Czytam sobie to seria wspierająca naukę czytania.

Pomaga dziecku w nauce samodzielnego czytania.

Rozwija wyobraźnię i myślenie u malucha.

Daje dziecku poczucie sukcesu i pewności siebie.

Zapewnia dziecku dobry start w nauce.

Pierwszy poziom to „Składam słowa” – jest to tekst w formie krótkich zdań zawiera od 150 do 200 wyrazów i tylko  23 podstawowe głoski. W książce znajdziemy również ćwiczenie głoskowania.

Poziom drugi „Składam zdania” obejmuje tekst zawierający już dłuższe wypowiedzi, w tym także są to zdania złożone. W książce jest ok. 900 wyrazów. Pojawiają się też elementy dialogu, przy wykorzystaniu 23 podstawowych głosek oraz „h”, znajdziemy też ćwiczenia sylabizowania.

Poziom trzeci „Połykam strony” tu tekst jest zdecydowanie dłuższy, i użyto tu już wszystkich głosek, zdania są dłuższe oraz bardziej złożone, dodatkowo stworzono też alfabetyczny słownik trudniejszych wyrazów. Cały tekst to od 2500–2800 wyrazów. Moja 6 letnia chrześnica poradziła sobie z jej czytaniem rewelacyjnie.

Dziś przedstawię Wam po 1 książce z każdego poziomu.

IMG_0393

„Figle w fokarium”

Głównymi bohaterami książki „Figle w fokarium” są dwie foki, Unda i Bubas. Czytając ta książkę z dzieckiem dostarczymy mu informacji o życiu fok. Znajdziemy tu informacje gdzie mieszkają foki, co to w ogóle jest fokarium, oraz czym żywią się foki. Ilustracje w tej książce są stonowanie i nie ma tu przesady. Na ilustracjach pokazane jest życie fok i ich historia.

IMG_0397

IMG_0394

IMG_0395

IMG_0396

IMG_0404

Zdecydowanym atutem tej publikacji jest duża, czytelna i prosta czcionka, która została ona umieszczona na samym dole strony. Dzięki temu ułatwia ona dziecku czytanie przy pomocy palca i śledzenie tekstu. Ponumerowane strony zostały tu wyjątkowo na bokach kartek i są okazją do ćwiczenia znajomości liczb. Ilustracje Ewy Poklewskiej – Koziełło są niezwykle ciekawe i zajmują malucha na długi czas.

Babula Babalunga

IMG_0398

Babula Babalungato książeczka z poziomu 2. Autorką książki jest Joanna Jagiełło. Książeczka ma 48 stron do czytania i oglądania. Akcja książki dzieje się w ponure deszczowe lato. W czasie jego trwania pojawia się tu bardzo tajemnicza staruszka Babula Babalunga, która na pewno nie pozwoli dzieciakom się nudzić.

IMG_0399 IMG_0400 IMG_0401

IMG_0402 IMG_0403

Ilustracje, których autorem jest Daniel de Latour są kolorowe. W ramkach na każdej ze stron znajdziemy słowa do czytania sylabicznego. Dzięki którym można popracować z dzieckiem w tym kierunku

Rok z kocicą Izabelą

IMG_0405

Ostatnia nowa pozycja z poziomu 3 to „Rok z kocicą Izabelą” autorstwa mojej Ewy Nowak. Czy tytułowa kocica przewróci do góry nogami życie mieszkańców? Dzieci, z Dlaczego książka o Izabeli, jej kociętach i pełnej oddania matczynej trosce i opiece budzi zainteresowanie wśród dzieci?

IMG_0407 IMG_0408 IMG_0410

Na końcu książki jest miejsce na własne adnotacje.

IMG_0411 IMG_0412

Musze tylko zaznaczyć, że ta historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami dzieciństwa autorki. Książka to już 64 strony, więc czytania jest tu zdecydowanie więcej niż w pozostałych poziomach. A tekst zajmuje często prawie całą stronę. Obrazki oczywiście pojawiają się, ale jest ich niewiele i są one w szarych kolorach.

Jeśli Wasze dziecko właśnie rozpoczyna przygodę z czytaniem warto zwrócić uwagę na tą serię. Wybór historii jest naprawdę szeroki, więc każdy znajdzie coś dla siebie.  Głównym celem serii „Czytam sobie” jest pokazanie rodzicom, że czytanie oznacza sukces, a także przekonanie dzieci, że lektura jest bardzo dobrą zabawą. Fantastycznie, że każda książka z tej serii to oddzielne opowiadanie, dlatego możemy wybierać opowiadania, które nas zainteresują. Wszystkie książki możecie zakupić w Egmont.

5 thoughts on “Seria „Czytam sobie” – nowości od Egmont.”

  1. Fajnie wyglądają! Teraz wszelkie tego typu książki przykuwają moja uwagę, bo córka samodzielnie czyta, jest obecnie na etapie książek zbliżonych do poziomu 2 i 3 – w sumie jakoś tak pomiędzy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *