Nawilżanie powietrza w mieszkaniu dla nas rodziców alergika ma ogromne znaczenie. Zbyt suche powietrze negatywie wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie a co dopiero, kiedy maluch ma tendencję do przesuszonej i łuszczące się skóry. Dlatego w zimę naszym priorytetem było o utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza. Najpierw radziliśmy domowymi sposobami od jakiegoś czasu wykorzystując do tego odpowiedni sprzęt. W dzisiejszym wpisie będziemy chcieli podzielić się naszymi sposobami, jak możemy temu zaradzić i nawilżyć powietrze w domu/mieszkaniu różnymi sposobami?  Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy się na zamówienie bardziej zaawansowanego sprzętu z pilotem i aromatyzerem.

nawilżacz powietrza do domu

Co prawda sezon grzewczy się kończy, jednak przez ostatnich kilka miesięcy suche powietrze w mieszkaniu nieźle dawało się nam we znaki. Szczególnie dotkliwie odczuwał to Jaś. Pielęgnacja jego bardzo wrażliwej i podatnej na przesuszenie skóry w zimę to dramat. Przy bardzo suchym powietrzu jest jeszcze gorzej.  Do nawilżania powietrza nie będziemy przekonywać Was na siłę.  Jednak warto pamiętać o tym, że zbyt suche powietrze wpływa bardzo niekorzystnie na nasze samopoczucie.  Duży problem ze zbyt suchym powietrzem ma większość mieszkańców bloków.

nawilżacz powietrza do domu

Jakie zagrożenia dla nas wiążą się ze zbyt suchym powietrzem?

Zbyt suche powietrze może powodować wiele dolegliwości w tym:

  •  chrypkę i przewlekły kaszel,
  • przyśpieszać oznaki starzenia skóry, poprzez jej nadmierne wysuszenie,
  • jest bardzo uciążliwe szczególnie przy AZS-ie, poniewaź dodatkowo powoduje wysuszenie skóry, jej pękanie i swędzenie,
  • bardzo niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie i ogólną kondycję,
  •  częste infekcje dróg oddechowych,
  • może powodować spadek nastroju i odporności,
  • niższy poziom nawodnienia organizmu,
  • suche powietrze może powodować ciężki oddech.

 Domowe sposoby nawilżana powietrza:

Najtańszym sposobem na nawilżenie powietrza jest wieszanie na kaloryferach mokrych ręczników jednak, jako rodzic alergika zdecydowanie  odradzam. Innym bezpieczniejszym domowym sposobem nawilżania powietrza w domu jest napełniony wodą pojemnik, postawiony niedaleko kaloryfera lub powieszony na nim. Co jeszcze może wpływać na poprawę nawilżenia powietrza?

  • Gotowanie bez włączonego okapu i przykrycia.
  • Otwarte drzwi do łazienki np. po kąpieli.
  • Zakup roślin doniczkowych, które są naturalnymi nawilżaczami powietrza, które wyparowują znaczną ilość pobranej wody, czyli bluszcz, paproć czy fikus. Warto pamiętać, ze sporo roślin ma właściwości oczyszczania powietrza, które wchłaniają wiele toksycznych substancji z otoczenia.
  • Wieszanie ręczników na grzejnikach (ja jednak nie stosuję tej metody).
  • Ustawienie pojemników koło grzejników.
  • Zawieszenie specjalnych pojemników np szklanych lub metalowych na grzejnikach.
  • Wietrzenie mieszkania. Dzięki temu dotrze wilgotne powietrze do wewnątrz mieszkania i będzie bardziej wilgotne i bogatsze w tlen. Pod warunkiem, że na zewnątrz nie czai się smog ( o smogu   przeczytacie  tu-klik) .

Jaki jest optymalny poziom wilgotności w mieszkaniu?

Warto sprawdzić w mieszkaniu poziom nawilżenia powietrza. Zaleca się by w mieszkaniu był utrzymany poziom wilgotności od  40-60%. Minimalny poziom wilgotności powietrza powinien wynosić 30%. Jeśli wilgotnoć w mieszkaniu oscyluje w okolicach 40% nie jest źle, być w tym wypadku wystarczy kilka domowych sposobów na poprawienie wilgotności. Jeżeli parametry są dużo niższe zalecamy jednak wybranie dobrego nawilżacza. jeżeli nam wydaje się, że wilgotność powietrza w mieszkaniu jest ok, to mimo wszystko warto ją zmierzyć.  Taki sprzęt kupuje się na kilka lat. Nasz ostatni nawilżacz służył nam ponad 6 lat. Biorąc pod uwagę, że optymalna wilgotność powietrza np. w sypiali powinna wynosić ok. 40-60% warto o to zadbać? Jednak taki poziom nawilżenia powietrza w mieszkaniu możemy uzyskać tylko przy pomocy profesjonalnych nawilżaczy elektrycznych.

Jak wybrać dobry nawilżacz?

Na rynku nawilżaczy dostępne są różnego rodzaju urządzenia, jednak nie każdy będzie odpowiednim wyborem do naszego domu bądź mieszkania.  Każdy tego typu urządzenia ma swoje wady i zalety. Wszystko w zależności, czego my od nawilżacza oczekujemy.  Aby wybrać naprawdę dobry nawilżacz do domu, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych czynników. Rozróżniamy takie rodzaje nawilżaczy powietrza jak:  ( parowe, dekoracyjne, ultradźwiękowe,  tradycyjne, ewaporacyjne).

czym się kierować wybierając nawilżacz powietrza

  • Nawilżacze parowe – działają na zasadzie podgrzewania wody i generowania pary wodnej nawilżający w tensposób  pomieszczenie. W przypadku używania ich przy małych dzieciach należy zabezpieczyć urządzenie, żeby dziecko się nie poparzyło. Zaletą tego typu urządzenia jest sterylność wytworzonej pary, ponieważ wysoka temperatura zabija bakterie. Mają dodatkowa zaletę są niedrogie i łatwe w użytkowaniu, ale dość głośne.
  • Nawilżacze dekoracyjne– z zewnątrz wyglądają jak lampa.W środku ma mechanizm emitujący ultradźwięki i po wlaniu wody rozpyla ją tworząc delikatną mgiełkę. Może służyć, jako efektowna dekoracja, zastąpi też nocną lampkę.
  • Nawilżacze tradycyjne– to zazwyczaj pojemniki wykonane z ceramiki lub metalu, które wiesza się na kaloryferach. Są bardzo ekonomiczne, jednak mało efektywne.
  • Nawilżacze ewaporacyjne– pobierają one powietrze, przepuszczają je przez specjalną matę nasączoną wodą i za pomocą wiatraka rozpytają mgiełkę w mieszkaniu. Są dość głośne i raczej nie sprawdzą się  w sypialni lub dziecięcym pokoju.
  • Nawilżacze ultradźwiękowe– są bardzo ciche i dość uniwersalne. W zależności od wybranego modelu mogą generować ciepłą lub chłodną mgiełkę. To bardzo wydajne urządzenia, jednak bywają dość drogie, szczególnie te z wbudowanym higrostatem. Czujnik ten cały czas mierzy poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu i kiedy osiągnie ona pożądana przez nas wilgotność sprzęt sam się wyłączy.

Nawilżacze ultradźwiękowe

Każdy typ nawilżaczy ma swoje plusy i minusy, więc warto bardzo dobrze się zastanowić przed jego wybraniem. Dobry nawilżacz powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym to dla nas rodziców alergika to prawdziwy must have.

 Na co zwracaliśmy uwagę, wybierając nawilżacz do naszego mieszkania?

Do naszego 65 metrowego mieszkania wybraliśmy ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eva – szwajcarskiej marki Stadler Form. Jakie parametry i czynniki zdecydowały o jego ostatecznym wyborze?

ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Eva Stadler Form

  1. Pierwszym kluczowym elementem była jego wydajność. Chcieliśmy mieć jedno urządzenie nawilżające, które zapewni nawilżenie w całym mieszkaniu.
  2. Doceniamy go za estetyczny wygląd.
  3. Drugą bardzo ważną cechą była wielkość pojemnika na wodę – chodzi o to by nie uzupełniać wody, co kilka godzin. Wiem w ciągu dnia to nie problem, ale w nocy już tak.
  4. Nawilżacz Eva posiada zewnętrzny czujnik nawilżenia, który służy, jako pilot. Nie ma potrzeby kupować dodatkowego sprzętu, żeby określić wilgotność powietrza w mieszkaniu. Dzięki tej funkcji nawilżacz wyłączy się, gdy wilgotność osiągnie pożądaną przez nas wartość. To  dziecinnie prosty w obsłudze sprzęt.  Nawilżacz Eva posiada zewnętrzny czujnik nawilżenia
  5. Istotną cechą tego nawilżacza jest bardzo cicha praca, po prostu go nie słychać.
  6. Możliwość sterowania urządzeniem pilotem. Dołączony do zestawu pilot-sensor mierzy poziom wilgotności, a następnie przesyła dane do nawilżacza.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru nawilżacza?

Nawilżacz powietrza Eva Stadler Form  dla nas był bardzo dobrym wyborem. Z pewnością zaspokaja 3 kluczowe dla nas potrzeby. Posiada czujnik wilgotności, dzięki któremu mam pewność, że po uzyskaniu odpowiedniej wilgotności w mieszkaniu nawilżacz sam się wyłączy. Urządzenie gwarantuje wysoki wyrzut mgiełki aż do około 1,4 m i spokojnie może stać na podłodze. Dzięki niemu możemy osiągnąć zakres wilgotności od 30% – 75%. Zastowosano w nim technologię, Adaptive Humidit dzięki której urządzenie automatycznie dostosowuje wydajność nawilżania w trybie AUTO po to by osiągnąć i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności.

Zewnętrzny czujnik nawilżenia w postaci pilota

Jeżeli urządzenie będziemy użytkować w sypialni można przyciemnić diody LED lub zupełnie je wyłączyć. Dodatkową funkcją w nawilżaczu jest aromatyzer, dzięki któremu można w mieszkaniu rozprowadzić wybrany zapach.

dobry nawilżacz powietrza to?

Ultradźwiękowy nawilżacz Eva Stadler Form z zewnętrznym czujnikiem – najistotniejsze cechy urządzenia:

  • Pilot (higrostat), – czyli zewnętrzny czujnik wilgotności
  • Dozownik zapachów, aromatyzer
  • Tryb nocny (przyciemniane kontrolki)
  • Opcja podgrzewania wody i  tryb ciepłej lub zimnej mgiełki
  • Technologia Adaptive Humidity™ (w trybie AUTO)
  • 5 poziomów autmatycznych
  • Duża pojemność zbiornika: 6, 3 litra
  • Wyrzut mgły na wysokość do 1, 4 m
  • Poziom głośności: 26 – 34 dB (A)
  • Moc: 10-95W
  • Przeznaczony do pomieszczeń do 80 m2

Jaki nawilżacz do sypialni?

Nawilżacz powietrza  Eva posiada wkład zapobiegający tworzeniu się kamienia    w kartridżu oraz  jonizującą kostkę Silver Cube (zdjęcie poniżej), zapewniającą higieniczne nawilżanie. Czasem wykorzystujemy go, jako aromatyzera, np. poprzez zastosowanie w nim olejków do aromaterapii.

jonizująca kostka Silver Cube

Nawilżacz ultradźwiękowy  wytwarza mgiełkę, która rozprowadzana jest w mieszkaniu. Urządzenie ultradźwiękowe jest energooszczędne i bardzo cicho pracuje. Ten typ nawilżaczy ma jednak jedna wadę, nawilżacze powietrza ultradźwiękowe  absolutnie nie są polecane dla posiadaczy zwierząt,  niestety fale ultradźwiękowe, mogą drażnić zwierzęta domowe. Nie sprawdzałam tego  u nas, ponieważ nie mamy aktualnie żadnego zwierzaka w domu.  Jednak osobom mającym zwierzęta w domu chyba odradziłabym ten typ urządzenia, można wtedy wybrać inny rodzaj nawilżacza.

Czy warto kupić nawilżacz powietrza do domu?

jak wybrać nawilżacz powietrza do domu?

Nawilżacz sprawdzi się o każdej porze roku, nie tylko zimą. Będzie doskonałym rozwiązaniem również latem, kiedy powietrze również jest bardzo suche. Na rynku jest kilka rodzajów nawilżaczy powietrza ( są to nawilżacze ultradźwiękowe, parowe, ewaporacyjne). Niezależnie jednak od tego, jaki nawilżacz wybierzecie, włączać go należy dopiero po wywietrzeniu mieszkania. Warto też zwrócić uwagę na to czy nasze kaloryfery nie są przekręcone na maxa.

kilka rodzajów nawilżaczy powietrza

Użytkując taki sprzęt należy go regularnie myć i dezynfekować. U nas w czasie sezonu grzewczego, szczególnie przy dziecku z AZS-em i bardzo wysuszoną skórą to zdecydowany, must-have. Wszyscy odczuwamy lepszy komfort oddychania, co wpływa na lepszą, jakość snu. W sezonie grzewczym warto poprawić, jakość powietrza w domu inwestując w dobry nawilżacz powietrza, szczególnie wtedy, gdy mamy małe dzieci. Żałujemy, że w ub roku wybierając oczyszczacz do domu, nie zdecydowaliśmy się na urządzenie, 2w1, oczyszczacz z funkcją nawilżania powietrza.

Używacie nawilżaczy powietrza, macie taką  potrzebę?  A może kożystacie z domowych sposobów poprawy nawilżenia powietrza w mieszkaniu? Jeżeli macie inne pytania dotyczące nawilżania powietrza, nawilżacza lub chcecie zapytać o coś innego  zapraszamy.

58 thoughts on “Nawilżacz powietrza, czy warto go kupić do domu?”

  1. w zimie zawsze używam u nas bardzo suche powietrze jest. mamy taki zwykły- ten widze bardzo fajny-m usze sie mu jeszcze bliżej przyjrzeć bo zacikawiłas mnie nim

  2. Mam takie, które wiesza się na kaloryferze, ale muszę pomyśleć o czymś bardziej zaawansowanym. Też mam w domu alergików – jeden dodatkowo ma AZS. Oboje budzą się z zapchanymi nosami – więc myślę, że ten mały nawilżacz nie daje rady.

  3. My nie używamy nawilżacza, nie ma takiej potrzeby, ale cieszy, kiedy patrzy się jak ciekawie patrzy się, jak nowe produkty i alternatywy powstają, zupełnie inne niż tradycyjne.

  4. u nas tradycyjnie ręczniki na kaloryferach plus obniżona temperatura w trakcie snu:) na nawilżacz jeszcze się nie zdecydowałam, ale ten się prezentuje bardzo efektownie:)

  5. U nas domowe sposoby znane naszym babciom się nie sprawdziły i tez kupiliśmy nawilżacz. Co prawda mamy mniejszy i mniej zaawansowany, ale i tak pomógł mi uporac się z wieczornym kaszlem i suchością w gardle 😉

  6. Od ponad roku używamy oczyszczacza i nawilżacza powietrza i teraz zastanawiam się, jak mogliśmy wcześniej bez nich funkcjonować. Skończyły się niewyjaśnione chrypki, katary i nieprzespane noce. Teraz nareszcie oddychamy czystszym i już nie suchym powietrzem.

  7. Ja ostatnio kupilam oczyszczacz z nawilzaczem do sypialni i musze przyznac ze jest cudowny.
    Rano nie mam wysuszonej skory, jest czysto no i spi sie duzo lepiej.
    Mamy sharpa jakiegos bo to maz kupowal i moge polecic.
    Kupowalismy w loveair wiec tez warto moze wspomniec.

  8. To jest coś wspaniałego! Dzięki niemu w naszym domu zmieniło się wszystko. Po pierwsze, koniec z grzybem, po drugie – z kroplami wody na oknach. Dzieci dobrze oddychają, a ja cieszę się, że ma taki fajny design!

  9. W naszym przypadku bardzo się sprawdził ten firmy Stadler. Nawilża, oczyszcza i jest bardzo designerki. Nie ma lepszego. NAwet dzieciaki zauważyły różnicę w oddychaniu!

    1. U nas też, to jest niesamowite jak doskonale się sprawdza. Pozwala lepiej oddychać, nie kaszlemy. Noski dzieciaków nie są suche. Wymieniam filtry co dwa miesiące. Super

    1. U mnie również spisuje się niesamowicie. Jesteśmy alergikami, a dzięki niemu oddycha nam się doskonale. Polecam, bardzo cichy i wydajny.

  10. Uwielbiam ten sprzęt – Stadler jest niezawodny. Wymieniam w nim filtry co 2 – 3 miesiące. Dodaję czasem olejku eterycznego. Genialnie wpływa na drogi oddechowe.

  11. Z tymi filtrami to różnie, raz co dwa, raz co 3 miesiące wymieniam. Ale Oskar jest jedyny w swoim rodzaju. Dolewam czasem kilka kropel olejku eterycznego, wtedy jeszcze lepiej działa!

  12. Ja bardzo polecam Rogera. Przede wszystkim jest deisgnerski, ale też wydajny. Wymieniam w nim filtry co 2 miesiące i działa perfekcyjnie. Lepiej się nam oddycha!

  13. Dla mnie najlepszy jest Stadler i odczuwam różnicę zarówno ja, dzieciaki i mąż. Mamy go już 3 miesiąće i woda przestała osiadać i skraplać się na oknach.

  14. Zdecydowanie u nas najlepiej sprawdził się Oskar od Stadler. Wymieniamy w nim jedynie filtry co 2-3 miesiące. Działa cicho i ekonomicznie.

  15. Z nawilżaczy najbardziej polecam Oskara od Stadler. U nas rewelacja – super design, świetna cena oraz nowoczesna technologia.

  16. w moim domu jest anton ze stadler form – rewelacja, mam problem z oddychaniem przez alergie a maz przez zatoki i nawilżanie powietrza pomoglo nam lepiej sobie z tyn radzic 🙂

  17. Jeśli nawilżacz, to tylko Oskar od Stadlera. Nawet nie sądziłam ile on zmieni w naszym życiu. Lepiej nam się oddycha, działa cicho i pobiera niewiele prądu.

  18. Bardzo polecam Oskara od Stadler. Jest super wydajny, działa cicho i powietrze zmienia w kilka chwil. Świetnie się przy nim śpi.

  19. Najlepiej u nas sprawdził się Oskar od Stadler. Świetnie nawilża powietrze, doskonale się z nim pracuje. Oddychamy swobodniej.

  20. Cześć Gosiu,
    jestem ciekawa, jak po dłuższym czasie oceniasz pracę tego nawilżacza?
    Z moich obserwacji wynika, że niestety większość filtrów w nawilżaczach ultradźwiękowych niewystarczająco radzi sobie z usuwaniem kamienia z wody i emituje część minerałów do powietrza. To niestety jest niezdrowe – może podrażniać oczy oraz płuca. Dlatego nie zdecydowałam się na ocenę takich urządzeń, bo przy stosowaniu wody destylowanej, ich eksploatacja jest cholernie droga. W tej kwestii bezpieczniejsze są nawilżacze ewaporacyjne.
    Czy zauważasz biały pył w okolicach urządzenia?
    Będę rad za odpowiedź, bo zbieram opinie innych użytkowników tego typu sprzętu.

    PS Artykuł bardzo ciekawie zajawia cały aspekt nawilżania powietrza. Gratuluję.

  21. Nawilżacze to w ogóle super sprawa. Bardzo odmienił moje mieszkanie! Wybrałam Bena marki Stadler i jestem pod jego ciągłym wrażeniem 😉 nie mogę wręcz oderwać oczu i oddechu haha 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *