bardzo często muszę być wsparciem dla mojego małego smyka. Szczególnie kiedy na scenie rozgrywają się ciut drastyczniejsze scenki. Zdarzyło mi się np. wyjść z nim w trakcie trwania seansu filmowego. Widziałam, że zbyt wiele emocji kosztuje go oglądanie filmu dla dzieci.

teatr dla dzieci w Łodzi

Wybierając się z dzieckiem na przedstawienie teatralne, warto porozmawiać z maluchem i wytłumaczyć mu, na czym polega przedstawienie teatralne. Przed pójściem z dzieckiem do teatru warto opowiedzieć dziecku, jakie zasady w nim panują, jak należy się zachowywać, w co się ubrać, czego nie można robić (np. jeść).

Kierunek KULTURA DLA DZIECI

aktrakcje dla dzieci w Łodzi

Baśniowy Pasaż Róży-  spektakle  wakacje 2019

 • 14 lipca „Śmiechowisko” – Teatr Psikus
 • 21 lipca „Krawiec Niteczka” Teatr Malutki
 • 27 lipca „Wielka draka w Prosiaczkowie, czyli niebezpieczne zabawy” – Teatr Piccolo (na tej sztuce już byliśmy przy innej okazji, bardzo podobała się dzieciom).
 • 28 lipca „Urodziny Baby Jagi” – Teatr Piccolo
 • 4 sierpnia „Pchła Szachrajka” – Teatrzyk Jak się Patrzy
 • 11 sierpnia „Zamieszanie w Kurzostanie” – Teatr Psikus
 • 18 sierpnia „Bajka o Królu Elegancie” – Teatr Psikus
 • 25 sierpnia „Koziołek Matołek” – Teatrzyk Jak Się Patrzy
 • 1 września „Czemu Marta jest uparta” – Teatr Psikus
Baśniowy Pasaż Róży spektakle rozpisane do końca wakacji 2019
Źródlo grafiki Baśniowy Pasaż Róży – wydarzenie na FB

Dbając o prawidłowy rozwój dziecka, bardzo często trzeba wypróbować wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Być może to właśnie teatr będzie ulubionym sposobem spędzania wolnego czasu i za jakiś czas stanie się pasją naszego malucha. Wyjście z dzieckiem do teatru to bardzo wartościowa rozrywka, która umożliwia dzieciom prawidłowy rozwój. Cykl letnich spektaktów tetralnych to taka namiastka prawdziwego teatru,  trochę taki jakby teatr uliczny, biorąc pod uwagę, że spektakle przy dobrej pogodzie odbywają się na zewnątrz. Może być doskonałym wstępem do przygotowania dziecka na wyjście do prawdziwego teatru.

spektakle dla dzieci w Łodzi

Adres cyklu teatralnego  pt „ Spektakle i warsztaty dla dzieci” :  

 Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych. Wydarzenie współorganizowane z Łódzkie Centrum Wydarzeń, Zachodnia 54/56, 90-403 Łódź Link do wydarzenia na fb – KLIK .  Wstęp na sztukę jest bezpłatny.

Byliście kiedyś ze swoimi maluchami w teatrze? Jak im sie podobało? Czy u Was w miejscowosci/mieście gdzie mieszkacie organizowane są tego typu wydarzenia dla dzieci?

***zdjęcia zrobione podczas spektaktu  i  trwania warsztatów,   za zgodą aktorów Teatru  Psikus

 

18 thoughts on “”Wkręć się w teatr” na wakacje. Wakacyjny cykl teatralny dla dzieci w Łodzi”

 1. Bardzo dobry pomysł, dzieci trzeba przekonać do kultury i pokazać im, że teatr nie jest taki zły jak go malują 🙂

 2. Wstyd się przyznać ale ja ze swoimi dziewczynami osobiście nigdy nie byłam jeszcze w teatrze. Zazwyczaj korzystają podczas szkolnych wycieczek i wyjazdów zorganizowanych ale rzeczywiście wakacje to super czas na nadrobienie tych zaległości 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *