Dieta(nie ) życia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia. Już sam tytuł tej książki jest wstrząsający. Jest to opowieść  o dziewczynie, która przez lata walczyła ze straszną chorobą jaką jest anoreksja. Jej koszmar, który omal nie doprowadził jej do śmierci  trwał 9 lat. Dziewczyna w tym czasie była hospitalizowana aż 6 razy i lekarze robili wszystko by wyszła z tej strasznej  choroby. dwudziestolatka po sześciu hospitalizacjach i kilku próbach samobójczych postanowiła opowiedzieć o koszmarze choroby.

Punktem zwrotnym w jej chorobie i jej dotychczasowym życiu, okazała się śmierć bardzo bliskiej jej osoby, która również chorowała na anorekcję. Anoreksja to nic innego niż jadłowstręt psychiczny (z grec. an – brak, pozbawienie, orexis – apetytu Anorexia nervosa) . To nic innego jak zaburzenia odżywiania, polegające na celowej utracie wagi wywołanej i podtrzymywanej przez chorego. Niestety w tej chorobie  obraz własnego ciała jest całkowicie zaburzony,  w związku z czym pacjent wyznacza sobie bardzo niski limit wagi. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. (źródło: pl.wikipedia.org)

IMG_4028

Aby ostrzec innych, Karolina Otwinowska  zdecydowała się opowiedzieć nam swoją historię i ujawniła przed nami najintymniejsze  szczegóły swego życia z chorobą.  Napisała dla nas swój własny  kodeks wyniszczający jej ciało i duszę anoreksji. Bohaterka opowiada nam swoją historię o początkach anoreksji i o bardzo trudnej walce z nią. Kiedyś sama byłam na dobrej drodze by zaprzyjaźnić się z ta choroba, na szczęście dla mnie w odpowiednim czasie przyszło opamiętanie.  Jednak każdy przypadek tej podstępnej choroby jest inny, za każdym razem stoi za nią ktoś inny, inne doświadczenia, sytuacja rodzina i inne demony które nimi kierują.

IMG_4030

Historia ta jest przerażająco prawdziwa. Pamiętajcie, że granica miedzy odchudzaniem a anoreksją jest naprawdę bardzo cienka. Jak ze wszystkim trzeba mieć umiar, gorzej jak już ją przekroczymy t wtedy jest o wiele trudniej ją pokonać. O czym przekonałam się czytając tą książkę. Niestety wyjście z choroby jest bardzo ciężkie. Początkowo ciężko mi się czytało. Musiałam pokonać jakaś barierę związaną z ta pozycją, ale końcówkę wręcz pożerałam wzrokiem. Doskonałym posunięciem w książce są fotografie które się w niej znalazły, te sprzed czasu choroby i te w czasie jej najgorszego stadium. Książka jest bardzo ciekawa, a ja gratuluję bohaterce, że udało się jej wygrać z chorobą. Polecam ją szczególnie młodym dziewczynom, którym czasem się wydaje, że waga 50 + to już jest jakiś kosmos.

 

„Dieta(nie)życia”

Autor: Karolina Otowińska & Agnieszka Mazur

Rok wydania: 2016

Oprawa: Miękka

Liczba stron:

Format:  13,5 X 20,5Cm

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Cena katalogowa: 29,90zł

8 thoughts on “Dieta(nie ) życia. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.”

  1. Książkę wpisałam na listę lektury obowiązkowej. Anoreksji większość ludzi nie rozumie, nie traktuje poważnie, a same jej skutki są zatrważające. Chętnie poznam historię osoby, która przechodziła przez to piekło.

    1. Ja byłam juz na dobrej drodze do takiego stanu, ale w miare wcześniej sie opamietałam. A choroba straszna, jak wszystko przeliczasz na kalorie.

  2. Uwielbiam zarówno fantastykę i historie na faktach. Szczerze zacheciłaś mnie do tej książki. I wiesz co? Świetny szablon. Podziwiam za odwagę. Sama o tym myślę od jakiegoś czasu. I najważniejsze, dziś nie jesteś bezpośrednio przede mną a ja chętnie tu zagladam. Pozdrawiam

    1. Dzieki za mie słowa, wybór szablonu to bylo ie lada wyzwanie. Próbowała ok 15-20 i nic z tego.Ten do końca tez jeszcze nie jest dopieszczony ale wszystko z czasem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *