Ciąża to wspaniały czas oczekiwania na maleństwo. To również czas ogromnych zmian zachodzacych w ciele kobiety. Nie dla każdej z nas jest to najlepszy okres. Początki ciąży często bywają bardzo trudne. W tym szczególnym czasie w którym ciało kobiety tak bardzo się zmienia, warto pamiętać, że skóra wymaga szczególnego traktowania. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas pielęgnacji w ciąży? Jakie kosmetyki i zabiegi są bezpieczne w ciąży, a których powinno się zrezygnować?
Większość przyszłych mam, kiedy dowiaduje się o tym, że pod ich sercem zamieszkała mała istotka, staje się bardzo ostrożna. Większą też uwagę zwraca na to jakich kosmetyków używa i jak się odżywia. Warto pamiętać, że jako przyszłe mamy nie musimy rezygnować z wszystkiego, co sprawia nam radość i poprawia samopoczucie.
6 zasad prawidłowej pielęgnacji skóry w ciąży
Niestety bardzo często w tym okresie może pojawiać się nadmierna wrażliwość na kosmetyki, zapachy, suchość skóry, nadmierna potliwość oraz związane z tym podrażnienia. Poniżej kilka zasad prawidłowej pielęgnacji w ciąży, których się trzymam i wiem, że będą mi towarzyszyć w tym szczególnym czasie to:
- Odpowiednia ilość snu. Dla mnie to klucz do dobrego samopoczucia i co za tym idzie wyglądu. Wyspane wyglądamy młodziej i jesteśmy pełne energii.
- Dobrze zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu. Staram się jeść dla dwojga, a nie za dwoje. Czyli zdrowo i mądrze. Nie oznacza to, że zupełnie zrezygnowałam no z lodów i czekolady.
- Pamiętam o codziennej pielęgnacji, podstawą jest zmywanie makijażu, oczyszczanie twarzy, nakładanie kremu, od czasu do czasu jakaś maseczka i serum itd. W sposób szczególny zwracam uwagę na brzuch, piersi i uda, ponieważ to w tych miejscach najczęściej pojawiają się rozstępy.
- Odpowiedni dobór kosmetyków i zabiegów pielęgnacyjnych. Nikt nie powinien zabraniać przyszłej mamie dla lepszego samopoczuciazrobić sobie manicure lub pójść na masaż. Takie drobnostki naprawdę potrafią poprawić humor.
- Aktywna mama to zdrowe dziecko. Ruch to zdrowie i w przypadku, kiedy ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnego zagrożenie dla mamy i dziecka, codzienna dawka ruchu jest jak najbardziej wskazana. W moim przypadku chwilowo musiałam wstrzymać się od aktywności, choć na spacer zawsze znajdę czas. Dotleniony organizm zdecydowanie lepiej się regeneruje a dzięki ćwiczeniom skóra przyszłej mamy jest bardziej elastyczna, dotleniona i lepiej ukrwiona. Dobra kondycja w ciąży z pewnością pomoże kobiecie szybciej zregenerować się po porodzie.
- Ochrona skóry w ciąży przed słońcem. Poleca się zasłanianie przed słońcem, idealny będzie kapelusz oraz stosowanie filtrów. A wszystko po to by zapobiegać plamą pigmentacyjnym, które często w ciąży pojawiają się pod wpływem promieni UV. I jak w pierwszym trymestrze, zmian w wyglądzie aż tak bardzo nie widać, to II trymestr ciąży to idealny czas by w szczególny sposób zadbać o powiększający się brzuszek i piersi. Jak wiecie sami, regularna pielęgnacja nie tylko pielęgnuje, ale zapobiega powstawaniu rozstępów. Nie powinnyśmy zapominać o regularnym nawilżaniu i natłuszczaniu skóry, która w tym czasie wymaga szczególnej troski.
Jak skutecznie zapobiegać rozstępom?
Rozstępy i cellulit to utrapienie nie jednej przyszłej mamy! Podobno skłonność do rozstępów jest dziedziczna. Ryzyko ich pojawienia zwiększa się również w przypadku zbyt szybkiego przyrostu wagi. Nie ma sposobu, który gwarantowałby stuprocentową ochronę przed rozstępami, są jednak sposoby, by próbować je zminimalizować. O to warto zadbać już od początku ciąży wcierając w skórę olejki lub kremy uelastyczniające przeznaczone dla ciężarnych. Szczególną uwagę warto zwrócić na brzuch, pośladki, piersi i uda. Są to miejsca szczególnie podatne na pojawianie się rozstępów.
Pielęgnacja olejami, czy warto?
Czy warto stosować oleje w ciąży? Ja wierzę w cudowną moc olejków, sama je stosuję od jakiegoś czasu. Oleje mają mnóstwo substancji odżywczych a ich regularne stosowanie wygładza skórę i zapobiega rozstępom. Coraz częściej takie oleje jak olej z pestek malin, olej makadamia, olej z awokado oraz olej ze słodkich migdałów są wykorzystywane w kosmetyce. Z pewnością warto je stosować podczas ciąży i nie tylko. Osobiście przyszłym mamom polecam te które wymieniłam plus bardzo znany i ceniony olejek Bio-Oil.
Oleje polecane do pielęgnacji skóry w ciąży to:
Olej z pestek malin – to specyfik wręcz idealny dla suchej skóry. Ma bardzo delikatny owocowy zapach i jasnożółtą barwę. Bogaty w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminę E. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, koi podrażnienia, uelastycznia, neutralizuje wolne rodniki i bardzo dobrze nawilża.
Olej z awokado – w bardzo dobry sposób nawilża naskórek. stosuj go, gdy skóra Zawiera białko, sole mineralne, aminokwasy, fitosterole, oraz witaminy takie jak: A, C, E, K, PP, B1 i B2. Olej działa również kojąco, sprawdzając się w pielęgnacji skóry podrażnionej.
Olej makadamia – jest polecany na rozstępy i cellulit. Olej ten, to bogactwo kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E. Ujędrnia, łagodzi podrażnienia, poprawia mikrokrążenie i regeneruje. Przyda się w celu zapobiegania rozstępom i zmniejszenia objawów cellulitu.
Olej ze słodkich migdałów – ma delikatny zapach, zawiera proteiny, sole mineralne, witaminy A, E, B i D, a także kwas linolowy i oleinowy. Bardzo dobrze ujędrnia skórę, zapobiega utracie wody, zmiękcza naskórek, opóźnia proces starzenia i wzmacnia ochronną barierę lipidową skóry. Świetny w celu łagodzenia alergii i AZS-u. Jego regularne stosowanie jest dobrym sposobem na zapobieganie rozstępów.
Bio-Oil w pielęgnacji skóry kobiet w ciąży
To olejek, który zna chyba każdy. Rewelacyjny w pielęgnacji wymagającej skóry w ciąży. Stosowałam go wcześniej i faktycznie nie mam rozstępów. Z racji wieku, teraz muszę zadbać o siebie jeszcze bardziej. Bio-Oil jest znany na całym to idealny kosmetyk idealnie nadający się do pielęgnacji skóry ciała i twarzy.
BIO-OIL PURCELLIN OIL – zawiera naturalne wyciągi roślinne, witaminy i składniki kosmetyczne. W jego składzie znajdują się łagodzące olejki z rozmarynu, nagietka, lawendy i tymianku, które wpływają kojąco na skórę, pielęgnując ją i wspomagając proces regeneracji. Witamina E wspiera proces odnowy komórek, chroniąc skórę przed działaniem wolnych rodników, czynników zewnętrznych i przed przedwczesnym starzeniem, zmarszczkami i zanieczyszczeniami.
Mnie bardzo opowiada jego konsystencja i to, że po wsmarowaniu go w ciało, skóra nie lepi się i nie jest tłusta. Polecany jest na blizny i zmiany skórne. Dostępny jest w jest w aptekach i drogeriach np. elnino-parfum, w trzech wariantach pojemności opakowania. Nie należy go stosować na uszkodzoną skórę.
Skąd nadwrażliwość w ciąży?
Skóra kobiet w ciąży staje się dużo wrażliwsza a dzieje się tak dlatego, że organizm produkuje bardzo dużo estrogenów a ich wysoki poziom sprawia, że skóra źle reaguje na niektóre składniki. Niestety sama się o tym przekonałam, kiedy musiałam odstawić krem do twarzy którego używałam dłuższy czas. Bardzo szkodliwy dla kondycji skóry nie tylko kobiet w ciąży, ale każdego człowieka jest chlor zawarty w wodzie. Być może dobrym rozwiązaniem będzie założenie fltra na prysznic. U nas to urządzenie sprawdza się rewelacyjnie.
W przypadku pojawienia się podrażnień, należy zrezygnować z kosmetyków, które powodują alegię lub dyskomfort. Być może warto skusić się na kosmetyki ekologiczne. W liniach kosmetyków ekologicznych coraz więcej pojawia się kosmetyków dla kobiet w ciąży. Sama ostatnio odkryłam dwie perełki kosmetyczne dla kobiet w ciąży.
Czego powinny unikać przyszłe mamy?
Zabronione są wszystkie zabiegi z użyciem ultradźwięków, prądu i lasera. Nie ma badań potwierdzających, że takie zabiegi są bezpieczne dla maluszka, więc lepiej z nic zrezygnować. Kobiety w ciąży powinny też unikać gorących kąpieli, które mogą być niebezpieczne zarówno dla mamy, jak i maluszka.
Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiet. Zmienia się ciało i jego wygląd. Aby czuć się dobrze, pomimo powiększającego się brzuszka bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, która wspomoże skórę w tym okresie i uchroni ją przed trwałymi zmianami między innymi takimi jak rozstępy. Pokochaj siebie, swój nowy wygląd, akceptuj swoje ciało i dba o nie.
Jak wspominasz swoją ciąże? Jak się czułaś w tym czasie?
Słyszałam, że ten olejek potrafi zdziałać prawdziwe cuda ze skórą.
Dla mnie to rewelacyjny i nie zbyt drogi wszechstronny kosmetyk . Uwielbiam 🙂
Wykorzystam te wiedze i kiedy przyjdzie ten czas zainwestuje w polecany olejek 🙂
Chyba właśnie czas ciąży był tym okresem w moim życiu, kiedy najbardziej dbałam o swoją skórę:)
Ja staram się smarować te najbardziej narażone miejsca 2 razy dziennie. Tym bardziej że już nie mam 20 lat 🙂 Uwielbiam jego zapah 🙂
Słyszałam chyba same pozytywne opinie o tym olejku i jestem pewna, że nie tylko u kobiet w ciąży świetnie się sprawdza 🙂 Sama chyba też wypróbuję!
Myślę, że ten wpis przyda się niejednej przyszłej mamie.
Ja to zawsze zapominałam się posmarować 😂🙈
Zgadzam się – dobrze nawilżona skóra, nawet jeszcze nim piersi i brzuszek zaczną rosnąć, to podstawa. U mnie się sprawdziły kosmetyki Palmers. Ale nie wem czy to kwestia doboru marki czy po prostu regularnej pielęgnacji. Bliźniaczy brzuch a 0 rozstępów.
Czytałam same super opinie o tym produkcie. Olejki są super, ja uwielbiam ich konsystencję i efekty jakie dają .
Piękny artykuł, wróciły wspomnienia z masażów brzuszka robionych codziennie przez mojego męża, olejkiem bio oil. Bardzo dobry produkt 🙂 Gosiu polecam też unikać PEG, i amoniaku. 🙂
Olejki samo dobro… Stosuję różne i w ciąży też zamierzam. 🙂
Słyszałam o tym produkcie. W obu ciążach używałam balsamu przeciw rozstępom i ujedrniającego balsamu marki, której ufałam. Efekt? Jędrna skóra na brzuchu bez żadnych pomarszczeń, zero obcisłe skóry i ani jednego rozstępa. Pielęgnację zaczęłam gdy tylko dowiedziałam się o ciąży. Wzmacniając i dbałam o skórę od początku. 😉
Też stosowałam ten oleje w trakcie ciąży, także również polecam
Znam ten olejek i słyszałam o nim wiele opinii, ale się na niego w ciąży nie zdecydowałam. Mi się sprawdziły balsamy Mama Care marki Efektima- jeden do ciała a drugi do biustu. Należę do osób które nienawidzą olejków i tłustego filmu