To połączenie zabawki i książki może być idealnym pomysłem na ciekawy i kreatywny prezent na dzień dziecka i nie tylko. U nas od dłuższego czasu sprawdza się znakomicie i wciąż się nie znudziły. Na rynku są dostępne podobne produkty, my jednak postawiliśmy na uroczego duszka Albika. Na czym polega zabawacztanie z Albikiem? Od której publikacji zacząć i na co zwrócić uwagę? Tego wszystkiego dowiecie się w dalszej części wpisu.

Słów kilka o zestawie i o samym Albiku

Zestaw pióro elektroniczne Albik z książką to ropozycja idealna dla przedszkolaków. Za sprawą magicznego długopisu w zależności od wyboru książki pozwoli dziecku poznać i utrwalić kolory, poznać litery i liczby, nazwy zwierząt i kontynentów. Długopis ten sprawi, że od teraz nauka stanie się jednocześnie zabawą i przyjemnością. Na kolorowych kartach w książce znajdziecie zabawne dialogi, odgłosy ludzi i zwierząt, wpadające w ucho piosenki i dialogi między bohaterami oraz bardzo wiele wiedzy dostosowane do wieku dziecka przedszkolnego. Znajdują się tam też quizy, które pozwalają utrwalić zdobytą wiedzę. To innowacyjny sposób na naukę liter i czytania dla najmłodszych. Wiem, że tego typu książki, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci. To perełka, która wyróżnia wśród tego typu gadżetów.

Albik magiczny długopis, który czyta, recytuje, zadaje pytania i śpiewa. Jak to działa?

Najważniejszy jest czytający długopis, który uruchamia ukryte kody na kartach książki i za pomocą sensora optycznego czyta treści. Po ich dotknięciu można usłyszeć głos lektora i polecenie, które dziecko musi wykonać, by przejść dalej. To długopis, który nie tylko czyta teksty, ale też: śpiewa, recytuje, zadaje pytania. Książki są nagrane z podziałem na głosy, tzw. dialogi. To powoduje, że praca z książką nie jest monotonna, jak np. słuchanie nagrań jednego lektora. Wszystkie z dostępnych książek skrywają wiele dźwięków, zagadek i ciekawostek z życia.

Najważniejszy jest długopis – bez niego nie ma interaktywnej zabawy

To właśnie długopis-pióro Albi jest najważniejszy, bez niego nie ma zabawy z książką. Bo cóż nam po samym długopisie lub samej książce. Albik i jest bardzo prosty w obsłudze, ma tylko 4 przyciski:

 • włączanie,
 •  wyłączanie,
 • zmiana głośności: głośniej, ciszej i powtórz.
Czytaj z Albikiem dlugopis
Czytaj z albikiem

To zabawka, która nie potrzebuje baterii! Urządzenie działa na akumulatorku, który ukryty jest w jego wnętrzu. W zestawie oczywiście jest ładowarka, długopis na jednym ładowaniu wytrzymuje ok. 6-7 godzin pracy. Bardzo sprytnym rozwiązaniem jest powiadamianie o konieczności naładowania długopisu. Kiedy bateria jest na wyczerpaniu, długopis wydaje komunikat o konieczności naładowania akumulatora.

Dla kogo jest polecany Albik?

Zestawy z książką polecane są dzieciom przedszkolnym i szkolnym. Jest dealny dla dziecka, które jeszcze nie potrafi czytać, a chciałoby się uczyć. Dzieci dzięki elektronicznemu długopisowi mogą same odsłuchać informacje zawarte w książce, dialogi i rozwiązywać quizy. Na początek jednak dla najmłodszych dzieci i przedszkolaków polecam Mój pierwszy elementarz”, który będzie pomocny w nauce liter, liczb i początkach czytania. Znajduje się tam sporo informacji o zwierzętach, porach roku, nazwach miesięcy itp. Fantastyczne jest to, że sięgając do książki z elektronicznym piórem Albik, za każdym razem można odkryć coś nowego! Nie sposób odkryć wszystkiego za jednym razem.

Albik – czas zacząć zabawę!

Zabawę warto zacząć od wspólnego przeczytania instrukcji i wytłumaczenia dziecku co może z tą książką zrobić. Choć znając ciekawskie maluchy, zasady jej używania poznają same bez czytania instrukcji. Jasiek rozpoczął swoją przygodę z nią, zanim ja przeczytałam instrukcję obsługi. W skrócie, w prawym dolnym rogu znajdują się ikonki, po naciśnięciu ich długopisem, przestawiają go na konkretny tryb pracy.

Może to być:

 • czytanie nazw przedmiotów,
 • dialogi,
 • dźwięki (piosenki, wierszyki, głosy zwierząt),
 • gry i quizy dostępne są w trzech poziomach trudności. Po naciśnięciu pola usłyszymy dialogi, wierszyki lub piosenki.
Albik - mój pierwszy elementarz
Elementarz z długopisem Albik

Wystarczy, że naciśniemy konkretną postać, rzecz, zwierzątko w zależności od wybranej funkcji usłyszymy jego nazwę. W ten sposób dziecko poznaje nowe wyrażenia, nazwy, poszerza zasób słownictwa. Ten czytający zestaw może być naprawdę doskonałym rozwiązaniem dla dzieci. Szczególnie tych, które nie umieją jeszcze czytać. To bardzo kreatywna zabawka, która daje gwarancję rodzicom, że ich dziecko kreatywnie spędza czas.

„Mój pierwszy elementarz” jakie zagadnienia kryją się w książce?

Książka wykonana ze sztywnego kartonu, co sprawia, że jest bardzo trwała i odporna na zagniecenia i uszkodzenia.  Mogę to spokojnie napisać, ze jest dopracowana  w każdym calu i bardzo ładna (czytelna) graficznie. Wewnątrz znajduje się osiem kolorowych kartonowych rozkładówek. Wielkość książki to 23 × 27 cm.

Mój pierwszy Elementarz
Mój pierwszy Elementarz — czytaj z Albikiem

Nauka alfabetu i nauka czytania od teraz stanie się prosta. Nauka liter poprzez naciśnięcie każdej z nich oraz sprawdzenie swojej wiedzy podczas zabawy z quizami w 3 poziomach trudności.

 

Nauka miesięcy i poznawanie czterech pór roku. Zabawa z Albikiem to świetny sposób przekazania informacji o zachodzących w przyrodzie zmianach w zależności od zmieniającej się porze roku. Poprzez piosenki, dialogi i krótkie teksty dziecko poznaje nazwy miesięcy i pór roku.

Wzbogaca ogólną wiedzę o życiu i zawodach, jakie wykonują poszczególne osoby na zdjęciach poniżej. Bardzo ciekawe quizy z pytaniami o wykonywane czynności. Świetna rozrywka dla dziecka pozwalająca  poznać pracę i obbowiązki różnych ludzi, oraz  utrwaliść poprzez zabawę i quizy strony (prawa, lewa).

Zabawna nauka liczb, dzięki zabawie dziecko poznaje liczb od 1 do 10. Po naciśnięciu ikonki, rysunku z konkretną liczbą usłyszymy, co znajduje się na kartoniku. Jasiek uwielbia chodzić do sklepu z Kubą i jego tatą.

 

Na kolejnych rozkładówkach książki zostały poruszone sprawy bezpieczeństwa na drodze. Myślę, że ta wiedza przyda się każdemu przedszkolakowi. Brawo za bardzo ciekawą formę dialogów o bezpieczeństwie i prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię. Dzięki temu dziecko pozna lub utrwali kolory, będzie wiedziało, na którym ma stać, a na którym może przejść przez jezdnię. Pozna też najważniejsze dla pieszego zasady pierwszeństwa na drodze.

Wizyta na wsi, zaraz po rozkładówce z ALFABETEM, to strona, którą Jaś wręcz uwielbia. Znajduje się też całkiem sporo informacji o zwierzętach i zwyczajach panujących na wsi. Wszystkie te zagadnienia są przekazane w postaci pytań i zagadek. To tak jakby wirtualna wycieczka na wieś, podczas której maluch pozna zwierzęta, ludzi i ich zwyczaje.

Czy warto?

Jak dla mnie zdecydowanie tak. Pomimo dość wysokiej ceny, to świetny innowacyjny pomysł na naukę połączonązabawą. Zestaw z piórem Albik pomaga zdobywać dziecku wiedzę ogólną, wspiera proces poznawania alfabetu i czytania oraz uczenia się. Książka ta na pewno nie znudzi się dziecku po kilku dniach. To genialna pomoc dydaktyczna dla najmłodszych, w nowatorskim wydaniu. Muszę napisać, że na samym początku ciężko było mi oderwać od niej Jasia. Myślę, że to zabawka, której warto przyjrzeć się z bliska. Taki „gadżet” na pewno uprzyjemni i urozmaici naukę, a dziecko poprzez zabawę sporo się nauczy.

Na pewno nie zastąpi nauki w przedszkolu i codziennych rozmów z rodzicami. Ile razy dziennie, tak jak ja słyszycie niekończącą się lawinę pytań, a może ten etap jeszcze przed Wami, mamo a co to jest?”, „mamo a dlaczego są cztery pory toku?”, „jak się żyje na wsi?” itp. Dziecko poprzez zabawę na pewno zdobędzie nowe wiadomości oraz poszerzy zakres słów. Zestaw początkowy, czyli „Mój pierwszy elementarz” to tak zwana nauka przez zabawę. To jednoczesne zdobywanie wiedzy i godziny rozrywki dla dziecka. To doskonała okazja i sposób na rozwijanie u dzieci wyobraźni i pamięci. Co ważne podczas zabaw z książką, aby wykonać dany quiz, dziecko nauczy się słuchać, reagować na polecenia i wykonywać je. Tak umiejętność bardzo przyda mu się potem w szkole.

Jako ciekawostka…

Pióro umożliwia także nagrywanie i kodowanie swoich własnych piosenek i tekstów.   Więc mamy tu pole do popisu. Od samego początku działa bez zarzutu, jakość dźwięku, jest na bardzo wysokim poziomie. Super rozwiązaniem jest wejście w długopisie na słuchawki, co sprawia, że dziecko bawiąc się, nie przeszkadza innym.

 

Czytaj z Albikiem – co wyróżnia tę serię?

Czytaj z Albikiem to seria książek interaktywnych dla dzieci, które cieszą się coraz większym powodzeniem i zainteresowaniem wśród dzieci i rodziców. Co je wyróżnia?

 • Książki są bardzo kolorowa, ładnie wydane i dopracowane pod względem graficznym i merytorycznym.
 • Świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło wiedzy dla dziecka i uzupełnienie edukacji przedszkolnej.
 • Charakterystyczną cechą jest interaktywne (elektroniczne) pióro Albik, które pasuje do wszystkich publikacji z serii. Można go kupić w jednym z zestawów lub oddzielnie.

Którą książkę wybrać na początek?

„Czytaj z Albikiem” to świetna seria interaktywnych książek  eukacyjnych. My na początek skusiliśmy się na „Mój pierwszy elementarz” w zestawie, potem dokupiliśmy jeszcze dwie książki, które wybrał sobie Jaś. Teraz bardzo mnie kusi język angielski dla Jasia. Być może starsze dzieci wybiorą inną pozycję z dostępnych w serii książek:

 

Czytaj z Albikiem – Mój pierwszy elementarz

Czytaj z Albikiem –  Atlas świata

Atlas świata - czytaj z albikiem
Czytaj z Albikiem Atlas Świata

Czytaj z Albikiem – Świat zwierząt

Dostępne są jeszcze 3 tytuły, których nie mamy w swojej kolekcji.

 1. Instrumenty muzyczne
 2. Ciało człowieka
 3. Język angielski

W zestawie „Czytaj z Albikiem” znajduje   się:

 • Elektroniczne pióro + kabel USB + ładowarka – wszystkie książki z serii Albik są kompatybilne z jednym piórem elektronicznym.
 • Książka sztywno kartonowa — my na początek wybraliśmy „Mój pierwszy Elementarz” + przewodnik.
 • 10 sztuk naklejek na odtwarzacz mp3 i 10 sztuk naklejek regulacji głośności.

Zestaw z książką, może sprawić, że czytanie i nauka, stanie się dla dziecka przyjemnością. Książki zostały podzielone na kategorie wiekowe, pierwsza jest dla dzieci 3+, następne dla 5,6 i 7-latków.  Myślę, że z Albikiem nauka dla dziecka, nie będzie nudna! Ten innowacyjny pomysł edukacji przez zabawę, podoba się zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Mnie ta zabawka podoba się i to bardzo. Jako mama ciekawskiego przedszkolaka jestem z niej bardzo zadowolona. Taka książka, która czyta się sama, a Twoje dziecko dzięki niej zdobywa wiedzę.

* Produkty Czytaj z Albikiem są obsługiwane tylko przez system Windows.

Dla mnie Albik to odkrycie roku, jeżeli chodzi o zabawki interaktywne skierowane do przedszkolaków. Gadający długopis to fantastyczne rozwiązanie dla dzieci, które jeszcze samodzielnie nie czytają, a są bardzo ciekawe otaczającego go świata i bardzo chciałyby tę wiedzę z książek przyswajać. W serii jest kilka tytułów, które wymieniłam już wcześniej. Myślę, że każdy znajdzie coś dla swojego dziecka. Teraz zestawy książka z długopisem dostępne są w promocyjnej cenie w dobrych sklepach.

Zachęcam również do zapoznania się z listą polecanych  elementarzy do nauki czytania dla dzieci przedszkolnych, która pojawiła się u nas na blogu. Co myślicie o tego typu rozwiązaniach, zabawkach  i pomocach dydaktycznych dla najmłodszych?

Rozwiązanie konkursu z albikiem z facebooka

Kochani, po raz kolejny spowodowaliście swoimi zgłoszeniami, że nie wiedziałam co mamy robić, kogo nagrodzić i komu przekazać nagrodę.  Po naprawdę długich naradach  jednogłośnie stwierdziliśmy, że wszystkie zasługują na tą fantastyczna nagrodę. Ostatecznie jednak do dyspozycji mam jeden zestaw.

Więc nagrodę za fantastyczny filmik otrzymuje  Pani   Anna Orodzińska . 

To jednak nie koniec konkursów, na naszym instagramie kilka dni temu pokazaliśmy magiczne klocki, które będą do wygrania w przyszłym tygodniu.

 

 

 

25 thoughts on “Mój pierwszy elementarz + Albik magiczny długopis, który czyta, recytuje, zadaje pytania”

 1. Chciałabym przetestować, zwłaszcza „Instrumenty muzyczne”. Jako nauczyciel angielskiego w szkole językowej od razu pomyślałam też, że byłby to świetny gadżet do powtarzania materiału w domu, juz po lekcjach. Myslę, że to kwestia kilku lat i takie narzędzia będą bardzo popularne, zwłaszcza w nauce języków obcych właśnie.

 2. ‚Mój pierwszy elementarz’ – nasze ogromne marzenie! Bardzo na Ciebie czekamy! Bo Ty nam drogę liter rozjaśnisz i smutną minkę niewiedzy w wesołą zamienisz.
  Chciałabym, by czas nauki czytania był dla mojej pociechy czasem, który kiedyś będzie chciała w sobie zachować.
  Literkowo pozdrawiamy!

  1. Gratuluję serdecznie. Mam nadzieję, że Wam si spodoba. Czekam w wiadomości prywatnej na fb na dane do wysyłi nagrody. Telefon, adres i adres mailowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *