„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” – Mark Twain; pisarz, satyryk.

Andrew-Smith
Fot. Andrew Smith, Flickr Globus zdjęcie

Podróże kształcą, a wspólne odkrywanie z dzieckiem świata to fantastyczna przygoda i lekcja życia dla Was wszystkich.   Z dala od obowiązków, codziennej rutyny, ciężkiej pracy i tysiąca spraw do załatwienia w 100% oddajemy się dziecku. To jest naprawdę wspaniałe doświadczenie i cudowny czas, za którym nie raz będziemy tęsknić. Do dziś pamiętam pierwsze kroki Jasia i walkę o zjadany tonami piasek podczas naszej pierwszej wyprawy nad morze. Do dziś pamiętam jego oczy pełne zachwytu wielką taflą wody i bardzo dużą piaskownicą. Już wtedy wiedziałam, że w miarę naszych możliwości umożliwimy mu poznawanie świata. Starszy już raczej wybiera wyjazdy zorganizowane z biurami turystycznymi i kolegami i koleżankami ze szkoły.

Kilka powodów, dla których warto podróżować z dziećmi!

 • Każda podróż to przygoda Waszego życia. „Nic dwa razy się nie zdarza. Nie ma dwóch podobnych nocy…”
 • Uśmiech dziecka potrafi załatwić bardzo wiele. My nie raz nie czekaliśmy w bardzo długiej kolejce po bilety na basen lub do zoo. Jasiek ma siłę czarowania wszystkich wokoło.
 • Podróż z dzieckiem to jedna wielka niewiadoma i inny wymiar czasu, to czas na delektowanie się każda wspólną chwilą.
 • Podróże to otwieranie dziecka na kontakty z obcymi ludźmi, oczywiście wszystko pod rodzicielską kontrolą, z każdym wspólnym wyjazdem Jasiek staje się bardziej otwarty na świat i ludzi wokół nas.
 • Podróż z dzieckiem to trening mojej i pewnie Twojej też cierpliwości, jednak z każdą wyprawą ja coraz lepiej sobie z tym radzę.
 • Podróżowanie z dzieckiem to magia i mnóstwo niezapomnianych wspomnień, naszych wspomnień. To cudowny czas  na budowanie i zacieśnianie rodzicielskich więzi z dzieckiem.
 • Podróż z dzieckiem to  najwspanialszy pomysł na prezent dla Was wszystkich i wspaniała pamiątka na lata.
 • Podróżowanie z dzieckiem to powrót do dzieciństwa, swoich marzeń i ich spełniania poprzez pryzmat swojego dziecka. To trochę jak spełnianie marzeń z własnego dzieciństwa.

Najlepsze parki rozrywki dla dzieci w Polsce i Europie, które chciałabym pokazać mojemu dziecku

Nie wiem, czy jest ktoś, kto choćby raz w swoim życiu nie marzył o tym, by znaleźć się w krainie z bajek Walta Disneya, pojechać do Legolandu lub znaleźć się na dnie oceanu? Dziś we wpisie znajdziecie kilka fantastycznych miejsc, do których chciałabym zabrać mojego synka. Sam oczywiście z przyjemnością się tam wybiorę i spełnię marzenia z własnego dzieciństwa. Bo przecież marzenia są po to, by je spełnić. Jak sami wiecie, podróże kształcą i otwierają nas na poznawanie świata i ludzi. Uwielbiam z moimi chłopcami, palcem po mapie podróżować i wyznaczać miejsca, w których chcielibyśmy się znaleźć. Jak sami jednak wiecie, są to również koszty i nie zawsze można sobie pozwolić na takie wyjazdy.  Choć rezygnując z niektórych wydatków na co dzień, można odłożyć co nieco i spełnić wspólne marzenia.

Naprawdę warto podarować swojej rodzinie odrobinę wytchnienia od codzienności i podarować czas radości, relaksu i odpoczynku od dnia codziennego. Dzięki wspólnemu podróżowaniu dziecko uczy nas inaczej patrzeć na świat. A my zachwycamy się znalezioną nad brzegiem morza muszelką lub stara zgniłą belką wyrzuconą przez morze na ląd, bo to znalezisko naszego 3-latka. Czasem wystarczy spojrzeć na wszystko oczami naszego dziecka, by odkrywać to co   piękne i cieszyć się najmniejszymi rzeczami.

A teraz lista parków rozrywki w Polsce i Europie, które mamy na mapie naszych podróży

Nr 1 w Polsce na naszej mapie marzeń jest zdecydowanie Energylandia Zator

Energylandia Zator rozpoczęła swoją działalność w lipcu 2014 roku, a już cieszy się ogromnym powodzeniem. Położona jest na terenie niewielkiego miasteczka Zator, między Krakowem a Katowicami. To ponad 40 ha i podzielonych na 3 strefy tematyczne:

 1. Strefa dziecięca to raj dla maluchów, urządzona w bajkowy sposób kraina, w której można spotkać m.in. krasnale oraz całą masę przyjaznych zwierzątek. Znajdziemy tam przede wszystkim karuzele, huśtawki, zjeżdżalnie, a także kolejki, samochodziki oraz tor wodny z łódkam
 2. Strefa familijna to strefa, w której we wszystkich atrakcjach może uczestniczyć cała rodzina. Możemy więc wybrać się na spływ kilkuosobowymi łódkami (jest nawet opcja korzystania z armatek wodnych), odeprzeć atak potworów podróżując po labiryncie Monster Attack albo przejechać się łagodną kolejką górską czy kolejką widokową, podziwiając panoramę parku.
 3. Natomiast strefa ekstremalna to coś dla miłośników adrenaliny. Wystrojem nawiązuje do kultury starożytnych Azteków i Majów, można tu zobaczyć takie urządzenia jak olbrzymie wahadło Aztec Swing. Ni brakuje też szybkich roller coasterów, obrotowaej ławy. Oprócz tego Energylandia to również sale widowiskowe, w których organizuje się koncerty i pokazy.Istotną dla rodzin informacją jest to, że w Energylandii, kupując bilet wstępu, możesz korzystać z wszystkich urządzeń i atrakcji, do woli i bez żadnych limitów. Płacisz raz, a możesz bez limitów korzystać ze wszystkiego.
  Warto też wspomnieć o Water Park – to specjalna strefa, która została uruchomiona latem 2016 roku i jest zrobiona na wzór tropikalnej wyspy. Znajduje się tu mnóstwo atrakcji i miejsca do wodnych szaleństw.
  Energylandia to również miejsce, w którym odbywa się dosyć sporo warsztatów edukacyjnych i artystycznych dla dzieci. Wszystkie wydarzenia są perfekcyjnie zorganizowane, a pokazy odbywają się przez cały dzień i co najważniejsze są dostępne dla wszystkich.

  Drugi park w Polsce, który chcielibyśmy odwiedzić w najbliższym czasie to Ocean Park Władysławowo

  Zdjęcie Ocean Park Władysławowo pobrane ze strony http://www.oceanpark.pl/Galeria/
  Zdjęcie Ocean Park Władysławowo pobrane ze strony http://www.oceanpark.pl/Galeria/

  To park prezentujący życie zwierząt żyjących w wodzie. Myślę, że chyba główną atrakcją tego miejsca jest „spacer po dnie oceanu”, podczas którego można oglądać z bliska mieszkańców mórz i oceanów. Taki przedsmak takiego spaceru mieliśmy przyjemność zaliczyć we Wrocławskim Afrykarium, które również mogę polecić na wyprawę z dzieciakami. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć model płetwala błękitnego, największego ssaka na świecie, który został tam odwzorowany, w skali 1:1 a jego długość wynosi 34 m! Obecnie czytaliśmy książkę o tym ssaku i Jasiek jest zachwycony, wie już bardzo wiele np.: czym się żywi, ile waży ten olbrzym.
  W Ocean Park Władysławowo można również oglądać foki, delfiny, orkę, wieloryby, słonia morskiego, rekiny, żółwie, kałamarnicę, ośmiornicę, płaszczki, pingwiny czy rybę piłę. Ciekawą atrakcją może być replika rafy koralowej. Warto skorzystać ze zwiedzania z przewodnikiem, który opowiada o życiu każdego ze zwierząt.

Na specjalne polecenie zasługuje również interaktywne show „Błękitek przyjaciel dzieci”, podczas którego dzieci mogą zadawać pytania animowanemu wielorybowi na ogromnym ekranie. Na terenie parku znajduje się duży plac zabaw dla najmłodszych uczestników wypraw, ścianki wspinaczkowe dla ciut starszych i bardziej aktywnych, kącik gier i sklepy z pamiątkami.

14ef532f2aefc934681bac9497ac118d_gallery
Zdjęcie Ocean Park Władysławowo pobrane ze strony http://www.oceanpark.pl/Galeria/

Łeba Park to miejsce dla prawdziwych fanów dinozaurów

11
Zdjęcia Łeba park pobrane ze strony http://lebapark.pl/#galeria

Park dinozaurów wzbogacony o wiele dodatkowych atrakcji. Urządzony z dużym rozmachem, położony w niezwykłym miejscu – bardzo blisko morza, w popularnym kurorcie Łebie, na obszarze aż 20 ha. Wszystkie modele dinozaurów są tutaj wykonane w skali 1:1, można je podziwiać podczas spacerów ścieżkami edukacyjnymi z kładkami i mostami, wśród stawów i wysokich trzcin. To zdecydowanie miejsce, w którym my byśmy się doskonale odnaleźli. Niezwykłe wrażenie robi m.in. mierzący aż 13 m wysokości jedyny w Polsce Brachiosaurus.

W Łeba Park na, zwiedzających czekają takie niespodzianki jak, Zamek Strachu, Wioska Indiańska, Małpi Gaj i dawna kuźnia. Można poszaleć pojazdami Flintstonów lub przejechać się Kolejką Czerwonego Kapturka. Na najmłodszych uczestników wycieczki czeka Bajlandi, plac zabaw po to, by się wyszaleć i spalić nadmiar energii, i cos co zawsze w takich miejscach cieszy się ogromnym powodzeniem, czyli mini zoo, gdzie zobaczyć można np. kangury, antylopy, owieczki, króliki a nawet muflony.

Z innych atrakcji  w Łeba Park, warto wymienić jeszcze kino 7D, kule sferyczne, w których można chodzić po wodzie, galerię skamielin i minerałów, piracki chrzest, a także zabawę w amatorski połów ryb. W Łeba Parku znajduje się też sklep z pamiątkami i kilka barów w różnym stylu.  Poniżej lista parków zabaw w Europie, może warto  znaleźć się w krainie z bajek Walta Disneya lub pojechać  z maluchami do Legolandu?

Disneyland w Paryżu, Francja

mickey-mause-832112_960_720

Odkryj z dzieckiem najciekawsze atrakcje Disneyland Paris. Tu zdecydowanie odwiedzających przyciąga sentyment do bajek Disneya, wiem, bo mam w domu małego fana Myszki Miki i Kaczora Donalda. Lokalizacja pod Paryżem to jego dodatkowa atrakcja. Można tu dotrzeć z każdego zakątka Europy, taki wyjazd do Disnaylendu można połączyć z wycieczką Paryskimi szlakami. Szlakami pięknego miasta, wieży Eiffla i magii świateł.

mickey-mouse-1988522_960_720

Disneyland Park to najliczniej odwiedzany park rozrywki w Europie dzięki atrakcją, jakie tu znajdziemy, a które nawiązują do znanych nam bajek i filmów słynnego Walta Disneya. Podzielony jest na parki tematyczne sieci Disneya, a każdy z nich jest wyjątkowy. Położony jest na powierzchni 56 ha, na których znajduje się aż 5 krain tematycznych:

 • Main StreetU.S.A.,
 • Frontierland,
 • Fantasyland,
 • Adventureland,
 • Discoveryland.

Zlokalizowany pod Paryżem, Disneyland Park wraz z Walt Disney Studios® Park, Disney Village, które z kompleksem hotelowym tworzą ogromny kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy dla całej rodziny. Warto choć raz w życiu wybrać się do tego magicznego bajowego świata z dziecięcych filmów. Disneyland Paris to park rozrywki, którego atrakcje należą do najlepszych na świecie.  I jest on na mapie naszych miejsc do odwiedzenia. My  powli szykujemy sie do realizowania naszych wycieczkowych planów.

Jeśli wybierasz się na wycieczkę do Disneyland Paris, to może warto rozejrzeć się wcześniej za noclegiem blisko parku lub skorzystać z promocji na zakup rodzinnej wycieczki do Disneyland Paryż: hotel i bilety wstępu z biurem podróży Itaka. Jeśli np. potrzebujesz hotelu w okolicach Parku, to bardzo rozsądne promocje znajdziesz w Itaka Hotels.    A może chcesz skożystać z gotowej oferty wyjazdu i udać się w podróż z  do   Disneyland + Park Asteriksa  w jednej cenie

Legoland Dania – Billund

lego-1156667_960_720

Skrót  od „Lego” oznacza „Baw się dobrze” i właśnie od tego zwrotu wywodzi się oficjalna nazwa. Pierwsze klocki lego wyprodukowano w 1932 roku w Dani, pierwsze z nich co ciekawe zrobione były z drewna. Ich twórcą był Ole Kirk Christiansen. Dopiero w kolejnych latach, zmieniono drewno na plastik, a firma zaczęła się rozrastać. Chyba nie ma osoby, która choćby nie słyszała o Lego. U mnie w domu mam 2 fanatyków lego, starszy syn już wyrasta z układania, choć jeszcze czasem sięga nad Technicsem, a mały zafascynowany jest Lego Duplo. Pierwszy „LEGOLAND” na świecie, który powstał w 1968 roku w mieście Billund (jest to środek półwyspu Jutlandzkiego). Do Legolandu możemy wybrać się do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kalifornii.

water-games-937075_960_720

LEGO MINILAND to prawie 20 milionów klocków lego, które tworzą serce Legolandu. Można zobaczyć budowle charakterystyczne dla Danii a wszystko to zrobione z klocków. Mini statki i inne budowle sprawiają wrażenie bardziej realistycznego miasteczka. Pamiętam swój wyjazd do Rimini i Italy in Miniature, czyli Włochy w miniaturze  i wrażenia z tego wyjazdu.

Są również atrakcje dla najmłodszych uczestników zwiedzania, jest to część zbudowana z klocków LEGO DUPLO, a jako dodatkowe atrakcje, kino 4D, niedźwiedzie polarne, sporo wodnych atrakcji dla maluchów – np. statki dla dzieci, auto strażackie z sikawką wodną, rwąca rzeka ze specjalnym kajakiem.

A teraz kilka moich ulubionych cytatów związanych z podróżami

Podróżować to żyć – to cytat słynnego poety i baśniopisarza Hansa Christiana Andersena
Nie byłam wszędzie, ale mam to na liście – Susan Sontag; pisarka, eseistka
Raz w roku wybierz się gdzieś, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś – Dalajlama

Warto podróżować i mieć z tego frajdę i spełnienie. Warto podróżowaniem od najmłodszych lat zarażać własne dziecko i pobudzać w nim chęć do odkrywania i poznawania świata, jego tajemnic i pięknych zakątków.

Andrew-Smith
Fot. Andrew Smith, Flickr Globus zdjęcie

 A Ty jakie miejsca dla dzieci w Polsce możesz dopisać do tej listy? Parki rozrywki, wystawy, muzea. Dziękuje za każdą propozycję, powstanie z niej lista miejsc w Polsce polecana przez rodziców i będzie z tego oddzielny wpis. Od siebie polecam jeszcze    Magiczne Ogrody Farmę Iluzji. 

Gdybyście wybierali się do  Łodzi, to bardzo  polecam  cudowne miejsce związane z bajkami, relację, masę zdjęci i opisy tego miejsca znajdziecie na blogu we wpisieSe-ma-for Muzeum Animacji. Świat bajek przyjazny dzieciom-klik.

34 thoughts on “Najlepsze parki rozrywki dla dzieci w Polsce i Europie, które chciałabym pokazać mojemu dziecku”

 1. Poprzednie wakacje spędziliśmy we Władysławowie i nie dotarliśmy do Ocean Parku… Nadrobimy za jakiś czas;) Polecamy DeliPark pod Poznaniem, a sami w tym roku celujemy w Park Dinozaurów w Krasiejowie!

 2. Łeba park mogę polecić z czystym sumieniem. Dzieciaki się wybawiły, a my również spędziliśmy przyjemnie cały dzień na świeżym powietrzu. W tym roku planujemy wybrać się do Parku Miniatur oraz do Parku Nowa Holandia. Mam nadzieję, że też będzie tam wspaniale.

 3. Ja dopisałabym do tej listy w okolicach Łodzi:
  1. Zoo Safari Borysew
  2. Kołacinek Dinopark
  3. MIKROKOSMOS Park Edukacyjno – Rozrywkowy Ujazd
  4. Dolina Skrzatów Florentynów-Parzęczew
  a w Polsce:
  1. Park Rozrywki i Miniatur „Sabat” Krajno (park, w którym znajdują się najważniejsze zabytki z całego świata)
  2. Magiczne Ogrody Janowiec

 4. Jako 11 letnia dziewczynka byłam w Disneylandzie. I bardzo miło i często wspominam pobyt w tym magicznym dla dziecka miejscu. Był tam labirynt zrobiony z żywopłotu, przechodziło się przez takie małe drzwi, wszystko to w scenerii wielkiej twarzy kota z Alicji w krainie czarów……. W Polsce polecam JuraPark w Bałtowie, ja od tego kompleksu mam 15 km 😉 i co roku jeździmy tam z synem. Prężnie się ten park rozwija, co roku dochodzą atrakcje. 🙂

 5. Park rozrywki w Zatorze- można zobaczyć ruchome dinozaury, park mitologii, park owadów, park bajek i oczywiście lunapark:) Wycieczka na cały dzień.

 6. Ja polecam Park Miniatur w Inwałdzie 🙂 niedaleko Wadowic i właśnie Zatoru. A do Zatoru też na pewno się wybierzemy, jak tylko córcia podrośnie:-)

 7. O wow, coś dla mnie! Kocham wszelkie parki rozrywki, najlepiej takie z ekstremalnymi atrakcjami 🙂 W żadnym z tych miejsc nie byłam. Byłam za to w Hansaparku i Heideparku, polecam! Tylko już z większymi dziećmi 😉

 8. Fajne zestawienie 🙂 My w tamtym roku już byliśmy pod bramą Energylandii, ale ostatecznie uznaliśmy, że Junior jest na to jeszcze trochę za mały – i wybraliśmy się do położnego tuż obok Zatorlandu. Park we Władysławowie troszkę nas rozczarował – i jego atrakcje wydają mi się niezbyt adekwatne do ceny. Oczywiście najbardziej kuszą te zagraniczne parki – może kiedyś uda się nam do któregoś z nich wybrać 🙂

 9. Dla mnie Ocean Park we Władysławowie to atrakcja średnia. Byliśmy z czterolatkiem i najbardziej był zainteresowany placem zabaw który jest super. Zator świetny po 8 godzinach młody nie chciał wyjść. Polecam również Zoo Borysew oraz wycieczkę do Bałtowa. Są dinozaury, jest zoo safari stadnina koni i wszystko obok siebie. Polecam

 10. My mamy już za sobą Zatorland, Farmę Iluzji i JuraPark w Bałtowie. I znów tam wracamy 🙂 Jeszcze w kwietniu chcemy ponownie odwiedzić Bałtów, a w maju Farmę Iluzji i Magiczne Ogrody. Bardzo blisko nas jest też Świętokrzyska Polana z wieloma atrakcjami dla dzieci i Oceaniką. Czasu zabraknie na to wszystko 🙂

 11. Jestem uzależniona od podróży i zgadzam się z Tobą, że podróżowanie to najlepszy sposób na poznawania świata. Dodatkowo zgromadziłaś 3 cytaty podróżnicze, które uwielbiam i z którymi się w pełni zgadzam (no, prawie. „Raz w roku wybierz się gdzieś, gdzie nigdy wcześniej nie byłeś” – raz w roku to zdecydowanie za mało!). Ja dzieci nie posiadam i jak dotąd nie udało mi się odwiedzić żadnego z opisanych przez ciebie parków. Na pewno jednak dla dzieciaków to nie lada atrakcja 🙂 Pozdrawiam!
  Agnieszka

 12. Polecamy rodzinnie muzeum Astrid Lindgren w Sztokholmie. Cudowne miejsce dla fanów skandynawskiej literatury dla dzieci (nie tylko Lindgren!). Choć to właściwie nie duże muzeum, to spędziliśmy tam cały dzień i czuliśmy wielki niedosyt! W samej Willi Smiesznotce (jedna z atrakcji) nasze dzieci mogłyby się bawić miesiąc!

 13. zjeździłem całą Polskę, a nigdy nie byłem w żadnym parku rozrywki. Czy to w Polsce, czy za granicą. Jak mój zuch będzie troszkę większy, to muszę nadrobić wszystkie te zaległości. Jak nie dla siebie, to dla dziecka.

 14. Póki co patrzę na takie miejsca przez pryzmat dorosłego, który lubi się pobawić, dlatego i dla mnie to inspirujące zestawienie 🙂 Mam teraz ochotę odwiedzić każdy z tych parków <3 Z polskich polecam Jura Park Bałtów, jeśli dzieci (lub dorośli 😛 ) przejawiają zainteresowanie dinozaurami. A gdyby wyjść poza granice Europy to w Ontario w Kanadzie jest fantastyczny African Nature Game Park – strefa Safari połączona z fantastycznym parkiem rekreacyjnym 🙂

 15. W Polsce dla mnie Jura Park Bałtów jest rewelacyjny. Disnayland nasze marzenie, jak tylko moja córeczka podrośnie na pewno zaiwtamy

 16. O połowie tych miejsc nie słyszałam, ale polecam Wam jeszcze Oceanarium i Muzeum Morskie w Stralsundzie. Dzisiaj o tym pisałam u siebie na blogu.

 17. Nie za wiele na tej liscie 😉
  Ze swojej strony polecam Magiczne Ogrody, Jurapark Bałtów, Farma Iluzji, odwiedźcie koniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *