Narodziny dziecka to niezapomniane przeżycie. Najpierw mama i dziecko mają czas, by być blisko siebie w szpitalu. Po kilku dniach przychodzi jeszcze ważniejszy okres, w którym noworodek znajduje się po raz pierwszy w swoim domu z całą rodziną. Dla jego rozwoju to ważny czas, w którym główną rolę odgrywa karmienie mlekiem mamy oraz stworzenie mu przyjaznego otoczenia. Jak opiekować się nowonarodzonym dzieckiem, by niczego mu nie brakowało? Jak sobie radzić w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala?

Jak najwięcej czasu spędzonego z noworodkiem i zapewnienie bliskości

W pierwszych dniach dla dziecka (jak i dla mamy) najważniejsza jest bliskość oraz jak najwięcej czasu spędzonego razem. Doskonałym sposobem na wytworzenie u noworodka poczucia bezpieczeństwa jest kangurowanie, czyli bezpośredni dotyk ciała dziecka z ciałem mamy. Pozycja jest dowolna – ważne, aby była komfortowa dla obydwu osób. Najczęściej jednak mamy kładą się na plecach, a dziecko układają na sobie. Ogromnym wsparciem dla mamy, szczególnie po cięciu cesarskim, będzie tata maluszka. Dzięki zangażowaniu w opiekę nad noworodkiem, między maluchem a tatą od samego początku będzie tworzyła się niesamowita więź. U nas np. to mąż od samego początku kąpał dzieci.

jak przygotować się na powrót z noworodkiem do domu

Przyjazne otoczenie pozbawione jaskrawych kolorów

Ważne jest, aby dziecko miało wokół siebie przyjazną przestrzeń. Jaskrawe kolory ścian oraz przedmiotów nie są zbyt dobrym pomysłem, gdyż mogą prowadzić do przebodźcowania maleństwa i pogorszenia jego samopoczucia. Barwy wokół powinny być całkowicie neutralne, a należą do nich biel, szarości, zgaszone błękity lub róże. Na początku z pewnością dziecko będzie spędzało najwięcej czasu przy rodzicach – czy to na dostawce, czy też na ich łóżku. Mimo wszystko warto dostosować przestrzeń wokół do potrzeb malucha.

Pierwsze tygodnie noworodka w domu – 10 porad

Kontakt z położną i fizjoterapeutą

Konsultacje z położną oraz fizjoterapeutą dziecięcym nie muszą wskazywać na to, że z dzieckiem dzieje się cos niedobrego. Każdy ze specjalistów może udzielić praktycznych porad na temat bezpiecznych i wygodnych pozycji podczas karmienia oraz nauki trzymania i przekładania dziecka. Szczególnie warto zasięgnąć pomocy w przypadku mam, które rodziły po raz pierwszy. Ja będąc już doświadczoną mamą,bardzo  potrzebowałam kontaktu z położną. Pomimo wiedzy i doświadczenia mając wsparcie czułam się bezpieczniej.

Karmienie dziecka – ile razy dziennie i w jakich ilościach?

Aby dziecko rozwijało się w sposób zdrowy i prawidłowy, częstotliwość karmienia piersią powinna wynosić ok. półtorej godziny przez średnio 20 minut. Choć nie ma na to reguły, jedno dziecko najada się w 15 minut, z kolei inny maluch będzie potrzebował dłuższego karmienia. To, ile powinien przybierać noworodek na masie zależy przede wszystkim od jego uwarunkowań genetycznych. Czyli jeśli na przykład rodzice nie borykają się z otyłością, jest wielce prawdopodobne, że dziecko również nie będzie miało tego problemu.

ile razy karmić noworodka

Ulewanie po posiłku – co robić?

Przede wszystkim warto pamiętać, że ulewanie to nie to samo, co wymioty.  Taka reakcja organizmu wynika z niedostatecznego rozwinięcia mięśni przełyku, które niejako cofają pokarm. Aby zapobiec zbyt częstym ulewaniom, po karmieniu dobrze jest poczekać z przewijaniem oraz nie przedłużać czasu karmienia.

Dbałość o pępek i usuwanie wydzieliny z nosa

W pierwszych dniach na szczególną uwagę zasługuje pępek noworodka. Po odcięciu pępowiny zostaje kikut, który trzeba traktować jak każdą inną ranę wymagającą odkażania i odpowiedniej pielęgnacji. W pierwszych dniach o powrocie do domu pępek wymaga szczególnej ochrony.  Nos noworodka również wymaga szczególnej pielęgnacji. W tym celu warto użyć preparatów, takich jak sól fizjologiczna do usuwania wydzieliny i nawilżania śluzówki. W domu warto używać nawilżaczy i oczyszczaczy powietrza.

Odpowiedni ubiór i delikatność

Ubranka, w których przebywa dziecko nie powinny krępować ruchów oraz być wyprodukowane z hipoalergicznych i przyjemnych dla ciała materiałów, np. ekologicznej bawełny. Noworodki potrzebują delikatności zapewnianej nie tylko przez rodziców, ale również przez przedmioty i odzież, z którą ma bezpośredni kontakt. Jeżeli chodzi o dobór kosmetyków i śodków do prania sytyacja wygląda podobnie. Jeżeli chodzi o środki piorące to powinniśmy wybierać te, które są delikatne dla skóry noworodka oraz posiadają atest bezpieczeństwa. Wybierając proszek czy płyn do prania dla noworodków i niemowląt, najlepiej kierować się jego składem. Ja zazwyczaj wybieram śodki, które otrzymały pozytywną opinnię  Instytutu Matki i Dziecka.

jak kąpać noworodka

Pomimo, że miałam masę obaw związanych z tym jak poradzimy sobie w domu, to nie mogłam się doczekać dnia wypisu ze szpitala. Czekałam z niecierpliwością.

Jak było u Was? Co po powrocie ze szpitala najbardziej Was stresowało? Pierwsza kąpiel, karmienie, usypianie? A może coś jeszcze?

 

One thought on “Pierwsze tygodnie noworodka w domu – 10 porad”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *