Biegunka może wystąpić w każdym wieku, a u dzieci zdarza się dość często. Ważne aby rodzice wiedzieli, jak reagować, gdyż dla młodego organizmu nawet niewielkie rozwolnienie może być groźne. Na szczęście w większości przypadków z biegunką u dziecka można poradzić sobie domowymi sposobami. Zobaczmy, co zrobić, aby złagodzić objawy biegunki.

Przyczyny biegunki u dziecka

Statystyki potwierdzają, że u dziecka do 3. roku życia mogą wystąpić 1-2 epizody biegunki w ciągu roku. Warto więc wiedzieć, że biegunka u 2-latka nie musi być powodem do poważnego niepokoju, jednak w każdym przypadku należy starać się łagodzić jej objawy i szybko działać, aby nie doprowadzić do odwodnienia.

Najczęściej problemy żołądkowe u dzieci powodowane są przez zakażenia wirusowe. Odpowiedzialne za nie są głównie rotawirusy, norowirusy i adenowirusy. Czasem jednak biegunka u dziecka może być wywołana przez bakterie. Objawami takiego zakażenia są między innymi: wysoka gorączka, obecność krwi w stolcu, ból brzucha. Bakterie, które najczęściej wywołują biegunki, to Campylobacter i Salmonella.

Jednak nie tylko wirusy i bakterie mogą powodować rozwolnienie. Bywają one także efektem alergii i nietolerancji pokarmowych. Jeżeli biegunka zdarza się częściej, zwłaszcza po spożyciu konkretnego pokarmu, należy rozważyć udanie się z dzieckiem do alergologa.

Biegunka u dziecka

Jak leczyć biegunkę u małych dzieci?

Biegunka u małego dziecka stanowi znacznie większe zagrożenie niż biegunka u osoby dorosłej, gdyż bardzo szybko może doprowadzić do odwodnienia. Należy więc zacząć działać jak najszybciej. Większość przypadków rozwolnienia u malucha można wyleczyć domowymi sposobami, stosując się do kilku ważnych zasad.

Uzupełnianie elektrolitów

Przy biegunce należy przede wszystkim zapobiec odwodnieniu, co oznacza, że konieczne jest uzupełnianie płynów. Najlepiej wybrać dostępne w aptece płyny nawadniające, zawierające niezbędne elektrolity, jak również glukozę, która dobrze przyswaja się przez organizm i wzmacnia go.

Podawanie probiotyków

Badania wykazują, że przywrócenie właściwej mikroflory jelitowej skraca czas trwania biegunki. Dlatego zaleca się, aby podawać dziecku probiotyki, przystosowane specjalnie dla najmłodszych. Takie suplementy zawierają bakterie Lactobacillus GG lub Saccharomyces boulardii, które skutecznie wspomagają pracę układu pokarmowego u dzieci. Przykładem takiego probiotyku jest suplement diety Dicoflor.

Dieta przy biegunce u dziecka

Jak żywić dziecko z biegunką? Pamiętajmy, że najważniejsze jest nawodnienie. Wprowadzanie posiłków powinno rozpocząć się ok. 4 godziny po rozpoczęciu kuracji płynami. Co ciekawe, przy biegunce u dzieci, które spożywają już stałe pokarmy, nie zaleca się głodzenia, a wręcz przeciwnie. Lekarze twierdzą, że najlepiej podawać maluchowi takie same pokarmy, jakie spożywało przed wystąpieniem dolegliwości. Ma to na celu szybszy powrót jelit do pełnej sprawności. Należy jednak unikać dużych porcji i podawać dziecku niewielkie ilości jedzenia w krótszych odstępach.

Jak Wy sobie radzicie gdzie szukacie pomocy?

8 thoughts on “Biegunka u dziecka – co robić?”

  1. U nas za radą lekarza probiotyki podawane są przez cały rok, dzięki temu biegunki w zasadzie się nie przytrafiają. Starsi synowie zostali zaszczepieni od rotawirusów, kiedy chciałam zaszczepić Kazika poniosłam klęskę, bo nigdzie nie było szczepionek, na szczęście on nigdy nie miał tego problemu, a skończył w grudniu trzy lata.

  2. Na szczęście nigdy nie przytrafiła się mojemu dziecku. Trafiliśmy chyba na wyjątkowo odporny egzemplarz:)

  3. Są takie pokarmy, potrawy, któe działają zapierająco i są skuteczne przy biegunce. Gdy biegunka trwa dzień-dwa, w zasadzie uzupełnianie płynów wystarczy. dy trwa dłużej dziecko musi coś jeść i wtedy wspomniane potrawy bardzo się sprawdzają. Przetestowałam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *