Od urodzenia warto czytać dzieciom po to by zapewnić im prawidłowy rozwój i zadbać o jak najlepszy kontakt i relacje z maluchami. Jako rodzice i opiekunowie powinniśmy znaleźć na to czas! Zaleca się czytać dziecku czytać minimum 20 minut dziennie. Jako rodzice jesteśmy odpowiedzialni za również rozwój emocjonalny naszego malucha. Czytając, możemy mówić z dzieckiem o sprawach, które są dla nich trudne, dzieci poznając losy bohaterów książek uczą się, co jest dobre, a co złe. Można by tu śmiało napisać, że książki dają im moralny kręgosłup. Czytając wspólnie z maluchem na pewno zyskamy poprawę kompetencji językowych, oraz wzbogacimy zasób słownictwa u malucha.

„Książka na receptę. Recepta na sukces” kampania, która może zmienić bardzo wiele

Dzisiejszy wpis poświęcony jest akcji wspierającej wspólne czytanie z dziećmi jest to akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”. Niestety prawdą jest, że w wielu Polskich domach nie ma nawyku czytania dzieciom. Warto to zmienić, stąd też zrodził się pomysł na tą wspaniałą akcję. Poprzednia akcja związana z promowaniem czytelnictwa w domach skończyła się 31 marca. O akcji „Kochanie przez czytanie” przeczytacie w tym wpisie. Czytanie jest bardzo ważne dla rozwoju małego człowieka, więc staram się na różne możliwe sposoby i Was do tego zachęcać.  Widok mojego dziecka z książką to dla mnie niesamowita nagroda.

Codzienne głośne czytanie dziecku, wpływa doskonale na jego rozwój emocjonalny, dziecko czuje się ważne i kochane, gdy my rodzice spędzamy z nim czas. Czas, którego nie da się wycenić a pozwoli nam na nawiązanie odpowiedniego kontaktu emocjonalnego z naszym malcem i wspólne odkrywać sens i piękno literatury dziecięcej.

Czym jest akcja „Książka na receptę. Recepta na sukces”?

Celem akcji jest zbudowanie w Polskich domach nawyku czytania i rozmawiania z dziećmi od urodzenia. Pomysł zakłada namówienie pediatrów, neonatologów, położnych, by zalecali czytanie jak witaminę D – na recepcie. Mały gest, który spowoduje to, że rodzice znajdą czas na wspólne czytanie z maluchami.  Dzieci, którym rodzice czytają od urodzenia mają zapewniony lepszy start w życie.

Dlaczego warto czytać dzieciom

Zalety wspólnego czytania z dziećmi:

  • Zapewnia o wiele lepszy rozwój.
  • Czytające dzieci mają większy zasób słownictwa i ładniej się wysławiają.
  • Lepiej radzą sobie z emocjami.
  • Czytanie przynosi ogromną wiedzę ogólną.
  • Dzieci któremu czytają rodzice dużo lepiej przystosowują się społecznie i łatwiej nawiązują relacje – są bardziej otwarte na świat.
  • Nauka przychodzi im łatwiej niż dzieciom którym rodzice nie czytali.
  • Wspólne czytanie chroni przed uzależnieniem od telewizji.
  • Kształtuje nawyk czytania przez całe życie.
  • Głośne czytanie dzieciom buduje mocną więź między pokoleniami.

Głośne czytanie dzieciom od małego, to nasza inwestycja w ich rozwój. Głośne czytanie zapewnia dzieciom lepszy rozwój i start w życie.  Wzmacnia więzi z rodzicami, dziadkami, i rodzeństwem. Wspólne czytanie książek to same korzyści dla całej rodziny.

Jak rodzice mogą zachęcać dzieci do czytania? 

  1. Czas poświęcony na wspólne czytanie należy wydłużać wraz z wiekiem i zainteresowaniem małego czytelnika.
  2. Czytać codziennie, przez co najmniej 20 minut – u nas jest to wieczorny rytuał przed snem, choć tak naprawdę każda pora jest odpowiednia.
  3. Wybierać książki dostosowane do wieku dziecka.
  4. Czytanie to ma być z radość i relaks – nie warto czytać pod przymusem. To mam być chwila tylko dla Was i dla książki, chwila spokoju, relaksu i wyciszenia.
  5. Nie możemy zabraniać chłopcu czytać książek o księżniczkach, a dziewczynkom np. o autach, dinozaurach itp.
  6. Zachęcać do zadawania pytań i rozmów o czytanej przez nas książce.  Warto wiedzieć, że rozmowy z dzieckiem inspirowane tekstem przeczytanej książki mają ogromny wpływ na rozwój intelektu i wrażliwości u dziecka.
  7. Swoją postawą zachęcać dziecko do czytania, czytający rodzić zazwyczaj = czytające  dziecko.
  8. Wspólne wyjścia do biblioteki, księgarni.

 Kto stoi za akcją „Książka na receptę. Recepta na sukces”?

Codzienna porcja czytania na receptę

 

„Książka na receptą. Recepta na sukces” to akcja, która jest owocem współpracy różnych środowisk. W ramach tej akcji chcemy namówić rodziców do codziennej porcji czytania.  Pomysłodawcą tej wspaniałej akcji jest Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem merytorycznym akcji jest „Medycyna Praktyczna”, najbardziej renomowane polskie wydawnictwo medyczne. Patronatów udzielili: Ministerstwo Zdrowia, NFZ, Polskie Towarzystwo Pediatryczne, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych. Za nagłośnieniem akcji stoją również  fundacje: Metropolia dzieci, Cała Polska czyta dzieciom, Zaczytani.org, Fundacja Czas dzieci. W działania na rzecz tej wspaniałej akcji udział mają różne  wydawnictwa, autorzy, dziennikarze, ilustratorzy, prawnicy i my blogerzy. W niedługim czasie z pewnością takie wpisy pojawią się na innych blogach.

 O co chodzi z tymi receptami?

 Są to recepty zachęcające rodziców do wspólnego czytania z dziećmi. Już do ponad siedmiu tysięcy pediatrów w Polsce zostały wysłane specjalne ulotki przypominające recepty. Są to karteczki informujące o tym, że czytanie wspiera rozwój małego dziecka już od urodzenia. „Książka na receptę. Recepta na sukces”?

Mają je otrzymać rodzice podczas rozmowy z lekarzem. Specjaliści mają rodzicom mówić i przypominać o zaletach głośnego czytania dziecku. Dziecko podczas takiej wizyty u lekarza otrzymają naklejki z hasłem „Poczytaj mi, proszę”. Teraz wspólnie z lekarzami będziemy zachęcać do codziennego, regularnego czytania dzieciom.

Kampania promująca czytanie

Regularne czytanie dzieciom, sprawia, że łatwiej radzą sobie z lękiem przed chwilami bez rodziców, posiadają większą umiejętność skupienia uwagi i zdecydowanie rzadziej wykazują agresję. Faktem jest też, że dzieci, którym rodzice czytają codziennie szybciej osiągają gotowość szkolną. Wspólne czytanie książek to bezcenne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czytając dziecku książki, oddajemy mu swój cenny czas. Nawet kilkunastomiesięczne maluchy wykazują ogromne zainteresowanie książkami.

Jakie książki Wam polecamy?

Książki należy dobierać do wieku i zainteresowań dziecka. Jako mama przedszkolaka mogę polecić całkiem sporo książek które sprawdziły się u nas.. Więcej książek, które Wam polecamy znajdziecie w poniższych propozycjach:

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie   ksiazkanarecepte.pl.

Kampania „Książka na receptę. Recepta na sukces”

Uważacie że jest o co walczyć? Ja myślę że jest! Walczymy o promowanie czytelnictwa wśród Polskich rodzin i dobro każdego dziecka.

Jak Wam się podoba ten pomysł?

 

 

 

12 thoughts on “„Książka na receptę. Recepta na sukces” kampania, która może zmienić bardzo wiele”

  1. Pomysł jak najbardziej w punkt…..czytac trzeba dzieciom o małego. Ja zaczęłam Sebkowi praktycznie od urodzenia a teraz czytam dwóm moim chłopcom. To nas bardziej do siebie zbliżyło. I nie ma dla mnie znaczenia że czytam jedną książkę dzień w dzień na okrągło….

  2. Rewelacyjny pomysł- rodzice nawet nie zdaja sobie sprawy ile jest dobroci ze wspólnego czytania – u nas zawsze ale to zawsze codziennie czytamy- dziewczyny nie zasną bez baj.To uspokaja zarówno je jak i mnie:)

  3. Wspaniałe propozycje. My również braliśmy udział w kampanii Kochanie przez czytanie. Szkoda, że tak szybko się skończyła. Ale książki u nas zawsze są na topie. Natomiast o Recepcie, nie słyszałam.

  4. Świetna akcja! Ja sobie nie wyobrażam, żeby nie czytać dzieciom, czytałam chłopakom od urodzenia i nie wiem cz dlatego, ale na pewno to też się przyczyniło,że obaj zaczęli bardzo szybko mówić, wyraźnie, poprawnie, mając 2 lata jeden i drugi mówił już pełnymi zdaniami. Teraz starszy ma 6 lat, młodszy 3,5 i każdy jest pod wrażeniem ich zasobu słownictwa, nawet nasza pediatra za każdym razem się zachwyca;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *