Do pomocy w kuchni warto zachęcać dzieci od małego? I gwarantuje Wam, że naprawdę kreatywnie można spędzać czas z dzieckiem w kuchni. Sama uwielbiam nasze wspólne gotowanie, czas spędzony na wypiekaniu, gotowaniu i innych szaleństwach w kuchni jak dla nas jest świetną zabawą i nauką. Mój 5-latek wie jak ugotować rosół, upiec kruche ciasteczka, jak zrobić schabowego i usmażyć jajecznicę na maśle. Podczas wspólnego przygotowywania posiłków, dziecko bardzo dużo się uczy. Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w kuchni? Po prostu dobrze się wspólnie bawić podczas domowych obowiązków i zachęcać do ich wykonywania dzieci.

Dzięcięce zabawy w odgrywanie ról

Zabawa to aktywność bezinteresowna i bezproduktywna, nienastawiona na realizowanie zadań i osiąganie jakichś celów. Ważny jest sam proces, czyli bawienie się, a nie jego rezultat.

Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w kuchni?

Czas spędzany wspólnie z dzieckiem czy to w kuchni to tak jakby nauka przez zabawę i doświadczenia, a nauka poprzez zabawę przynosi niesamowite efekty. Wspólnie gotowanie i urzędowanie z malcem w kuchni to tworzenie poprawnych relacji i zacieśnianie ich.  Wspólne zajęcia w kuchni stwarzają doskonałą okazję do wwspaniale spędzonego czasu i okazania uwagi dziecku nawet wtedy, gdy  chcemy  się zająć codziennymi obowiązkami.  W wielu czynnościach mogą pomagać nam dzieci. Warto je tylko do tego zachęcić.

 Kiedy i jak angażować malca do pomocy w kuchni?

Dla małego dziecka kuchnia to tajemniczy świat dorosłych. A maluchy są go strasznie ciekawe i chcą w nim uczestniczyć. Często wspólne przygotowywanie śniadania i wymyślania co dziś zjemy, dla dziecka może być  świetną zabawą i jednocześnie nauką. Jasiek uwielbia takie zajęcia i nawet wczorajsze rogaliki wypiekaliśmy z uśmiechami od ucha do ucha. Od samego początku warto zachęcać malucha do pomocy w kuchni i w domu. Dziecko poprzez to, że ma swoje małe obowiązki dostosowane do jego wieku, staje się niezwykle ważne.  Można to robić również na zasadzie zabaw np. drewnianą kuchnią  zabawkową.

Drewniana biała kuchnia do zabawy

Plusy wspólnych zabaw i urzędowania w kuchni

Bawiąc się z innymi dziećmi lub nami dziecko odkrywa zasady współpracy i współdzielenia. To jest doskonały czas na zrozumienie  wielu trudnych dla małego człowiek spraw. To podczas wspólnych zabaw dziecko uczy sie dzielić zabawkami  z innymi. Choć tu należy bardzo ostrożnie podchodzić do tematu, przede wszystkim nie można dziecka zmuszać by oddawało swoje ulubione zabawki innym dzieciom.

 1. Ogólny rozwój dziecka. Każda godzina spędzona z maluchem w kuchni to bezcenny czas. Oj ile można się wspólnie nauczyć, a na pewno podczas kuchennych szaleństw zwiększamy zasób słów naszego dziecka, jego wiedzę o składnikach i produktach kuchennych. Wyjaśnić możemy, jaka jest różnica w gotowaniu, pieczeniu i smażeniu. Podczas wspólnego przebywania w kuchni z rodzicami dziecko uczy się życia.
 2. Zacieśnianie więzi między dzieckiem a rodzicami. Budowanie poprawnych relacji od początku. Poznawanie nowych smaków i tajników gotowania.
 3. Dzięcko dzięki takim zabawom   może  poznawać tajniki zdrowej kuchni i zbilansowanych posiłków. Podczas rozmów można przekazać mu sporo cennej wiedzy dotyczącej prawidłowego odżywiania.
 4. Rozwój motoryczny i manualny dziecka. Wszystkie czynności związane z pracą dłoni, np. wycinaniem ciasteczek, wsypywaniem fasoli i innych ziaren, oraz ugniataniem i wałkowaniem ciasta, oraz np. lepieniem pierogów i to doskonałe ćwiczenie i rozwój motoryki małej. Małe rączki uczą się precyzji i dokładności. Po takim kuchennym treningu na pewno będzie mu łatwiej odnaleźć się w szkolnej ławie. Jak pewnie sami wiecie, dzieci uwielbiają odkrywać strukturę produktów spożywczych (kasza, mąka, groch i inne ziarniste produkty orzeszki, kawa ziarnista) więc warto im na to pozwolić. Czasem po takich eksperymentach można się tylko troszkę podłamać, jak trzeba to wszystko posprzątać. Myślę jednak, że warto spróbować i pozwolić dziecku na te eksperymenty, a widok jego uśmiechniętej buzi wynagrodzi nam wszystko.

Kuchnia to też miejsce pełne niebezpieczeństw i należy o tym pamiętać

Czas i przestrzeń do zabawy możemy znaleźć wszędzie, musimy tylko ustalić co dziecku wolno? Wpuszczając malca do kuchni, musimy pamiętać, że to my ponosimy za niego odpowiedzialność i że kuchnia to miejsce, w którym czyha na niego masę niebezpieczeństw. Gotujący się rosół, wrząca woda a herbatę, rozgrzany piekarnik lub ostre noże w szufladzie to tylko nieliczne z wymienionych przeze mnie niebezpiecznych sytuacji. Jednak jeżeli od samego początku ustalimy z dzieckiem co mu wolno a co nie  , i wyznaczymy granice, to nie powinno się wydarzyć nic złego.

Co maluch może w kuchni?

Wszystko to, co jest dla niego bezpieczne i nie stwarza zagrożenia poparzeniem, ściągnięciem na siebie czegoś ciężkiego lub skaleczeniem. Niestety, nawet jeżeli wydaje się nam, że panujemy nad wszystkim, to czasem wystarczy chwila nieuwagi i będziemy mieli kłopot. Zazwyczaj wszystkie wypadki w domu związane z dziećmi to była właśnie ta chwila, chwila nieuwagi. A dziecko może mieszać składniki na ciasto, podawać ziemniaki podczas obierania, lub nawet obierać, jeżeli mamy bezpieczny nożyk zwany obieraczką. U nas to działa, choć na początku też miałam obawy czy się nie skaleczy. Ugniatanie, wałkowanie i wykrawanie ciastek to ulubione zajęcia Jaśka i bardzo chętnie w nich uczestniczy. Jest również często tak, że ja uczestniczę w jego zabawach i no wspólnie gotujemy na jego drewnianej kuchence.

 Zabawy w gotowanie

 Zabawy w gotowanie, zabawy w kuchni

Drewniana kuchnia czy to zabawka tylko dla dziewczynek?

Białą rewniana kuchnia dla dziecka

W dzisiejszych czasach podział na zabawki  chłopięce i dziewczęce powoli ulega zatarciu.  Uważam, że nie powinniśmy im  ograniczać zabawy! Chłopiec tak samo jak dziewczynka, może bawić się lalkami lub kuchnią, a dziewczynka równie dobrze może zostać małym mechanikiem, lub pobawić się autami. Dajmy im wybór!  Dla mnie, mamy 2 chłopców drewniana kuchnia, jest to zabawka jak najbardziej uniwersalna. A przy okazji, mając samych chłopców i ja mogę sie nią pobawić. W dzieciństwie nie miałam takich cudnych zabawek. Ale to były inne czasy.

Zabawa w kucharza

Zabawa w naśladowanie
Kuchenne zabawy dla dzieci

Czy mężczyźni w normalnym życiu nie gotują, nie sprzątają i nie wykonują domowych obowiązków? Zabawy w naśladowanie typu  „mamo jak będę dorosły, to zostanę lekarzem, kucharzem”,  o  których kiedyś pisałam na blogu sprawiają, dziecko poprzez zabawę w odgrywanie ról rozwija wyobraźnię i kreatywność, oraz uczy się wykonywania codziennych czynności i pomocy innym.

Dziecięce zabawy w kuchni

Drewniana kuchnia  u nas raz pełni rolę kuchni, innym razem restauracji a innym sklepu.  tuUwielbiam patrzeć jak zaczyna pracować dziecięca wyobraźnia, wystarczy ją tylko pobudzić.Jasiek czasem wymyśla takie nazwy potraw, dodatków i propozycji podania ż eczesto sama jestem pod wrażeniem. Często też pomaga mi w naszej prawdziwej kuchni np. przy robieniu ciast, babeczek, świetnie rozbija kotlety na obiad. Ja natomiast staram się też, znajdować czas na to, by wspólnie z nim pobawić się jego zabawkami. Często też łączę przyjemne z pożytecznym i staram się zaaranżować wspólną zabawę w prawdziwej kuchni.

Wiadomo, że zabawa jest podstawową aktywnością małego dziecka w pierwszych latach życia, więc jako rodzice powinniśmy w niej uczestniczyć. Zabawy w naśladowanie dorosłych są zabawami tematycznymi, określanymi inaczej jako zabawy w role, pełnią bardzo ważną funkcję w ogólnym rozwoju dziecka.

Kuchenne zabawy z dzieckiem

Zabawa to aktywność podejmowana zawsze spontanicznie, czyli z własnej woli, pobudzana motywem „chcę”, często wbrew aktualnym oczekiwaniom otoczenia.

Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w kuchni?

Co jeszcze możemy wykożystać do zabaw w kucharza?

Tak naprawdę sprawdzi się wszysto co jest związane z gotowaniem, na rynku pojawiają się ciekawe gry dzięki krótym możęmy  poznawać obowiążki kucharza. Niebawem jedna z takich gier pojawi się na blogu.    Poza tym doskonale będą się nadawały:

 • Wałki do ciasta,
 • pluszowe warzywa i owoce dostępne w wielu sklepach,
 • drewniane warzywa i owoce jak np nasza marchew  z groszkiem lub zestaw z mozarellą,
 • zwykły dziadek do  orzechów,
 • stary młynek do kawy,
 • maminy fartuch ,
 • plastikowezamykane  pudełeczka,
 • maminy zaparzacz do herbaty,
 • kolorowy termos, fantastycznie jest  zjeść prawdziwe lody z takiego  termosu,
 • plastikowe łyżki, widelce itp.,
 • ściereczki i wszystko to co może przydać się podczaz zabawy z dzieckiem.

Drewniane warzywa i owoce do zabawy
Drewaniane warzywka

Spory wybór zabawek dla małego kucharza znajdziecie w sklepie MaxiZabawa.pl.

Czas, jaki spędzamy na zabawie z dzieckiem, jest niezwykle istotny dla jego rozwoju, i jest istotny dla jego późniejszego życiu. Dlatego tak istotne jest, byśmy my rodzice jak najwięcej czasu spędzali z dzieckiem, proponując mu różne formy rozrywki i zabawy. Poza zabawami w kuchni, u nas ostatnio hitem jest robienie domowej ciastoliny i produkcja sztucznego śniegu. Może i wy spróbujecie, przepisy znajdziecie na blogu. Gwarantuję, że zabawa będzie znakomita.

Wspólne gotowanie i urzędowanie w kuchni to nasz sposób na bliskość? Uwielbiamy być ze sobą każdego dnia, wspólnie gotować, dbać o siebie i najbliższych.  Bawić się, czytać, wychdzić na spacery, robimy wszystko to co jest istotne dla rozwoju synka. Ostatnio nawet wspólnie robiliśmy kruche  ciasteczka z cynamonem i  domowy  sok z malin.

  Jakie są ulubione zabawy Waszych dzieci? Czy wspólnie z dziećmi urzędujecie w kuchni?

28 thoughts on “Jak kreatywnie spędzać czas z dzieckiem w kuchni? Zabawy w gotowanie”

 1. Zabawkowa kuchnia była moim marzeniem w dzieciństwie, spełniłam je dopiero, kiedy sama zostałam mamą;) Teraz mogę bawić się w kuchnię ze swoim dzieckiem i widzę, że ta zabawa sprawia jej naprawdę mnóstwo radości.

 2. Kuchenka u Nas na 1 miejscu. Oli uwielbia pomagac w kuchni,podpatruje tez sporo rzeczy co robimy i tak bawi sie swoja. Z tego jego gotowania,znajduje w lodowce drewniane czy pluszowe warzywa i owoce i sama się pod nosem z tego śmieje 😉

 3. Mając żłobek widzę że nie ma podziału na zabawki dla chłopca i dziewczynki, to bardziej w domu rodzice „segregują” zabawki dzieciom. U nas kuchnią i wózkami bawią się też chłopcy, tak jak dziewczynki autami i garażami

 4. Też jestem zdania, że nie powinniśmy dzielić zabawek na te, które są „dla chłopców a które dla dziewczynek”. To dyskryminacja potrzeb i zainteresowań dziecka. Samo powinno decydować o tym co jest dla niego fajne. Mój syn również pomaga mi w codziennych obowiązkach i uważam, że to super spędzony czas dla nas obojga 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *