Jako kochający rodzic z pewnością chcesz zapewnić swojemu dziecku wielką frajdę, kupując mu atrakcyjne i bezpieczne zabawki. Jednak zwróć uwagę na to, że w czasie zabawy Twoja pociecha może także rozwijać swoje zdolności fizyczne, manualne oraz intelektualne. Jak to możliwe? Wystarczy, że wybierzesz zabawki sensoryczne, dzięki którym dziecko połączy zabawę z odkrywaniem świata oraz swoich umiejętności. Dowiedz się, jakie zabawki sensoryczne najlepiej wybrać dla swojej pociechy, by zapewnić jej doskonałą zabawę i możliwości rozwoju.

Zabawki sensoryczne – czyli jakie?

Zabawki sensoryczne mają na celu przyczynić się do stymulacji zdolności umysłowych oraz fizycznych małego dziecka. Zabawa takimi zabawkami wymaga od dzieci zaangażowania zmysłów oraz uruchomienia wyobraźni. Na rynku dostępne są zabawki sensoryczne, które angażują wszystkie zmysły.

Zabawy drewnianą kolejką są inspirujące

  • Wzrok – wystarczy tu wspomnieć o różnokolorowych klockach, dzięki którym dzieci uczą się rozpoznawać i nazywać barwy. Zabawki angażujące wzrok mogą mieć również różne kształty. Zabawa nimi uczy dzieci odróżniania i dopasowywania do siebie różnych form.
  • Słuch – różnego rodzaju grzechotki lub zabawki wydające dźwięki zwierząt to doskonałe ćwiczenia dla zmysłu słuchu. Doskonałe są również proste instrumenty, jak np. bębenki czy cymbałki, które wprowadzają dziecko w świat muzyki.
  • Dotyk – zabawki sensoryczne posiadają różną fakturę. Zabawki lub ilustracje w książeczkach mogą być miękkie, śliskie, szorstkie. Zdolności poznawcze dzieci bardzo mocno opierają się właśnie o zmysł dotyku, dlatego warto zapewnić swojej pociesze zabawki, dzięki którym nauczy się odróżniać fizyczne właściwości różnych materiałów.
  • Węch    i   smak – zabawki sensoryczne często posiadają zapach i smak. Dzieci poznają świat poprzez wkładanie różnych elementów do buzi. Wykorzystaj ten fakt do jego rozwoju i naucz go rozpoznawać smaki, dzięki zapachowym i smakowym zabawkom sensorycznym.

Dlaczego warto dać dziecku zabawkę sensoryczną?

Dzieci bardzo łatwo i szybko przyswajają nowe umiejętności. Okres niemowlęcy to zatem doskonały czas na to, by dać im możliwość psychofizycznego rozwoju, który z pewnością zaowocuje w przyszłości. Dając dziecku zabawki sensoryczne, przyczyniasz się do tego, że poprzez zabawę nieustannie ćwiczy swoje zdolności.

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał! Pamiętaj o tym i wypracuj u swojego dziecka nawyki do myślenia, samodzielnego szukania rozwiązań oraz korzystania z pokładów swoich wyobraźni i kreatywności. Jeśli Twoje dziecko nauczy się tego jeszcze w kołysce, z pewnością będzie korzystać ze swojego rozwiniętego umysłu również w zabawie z rówieśnikami oraz w szkole i dorosłym życiu.

Zabawki sensoryczne – wybierz mądrze

Oprócz dawania dzieciom radości z zabawy oraz rozwijania ich zmysłów i wyobraźni, zabawki muszą również być dla nich bezpieczne. W związku z tym stawiaj na sprawdzonych producentów, których zabawki nie stanowią dla zdrowia dzieci żadnego niebezpieczeństwa.Takie produkty znajdziesz między innymi w sklepie   Noski Noski.

Czym są zabawki sensoryczne i jak je wybrać?

Zwróć uwagę na wiek dziecka

Pamiętaj o tym, by zabawka była dostosowana do wieku Twojej pociechy. Dla niemowlaków idealne będą zabawki miękkie, maty edukacyjne, a także wszelkiego rodzaju gryzaki czy grzechotki. Ważne jest, by zabawki były wykonane w wyraźnie kontrastujących kolorach, by umożliwić maluchowi ich odróżnianie.

Starsze dzieci zaczną interesować się zabawkami, które wydają dźwiękimają różnorodną fakturę, a także posiadają różnego rodzaju mocowania, które dziecko samodzielnie stara się nauczyć obsługiwać. Dzieci już od wieku dwóch lat bardzo chętnie uczą się dźwięków za pomocą różnych interaktywnych zabawek lub prostych instrumentów. Cenną umiejętność zdobędą również, układając puzzle lub wielokształtne klocki.

jak wybrać puzzle sensoryczne

Wybierając zabawki sensoryczne dla swojego dziecka zwróć przede wszystkim uwagę na to, jakie zmysły i umiejętności chcesz u niego rozwinąć. I właśnie pod tym kątem wybierz zabawkę, która ma odpowiednie funkcje, sprzyjające rozwojowi danych zmysłów i umiejętności. Jako rodzic z pewnością doskonale znasz swoją pociechę, dlatego nie będziesz mieć z tym najmniejszego problemu.

Czym kierujesz się wybierając zabawki dla dziecka/dzieci?

10 thoughts on “Czym są zabawki sensoryczne i jak je wybrać?”

  1. Przyznam, że bardzo ciekawy wpis. Wcześniej nie myślałam o zabawkach jako narzędziach do rozwoju zmysłów i umiejętności. Z ogromną przyjemnością wpadnę tutaj jeszcze nie raz i zapraszam do mnie;)

  2. Mamy identyczny zestaw z kolejką… młody uwielbia się nim bawić i non stop tworzy różne pętle i zawijasy z torów 😛 Swoją drogą sama często się z nim bawię 😀
    A czym kieruję się przy wyborze zabawek? – przede wszystkim zainteresowaniami dzieci i jakością, bardzo często stawiam właśnie na drewniane zabawki, gdyż są najtrwalsze i przetrwają kilka pokoleń (y) Puzzle i rożne układanki także bardzo lubimy, wiec myślimy podobnie :*

  3. Bardzo mądry wpis- sama zawsze kieruje się tym co napisałaś ale i pzrede wszytskim tym co nasze dziewczynki lubią..u nas królują puzzle i tez klocki

  4. Przy pierwszym dziecku nie bardzo myślałam nad zabawkami które wybieram. Nie wiedziałam, że ma to jakiś sens i wpływ na rozwój. Przypomnij drugim byłam już mądrzejszą

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *