Kiedy szykujemy pierwszą wyprawkę dla wyczekiwanego maleństwa, możemy jeszcze nieco gubić się w akcesoriach niemowlęcych. Tak samo zagubieni czujemy się kupując pierwsze ubranka dla dziecka. Dzisiaj skupimy się na typowym dylemacie młodych Mam: śpiochy czy pajacyk?  Które ubranka lepiej sprawdzą się dla noworodka?

Czym są śpiochy niemowlęce?

Śpioszki niemowlęce to ubranko, które najczęściej kupujemy dla dziecka do trzeciego miesiąca życia. Dla miłośników tego rodzaju ubranka są również śpiochy w większych rozmiarach. Śpiochy niemowlęce zakrywają całe ciało maluszka, oprócz rączek. Z tego powodu zakładamy pod nie kaftanik lub body niemowlęce. Śpioszki najczęściej mają rozpinanie w kroczku, i na ramionkach. Jest to wygodne, ponieważ wystarczy że rozepniemy spód ubranka, aby zmienić pieluszkę dziecku. Dwie warstwy ubranka zapewniają dziecku więcej ciepła, a brak rozpinania na brzuszku daje komfort, szczególnie w czasie snu.

Co to są pajace niemowlęce?

Pajacyk dla niemowlaka to ubranko jednoczęściowe, które zakrywa całego maluszka. To wygodna forma ubierania noworodka, ponieważ wystarczy nam jedno ubranko do całkowitego ubrania maluszka. Pajacyk zazwyczaj rozpinamy przez cały środek, lub na boku. Aby zmienić pieluszkę wystarczy rozpiąć sam dół ubranka. W pajaca ubieramy dziecko nawet do drugiego czy trzeciego roku życia. Pajacyki dla noworodka maja najczęściej zakryte stópki. Pajace dla starszych dzieci mają nogawki zakończone ściągaczem, dzięki czemu możemy założyć dziecku skarpetki i buciki.

Jakie ubranko niemowlęce sprawdzi się najlepiej?

Ile mam tyle różnych opinii. Mimo że wyraźnie widzimy wady i zalety obu ubranek, ciężko jednoznacznie ocenić które sprawdzi się lepiej w wyprawce dla noworodka. Część osób rezygnuje ze śpiochów, i ubiera dzieci tylko w pajacyki. Inni rodzice zamiast pajacyka wybierają śpiochy i kaftanik. Aby najlepiej odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wypróbować oba rodzaje ubranek. Zobaczyć jak wygląda ich zakładanie, i co lubi maluszek. Kiedy poznamy lepiej siebie i nasze dziecko, będziemy mogli dobrać mu ubranka tak, aby były dla niego najwygodniejsze.

Na co zwracamy uwagę kupując ubrania niemowlęce?

Najważniejsze przy zakupie ubranek dla noworodka, to zwracanie uwagi na materiał i jakość wykonania. Ubranka niemowlęce powinny być przede wszystkim wygodne, i bezpieczne dla delikatnej skóry maleństwa. Wybierajmy pajacyki i śpioszki wykonane z miękkiej bawełny, najlepiej z certyfikatem który świadczy o ich jakości. Warto pytać o to, czy zapięcie jest wykonane z bezniklowych napek, które maja właściwości antyalergiczne. Jeśli nadruki na ubrankach, to tylko wykonane metodą farby wodnej, która nie uczula skóry.

Pajace, śpiochy czy półśpiochy?
Jakie ubranka sprawdziły się u Was na początek?

9 thoughts on “Które ubranka wybrać do pierwszej wyprawki: pajacyk czy śpiochy?”

  1. Ja od siebie dodam, że dla dziecka, które głównie leży, to choćby nie wiem jak czadowo to wyglądało nie kupujemy wyłącznie bluz z kapturem, przecież cały czas nie będzie go mieć na głowie, a spróbujcie poleżeć sobie tak dwie godzinki na nierównym pod plecami na plasko 😉 na spacerze w wózku to się nie sprawdzi.

  2. Pamiętam te dylematy, na szczęście rozwiały sie, kiedy dostałam ubranka po dzieciach koleżanek, więc po porstu korzystałam z tego, co tam było. A ogólna zasada to im mniej skomplikowane ubranko tym lepiej 🙂

  3. ja na szczęście miałam parę sprawdzonych śpiochów i to mi wystarczyło na początek, potem dzieciaki rosły tak szybko, że nie nadążałam z wykorzystywaniem wszystkich ubrań 😉

  4. Mnie i mojemu synkowi zdecydowanie bardziej odpowiadały pajace. Miałam śpiochy, ale rzadko małego w nie ubierałam. W końcu je wydałam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *