Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów okapów kuchennych. Są okapy duże i małe, z kominem, bez komina, metalowe, i ze szkłem. Jednak będąc posiadaczami małej kuchni jednak nie za bardzo możemy sobie pozwolić na szaleństwa ze względu na brak miejsca w kuchni, Wybór okapów dostepnych na rynku jest imponujący. Jaki okap wybrać, żeby spełniał swoją funkcję, nie był kolejnym niepotrzebnym gadżetem w naszej małej kuchni. Jak wybrać taki, żebyśmy byli z niego zadowoleni?

Ze względu na małą powierzchnię do wykorzystania na okap najrozsądniejszym wyborem będą na pewno okapy podszafkowe lub takie do zabudowy. Okapy podszafkowe i te do zabudowy są bardzo praktyczne i zajmują bardzo mało miejsca, dlatego uważam, że świetnie sprawdzą się w małej kuchni. Nie polecałabym tu okapów kominowych właśnie ze względu na miejsce.

Jednak cały czas pozostaje pytanie, które zadaje sobie od jakiegoś czasu. Czy taki okap w małej kuchni to konieczność, czy raczej fanaberia?

Ja mam w kuchni okap, ale ze względu, że nie był to do końca przemyślany i dobrze dobrany okap praktycznie go nie używam. Jeżeli już to naprawdę bardzo sporadycznie. Oczywiście wszystko zależy od naszych oczekiwań i gustu, a ten jak sami z czasem się zmienia. Jako że jestem posiadaczką małej kuchni, powinnam postawiać na mały okap, najlepiej podszafkowy lub uchylny ze względu na to, że mam dosyć mało miejsca dla niego. Ja oczywiście wybrałam sobie kominowy i teraz mam za swoje. Przy jego wyborze nie wzięłam pod uwagę jego umiejscowienia i długości przewodu wentylacyjnego. Niestety u nas komin jest zbyt daleko od okapu, a rura do wyciągu jest w kilku miejscach skręcona nie spełnia on swojego zadania. Ja zupełnie pominęłam fakt wydajności urządzenia w przeliczeniu na kubaturę pomieszczenia.

Przy wyborze tego urządzenia niezwykle ważna jest wielkość samego wentylatora. Powinien być on dopasowany do wielkości płyty grzewczej, jaką posiadamy. Okap powinien być o ok. 10 cm szerszych od płyty grzewczej. Dziś to już wiem, że w małej kuchni zdecydowanie najlepiej sprawdzą się modele przeznaczone do zabudowy, które zajmują zdecydowanie najmniej miejsca.

Po co nam potrzebny jest okap?

Odpowiednio dobrany okap jak dla mnie to jednak bardzo potrzebne urządzenie. Zadaniem tego urządzenia jest usuwanie zapachów oraz pary wodnej i tłuszczu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, ile tego unosi się w powietrzu podczas gotowania, pieczenia lub smażenia. I niestety jak nie mamy urządzenia, które będzie pochłaniało nam te wszystkie zanieczyszczenia i zapachy wszystko osądzie nam na ścianach, płytkach i meblach kuchennych. I dlatego jednak uważam, że montaż okapu w kuchni wydaje się najlepszym rozwiązaniem!

”Jaki okap do małej kuchni?” Rodzaje okapów polecanych do małych pomieszczeń.

Okapy wkłady-występujące pod nazwą szafkowych. Montuje się je w specjalnie dopasowanych szafkach. Są praktycznie niewidoczne i po zużyciu wkładu wystarczy go tylko wymienić na nowy, nie potrzeba tu wyciągu. Konieczne jest wtedy zamontowanie w nim odpowiednich filtrów, które oczyszczą powietrze z zapachów.
Okapy uchylne-grupa okapów także przystosowanych do zamontowania w szafkach, z odgórnie uchylanymi drzwiczkami
Okapy uniwersalne-zwane także okapami podszafkowymi lub pochłaniaczami. Jest to najpopularniejsza i zarazem najtańsza grupa okapów. Charakteryzują się prostą konstrukcją i nieskomplikowanym montażem. Pamiętać trzeba tylko o filtrach i ich częstej wymianie.
Okapy teleskopowe- Ten typ przeznaczony jest do zabudowy w szafce, a pracuje, wtedy gdy półka zostanie wysunięta przez użytkownika. Zajmuja bardzo mało miejsca.
Okapy blatowe-najnowsza grupa okapów montowanych na blacie przy stanowisku do gotowania.

Okapy przyścienne-funkcjonujące również pod nazwą okapów kominowych. Jak wskazuje nazwa, mocuje się je przy ścianie Poniżej mozecie zobaczyc wizualizacje takiego okapu. 

27238-okap_numia_ciarko_aranzacja

Okap-Quadro-Ciarko-Design

Okap-Ciarko-SBL-Red

Ostatni z nich zdecydowanie najbardziej ujął mnie swoja prostota i desingiem. Marzenie w mojej nowej białej kuchni.

Okap-Ciarko-SBL-Black

Wybór odpowiedniego urządzenia nie jest tak prosty, jakby się wydawało. Dlatego uważam, że Wato jednak oddać się w ręce fachowców, którzy na pewno doradza Ci i wybiorą go razem z Tobą. Biorąc pod uwagę rodzaj naszej kuchni, jej powierzchnię i parametry urządzenia co dla nie laika w tej kwestii jest sprawą łatwą. Jak jednak dokonać najlepszego wyboru? Oddać się w ręce profesjonalistów w tej dziedzinie i nie dać się naciągnąć i nabić w dodatkowe niepotrzebne koszty. Wszystkie zdjęcia aranżacyjne okapów pochodza ze strony sklepu http://www.sklep.ciarkodesign.pl.

Jeśli z jakichś powodów nie ma możliwości podłączenia okapu jako wyciągu, można używać go wtedy jako pochłaniacz zapachów. Konieczne jest wtedy zamontowanie w nim odpowiednich filtrów węglowych, które oczyszczą powietrze z zapachów. Bardzo ważne jest, aby filtry węglowe były regularnie wymieniana na nowe. Należy je również regularnie czyścić, jednak warto pamiętać o tym, by nie używać do tego środków ścierających tylko łagodnych detergentów, które wymyją tłuszcz i zanieczyszczenia, ale nie uszkodzą powierzchni okapu. To jest zakup na lata, a nie na chwilę, więc warto o niego zadbać.

13 thoughts on “Jaki okap do małej kuchni?”

  1. Ultimately, a dilemma that I’m passionate about. I have looked for data of this caliber for the previous various hours. Your internet site is greatly appreciated. kddkeadgfdkk

  2. Jeśli kuchnia jest mała to okap też powinien zajmować jak najmniej miejsca i nie hałasować. Najlepiej wg mnie ukryć go w szafce – kupić specjalny do zabudowy szafkowej. Zwrócić należy także uwagę na wydajność.

  3. Jeśli miałabym polecać jakiś: to tlyko kolorowy, z firmy okapykuchenne.pl bo ja sie nie zawiodłam, a rózowy okap to jest zawsze świetna sprawa ;P

  4. Jeśli kuchnia jest naprawdę mała to chyba najlepiej sprawdzi się podszafkowy tak, by przez okap nie tracić miejsca na przechowywanie w szafkach. Niestety w małych pomieszczeniach czasem trzeba myśleć bardziej praktycznie niż wybierać to co jest dla nas najładniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *