Kto z Was uwielbia grać w gry planszowe? Jeśli wciąż nie macie pomysłów na podarunki dla fanów gier planszowych, to może zainteresuje Was mój wpis z propozycjami planszowych gier rodzinnych. Znajdziecie w nim też kilka podpowiedzi  dotyczących  odpowiedniego doboru gier planszowych dla dzieci. Gra to z pewnością prezent, który zagwarantuje dużo dobrej zabawy w gronie rodziny i przyjaciół!

I choć na szał świąteczne zakupy pewnie już za wami to przychodzę do Was z przeglądem planszówek dla mniejszych i większych dzieci i  dorosłych. Gry planszowe są idealnym pomysłem na prezent pod choinkę. Wiemy jednak, że czasem wybór odpowiedniej gry jest bardzo trudny, Przy współpracy z Naszą Księgarnią przygotowałam dla Was poradnik, dzięki któremu te trudne zakupy, mogą stać się łatwiejsze. Miłego czytania!

Jak wybrać odpowiednią grę planszową? Świąteczny prezentownik

Jak wybrać odpowiednią grę planszową?

Przychodzę dziś z pomocą jak wybrać odowiednią grę planszową dla dziecka. Ważne jest, by przed zakupem gry zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Na początek warto u stalić najważniejsze, czy to ma być gra rodzinna, czy np. dla jednego dziecka. Tu polecam gry „typu smart >>”, mamy kilka w swojej kolekcji i cieszą się one powodzeniem u mojego małego gracza.

Wiek, liczba graczy, czas gry

Dopasowanie gry planszowej pod kątem wieku graczy to chyba najważniejszy element podczas wyboru. Gra powinna być odpowiednio dobrana do wieku graczy. Zbyt trudna spowoduje, że dziecko nie będzie chciało w nią grać. Zbyt łatwa z szybko wprowadzi nudę i zniecierpliwienie. Jednak umówmy się, wiek określony i podany na pudełkach warto potraktować umownie. Pamiętajcie jednak o podstawowej zasadzie, którą stosują chyba wszyscy wydawcy gier planszowych. Określenie wieku graczy jest umowne, ale niezwykle istotne:

  • „wiek 8+” to gry rodzinne,  w tej kategorii znajduje się wiele gier 4+
  • „wiek 10+” to gry nieco trudniejsze, raczej nie dla dzieci,
  • „wiek 12+” to zazwyczaj gry dla doświadczonych i zaawansowanych graczy.

Dobór gry pod kątem liczby graczy

Gry planszowe  rodzinne polecane są dla osób, które będą grały w nie w większym gronie (np. rodzice + rodzeństwo). Tu warto grę dopasować do ilości graczy. Z pewnością gra dla dwóch osób nie będzie dobrym wyborem. Gry dwuosobowe sprawdzą się, jeżeli mały gracz gra zazwyczaj z mamą, tatą lub bratem czy siostrą.

Dobór gry pod kątem czasu rozgrywek!

W przypadku prezentu dla dziecka szczególnie istotny jest czas rozgrywek. Warto wziąć pod uwagę  młodsze dzieci, które dopiero uczą się cierpliwości i nie są w stanie usiedzieć podczas rozgrywek dłużej nić 20 minut. Dla przedszkolaków polecam gry maksymalnie 15-20-minutowe. Rozgrywki dostarczą im radości z rozgrywek, a nie zniechęcą. Najważniejsze informacje o wieku, ilości graczy i czasie rozgrywek zazwyczaj znajdują się na pudełku w formie ikonek. O tak jak tu:

Rodzaje gier planszowych

Podczas wybierania gry planszowej warto zwrócić uwagę na jej rodzaj. Czy jest to gra strategiczna, logiczna? Ważne jest, by poznać gust osoby, dla której chcemy kupić grę. Rodziców dziecka zawsze można podpytać, w jakie gry maluch gra najczęściej, jakie już ma w swojej kolekcji.

Tematyka gry, postacie itp!

Grę planszową warto dobierać do zainteresowań obdarowanego. Warto się zastanowić i wziąć pod uwagę, czym interesuje się obdarowywana osoba. Rynek gier planszowych jest tak szeroki, więc bogata oferta planszówek daje możliwość wyboru idealnej gry planszowej. Dobrze dobrana gra gwarantuje doskonałą zabawę i czas spędzany na rozgrywkach

Poziom trudności :  gry planszowe dla przedszkolaka

Przed zakupem warto sprawdzić recenzje i opinie o grze w Internecie. Choć pewnie wiecie ile autorów recenzji, tyle może być opinii. Być może każdy z nas oczekuje po grze czegoś innego. Dziś prezentuję  gry planszowe dla przedszkolaka ale nie tylko .

I wreszcie to, co równie istotne dla kupującego, czyli, cena gry

Warto mieć na uwadze, że zazwyczaj jakość idzie w parze z ceną, choć są wyjątki. Warto jednak pamięta, że gra powinna służyć wiele lat i powinna być wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów. Nie zawsze „im większe, tym lepsze”! Można oczywiście kupić bardzo dobrą grę w super dobrej cenie, warto poszukać oraz korzystać z promocji.

Gry planszowe na święta, czyli KILKA propozycji na prezent

Pokazane przeze mnie gry planszowe będą odpowiednie dla graczy w różnym wieku. Zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Z pewnością świetnie się sprawdzą na prezenty. Polski rynek przez ostatnie lata bardzo się rozwinął, jeżeli chodzi o gry planszowe. Poznajcie te, które przygotowałam dla Was.

Specjalnie dla ciebie, wybrałam kilka nieskomplikowanych gier:

GRA Jamniki : Nasza Księgarnia 

GRA Jamniki SPRAWDZONA GRA DLA PRZEDSZKOLAKA

Gra Jamniki — opis producenta: Podczas gry jamnik rośnie i potrzebuje coraz dłuższego kubraczka. Na nim są symbole kostek, za każda zbiera się punkty. UBIERZ JAMNIKA W KUBRACZEK! Podczas gry Twój jamnik będzie rósł, musisz więc ubierać go w coraz większy kubraczek. Staraj się, aby na kubraczku było jak najwięcej symboli kostek – zdobędziesz za nie punkty! Dodatkowe punkty dostaniesz za kolory kubraczka.

Cechy gry:

Wiek: 6-106 lat
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 15 min

GRA Ślimaki to mięczaki  : Nasza Księgarnia 

GRA Ślimaki to mięczaki : Nasza Księgarnia  GRA DLA DZIECI

Gra – ślimaki to mięczaki — opis producenta: Podczas gry nie znasz koloru ślimaka swoich rywali, przemieszczasz się każdym ślimakiem, wygrywa… najwolniejszy ślimak.

Cechy gry:

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 20 min

Gra Paszczaki    : Nasza Księgarnia 

Gra Paszczaki  : Nasza Księgarnia 

Cechy gry:

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 15 min

Gra Paszczaki — opis producenta: Podczas gry wszyscy kolejno wykładamy na stół po jednej karcie. Jak złapać paszczaka? Musisz swoją kartę wyłożyć w taki sposób, aby na początku i na końcu rzędu kart znalazł się taki sam paszczak. Gdy to ci się uda, zdobędziesz wszystkie paszczaki z tego rzędu!

Świetna gra, wymagająca strategii i logicznego myślenia, ale maluchy też ją na spokojnie ogarną.

GRA Detektyw Pozytywka na tropie : Nasza Księgarnia 

GRA Detektyw Pozytywka na tropie : Nasza Księgarnia 

Gra Detektyw Pozytywka na tropie   — opis producenta:   Gra z bohaterami książek Grzegorza Kasdepke! Za zadanie masz pomóc  detektywowi Pozytywce odnaleźć ukryte przedmioty. Wykaż się dobrą pamięcią i umiejętnością podejmowania ryzyka. I unikaj pana Mietka – przegoni każdego, kto napatoczy mu się pod miotłę!  Proste zasady gry!

Cechy gry:

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 20 min

GRA Potworne porządki : Nasza Księgarnia 

 Gra   Potworne porządki  — opis producenta:     Czy wszystkim uda się zaprowadzić porządek w zabawkach?   Dzieci robią porządek w pokoju. Wyciągają z woreczka różne przedmioty i odstawiają na odpowiednie miejsca. Zadanie utrudniać będą psotne stworki – mają kształty podobne do przedmiotów poszukiwanych przez graczy, łatwo więc się pomylić! Wygra gracz, który pierwszy zrobi potworny porządek w swoim pokoju!
Zawartość pudełka:   przedmioty do uporządkowana, instrukcja, woreczek.

To bardzo prosta  gra edukcyjna.  Proste  zasady sprawią, że przedszkolaki  w lot zrozumieją, na czym polega gra. Każdy gracz dostaje swój pokój do posprzatania.  Jego zadaniem jest  jak najszybciej poodkładać rzeczy na ich miejsca. Niebawem  pełna recenzja gry pojawi się na blogu.   Cel gry: Zabawa i rozwój!

Cechy gry: 

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 min

GRA Choinka : Nasza Księgarnia 

Gra Choinka — opis producenta:  W grze Choinka macie do dyspozycji 3 rodzaje bombek, cukierki i ciasteczkowe ludziki. Od tego, w jaki sposób ubierzecie swoje choinki zależy Wasz wynik na koniec gry. Obserwujcie choinki rywali i umieszczajcie odpowiednie ozdoby na swoich drzewkach. Dodatkowe punkty zdobędziecie za zrealizowanie specjalnych zadań!

Zawartość pudełka: karty, żetony ozdób, plansze, instrukcja.

Choinka to  świetna gra dla kilku osób, która z pewnością  wprowadzi Was  w świąteczny,  nastrój!

Cechy gry: 

Wiek: 5-105 lat
Liczba graczy: 2-4
Czas gry: 15 min

Czy macie już kupione wszystkie prezenty? Jak tam kurierzy, nie przeklinają Was za zamówienia? Mój ostatnio stwierdził, że chyba zamieszka ze mną, będzie mu łatwiej dostarczać przesyłki: )

 

 

 

 

14 thoughts on “Jak wybrać odpowiednią grę planszową? Świąteczny prezentownik”

  1. Niełatwo jest kupić dobrą grę, bo wybór jest ogromny. Ostatnio kupowałam dla chrześniaka grę Cluedo Junior, w której trzeba odgadnąć, kto zjadł ostatnio kawałek ciasta (6-latek i 8 -latka grali w nią przez całe święta, natomiast dla 10-latka była już za nudna). A teraz właśnie moja 8-latka gra z tatą w grę o kopalni soli, która jest 10+, więc ogólnie my już kupujemy dla siebie i dzieci gry dla dorosłych.

  2. Fajne tytuły, bardzo ciekawe,.U mnie uwielbiają książki z dużą ilością rysunków. Opowiadanie bajkowe zawsze nawiązuje się do treści i więcej rozumieją. Zwłaszcza jak czasem nie uważnie słuchają, bo się zdarza tak.

  3. Myślę, że pierwsze kryterium jest najważniejsze: trzeba dobrać grę odpowiednio do wieku graczy, a nawet ściślej: do etapu rozwoju dziecka. Niektóre dzieci są nad wiek inteligentne i poradzą sobie z grą dla starszego odbiorcy, inne będą się przy takiej grze męczyć i nudzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *