Żelazka parowe to prawdziwy hit wśród nowoczesnego sprzętu w gospodarstwach  domowych. Prasowanie parą jest coraz bardziej popularne  i  co ważne jest ułatwieniem tej powszechnie nie lubianej czynności. Zakup żelazka parowego to niemały wydatek, dlatego warto poszukać urządzenia, które spełni nasze oczekiwania. Dzięki nim prasowanie jest przyjemniejsze. Pozostaje pytanie: które spośród dostępnych na rynku żelazek parowych spełni oczekiwania? Na co zwrócić uwagę wybierając żelazko parowe? Na te pytania postaram się odpowiedzieć na podstawie testu żelazka  Braun TexStyle 9 SI 9187.

 ZALETY PRASOWANIA PARĄ

BRAUN TEXSTYLE 9?
Prasowanie parą. Jakie żelazko parowe wybrać? Test braun texstyle 9

Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI 9187 ma  sporo  zalet, które  doceniam. Jakich? Zaraz Wam opowiem.  Dla mnie  podstawową zaletą prasowania parą jest oszczędność czasu. Poniżej znajdziesz kolejne zalety, które  można wymienić?

 • Podczas prasowania parą nie narażamy ubrań na przypalanie, ponieważ możemy wyprasować każdy rodzaj tkanin.
 • Dokładnie wygładzamy każdą zmarszczkę i zagięcia na ubraniach.
 • Możliwość prasowania bez rozkładania deski, to oszczędność czasu.  Prasując w pionie na szybko możemy odświeżyć potrzebne ubrania.
 • Prasowanie parą dziecięcych zabawek pozwala zdezynfekować pluszaki.
 • Użycie pary wodnej powoduje prostowanie się włókien i odświeżanie ich.

 Żelazko parowe Braun TexStyle 9 SI 9187 recenzja

Przy większej ilości prasownia używam generatora pary, do szybkiego prasowania np. przed wyjściem sięgam po kompatybilne żelazko Braun TexStyle 9 9187EWH   dlatego, że jest szybciej i wygodniej. Pranie, sprzątanie, gotowanie i prasowanie pochłania najwięcej naszego wolnego czasu. Każdy z nas lubi sobie ułatwiać życie i korzystać z urządzeń, które pomagają w ogarnianiu domowych obowiązków.

NA, CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ŻELAZKO PAROWE NA PRZYKŁADZIE BRAUN TEXSTYLE 9?

Przed wyborem konkretnego modelu i marki warto zwrócić uwagę na jak najwięcej szczegółów. Na jakie elementy żelazka na parę powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie parametry mają wpływ na komfortowe prasowanie parą?

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ WYBIERAJĄC ŻELAZKO PAROWE

****Uwaga: Podczas prasowania parą w pionie należy zachować  szczególną  ostrożność, by nie poparzyć rąk.

Funkcje żelazka, które ułatwiają życie | Braun TexStyle 9

Na zamówienie tego konkretnego modelu zdecydowałam ze względu na technologię z zaawansowanym systemem CareTec Smart Textile Protector, która za mnie dopasowuje temperaturę do tkanin. Pozwala na bezpieczne prasowanie wszystkich rodzajów tkanin bez konieczności regulacji temperatury i ryzyka przypalenia ubrań. Co jeszcze przekonało mnie do jego zakupu?

Moc żelazka to jeden z ważniejszych parametrów urządzenia

Większa moc żelazka wpływa na komfort prasowania. Od niej zależy szybkie nagrzewanie się żelazka i mocny wyrzut pary. Przeciętnie żelazka parowe mają moc przynajmniej 2000W. Żelazko parowe Braun TexStyle 9 (biorące udział w teście), ma aż 2800W. Czas nagrzewania wynosi około 2 minut. To był dobry wybór.

opinnie o Braun TexStyle 9

Wybierając żelazko do prasowania parą,  warto zwróć uwagę na kształt stopy

Istotne jest to z jakich materiałów została wykonana stopa żelazka. Ma ona ogromny wpływ, na jakość i komfort prasowania. Idealna stopa żelazka parowego powinna mieć zaokrąglone krawędzie, ścięte ścianki i jak największą ilość dziurek, które ułatwiają wyrzut pary. W przypadku tego modelu mamy do czynienia ze stopą eloksalową Eloxal 3D FreeGlide, która jest dwukrotnie twardsza od stali.

 kształt stopy żelazka na parę

Wąska końcówka stopy pozwala łatwiej dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, co ułatwia rozprasowywanie takich miejsc jak: okolice guzików, wszelkiego rodzaju falbanki, plisy i kieszenie. W tym modelu na uwagę zasługują lekko zaokrąglone krawędzie, ale nie tylko!  Stopa ma lekko wygięty tył, co ma wpływ na komfort, lekkość i łatwość prasowania.

W ŻĘLAZKU JEST BARDZO ISTOTNA STOPA ŻELAZKA

Istotny dla komfortu prasowania parą jest  wyrzut pary

Ten parametr jest bardzo istotnym czynnikiem w prasowaniu parą. Im więcej pary i jest ona gęstsza, tym lepiej. W przypadku żelazek parowych strumień pary wynosi przeciętnie między 20 a 50 g/min. Dodatkowa opcja wyrzutu, tzw. uderzenie pary wynosi między 110 a 230 g/min.

 technologia iCare w żelazku na parę

W TexStyle 9 zastosowano technologię iCareTEC jest to automatyczny dobór temperatury i pary do wszystkich rodzajów prasowanych tkanin. W przypadku tego konkretnego modelu wyrzut pary wynosi około 230 g/min jak na żelazko parowe, a nie stację pary to całkiem sporo.

 Funkcja samooczyszczania

Funkcja samooczyszczania i system antywapienny sefl-clean, FastClean jaki zastosowano w tym modelu, pozwala na szybkie odkamienianie  urządzenia. Cały proces trwa zaledwie 60 sekund.

żęlazko na parę system antywapienny sefl-clean

Wielkość zbiornika na wodę i sposób nalewania

W żelazkach parowych to bardzo istotny element. Wiadomo – im większy, tym lepszy, wtedy rzadziej musimy go uzupełniać. Żelazko ma duży otwór do wlewania wody. Dla pełnej wygody prasowania, można je napełniać wodą prosto z kranu, (nie we wszystkich żelazkach parowych można używać wody z kranu. Przeciętnie pojemnik na wodę mieści ok. 300 ml (w modeluTexStyle 9 pojemność wynosi 330 ml). Wydaje się, że nie jest to dużo, ale taka pojemność pozwala mi wyprasować dwa wsady prania. Wielkość pojemnika na wodę w żelazkach parowych wpływa na wagę urządzenia.

Wielkość pojemnika na wodę i sposób nalewania

Ważną funkcją w żelazkach parowych, jest blokada kapania

Funkcja ta chroni tkaniny przed zalaniem. W przypadku prasowania parą to istotne. W tym modelu zastosowano zaawansowaną technologię, Anti Drip, która zapobiega dystrybucji wody do momentu, aż urządzenie całkowicie się nagrzeje. Nie ma możliwości by, choć kropla wysączyła się ze stopy żelazka.

test żęlazka na parę, które najlepsze moim zdaniem

Automatyczne wyłączanie się urządzenia

W tym przypadku urządzenie wyłącza się po 30 sekundach w pozycji poziomej i 8 minutach w pozycji pionowej. To bardzo dobre zabezpieczenie dla zapominalskich.  Przydatne i dające poczucie bezpieczeństwa.

 PRASOWANIE PARĄTEST BRAUN TEXSTYLE 9

Ten sprzęt z pewnością zwiększa komfort i skuteczność.   Ostatnio coraz częściej sięgam po to kompaktowe żelazko na parę. Oba urządzenia są rewelacyjne i raczej już nigdy nie zdecyduję się na zwykłe żelazko. Nawet ostatnio u teściowej prasując jej firany śmiałam się, że rozleniwiłam się i nie potrafię już chyba prasować zwykłym żelazkiem.

 PRASOWANIE PARĄ TEST BRAUN TEXSTYLE 9

Funkcje w tym modelu, które przekonały mnie do jego zakupu to:

 • Blokada kapania,
 • możliwość użycia wody kranowej,
 • samooczyszczanie,
 • spryskiwacz,
 • system antywapienny,
 • wyrzut pary z czubka.

Okazuje się, że ilość dziurek w stopie żelazka ma ogromny wpływ na skuteczność prasowania parą. W stopie żelazka TexStyle 9 marki Braun znajduje się ich ponad 300. Zostały rozmieszczone w 3 strefach wyrzutu pary, co jest bardzo istotne podczas prasowania parą. Podczas prasowania mocny wyrzut pary wnika głęboko w tkaninę,   co pozwala szybciej rozprasować wszystkie zagniecenia. Sprawia to, że prasowanie trwa krócej i jest mniej męczące.

prasowanie parą, zalety

MOJA OCENA ŻELAZKA NA PARĘ – BRAUN TEXSTYLE 9 9187 EWH

Podsumowując test żelazka Braun TexStyle 9 muszę przyznać, że sprzęt zdał test na 5+. Świetnie, że   długość przewodu wynosi aż 2.5 m,  co bardzo ułatwia    prasowanie. Pojemnik na wodę, mógłby być większy, ale ten również zapewnia komfort prasowania parą. Co prawda żelazko ma mniejszy wyrzut pary i mniejszy zbiornik na wodę niż stacja pary, której używałam do tej pory, ale zdaję sobie sprawę, że większa pojemność zdecydowanie zwiększyłaby jego wagę. Żelazko jest poręczne i  wygodne w użyciu.

MOJA OCENA ŻELAZKA NA PARĘ - BRAUN TEXSTYLE 9

Doceniam komfort użytkowania żelazka parowego. Należę do osób, które prasują bardzo dużo. Choć początkowo prasowanie nie należało do najchętniej wykonywanych przeze mnie czynności, aktualnie nie mam z tym problemu, prasuję niemal wszystko, począwszy od bielizny synka, poprzez ubrania swoje i dzieci. Prasuję również pościel, ręczniki i raz na jakiś czas zasłony i firany, (na szczęście tych nie mam za wiele). Zgodnie z zaleceniem alergologa, przy AZS stwierdzonym u mojego przedszkolaka, jego ubrania jestem zmuszona prasować wszystkie.

Dzięki prasowaniu parą ułatwiam sobie życie. Cenię sobie możliwość korzystania z urządzenia w pozycji pionowej, które pozwala na szybkie odświeżenie sukien, które zazwyczaj prasuje w ostatniej chwili. Dzięki automatycznej regulacji temperatury nie muszę kontrolować, jakie ubrania prasuję, co ważne nie ma potrzeby ich segregowania. Użytkowanie żelazka na parę to komfort prasowania parą przy małych gabarytach urządzenia. Z dobrze dobranym żelazkiem parowym osoby, które nie cierpią prasowania, być może przekonają się do niego i same stwierdzą, że prasowanie nie musi być ciężkim zajęciem.

dokładność prasowania na parę

Jeśli macie pytania dotyczące tego produktu, zostawcie je w komentarzach – chętnie odpowiem na wszelkie wątpliwości. Czy już wiecie, na co zwracać uwagę kupując żelazko na parę? Lubicie prasować, czy nie?

*Wpis powstał we współpracy z marką Braun

25 thoughts on “Prasowanie parą. Jakie żelazko parowe wybrać? Test braun texstyle 9”

 1. mnie osobiscie prasowanie wycisza i lubie to ..a;e musze mieć dobre żelazko a akurat nasze popsuło się oistatnio.Fajnie,że natrafiłam na Twój wpis:)

 2. Generalnie nie znoszę prasowania i staram się go za wszelką cenę unikać – ale może takie żelazko rozwiązałoby moje problemy i przełamało niechęć 😉

  1. W moim przypadku tak właśnie było. Bardzo mnie męczyło stare ciężkie żelazko, nie dość, że często grzało kiepsko, to jeszcze 2 razy coś przypaliłam przez gapiostwo. Tu nie ma z tym problemu.

   1. Witam mam już upatrzone właśnie ten model żelazka i dużo poczytałam ale przeczytałam tez opinie ze to żelazko nie prasuje bawełny ani lnu ponieważ nie ma pokrętła temperatury i nie można zwiększyć ani zmniejszyć temperatury i ze słabo prasuje proszę mi napisać jak prasuje się bawełniane rzeczy bo dotychczas miałam żelazko z brauna 15 lat ze szafirowa stopa i dodatkowa nakładka do tkanin delikatnych i oczywiście pokrętło z temperatura ale się zepsuło chciałam właśnie kupić ten model ale jak słabo prasuje bawełnę to już teraz całkiem nie wiem co robić czekam na pani odpowiedz

  1. Wielu rzeczy tak naprawdę nie trzeba prasować, choć obrus, koszyle i sukienki to chyba ppdstawa. U mnie dochodzą ciuszki Jasia, muszę ze względu na alergię i AZS

 3. Moja mama właśnie szuka takiego sprzętu, pozwolisz, że podeślę jej Twój tekst? Mówiła coś o stacji pary lub o żęlazku na parę. Jej koleżanka takie ma i jest zachwycona.

 4. Znaleźć porządne żelazko nie jest wcale łatwo…To jak najbardziej mi pasuje. Mysle nad wymianą zwykłego na parowe.

 5. Nienawidzę prasowania (mam trójkę dzieci, więc możecie sobie wyobrazić, ile tego tygodniowo jest) i marzę o takim urządzeniu, które prasowałoby za mnie 🙂 A tak na poważnie spaliłam właśnie moje stare, wysłużone żelazko i szukam czegoś nowego, interesuje mnie żelazko do 200 zł? Czy w tej cenie znajdę coś w miarę sensownego (jakiegoś Brauna na przykład, bo słyszałam, ze marka jest całkiem niezła)?

 6. Ja mam w domu żelazko Braun i bardzo sobie chwalę ten sprzęt. Używam je praktycznie codziennie, bo przy czwórce dzieci mam mnóstwo prasowania. Mam dokładnie model texstyle-7-pro. Ma świetną powłokę i dzięki temu gładko się prasuje po każdej tkaninie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *