Gry komputerowe, konsole, planszówki — sposobów na dostarczenie dziecku rozrywki jest wiele. Nie każde z nich będą jednak tymi wartościowymi, pozwalającymi na jego sprawny rozwój. Co więc warto zakupić najmłodszym, aby nie okazało się pustą zabawką nic niewnoszącą do ich życia? Ciekawym rozwiązaniem będą łamigłówki. Dlaczego dokładnie? Kiedy i po jakie łamigłówki dla dzieci sięgać? Podpowiadamy!

Czym są łamigłówki?

Łamigłówka to pewnego rodzaju układanka logiczna, zadanie do rozwiązania, składające się np. z kombinacji liter bądź liczb. Jej ułożenie możliwe jest wyłącznie dzięki logicznemu myśleniu. Spryt czy odrobina szczęścia nie przysłużą się tu do wygranej — niezbędna będzie umiejętność sprawnego analizowania i kombinowania, jak poradzić sobie z daną zagwozdką. Istnieje wiele typów łamigłówek, dostosowanych np. do wieku jej przyszłego użytkownika. Można je rozróżnić też ze względu na formę (krzyżówki, labirynty) czy tematykę, w jakiej zostały stworzone.

jak wspierać rozwój przedszkolaka

Jak łamigłówki wpływają na dzieci?

Zagadki logiczne to świetna rozrywka dla osób w każdym wieku. Szczególnie dużo korzyści mogą przynieść wśród najmłodszych. Każda łamigłówka dla dzieci jest bowiem sposobnością do swoistego napędzania mózgu, mobilizowania go do pracy i tym samym zdobywania nowych umiejętności. Dzięki nim pociechy podejmują próby, które nawet jeśli będą nieudane, zmotywują je do dalszej walki o osiągnięcie podjętego celu. Musisz jedynie pamiętać, by sięgać po łamigłówki odpowiednio dobrane do wieku dziecka, żeby mieć pewność, że sobie z nimi poradzi.

Koncentracja-Kreatywny trening uwagi

Twoje dziecko kocha bajki o poszukiwaczach skarbu, detektywach lub mundurowych, rozwiązujących zagadki? W takim razie łamigłówki będą strzałem w dziesiątkę! Tego typu układanki logiczne są doskonałym treningiem spostrzegawczości, pozwalającym na jednoczesną zabawę w detektywa. Podsuń je swojej pociesze, a z pewnością przyczynią się do rozwoju jej umysłu, co przełoży się na późniejsze zdolności obserwacji, wyciągania wniosków i dążenia do osiągnięcia określonych celów w życiu dorosłym.

Które łamigłówki dla dzieci wybrać?

Układanki logiczne to dobry start w rozwoju dzieci, rozwijający ich potencjał. Aby jednak miały faktyczny wpływ na zdobywane przez pociechy umiejętności, należy je odpowiednio do nich dobrać. Które wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wiek dziecka a dobierane łamigłówki. Dla dzieci do 3 lat dobrym wyborem będą np. zabawy językowe Moje Pierwsze Słowa czy Przeciwieństwa. Nowa Akademia 2-latka. Wraz z rosnącym wiekiem pociechy, trudność łamigłówek możesz zwiększać. Krzyżówki, labirynty, zadania logiczne — zwracaj uwagę na oznaczenia wiekowe (np. 5+), a zakup z pewnością będzie trafiony.

jak pracować nad koncentracją u dzieci

 

W sprzedaży odnajdziesz także różnorodną tematykę łamigłówek. Las, dzikie zwierzęta czy gospodarstwo to tylko niektóre z dostępnych opcji. Mogą się skupiać również na innych językach, np. angielskim, jak także np. na matematyce. Co więcej, zadania logiczne przybierają różną formę. Szukaj i znajdź, przejdź labirynt, zgadnij bądź zapamiętaj — każda z nich przyczyni się do rozwoju Twojego dziecka, dając mu solidne podstawy rokujące w przyszłości.

Pamiętaj, że każda rozwiązana zagadka to z pewnością niezwykła radość dziecka. Postaw na naukę poprzez zabawę i obserwuj efekty, jakie przynoszą łamigłówki dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *