Jedzenie w podróży jest tak samo ważne jak w domu. Podczas w podróży dużo łatwiej o małe grzeszki pokusę, by jeść nie zdrowo. Jeżeli dużo podróżujecie, to z pewnością zauważyliście, że długie podróże sprzyjają złym nawykom żywieniowym i częstszemu sięganiu po nie zdrowe produkty. Wtedy zdecydowanie częściej sięgamy po fast-foody, słodkie napoje i śmieciowe przekąski. Myślę, że w trosce o zdrowie swoje i swoich bliskich warto to zmienić i odpowiednio przygotować się do takich wyjazdów.

Ostatnie wydarzenia i sytuacja w gastronomi związana z koronawirusem, zmusiła wielu z nas do przygotowania posiłków na dłuższą podróż w domu. Jak się okazuje, niektórym to powoli wchodzi w krew i nie wyobrażają sobie wyruszyć w drogę bez wcześniej przygotowanego lunch boxa. W naszym przypadku, zawsze posiłek na drogę jest przygotowany wcześniej. Was również zachęcam do przygotowywania przed podróżą zdrowego jedzenia na podróż.

Co jeść w podróży?

Wybierając się w podróż warto tak przygotować prowiant, aby był smaczny i zdrowy. Łatwy do konsumpcji i nie zajmował zbyt wiele miejsca. Warto pamiętać o tym, że zdecydowanie więcej energii od wysokoprzetworzonych produktów dostarczą nam zdrowe przekąski przygotowane samodzielnie. Podróżując z dziećmi nauczyliśmy się wcześniej planować postoje i posiłki w drodze, tak by unikać pokus na stacjach benzynowych i w przydrożnych barach.

Posiłek składający się z pełnoziarnistego pieczywa, orzechów, warzyw, owoców to gwarancja poczucia sytości, a także źródło cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Takie posiłki na drogę sprawią, że w ciągu dnia nie będziemy czuć się senni ani zmęczeni. Jest to ważne szczególnie dla kierowców. Posiłki takie dają uczucie sytości na dłużej i dostarczają potężnego zastrzyku energii pełnego witamin i minerałów. W podróż można zabrać także porcję kanapek lub wspomnianych na wstępie batoników musli, podzielnych babeczek marchewkowych lub gotowych batoników z dobrym składem.

pudełka na lunch dla dziecka

Do tych przygotowań można zaprosić dziecko. U nas Jasiek przed każdą podróżą uwielbia samodzielnie pakować swój lunch box dla dzieci.  Może wtedy włożyć do niego produkty, które sobie wybierze i przygotuje na podróż. dla dziecka w drogę równie dobrze można https://lunchmunch.plzabrać ciepły posiłek w specjalnych pojemnikach z termicznym żelem, np. takich od Lunch munch.

Zdrowe i smaczne przekąski na podróż, kilka propozycji

Jeśli nie chcecie kupować byle czego w trasie, super sposobem jest przygotowanie prowiantu składającego się ze zdrowych przekąsek. Ja najczęściej pakuję owoce, domowe „batoniki owsiane” – tu przepis. Mając plastikowe zakręcane pojemniki można zapakować jogurt z musli na drugie śniadanie w trasie. Super sycącą i zdrową przekąską będą wszelkiego rodzaju bakalie orzechy i pyszne zdrowe, kolorowe kanapki. Z warzyw i owoców polecam jabłka, banany, winogrona, borówki i wiele innych no bardziej podzielnych owoców.

Oto kilka propozycji na idealną zdrową przekąskę w podróży, które przygotujesz zrobisz samodzielnie:

  • orzechy: brazylijskie, nerkowce, włoskie, laskowe, migdały,
  • batony owsiane domowe,
  • obrane i pokrojone w kostkę świeże owoce – jabłko, gruszka, borówki, pokrojony arbuz, banany, umyte truskawki, maliny lub winogrona,
  • pokrojone w paski surowe warzywa – marchew, ogórek, papryka, rzodkiewka będą idealne,
  • muffinki warzywne lub fantazyjne mniejsze, kolorowe kanapki.

Domowe batony owsiane — przepis

Pamiętajmy o warzywach i owocach

U naszym menu podróżniczym zawsze musi się znaleźć porcja warzyw i owoców. Staram się tego bardzo pilnować. Z warzyw można zapakować pokrojone w słupki zielone ogórki, marchew lub kolorową paprykę idealne będą mini pomidorki, ale śmiało można w tej kwestii eksperymentować.

jak zapakować owoce na wycieczkę

Owoce to zdrowa, lekka i orzeźwiająca przekąska w drodze

Owoce zawierają dużo błonnika i wody. Warzywa i owoce wypełniają żołądek i pomagają nawodnić organizm w czasie podróży. Większe owoce jak np. (jabłka, gruszki) można pokroić na mniejsze kawałki, tak by było wygodniej je skonsumować. Równie dobrze można spakować wyciskane musy owocowo-warzywne.

Pamiętajmy o piciu

Pakując jedzenie na podróż warto pamiętać o odpowiedniej ilości płynów. Najlepsza w podróż będzie woda mineralna i np. izotoniki, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Ja od czasu do czasu skuszę się na kawę z mleczkiem lub w okresie letnim kawę mrożoną Te produkty z pewnością będą świetny pomysłem na „domową” przekąskę i alternatywą dla słodkości i chipsów oraz wszelkiego rodzaju drożdżówek czy hot dogów ze stacji benzynowej.

Choć ostatnio zauważyłam, że na poszczególnych stacjach benzynowych można kupić zdrowe kanapki z warzywami, sałatą, jajkiem lub pieczonym kurczakiem. Niekoniecznie z tłustymi sosami i parówką. Jak przechowywać prowiant w podróży? Warto pamiętać o odpowiednim przechowywaniu jedzenia w podróży, dlatego idealnym rozwiązaniem jest nie szykować go zbyt wiele i zapakować go w torbę termoizolacyjną aby zabezpieczyć go przed zepsuciem.

pudełka na lunch

Na pewno przydatne okażą się również jednorazowe np. drewniane sztućce, talerzyki wielokrotnego użytku, serwetki i chusteczki nawilżane. są firmy, takie jak Lunch munch, które oferują takie gotowe komplety.

Dlaczego warto poświęcić czas na przygotowanie prowiantu na podróż?

Bogate w węglowodany i pełne chemicznych dodatków batony, chipsy i słodkie rogaliki dostępne na stacjach i barach nie dodają nam energii. Zazwyczaj po chwilowym pobudzeniu, dopada nas senność. Wynika to z nagłego skoku i późniejszego spadku poziomu cukru we krwi. Dlatego aby uniknąć np. wilczego głodu i skoków cukru warto na drogę przygotować domowy prowiant.

Zdrowe przekąski na podróż jak zapakować

Przekąski przygotowane w domu z dodatkiem bakalii, warzyw i owoców to fantastyczna propozycja na jedzenie w podróży. W co spakować jedzenie na drogę? Jedzenie na drogę możemy spakować w specjalny kosz piknikowy, plecak lub gdy podróż trwa nieco dłużej przydatna może okazać się torba termiczna, która zabezpieczy nasz prowiant przed zepsuciem. Co ciekawe, do takiej torby możemy włożyć specjalne zmrożone wkłady z wesołymi i kolorowymi bohaterami, które dodatkowo zabezpieczą jedzenie przed zbyt wysoką temperaturą.

Bieszczady z dzieckiem, szlak na Korbanie

Spożywając posłek w podróży, należy pamiętać o zachowaniu higieny oraz o tym, że najlepiej jest konsumować go na spokojnie. Najlepiej podczas postoju w miejscach do tego przeznaczonych a takich na trasach naszych podróży jest coraz więcej. Podróżując z dziećmi musimy zadbać o ich bezpieczeństwo. Dziecko absolutnie nie powinno jeść podczas jazdy aby zapobiec ewentulnemu zakrztuszeniu.

Jak rozwiązujecie kwesię posiłków w drodze? Bierzecie prowiant, czy stołujecie się w barach, restauracjch?

18 thoughts on “Jak dobrze i zdrowo jeść w podróży”

  1. Ja zabieram prowiant ze sobą, z owoców banany jeśli już i najchętniej wodę kokosową. Dlaczego? Banany sprawiają że nie chce sie tak mocno pić, podobnie woda kokosowa. Lubię te rzeczy bo szybko gaszą pragnienie a i do wc nie trzeba tak często.
    Do jedzenia kanapki zabieram:)

  2. Od pewnego czasu coraz bardziej zwracam uwagę na nasz prowiant podróżny. To bardzo ważne co zabierzemy w pakiecie, o czym miałam okazję przekonać się jadąc do stolicy Irlandii kilka dni temu. 🙂

  3. Fajnie w podróż zabrać ze sobą jakąś zdrową przekąskę, gdy tego nie zrobimy zazwyczaj kupujemy przypadkowe produkty, które są dostępne na stacjach czy w okolicznych sklepikach.;-)

  4. Ja mam zawsze z tym problem. Bardzo często wyjeżdżam i zawsze obiecuję sobie, że będę zdrowo się odżywiać. Niestety zawsze kończy się to tak, że przez pierwsze dni trzymam się tego, ale w kolejnych jest już znacznie gorzej. Myślę, że przygotowanie prowiantu jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy z dziećmi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *