Przeprowadzka z dzieckiem do innego miasta to logistyczne wyzwanie, które może przysporzyć wielu trudności związanych z potrzebą zmiany szkoły, otoczenia oraz miejsc, które sprawiały, że dziecko czuło się bezpiecznie i pewnie.

Przeprowadzka do innego miasta – dlaczego czasem jest konieczna?

Choć Polacy są w czołówce nacji, które najrzadziej się przeprowadzają, kwestie ekonomiczne coraz częściej sprawiają, że szczególnie młode osoby podejmują decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Takie ustalenie będzie o wiele trudniejsze dla rodziców, szczególnie jeśli ich dzieci chodzą już do szkoły, lecz zdarza się, że również edukacja najmłodszych jest powodem do podjęcia decyzji o przeprowadzce. Dziecko może nie odnajdywać się w danej szkole lub mieć szczególne zdolności, które będzie mogło rozwijać w innym mieście. Bez względu na powód przeprowadzki zawsze musimy mieć świadomość, że przed nami szczególny czas pełen obowiązków i formalności.

Przeprowadzka – jak zorganizować? Formalności

Najważniejszą kwestią formalną, którą należy zająć się z wyprzedzeniem, jest znalezienie nowej placówki edukacyjnej, która przyjmie Twoje dziecko. Najlepszym rozwiązaniem będzie, aby przeprowadzka odbyła się w wakacje, tak aby dziecko mogło rozpocząć rok szkolny już w nowej szkole. Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, uczniowi zostaną przepisane oceny ze starej szkoły. Pozostaje oczywiście kwestia zakupu nowych podręczników oraz samego wypisu ze szkoły. Poprzednia placówka powinna dostarczyć nowej dokumentację dziecka, arkusz ocen oraz pismo dokumentujące powód zmiany szkoły.

Jak przygotować dziecko do przeprowadzki?

Bez względu na wiek dziecka nie warto robić tajemnicy z przeprowadzki i ograniczać jego udziału w tym przedsięwzięciu. Zachęcamy, aby rozmawiać z dzieckiem o czekających go zmianach, planować wraz z nim, jak będzie wyglądała przeprowadzka, co spakujecie i kiedy dokładnie zamieszkacie w nowym mieście. Jeśli macie taką możliwość, warto wcześniej pokazać dziecku nową szkołę i okolicę, tak aby nie musiało samo tworzyć wizualizacji tego, co czeka je po przeprowadzce. Warto mówić dziecku, że wraz zmianą miejsca zamieszkania nic nie zmieni się w Waszej relacji. Nie bez znaczenia będzie również to, jak podejdziecie do sprawy pakowania. Nawet jeśli część rzeczy będziecie musieli zostawić lub oddać, warto zrobić to w wyjątkowy sposób – przekazać je na cele charytatywne, kolegom z sąsiedztwa czy wystawić na aukcję, a za otrzymane pieniądze kupić dziecku wymarzony prezent.

Przeprowadzka – jak się spakować?

Aby pakowanie nie było przykrym obowiązkiem, warto je odrobinę urozmaicić. Kup kolorowe pudełka do składania lub uroczą walizkę dziecięcą i koniecznie zaangażuj dziecko w kwestie przeprowadzki. Dziecko może podpisywać naklejki na kartony czy szaleć w bąbelkowej folii i nawet jeśli w tym czasie niekoniecznie macie ochotę na zabawę i wygłupy, potraktujcie przeprowadzkę odrobinę z przymrużeniem oka.

Jeśli nie wyobrażasz sobie ogarnięcia dziecięcej energii i pakowania dorobku, możesz poprosić o wsparcie w pakowaniu kogoś z rodziny lub profesjonalną firmę przeprowadzkową. Pamiętaj, że w proszeniu o pomoc nie ma nic złego!

Jak przewieźć rzeczy?

Kwestia transportu zazwyczaj spędza sen z powiek osobom, które planują przeprowadzkę z dzieckiem do innego miasta. W rodzinnym samochodzie zwykle zamontowany jest fotelik, który ogranicza miejsce. Problemem jest także konieczność opieki nad dzieckiem jednego z rodziców, dlatego zachęcamy, aby planując przeprowadzkę, zorganizować profesjonalną pomoc. Na terenie Śląska i okolic możesz liczyć na kompleksową i sprawną obsługę Twojej przeprowadzki, kontaktując się z firmą Zontek – https://zontek.net/.

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy Zontek?

Firma z ponad 15-letnim doświadczeniem w branży organizuje nie tylko sam transport, ale także bierze na siebie sprawy związane z utylizacją niepotrzebnych przedmiotów czy sprzątania piwnic lub garaży. Te dodatkowe usługi mogą przerosnąć rodziców, którzy w czasie przeprowadzki muszą przede wszystkim dbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka.

One thought on “Planujesz przeprowadzkę z dziećmi? Zobacz, jak ją sprawnie zorganizować”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *