Widząc zapowiedzi książki„Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika” postanowiłam, że chcę ją dla nas zamówić. Uwielbiamy historyjki o zwierzątkach, więc tak oto kolejna świetna pozycja dla dzieci powiększyła naszą dziecinną bibliotekę. „Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje królika” to nowość, która pojawiła się w księgarniach w styczniu z wydawnictwa Zielona Sowa. Jak dla mnie świetny format książki, idealnej w podróż. Z tego wydawnictwa również mamy przepiękne książeczki o misiach pt. „Bajki o misiach i inne opowiadania”. Aniela Cholewińska – Szkolik, wydawnictwo Zielona Sowa-klik.

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika – J. Gough i J. Field

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika – J. Gough i J. Field

 

Co do ilustracji, bo o nich chiałam napisać na samym początku, jestem nimi zachwycona. W książce znajdziemy przepiękną rysunkową grafikę, taką prosto „spod ołówka”, która jak dla mnie doskonale wkomponowuje się w całość. Idealne pasuje do tej historii. Książka idealna do przeczytania nawet kilka razy, my swoją czytaliśmy już 3 razy i wciąż jest mało. To opowiadanie, które na pewno wzbogaci wiedzę małego czytelnika o zwyczajach zwierzaków, związane z różnymi porami roku o tym, że misie przesypiają zimę, a także o tym, że króliki muszą zrobić zapasy jedzenia na całą zimę, po to by miały  co jeść.

Królik i Misia główni bohaterowie tej niezwykle uroczej książki, kim oni są?

Królik i Misia to zwierzaki mieszkające w lesie. Królik to po prostu zwykły szary królik, jakie możemy spotkać na polach, który mieszka w lesie i próbuje przetrwać zimę. Niestety jego zapasy już dawno się skończyły, więc chcąc przeżyć zimę, dopuścił się on niecnej kradzieży. Zawłaszczył sobie pożywienie innego zwierzaka. Po kradzieży na swojej drodze spotyka niedźwiedzicę Misię. Misia niestety została wybudzona z zimowego snu poprzez głód i małego złodziejaszka, który zakradł się do jej norki i wykradł jej całe zapasy jedzenia. Pewnie już teraz domyślacie się, kim był ten złodziejaszek? Książka opowiada o niesamowitej przyjaźni królika i Misi. O ich przyjaźni pomimo zła, jakie wyrządził królik misiowi, o tym, jak ona próbowała go ochronić przed złym wilkiem.

IMG_8294

IMG_8293

IMG_8295

Zarówno okładką, jak i formą wydania jestem zachwycona od samego początku.  Choć nie ukrywam, że czytając ją pierwszy raz Jaśkowi, wprowadziła mnie ona w nie małe osłupienie. Czytając ją po raz pierwszy, ugryzłam się w język, kiedy dotarłam do opisu, jak to królik zjada własne odchody. Bleee, bleee ot tyle, co mi się nasunęło na myśl. Jednak nie zostawiłam tego tak sobie i zaczęłam czytać o królikach, ich zwyczajach i zachowaniach. Kto z Was wie, że króliki zajadają swoje odchody? Czytając ją, pomyślałam sobie, że autor zaszalał i sprzedaje nam niezły żart, jak się potem okazało, to jest prawda. Choć mojego Jasia ta wiadomość bardzo zaskoczyła i ciągle dopytywał się, mamo królik zjada własną kupę? I tu zaraz padło pytanie o naszą świnkę morską i musiałam go uspokajać, że świnka nic takiego nie robi.

IMG_8306

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika – J. Gough i J. Field

W skrócie książka Królik i Misia uczy dzieci podstawowych informacji o życiu niedźwiedzi i królików oraz tego jak im jest ciężko przetrwać w czasie zimy.  Książka pełni również rolę wychowawczą, kiedy autor opisuje kradzież, której dopuścił się królik, może wtedy warto z dzieckiem podyskutować na ten temat. O umiejętności przyznawania się do błędów, do wybaczania i pomocy potrzebującym. Autor, kończąc tą, jakże zróżnicowaną historię pokazuje, że pomimo różnych sytuacji w żuciu rozwija się przyjaźń pomiędzy zupełnie różnymi od siebie postaciami.

Podsumowując, uważam, że warto ją polecać każdemu. Dla mnie idealna pod każdym względem. „Królik i Misia” to niezwykle pouczająca, wartościowa pięknie wydana publikacja, którą polecam nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Na pewno poprawia nastrój, bo oboje w pewnych fragmentach jej czytania zaśmiewaliśmy się do rozpuku. Zabawnych momentów tu naprawdę nie brakuje. Książkę mogliśmy Wam ją pokazać dzięki uprzejmości wydawnictwa Zielona Sowa. Niebawem pojawi się kolejna część historii Królika i Misi, na którą czekamy z niecierpliwością.

IMG_8300

IMG_8301

IMG_8303

IMG_8304

Wydawnictwo: Zielona Sowa
Stron: 112
Okładka: twarda
Cena w aros.pl: 13,99 zł

Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika – J. Gough i J. Field

Na koniec zobaczcie, jak powstawały te niesamowite postacie z tej książki.

krolik-i-misia-kwadrat

29 thoughts on “Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika – J. Gough i J. Field”

 1. Musze ja miec ! Tzn moj synek ☺
  Jestem oczarowana kazda ksiazka, ktora czytacie z Jasiem 😃.
  Przy okazji kupuje cos wartego uwagi.

  1. Bardzo mnie to cieszy 🙂 Pewnie nie wszystko podoba się każdemu, ale staram sie dobierać takie książki, które są dostosowane wiekowo do Jaśka.

 2. Czekałam z przeczytaniem Waszej recenzji, zanim nie napiszę własnej, bo nie chciałam podświadomie sugerować się tym co napisaliście,jednak widzę że mamy podobne wrażenia, jedno jest pewne- znakomita, pełna humoru, z elementami edukacyjnymi a dodatku opatrzona cudownymi ilustracjami.

 3. Cudne rysunki <3 zawsze na to właśnie zwracam uwagę kiedy biorę pierwszy raz książkę do ręki. Jeśli chodzi o jedzenie przez królika własnej kupy, sama jestem ciekawa jak moje dziecko by na to zareagowało. A piękne jest to, ze tak jak napisałaś uczy, wybaczania, przyjaźni 🙂

 4. Ojej, ale fajna ta książeczka – w sam raz dla Nas 🙂 Acz te odchody… no ja też zdębiałam – nie wiedziałam o tym fakcie – a najukochańszy Henio jest królikiem 😛 nie wiem, jak to Maja przełknie 😛

 5. Zastanawiam się, czy dobrym pomysłem jest negatywne słowo w tytule książki dla dzieci.
  W tym przypadku chodzi o słowo „niesmaczne”. Czy to nie odrzuca od książki (sam pracuję nad książką dla dzieci, dlatego rozkładam inne książki na czynniki pierwsze 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *