Se-ma-for Muzeum Animacji. Świat bajek przyjazny dzieciom.  Jakiś czas temu otrzymałam od Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi zaproszenie do muzeum. I cudownie się złożyło, bo było to miejsce, do którego chciałam zabrać moje najmłodsze dziecię. Okazję do odwiedzin  w tym magicznym mejscu mieliśmy w miniony weekend. Oczywiście starszaki również się załapały i co ciekawe nie widać było znudzenia na ich twarzach. Zabraliśmy ich do świata, gdzie wszystko jest możliwe.

IMG_7162
Skorzystaliśmy z opcji zwiedzania obiektu oraz pokazu filmu dla dzieci. Pokaz był dostosowany do najmłodszych jego odbiorców. Dzięki Jasiowi sama wracam do bajek, które poznałam jako dziecko. I wreszcie przyszła odpowiednia pora by pokazać je jemu.

IMG_7092

W 1947 powstało Studio Filmów Kukiełkowych. W latach 1960-1990 Se-ma-for nosił nazwę Studio Małych Form Filmowych. Tu w latach 60 powstała bajka (Przygody Misia Colargola). W kolejnych latach powstawały kolejne takie jak (Miś Uszatek, Trzy Misie czy Mały Pingwin Pik-Pok, moja ukochana przez lata bajka). W latach 1990-1999 studio nosiło nazwę na Studio Filmowe Semafor, a od 1999 roku do dziś znane jest pod nazwą Se-ma-for Produkcja Filmowa. Jest to naprawdę mgiczne miejsce.

Se-ma-for Muzeum Animacji

Jest to świat, który pozbawiony jest przemocy, a marzenia bohaterów się spełniają. Jest taki świat, któremu dzieci z wypiekami na policzkach przyglądają się jak zaczarowane. My byliśmy tam i było cudownie. Jaś nie chciał opuścić tego miejsca. I ciągle mi zadawał pytania czy jeszcze tam wrócimy. Odwiedziny w Se-ma-forze były dla mnie sporym przeżyciem, bo pozwoliły mi wrócić wspomnieniami do bajek z mojego dzieciństwa a mojemu synkowi pozwoliły je poznać.

IMG_7088

Jak widać młodzież równiez była bardzo zainteresowana.

IMG_7090

Na samym początku pan przewodnik zabrał nas do świata magii i bajek. Opowiedział nam historię muzeum, jako powstawało oraz pokazał eksponaty.  O każdym z nich starał się powiedzieć coś interesującego. W świecie bajek. Spotkaliśmy się z Misiem Uszatkiem, który to przywitał nas swoją postacią już na samym początku zwiedzania. Dowiedzielismy sie ile pracy potrzeba by lalki w bajkach się poruszały. Nasza młodzież dowiedziała się ile zdjęć trzeba wykonać, żeby uzyskać jedną sekundę animacji. Mieliśmy też okazję przekonać się, że świat animacji to nie tylko świat bajek dla dzieci, ale również wiele rewelacyjnych animacji dla dorosłych. Warto o tym poczytać, ja sama kilka razy przez Pana przewodnika zostałam zaskoczona swoją niewiedzą na ten temat. Nie wiedziałam dotąd, że Przyjaciel wesołego diabła to też produkcja Studia Filmowego Se-ma-for.

Danny Boy zrealizowany w studiu Se-ma-for Produkcja Filmowa filmy nagrodzono na XV. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych „Animaevka” 2012.

IMG_7104

Orkiestra

IMG_7109

Obejrzeliśmy również jedną z historii najmłodszego ‚dziecka’ studia, czyli Zajączka Parauszka. W ciągu 65 lat w ‚Semaforze’ powstało już ponad 1450 filmów. Dwa z nich zdobyły Oscara. W 1983 roku Tanago w 2008 roku „Piotruś i Wilk”.

Świat bajek przyjazny dzieciom

Na zakończenie zwiedzania, po zabawie piaskiem kinetycznym na którą się załapaliśmy, zostaliśmy zaproszeni do mini sali kinowej na seans bajki o Parauszku. Nie znałam jej wcześniej ale dziś mogę powedziec, że będzie to bajka która pzwolę oglądać synkowi.

IMG_7146

IMG_7148

Jesteście ciekawi kim jest Parauszek? Jest to współczesny następca Misia Uszatka to bardzo ciekawa postać. Bajka dla najmłodszych w której każdy odcinek kończy się morałem. Jaś po raz pierwszy był na seansie kinowym. I bardzo się cieszę, że wyświetlono dla nas przygodny Parauszka. Zdecydowanie dla mnie, jako rodzica taka bajka bez przemocy, bez nadmiaru bodźców i zbyt szybko zmieniających się obrazów to cudowny przekaz dla najmłodszego odbiorcy.

Przed seansem był jeszcze czas na zrobienie sobie zdjęcia z wielkim Uszatkiem.

IMG_7154

IMG_7157

Byliśmy w miejscu, gdzie powstaje magia, w mejscu, w którym dzieją się same cudowne rzeczy. Byliśmy w świecie bajek i chciałabym tak jeszcze tu kiedyś powrócić za dwa może trzy lata. Myślę, że sama wystawa to jeszcze zdecydowanie za wcześnie dla Jasia, ale krótkim filmem wyświetlonym w kinie muzeum był zachwycony. Zdecydowanie jest to propozycja na wyjście dla trochę starszych dzieci od Jasia.

Studio Filmowe Se-ma-for kojarzyło mi się z takimi bajkami jak; Przygody Misia Colarogola, Miś Uszatek, Przygody kota Filemona, Przygód kilka wróbla Ćwirka, Plastelinki,  Mały Pingwin Pik-Pok, Zaczarowany Ołówek, Trzy Misie.

Przygody Misia Colargola

Tekst piosenkii melodia siedzi mi w głowie do dziś.

IMG_7094
Miś Uszatek

Chyba nie ma osoby, która by nie znała tego uroczego misia z oklapnietym uchem. 

IMG_7089

Mały Pingwin Pik-Pok. Jako dziecko uwielbiałam tego małego smiesznego pingwinka.

IMG_7091

Jeżeli jeszcze nie byliście, to gorąco zachęcam do odwiedzenia tego magicznego miejsca. Na pewno nie będziecie załowali. Opróz zwiedzania muzeum i pokazów filmowych w kinie  można tu urządzić dziecku urodziny, zapisać dzieci na warsztaty filmowe oraz wiele innych atrakcji. A może jest to idealne miejsce na majówkę dla Was i Waszych pociech.

IMG_7161

Aktualny wykaz warsztatów i więcwj informacji znajdziecie tu-klik. Myślę, że takie wyjście z dziećmi do muzeum to bardzo ciekawa propozycja na spędzenie interesującego dnia z dziećmi. Miś Uszatek czeka na wszystkie małe i większe dzieci oraz ich rodziców.

31 thoughts on “Se-ma-for Muzeum Animacji. Świat bajek przyjazny dzieciom”

  1. Sama chętnie bym poszła pooglądać ulubione postacie z bajek mojego dzieciństwa a o synku nie wspominając. Na pewno byłby zadowolony 🙂 może jeszcze nie teraz ale za jakiś czas w 100% 😉 .

  2. świetne miejsce juz czuje i wiem ze bardzo by mi sie spodobało ;0 uwielbiam Misia uszatka;)rewelacja szkoda ze tak daleko;) ale nigdy nic nie wiadomo;) a Jasiu jaki zadowolony chyba najbardziej pisakiem:0 suuper;0 pozdrawiam Miłego dnia;0 monika

  3. Twoja relacja i zdjęcia przeniosły mnie na chwilę w lata 80-te, ten ich szczęśliwy czas beztroski, nienachalnych , rozwrzeszczanych obrazów. Do bajek, z pewną doza niedopowiedzenia, która zostawiała pole do ruszenia makówką. Podoba mi się idea otwarcia Semafora dla zwiedzających. A pytanie bardziej przyziemne mam…jaki plecak nosi Jaś (rewelacyjne zapięcie)?

  4. Dzieci nie mamy, a sami też już dawno wyrośliśmy z bajkowych tematów, ale przy okazji wizyty w Łodzi odwiedziliśmy to muzeum i było całkiem fajnie. Także polecamy 🙂

  5. Super wycieczka, zwłaszcza dla takich maluchów i dzieciaczków. W Łodzi mnie jeszcze nie było, ale z pewnością podczas wizyty tam się wybiorę. W końcu to nasze dziedzictwo kulturowe 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *