Utrzymanie porządku w domu alergika bywa kłopotliwe. Jak dbać o dom i utrzymać w nim czystość, gdy mieszkamy z wrażliwcem?  Co zmienić, kiedy okazuje się, że nasze dziecko lub my sami jesteśmy alergikiem. Jak wyeliminować wszystki rzeczy, które zaczynają nam szkodzić? Jak skutecznie  sprzątać mieszkanie, by ochronić również siebie przed alergenami? Dziś podpowiadam jak od lat radzę sobie z tym ja.

Jak odkurzać mieszkanie alergika

Stwierdzenie alergi u któregokolwiek z domowników jest pierwszym krokiem do wyeliminowania alergenów z  domu. Warto dowiedzieć się, na co konkretnie uczulone jest dziecko, lub inny członek rodziny! Alergie uaktywniają się w różnym wieku.  Jak walczyć z alergenami? Jak ich unikać podczas domowych obowiązków?  Zapraszam do poznania kilku zasad, jakie  panują w naszym domu. Mieszkając z małym alergikiem należy pamiętać  o podstawowych zasadach  podczas prania i sprzątania jak:

 • Nigdy nie powinno się sprzątać odkurzać w obecności alergika.
 • Powinniśmy pamiętać  o codziennym wietrzeniu mieszkania.
 • Warto pomyśleć o urządzeniach filtrujących powietrze (oczyszczacz powietrza), to urządzenie którego zakup warto rozważyć. Dodatkowo można zaopatrzyć się też kwiaty, które  posiadają właściwości oczyszczające powioetrze.
 • Piorąc ubrania alergika najlepiej    wybierać  delikatne detergenty  i wybierać program dla alergików. Teraz już prwie każda  pralka ma tą funkcję.
Pralka Amica Dream Wash
jak prać ubrania dziecka z alergią

Najczęstsze objawy alergii:

Pierwszymi oznakami może to być wodnisty katar, częste napady kaszlu, ataki duszności. Takie symptomy mogą oznaczać, że dziecko cierpi na alergię spowodowaną roztoczami kurzu domowego, pleśniami, sierścią zwierząt lub innym alergenem. Warto zastanowić się, co można z tym zrobić i zwrócić uwagę, na co szczególnie reaguje. Najlepiej jest wykonać dziecku testy alergologiczne, co z pewnością da odpowiedź, czego warto unikać. My  musieliśmy z domu pozbyć się wszystkich poduszek i kołder z pierzem.

Bakterie mogą prowadzić do poważnych chorób i alergii. A co w przypadku, jeżeli z alergikiem mieszkamy, na co dzień? Jak sobie radzić, na co dzień i ogarniać domową przestrzeń, na co dzień? W dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie osoby z alergią, warto zwrócić na odpowiednio dobraną pościel. Zrezygnować lub zminimalizować ilość dywanów w domu, może warto rozważyć rezygnację z ciężkich zasłon, które zazwyczaj są sporym siedliskiem kurzu, bakterii i alergenów. Warto pozbyć się z domu siedlisk kurzu typu niepotrzebne pluszowe zabawki, nadmiar książek (z tym jeszcze mamy problem) w sumie ograniczyć wszystko to, co zbiera kurz.

Jak  sprzątać mieszkanie alergika?

Porządki są konieczne w każdym domu. Jednak generalne porządki typu odkurzanie, mycie okien i trzepanie dywanów lub zmianę pościeli najlepiej przeprowadzać, gdy osoby zmagającej się z alergią nie ma w domu. Każdy z nas ma też swoje sprawdzone patenty, aby to sobie ułatwić i jednocześnie zadbać o to by nasz dom lub mieszkanie było bezpieczne dla zdrowia osób zmagających się z alergią. Jak sprzątać, gdy w domu mieszka osoba skłonna do uczuleń?

alergik w domu, co robić?

Jeśli wśród domowników są osoby skłonne do uczuleń, sprzątanie musi się odbywać regularnie. Jak najczęściej trzeba, bowiem usuwać kurz, roztocza i inne zanieczyszczenia, które mogłyby pogorszyć samopoczucie alergika? Mając w domu rośliny zielone (warto uważać na pleść, która bardzo często znajduje się w ziemi od kwiatów) raz na jakiś czas warto zrobić przegląd. Warto raz na jakiś czas przesadzić kwiaty do nowej ziemi. Oczyścić korzenie, sprawdzić czy w doniczce nie zalega pleśń. Warto mieć na uwadze, że alergeny generują również zwierzęta.

Jak sprzątać z alergikiem

Zadbaj o okna, zrezygnuj z firan i ciężkich zasłon

W domu gdzie mieszka alergik, nie powinno się zwykle wieszać firanek ani zasłon. Są one sporym siedliskiem kurzu i alergenów. Warto pomyśleć o roletach lub żaluzjach. Z pewnością ich czyszczenie nie będzie bardzo kłopotliwe. Do ich czyszczenia można używać specjalnych szczoteczek lub końcówek z odkurzacza. Przed czyszczeniem można je spryskać płynem antystatycznym. Do mycia i czyszczenia warto wybierać środki przeznaczone dla alergików. Czyszczone powierzchnie powinno się wycierać jednorazowym ręcznikiem, który następnie wędruje do kosza wraz z bakteriami i alergenami. Listwy przypodłogowe przynajmiej raz w tyg dobrze jest odkurzyć i przetrzeć wilgotną antystatyczną szmatką lub chusteczkami z pszczelim woskiem.

Jak żyć z alergikiem

Regularnie zbieraj kurz z mebli i książek

Z drewnianych mebli nie wystarczy tylko odkurzyć, ważne jest by meble regularnie były oczyszczane z brudu, nie widocznego dla oka. Polecam specjalne ściereczki nasączone woskiem. Ściereczki tworzą też warstwę ochronną, dzięki której kurz nie przylega tak łatwo, a meble dłużej pozostają czyste. Po takim zabiegu meble będą nie tylko czyste, ale też nabiorą połysku. Tak samo można oczyścić ramy obrazów. Co do książek, których akurat w naszym Donu nie brakuje, staram się je raz na jakiś czas wszystkie odkurzać. Idealnie się do tego nadaje  mała końcówka odkurzacza, zwana szczelinówką. Szczotka szczelinowa dołączona do PHILIPS SpeedPro Max, robi swoją robotę migiem. Bardzo dobrze sprawdził się podczas odkurzania kątów za szafą i łóżkiem a nawet w skrzyni łóżka. Doskonale sobie poradził również   z półkami na książki.

 Czyste podłogi, na co dzień!

Jak wygrać z kurzem podczas odkurzania? Dobrze jest zainwestować w odkurzacz z odpowiednim filtrem, filtrem antyalergicznym. W każdym, nawet bardzo sterylnie czystym domu jest całkiem sporo miejsc, które są siedliskiem dla bakterii, zarazków i kurzu. Niestety niesprzątane regularnie powodują alergię uczulenia. Najwięcej kurzu i zanieczyszczeń znajduje się jednak na podłodze. Panele lub lakierowane podłogi wystarczy odkurzyć a następnie przetrzeć wilgotnym mopem. Dywany lepiej trzepać na powietrzu niż odkurzać w domu. Warto jednak z nich naprawdę zrezygnować.

dobry odkurzacz dla alergików

Odkurzacz bezprzewodowy PHILIPS SpeedPro Max – domowy pomocnik z filtrem dla alergików – moja opinia

Odkurzacz bezprzewodowy PHILIPS SpeedPro Max

Istotną cechą tego urządzenia dla mnie jest gakt, że posiada  filtr antyalergiczny, który zapewnia aż do 99% alergenów mniej w domu. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w nasadkę zasysającą 360° z podświetleniem LED. Choć początkowo uważałam to za nie potrzebny bajer, to teraz nie wyobrażam sobie odkurzać np. pod łóżkami, szafkami bez jej użycia. Nie dajcie sobie wmówić, że to tylko kolejny nie potrzebny gadżet! Stwierdzam jednak, że jest to naprawdę przydatna funkcja. Nie ukryje się najmniejszy choćby klocek LEGO zagubiony pod kanapą. A tych zagubionych od czasu, kiedy przeszliśmy na mniejsze klocki jest całkiem sporo. Nawet jeżeli odkurzacz go zassie, to bardzo łatwo można go potem wyjąć.

Odkurzacz Philips posiada  filtr antyalergiczny

SilnikPowerBlade, na tym akurat nie znam się jakby tu powiedzieć wcale, się na tym nie znam, podobno zapewnia najwyższy przepływ powietrz.  Producent podaje, że jest to (ponad 1000 l/min). podobno doskonale czyści nawet  grube dywany. Na dywanach nie miałam możliwości go używać, ponieważ pozbyliśmy się z domu wszystkich, za to z czyszczeniem kanap radzi sobie doskonale.

PHILIPS SpeedPro Max odkurzacz bezprzewodowy recenzja

Po całkowitym naładowaniu pozwala nam na około 45 minut ciągłej pracy nim. Nigdy aż tak długo chyba nie okurzałam.  Poziom zużycia baterii możemy podglądać na elektronicznym wyświetlaczu. Kontrolka poziomu naładowania dział bez awaryjnie. Wskaźnik baterii, informujący o procentowym poziomie naładowania akumulatora jest bardzo pomocny.

Philipos bezprzewodowy odkurzacz recenzja

* Na jednym ładowaniu w zależności od modelu, z nasadką 360°.

Odkurzacz jest idealny do wszystkich rodzajów podłóg. Z urządzeniem SpeedPro Max odkurzanie i sprzątanie  nie stanowi problemu. Nie ważne czy jest to dywan, czy twarda podłoga, jedna nasadka doskonale sobie radzi z wszystkimi zabrudzeniami.

Najlepszy odkurzacz dla alergika

Bezprzewodowy odkurzacz to dla mnie wygodne sprzątanie. Zdecydowanie brak kabla to duży plus dla tego urządzenia. Wreszcie nie muszę się zastanawiać czy wystarczy mi przedłużacza by za jednym zamachem odkurzyć dwa pokoje i kuchnię. Z pewnością ta opcja zdecydowanie bardzo ułatwia manewrowanie odkurzaczem.

 • Idealny do kanap, foteli i innych miękkich powierzchni. Dzięki mini elektroszczotce bez  problemowo można odkurzyć okruchy, kurz i pyłki z miękkich powierzchni jak fotele i kanapy. Z jej pomocą szybko odkurzam włosy (chyba powinnam zmienić środki do pielęgnacji włosów) ostatnio to u mnie jakaś tragedia. Przesilenie jesienne czy co, wychodzą mi dosłownie garściami.
 • Dociera wszędzie dzięki szczelinówka. Z pewnością to doskonały pomocnik w odkurzaniu książek, rogów podłóg i ścian. A dzięki wygodnej rączce i dość długiej rurze nie ma problemu z odkurzaniem również miejsc bardzo wysoko.
 • Ogromy plus za bardzo łatwe opróżnianie i mycie pojemnika. Dzięki ergonomicznemu pojemnikowi na pyłki i wszelkiego rodzaju zanieczyszczania jego wyjęcie i np. umycie po zakończeniu pracy jest bardzo proste. Zajmuje dosłownie kilkanaście sekund. Pozbycie się zebranego kurzu i zabrudzeń jest  higieniczne i szybkie.

MYCIE POJEMNIKA PHILIPS SpeedPro Max

Czy PHILIPS SpeedPro Max bezpieczny dla alergików?

Jak najbardziej tak? A wszystko dzięki temu, że PHILIPS SpeedPro Max został wyposażony w 3-warstwowy, zmywalny filtr antyalergiczny, który wyłapuje mikrodrobinki i jest bezpieczny dla alergików. Filtr z niemiecką technologią wyłapuje ponad 99%* bardzo drobnych cząsteczek, takich jak mikroorganizmy o wielkości nawet 2.5 mikrona (wiele bakterii, pyłków i alergenów jest w przybliżeniu tej wielkości). Testy zostały przeprowadzone zgodnie z normą IEC 60312/ EN60312.

Dobry odkurzacz dla alergika

Dzięki odkurzaniu tym odkurzaczem, mam pewność, że powietrze w mieszkaniu tuż po odkurzaniu jest czyste. Absolutnie nie czuć kurzu i pyłu. Jak sami wiecie alergeny są wszędzie, a pyłki i zanieczyszczenia bardzo łatwo przedostają się do domowego środowiska poprzez okna, drzwi i wentylację i osiadają. Alergeny natomiast są generowane podczas codziennych czynności. Po otwarciu  pojemnika odkurzacza nie bucha w nas chmura kurzu! Super, że pojemnik  jest przeźroczysty, widać poziom jego zapełnienia. Dużym plusem jest filtr antyalergiczny, o którym pisałam, ponieważ dzięki niemu czasie odkurzania czuć podmuch czystego powietrza a nie kurz. A teraz NIESPODZIANKA! Kupując PHILIPS SpeedPro Max możesz otrzymać dodatkowy filtr antyalergiczny.

Co zrobić by otrzymać filtr antyalergiczny gratis?

Kup odkurzacz bezprzewodowy Philips i zarejestruj produkt na www.philips.pl >>. Potem już tylko trzeba zaczekać na  przesyłkę z filtrem.

 Czy może zastąpić tradycyjny odkurzacz?

W zależności do wielkości mieszkania i potrzeb myślę, że tak. U nas na naszych 62 metrach radzi sobie całkiem dobrze. Choć w przypadku infekcji u Jasia i potrzeby odciągania nosa „Katarkiem”, sięgam po zwykły klasyczny odkurzacz. Choć od kilku tygodni Udawało mi się funkcjonować i ogarniać nasze mieszkanie bez odkurzacza na kablu. A co ważniejsze to udało mi się przetrwać remont, jak widać dał sobie radę z naprawdę dużymi zabrudzeniami. 

Sprzątanie zawsze mnie odstresowuje, często jak mam stresujący dzień, to w domu jest błysk, jakich mało. Z tym odkurzaczem sprzątanie   stało się przyjemnością. Bardzo chwilę sobie go za to, że jest niezwykle lekki. I nawet specjalnie pod niego, podczas remontu zaplanowałam meble, na 9 cm nóżkach, bym mogła bez problemowo wjechać nim pod kanapy.

Podsumowując użytkowanie  Philips SpeedPro Max 

Odkurzacz z filtrem dla alergików Philips SpeedPro Max to przede wszystkim idealny pomocnik w ogarnianiu domowego bałaganu. Jest na tyle skuteczny, że w sumie na dobra sprawę możemy  zrezygnować z tradycyjnego odkurzacza i zaoszczędzić sporo miejsca. Gdybym miała się do czegoś przyczepić, to tak naprawdę mogłabym napisać o tym, że odkurzając twarde podłogi, panele jest dość głośny. Szczególnie wtedy, gdy odkurzam w trybie turbo.

Okruchy ze sztucznego śniegu zbiera bez problemu 🙂

Lego Arctic i Arktyczny samolot dostawczy"

Nasz dom  to miejsce w którym wciąż się coś dzieje. Z pewnością sprzątania nie brakuje. I nawet jeśli w jednej godzinie wszystko jest ogarnięte i wypieszczone, w następnej wyglądające jakby po nim przeszło tornado. To niezliczone ilości wyjść i wejść z domu, tony piasku w przedpokoju, szczególnie, kiedy wracamy z placu zabaw, klocki i zabawki walające się po domu. Ten odkurzacz to moje, must have urządzeń i gadżetów, które znalazły się w zestawieniu najpotrzebniejszych gadżetów kuchennych-klik>>. W kuchni to on dopiero daje sobie radę. To zdecydowany pogromca okruchów.  Ten bezprzewodowy odkurzacz otrzymaliśmy do testów, dzięki uprzejmości marki Philips.

Czy u Was też w sezonie jesienno-zimowym jest  kiepsko, jeżeli  chodzi o katary i alergie?   Jak sobie radzicie z domowymi porządkami.

 *Wpis powstał we współpracy z marką Philips. Więcej informacji na temat tego odkurzacza znajdziecie na stronie Philips.

 

 

 

22 thoughts on “Jak sprzątać mieszkanie alergika? PHILIPS SpeedPro Max z filtrem dla alergików”

 1. Odkurzacz fajny, ale nasza alergolog mówiła, że teraz zalecenia są takie, żeby nie pozbywać się dywanów i firanek, tylko często je odkurzać i prać, gdyż kurz ma się osiąść na dywanie i być odkurzony a nie unosić się w powietrzu. My mamy odkurzacz z filtrem hepa, już dość stary i mimo, że filtr był nie dawno wymieniony, to chyba nie działa tak jak powinien, więc trzeba będzie pomyśleć o nowym.

 2. Niedawno nasz odkurzacz odmówił posłuszeństwa i jestem właśnie na etapie poszukiwania nowego. Szczerze zainteresowała mnie Twoja recenzja szczególnie ze względu na możliwość dotarcia z końcówką pod szafy i łózka 🙂

 3. Jaki super ten Twój sprzęt ! I widzę, że też masz łóżko na nóżkach, u mnie to duży minus, co rusz lądują pod nim zabawki a ja wyciągam…wyciągam….

 4. Ale masz fajowy sprzęcior do sprzątania! U mnie – odpukać – nie ma alergików. Aczkolwiek znam rodziny, gdzie musieli nawet swoje zwierzątka oddać komuś, bo dzieci były alergikami, poza tym dywanów musieli się pozbyć, pluszaków i takie tam. Więc nie zazdroszczę problemów związanych z alergiami.

 5. ja mam inny odkurzacz – roombę. dobry jest, sam odkurza gdy wszyscy są poza domem. bardzo wygodne rozwiązanie i pozbiera kurz spod mebli gdzie zwykłym odkurzaczem tak dobrze się nie sprzątnie

 6. Dotychczas używałam odkurzacza tradycyjnego, bo nawet nie przyszło mi do głowy, że są odkurzacze z filtrami dla alergików. Cieszę się, że trafiłam na Twój artykuł, bo teraz mam trochę większe pojęcie na ten temat. Pozdrawiam serdecznie.

 7. Wiadomo, że u alergików nie może być zbyt dużo roztoczy czy pyłków. Może więc warto zastanowić się też na oczyszczaczem powietrza, który powinien złagodzić dolegliwości. Najlepiej wybrać sprzęt, który wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością w walce z alergenami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *