Gdy w domu ma się pojawić nowy członek rodziny, przygotowania w domu zaczynają się już na kilka tygodni przed narodzinami. Wówczas jest bowiem wciąż nieco czasu do skompletowania odpowiedniej wyprawki oraz do urządzenia pokoju dla maluszka. Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia do domu, w którym ma pojawić się dziecko, są oczywiście meble do pokoju malucha. Jak wybrać najlepsze i czym się kierować podczas zakupów? Kilka praktycznych wskazówek przedstawim w dalszej części tekstu.

Meble do pokoju dziecięcego – co może się przydać?

Poszukiwanie mebli do pokoju dziecięcego mogą zabrać nieco czasu. Trzeba bowiem brać pod uwagę zarówno potrzeby malucha, dostępną przestrzeń oraz możliwości rodziny. Nieco inaczej planuje się zakupy, gdy tworzy się cały pokój dla najmłodszego członka rodziny, niż przy aranżowaniu kącika dla malucha w sypialni rodziców. Warto zatem rozważyć wszystkie te kwestie, gdy poszukuje się mebli dla dziecka.

Jakie rodzaje wyposażenia są nieodzowne? Podstawą jest łóżeczko dla dziecka. Na stronie Wozki-Foteliki.pl można znaleźć szeroki wybór takich produktów. Świeżo upieczeni rodzice mogą zdecydować się na kołyskę lub pełnowymiarowe łóżeczko.

Kołyska to rozwiązanie wygodne w pierwszych tygodniach życia noworodka. Gwarantuje komfort, a przy tym ułatwia usypianie dziecka. Niestety, najczęściej jest to opcja do wykorzystania maksymalnie do 6. miesiąca życia malucha. Później trzeba już zaopatrzyć się w standardowe łóżeczko. Dlatego wielu rodziców od razu inwestuje w trwałą konstrukcję, by oszczędzić sobie wydatków.

Jak wybierać łóżeczko dla maluszka?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Można postawić na konstrukcję wolnostojącą, z pakowną szufladą pod spodem lub rozwiązanie wielofunkcyjne, z szufladami oraz praktycznym przewijakiem. Kluczowy jest jednak materac – wygodny i bezpieczny. W pokoju dziecka nie może zabraknąć szaf na ubranka, środki higieniczne i pielęgnacyjne, które powinny być zawsze pod ręką. To dzięki nim utrzymuje się porządek, a także łatwiej znajduje wszystkie potrzebne akcesoria lub sprzęty.

Gdy aranżuje się pomieszczenie dla noworodka, trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie. Na początku warto zrezygnować z mocnej lampy sufitowej, której światło mogłoby podrażniać delikatne oczy dziecka, spędzającego większość czasu z twarzą skierowaną w stronę sufitu. Lepiej postawić na subtelne oświetlenie boczne, dające delikatne, rozproszone światło. Bardzo przydatna jest lampka nocna. Można nawet znaleźć model z kalejdoskopem, wyświetlającym wielobarwne wzory na suficie i pozytywką, która ułatwia zasypianie.

Przydatne akcesoria – co warto wykorzystać w pokoju dziecka?

Oprócz standardowych elementów wyposażenia można także zdecydować się na dodatkowe akcesoria, jeśli tylko pozwala na to budżet i przestrzeń mieszkalna. Co bywa przydatne? Wiele osób chętnie wprowadza do pokoju dziecka wolnostojący przewijak, często wyposażony w dodatkowe kieszenie lub szuflady na pieluszki i środki higieniczne. Zwiększa to bezpieczeństwo i wygodę przy zmienianiu brudnych pieluch.

lista wyprawkowa dla noworodka

W pokoju malucha warto od razu umieścić półki i skrzynie na zabawki, których z czasem będzie na pewno przybywało. Pomaga to utrzymać porządek i ład w całym pomieszczeniu. Można też oczywiście wprowadzić różne akcesoria dekoracyjne, które nadadzą wnętrzu przytulny charakter.

z kolekcji Timeless natural

Na co zwracać uwagę, gdy poszukuje się mebli dla dzieci?

Kiedy szuka się wyposażenia do pokoju dziecka, trzeba zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii. Najważniejszą z nich jest oczywiście bezpieczeństwo najmłodszych. Trzeba zatem zwracać uwagę na to, czy dany produkt posiada stosowne certyfikaty, by mieć pewność, że został wykonany z bezpiecznych materiałów, nie zagrażających życiu lub zdrowiu najmłodszych. Meble do pokoju dziecka nie powinny mieć ostrych krawędzi lub elementów, które mogłyby zranić delikatną skórę malucha.

krzesełko Chicco Baby Hug

Nie zapominajmy o tym, że meble w dziecięcym pokoju muszą być funkcjonalne, gwarantując swobodę poruszania się i wygodę korzystania z nich. Warto stawiać na konstrukcje, które łatwo przystosowują się do zmieniających się potrzeb najmłodszych domowników. W innym razie co kilka miesięcy trzeba będzie zmieniać wyposażenie do pokoju dziecięcego.

Na koniec pozostaje jeszcze kwestia estetyki. Przecież meble dla dzieci muszą być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale też powinny stanowić piękną dekorację. Pokój dla najmłodszych ma bowiem być równie estetyczny, jak pozostałe części domu, tworząc przytulną przestrzeń, w której maluchy będą zawsze czuły się po prostu dobrze i komfortowo.

 

2 thoughts on “Meble do pokoju dziecka – jakie powinny być?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *