Postawiłam na kolejne domowe doświadczenie i zrobiłam sztuczny śnieg. Jesteście ciekawi jak się go robi? Sztuczny śnieg, jak go zrobić w domu?  Gwarantuje Wam że,   będzie kreatywnie a dzieci będą miay frajdę z  zabawy. Niestety 3 tydzień z Jasiem w domu, zaowocował w pewnym momencie dopadła nas nuda i znużenie. Ileż to można czytać, kolorować, 10. raz z rzędu układać te sam puzzle lub wylepiać z domowej ciastoliny (przepis znajdziecie tu). Przeciwdziałam powiedzeniu, że w czasie deszczu lub choroby dzieci się nudzą. Wcale tak nie musi być.

Ostatnio postanowiłam nieco zaskoczyć mojego syna i przygotowałam dla niego kolejną nową zabawę. Namiastkę sztucznego śniegu miał kiedyś na warsztatach w przedszkolu, które im przygotowałam w ub. roku. Ostatnio zrobiłam swój pierwszy sztuczny śnieg. Potrzebowałam do niego tylko 2 składniki i gotowe. Przepisów na sztuczny śnieg w Internetach znajdziecie dość sporo. Dziś pokazujemy Wam nasz oraz odkrywamy przed Wami co ostatnio robiliśmy popołudniami. W połączeniu z klocami i figurkami LEGO Duplo udało się nam stwożyć swietną zimową aurę.

Sztuczny śnieg-przepis i zabawa gwarantowana

Przepis na sztuczny śnieg jest niezwykle prosty, a składniki na niego znajdą się chyba w każdym domu. Co najwyżej tata, który będzie chciał się ogolić wieczorem, może przeżyć mały szok. Kiedy w łazience odkryje brak pianki do golenia. Cicho sza, jak coś to przecież my się nie golimy. No może czasami:) Za oknem próżno czekać na to, że spadnie śnieg, my od 3 tygodni przez ospę nie możemy wyjść z domu, bo ospa daje nam popalić. Więc mamy swój domowy śnieg. Kochani kilka minut, a zabawa gwarantowana. To bardzo prosty sposób my w domu, samodzielnie zrobić sztuczny śnieg do zabawy. Zabawa takim śniegiem to namiastka prawdziwego białego szaleństwa. U nas za oknem próżno go na razie wypatrywać.

Uwielbiam radość na buzi mojego synka i zaskoczenie w jego oczach. Jak to, mamo skąd ten śnieg? Śnieg w domu i to w dodatku w bezśnieżną zimę? Dla niego wszystko. Od czego się ma w końcu pomysłową i kreatywną mamę. Która często w poszukiwaniu rozrywek szpera po internetach. Mamę, która dba o rozwój i rozrywki znudzonego syna. Chcecie pobawić się razem z nami i we własnym domu zrobić dzieciakom sztuczny śnieg? Zapraszam zatem do naszej śnieżnej krainy i pokoju sensorycznych doznań oraz  super zabawy. Zobaczcie, co udało się nam wyczarować, z sody i pianki do golenia. Wyczarowaliśmy fantastyczny suchy śnieg do zabawy. Wiecie, ile radości było w domu tego dnia!

Sztuczny śnieg, jak go zrobić w domu?

Sztuczny śnieg-przepis

Do wykonania zimnego śniegu potrzebujecie:

• 10 opakowań sody oczyszczonej 100 gram,
• piankę do golenia, ja używałam najtańszej 300 ml(Uwaga na zapach), ta nasza niestety bardzo intensnywnie pachniała, zbyt intensywnie,
• miseczka, podstawka na stół,
• łyżka do mieszania, nie koniecznie można wymieszać rękami.

Proporcje produktów użytych do wykonania sztucznego śniegu mogą nieco się różnić.

Jak zrobić sztuczny śnieg w domu?

Do miski wsypujemy sodę i dodajemy piankę do golenia, całość mieszając i wyrabiając z niej masę śnieżną. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki i praktycznie gotowe. Sztuczny śnieg można zabarwić go na dowolny kolor przy użyciu np. spożywczych barwników. Gotowa masa jest lekko chłodna, można ją na kilkadziesiąt minut wstawić do lodówki.

Po przygotowaniu śniegu możemy go wstawić do lodówki, by spotęgować wrażenie chłodu na dłoniach, ale możemy zaczynać zabawę od razu. Myślę, że jest to doskonała zabawa dla każdego dziecka, które bardzo tęskni za tym, by ulepić prawdziwego bałwana.

Jak zrobić sztuczny śnieg?

Zabawa i rozwijanie zmysłów dziecka

To namiastka zimnego puchu sprawi, że Wasze dziecko nie będzie chciało kończyć zabawy. Pamiętajcie tylko, że sprzątanie bałaganu będzie spoczywało na waszych barkach. Dodatkowo taka zabawa to dla dziecka wspaniałe doznanie sensoryczne, oraz rozwój zmysłu dotyku i wzroku, który warto wspierać od samego początku. Dodatkowo zapewniamy dziecku rozwój motoryki małej. Dzięki pracom paluszkowym tzw. ręcznym dziecko ćwiczy umiejętności manualne i usprawnia małą motorykę. Motoryka mała to temat mi bardzo bliski i już nie raz poruszałam go na moim blogu.

Jako ciekawostka, taką masę można przechowywać przez kilka dni w pudełku lub foliowym zamykanym woreczku w lodówce. Sztuczny śnieg, jak i zabawa aksamitną masą plastyczną lub domową ciastoliną to rozwijanie zmysłów mojego dziecka, kolejny krok w pokazywaniu mu ciekawostek i przeprowadzania wspólnych doświadczeń w domu.

A może Wy podzielicie się z nami pomysłami na kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem. Nie ma to, jak prace ręczne, które warto robić z dzieckiem. Od samego początku mamy  ogromny  wpływ  na rozwój motoryki małej.

Śnieg można przechowywać przez kilka dni w  zamkniętym opakowaniu np. w lodówce.

Więcej inspiracji na zabawy plastyczne i nasze projekty  znajdziecie w zakładce   DIY

Uwaga:

  • Nie należy dziecka zostawiać samego
  • Produkty, typu soda i pianka mogą uczulać
  • należy przestrzec malucha przed wkładaniem rąk do buzi i oczu.

Super zabawa gwarantowana, jednak sprzątanie bałaganu Was nie ominie. 

29 thoughts on “Sztuczny śnieg, jak go zrobić w domu? Zabawa i rozwijanie zmysłów dziecka”

  1. Świetna zabawa, sama bym się tak pobawiła;) My ostatnio robiłyśmy z córeczką kuli śnieżne z gazet, bitwa była przednia 😉 Trzeba sobie jakoś radzić, gdy za oknem aura mało zimowa. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *