Zwiedzanie Pragi w tym odwiedziny w Zoo w Pradze to był podstawowy plan naszej ostatniej podróży do czeskich sąsiadów. Podróż dostosowaliśmy do możliwości naszego 5-latka, biorąc pod uwagę rozrywki dla niego. Kochamy i uwielbiamy podróżować od zawsze i staramy się tym zarażać nasze dzieci. Jeżeli tylko nadarzy się taka okazja, by coś zwiedzić, wyrwać się z domu i wyruszyć w nieznane nie zastanawiamy się za długo. Chcemy pokazywać dzieciakom nowe miejsca. Tym razem na wyjazd wybraliśmy się z nasza najmłodszą latoroślą Jasiem. To właśnie ostatni, czwarty dzień z naszej wycieczki do Pragi, poświęciliśmy tylko na atrakcje dla synka i na odwiedziny w Praskim Zoo. Planując odwiedziny w tym miejscu warto zagospodarować sobie cały dzień na pobyt w Zoo.

Kierunki zwiedzania Praskiego Zoo
Doskonałe oznaczenia i wytyczone kierunki zwiedzania w Zoo w Pradze

Praskie Zoo  dzięki wyjątkowej lokalizacji należy do najpiękniejszych ogrodów zoologicznych świata.

Pomysł na wyjazd do Pragi pojawił się w naszej głowie zupełnie spontanicznie, o tym, co udało się nam zwiedzić w Pradze, o atrakcjach i miejscach, które warto odwiedzić i do których nam udało dotrzeć, możecie przeczytać w tym wpisie. Na mnie zrobiło ono ogromne wrażenie. Już teraz mogę Wam napisać, że jest to idealne miejsce do spędzania czasu w rodzinnym gronie wśród zieleni i pięknych krajobrazów. Wiem, że zarówno dla dorosłych, jak i młodszych uczestników wyprawa do Zoo, wizyta w tym miejscu na pewno będzie to dużą atrakcją. W sąsiedztwie Zoo można zwiedzić Pałac Trojski i jego piękne ogrody.

Mapa Zoo w Pradze

Zoo w Pradze – najważniejsze informacje

Według danych z grudnia 2015 roku, w Praskim Zoo, znajduje się prawie 5 tysięcy zwierząt. Jest to blisko 700 gatunków zwierząt. Na uwagę zasługuje na pewno ogromna przestrzeń przeznaczona dla zwierząt na swoim Safari. To właśnie ta przestrzeń zrobiła na nas ogromne wrażenie. Ogród zoologiczny zbudowany jest na wzniesieniu i tym samym bardzo zyskuje. Mnie osobiście nieco przypomina Zoo w Płocku, z tym że Płock przy tym jest taką jakby miniaturką.

Fantastycznie jest podziwiać kozice górskie, na wzniesieniach, tak naprawę dzięki temu można je zobaczyć w niemal naturalnych warunkach. Na terenie 58 hektarów aż 50 ha przeznaczonych jest na wybiegi i pawilony.  Porównując wyniki do  Zoo we Wrocławiu, w Pradze liczba zwierząt jest mniejsza. Jednak jest to z korzyścią dla zwierząt, mają więcej miejsca.

Wybieg dla żyraf widok z góry, przejście na dole

Historia Zoo w Pradze – powstanie, ciekawostki

Historia ogrodu zoologicznego Pradze miała początek już w 1881 roku, wtedy to zrodził się pomysł na jego utworzenie. Budowa ogrodu zoologicznego rozpoczęła się w 1922 roku z chwilą przekazania gruntu w praskiej dzielnicy Troja pod budowę Zoo. W roku 1931 ogród zoologiczny w Pradze został udostępniony do zwiedzania. Uroczyste otwarcie dla zwiedzających, jeszcze nieskończonego w 100% obiektu, odbyło się 26 września 1931 roku. To była przełomowa chwila dla Pragi.

Praga Zoo - mapa ogrodu botanicznego

Zoo w Pradze położone jest na niewielkich wzgórzach, można więc uznać je za kolejny punkt widokowy na Pragę. Praskie Zoo to 12 pawilonów i ponad 150 różnych ekspozycji. Pomimo tego, że Zoo ma już swoje lata i historię, wygląda bardzo nowocześnie. Z przyjemnością patrzy się na wybiegi, na których zwierzęta mają dużo przestrzeni.

Piękne flamingi w Zoo Praga

Atrakcje dla dzieci w  Praskim Zoo

Już sama wizyta w tym miejscu jest na pewno ogromną atrakcją dla najmłodszych. Dodatkową atrakcją jest ciuchcia, która jeździ po terenie Zoo, kolejka krzesełkowa i oczywiście miejsce, w którym można odpocząć i się posilić. Z bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturą i warunkami dostosowanymi dla małych i dużych. Z toaletami dla najmłodszych, przewijakami i wszystkimi udogodnieniami dla rodziców i dzieci. Z najważniejszych atrakcji poza bliskim kontaktem ze zwierzętami na terenie ogrodu zoologicznego przygotowano:

 • Plac zabaw „Rezerwat Bororo”, gdzie dzieciaki mogą się wyszaleć i powspinać.
Plac zabaw „Rezerwat Bororo”
Plac zabaw „Rezerwat Bororo” w Praskim Zoo
 • Na uwagę zasługują również zjeżdżalnie na równych poziomach zoo, oraz ogromne odlewy żółwi do których się można schować i postać konia Przewalskiego.
odlewy żółwi do których się można schować
Zoo Praga żółw do którego się można schować
 • Kolejka krzesełkowa nad Zoo w Pradze.

Kolejka krzesełkowa w Praskim Zoo

Dodatkową atrakcją dla dzieci jest działająca na terenie Praskiego Zoo, kolejka krzesełkowa na sam szczyt, dzięki której można wjechać za (25 CZK). My akurat wybraliśmy opcję zjazdu kolejką. Jeśli jednak nie chce się komuś wspinać, to można skorzystać z tej opcji. Byliśmy w kilku ogrodach zoologicznych, a mimo to w praskim Zoo, zostaliśmy pozytywnie zaskoczeni tym jak dla władz Zoo, liczy się ich najważniejszy, czyli najmłodszy klient.

Kolajka na terenie Zoo w Pradze
Zjazd kolejką trwa około 2 minut

Zjazd trwa około 2 minut, dla Jasia to była ogromna atrakcja. Pomimo tego, że trochę boi się wysokości wsiadł na kolejkę i dzielnie razem ze mną zjechał na dół.

 • Place zabaw na terenie ogrodu zoologicznego

Gdy dzieci lekko znudzą się oglądaniem, i chciałby małej odmiany, a tak też się może zdarzyć, do dyspozycji na terenie Praskiego Zoo, mają place zabaw, zjeżdżalnie.

na terenie Praskiego Zoo, mają place zabaw
Metalowa zjeżdżalnia w Praskim Zoo – jest ich kilka
 • Jeżdżąca na terenie ogrodu botanicznego  ciuchcia
Praga i jeżdżąca na terenie ogrodu botanicznego  ciuchcia
Praga – Jeżdżąca na terenie ogrodu botanicznego  ciuchcia

Ciuchcia może zabrać na pokład całkiem sporo zwiedzających. My sobie odpuściliśmy tę atrakcję i zwiedzaliśmy zoo na nogach. Choć jak nadarzyła się okazja, Jasiek musiał, choć na chwilkę wsiąść do ciuchci.

Gatunki zwierząt w Zoo w Pradze i wybiegi

W Praskim Zoo możemy zobaczyć bardzo dużo różnych gatunków zwierząt. Są tam goryle, które można spotkać dosłownie w wybranych ogrodach zoologicznych, ogromne krokodyle, piękne i kolorowe flamingi, lemury, foki, łosie, białe niedźwiedzie, cudne żyrafy, słonie, kozy, strusie, ogromniaste żółwie i wiele innych gatunków zwierząt.

Zoo Praga foka

Żółw z drewna

Na pewno przyciągającym uwagę miejscem, jest wybieg dla niedźwiedzi polarnych.

Zoo Praga wybieg dla niedźwiedzi polarnych
Wybieg dla niedźwiedzi polarnych

My nie mogliśmy odejść z tego miejsca przez bardzo długi czas, Jasiek stał jak zahipnotyzowany. Bliskość z tymi ze zwierzętami jest niesamowita. Pomimo tego, że niedźwiedzie oddzielone są od zwiedzających grubą szybą, to i tak to zrobiło to na nas ogromne wrażenie.

Zoo Praga wybieg dla niedźwiedzi
Wybieg dla niedźwiedzi polarnych za szybą

Żyrafy również zostały obdarzone OGROMNYM wybiegiem na zewnątrz, jednak zadbano o nie również w ich boksach. Można je oglądać z dwóch poziomów, stojąc na równo z nimi oraz nad nimi. Można przejść się po kładce, wiszącej na terytorium żyraf, a żyrafy mogą wtedy spacerować pod nami.

Żyrafy w Zoo
Praskie Zoo wybieg dla zwierząt
Praga Zoo żyrafa

Fascynacja w oczach dziecka –  Zoo Praga

Do Praskiego ogrodu zoologicznego zapraszam wszystkich miłośników zwierząt. Ja od czasu nasze wizycie w Pradze jestem się absolutnym fanem praskiego ogrodu zoologicznego. Jesteście ciekawi dlaczego?

 • Praskie zoo to świetnie zorganizowane i nowoczesne miejsce dla zwierząt.
 • To idealne miejsce na rodzinny aktywny  wypoczynek na śieżym powietrzu.
 • Pozytywnie oceniam również infrastrukturę i punkty gastronomiczne. Jak dzieci zgłodnieją, a Wy nie macie akurat pod ręką dla nich przekąsek, na terenie Praskiego Zoo nie będziecie głodni.

Co mnie najbardziej zachwyciło w Praskim Zoo?

Jak dla mnie nr jeden i dwa w Zoo jest „Indonezyjska dżungla” i „zoo safari” na ogromnej przestrzeni ogrodu zoologicznego. Dżungla Indonezyjska znajduje się w pawilonie, w którym stworzono warunki lasu tropikalnego. Ukształtowanie terenu umożliwia nawet 10 kilometrowe spacery wśród egzotycznych zwierząt, w tym przez Dom Afrykański, Indonezyjską Dżunglę i   Dolinę Słoni.

Indonezyjska dżungla w Pradze
Zoo Praga Indonezyjska dżungla

Piękne wodospady, olbrzymie drzewa wewnątrz pawilonu, jaskinie i tajemnicze przejścia. Znajduje się tam strefa wolnego lotu nietoperzy. Indonezyjska dżungla to miejsce, które mnie uwiodło od samego początku. Byłam tam aż 3 razy podczas naszego pobytu w Zoo.

Indonezyjska dżungla
Indonezyjska dżungla
Wodospad w Zoo – Indonezyjska dżungla

„Zoo safari” na terenoe Praskiego zoo zrobiło na nas również  ogromne wrażenie.  Miejsce zadbane, przystosowane dla mieszkających tam zwierząt. A co najwżniejsze,  miejsca jest tam naprawdę ogrom.  Mieszkającym tam zwierzkom zagwarantowano przestrzeń.

A teraz zapraszam  do pozostałych zdjęć z do galerii która powstała podczas  wizyty w Zoo

Zwiedzamy wybieg dla żyraf

Wrażenie robi ilość słoni zamieszkująca Praskie Zoo

Słonie w Praskim Zoo
edf

Słonie w Pradze

ozedf

Wybieg dla  łosi

Łosie w Praskim Zoo - czas karmienia

Udało się nam uczestniczyć w godzinie karmienia łosi. Fajnie, że na mapce i przy boksach ze zwierzakami są umieszczone informacje o godzinie karmiemnia.  To jest ogromna atrakcja dla dzieciaków.

Godzina karmienia łosi

Bliskość z łosiem robiła wrażenie

Zoo w Pradze przyczyniło się znacząco do zachowania   konia Przewalskiego

Zoo w Pradze przyczyniło się znacząco do zachowania konia Przewalskiego
Konie Przewalskiego

Białe  i różowe falmingi  i zachwyt mojego syna

Białe flamingi

Goryle w Praskim Zoo

Goryle to na pewno ogromn aatrakcja dla zwiedzających. Obserwować zachowania tych zwierząt bezcenne. Polecam obejrzeć filmik jak matka zachowuje soę w stosunku do nowo narodzonego gorylątka.

GORYLI
Pora karmirnia goryli

Taras widokowy na wybieg dla żyraf

Wilk

Pingwiny w Pradze są cudowne i towarzyskie

Zoo Safarii – Stusie

Indonezyjska dżungla
Praga – Indonezyjska dżungla

Godziny wejścia i zakup biletów do Zoo w Pradze:

Kasa Zoo przy głównym wejściu jest otwarta codziennie; południowe i północne kasy biletowe otwarte są w weekendy, święta i podczas wakacji szkolnych. Kasy biletowe zamykane są na pół godziny przed zamknięciem Zoo, wyjątkowo w lipcu i w sierpniu kasa biletowa czynna jest do godziny 19:00. Przy wejściu do Zoo, jest licznik który pokazuje ilosc odwiedzających/

W Praskim Zoo obowiązuje specjalna oferta — HAPPY MONDAYS: dzięki której można zakupić bilety w promocyjnych cenach, (np. dla dzieci i studentów) w poniedziałki koszt wejścia do ogrodu zoologicznego wynosi 50 (CZK), dla osoby dorosłej 200 (CZK).
W kasie oprócz biletów można kupić mapkę zoo za jedyne 5 koron. Jeżeli nie kupicie jej w kasie, możecie to zrobić w automacie. Automaty z mapami Zoo są zaraz za bramkami wejściowymi po prawej stronie. Oprócz mapy Zoo, w środku znajdują się krótkie opisy najważniejszych atrakcji i pory karmienia zwierząt. Co jest bardzo przydatne podczas zwiedzania.

• BILETY:
• Dorośli: 200 CZK
• Studenci i dzieci (od 3 do 15 lat): 150 CZK
• Osoby powyżej 70 lat: 1 CZK
• Rodziny (2 dorosłych + 2 dzieci): 600 CZK (za każde dodatkowe dziecko +100 CZK)
• Dzieci poniżej 3 lat: wejście darmowe.

Moim zdaniem Zoo w Pradze jest zdecydowanie warte odwiedzenia. Choć ma prawie 100 lat, jest świetnie rozplanowane i przemyślane. Duży szacunek dla przedwojennych architektów. Odwiedzając Pragę, warto zaplanować jeden cały dzień na oddech w świcie fauny i flory. Można odpocząć od zgiełku i tłumów, które są nieodłączną częścią praskiego pejzażu. Warto zostawić to sobie na ostatni dzień wycieczki, aby bardziej wypoczętym i zrelaksowanym wracać do domu. Jako ciekawostka, Zoo w Pradze  w    2008 r. Forbes Traveler Magazine wymienia to zoo wśród najlepszych na świecie ogrodów zoologicznych[1].   W 2015 zdobyło  4 miejsce w rankingu Tripadvisor na najlepsze zoo na świecie. Zdecydowanie polecam praskie zoo wszystkim tym, którzy przyjadą do stolicy Czech z dziećmi, a także tym bez dzieci, gwarantuje, że nie będą się nudzić, ponieważ Zoo proponuje wiele atrakcji dla mniejszych i większych turystów.

Jak Wam się podoba nasz spacer po  Zoo w Pradze?  Chcielibyście się tam wybrać z dziećmi?

31 thoughts on “Zoo w Pradze — atrakcje dla dzieci i dorosłych”

 1. Zoo jest zawsze ciekawym sposobem na spędzenie czasu z dzieckiem. Dziecko ma okazje zobaczyc zwierzęta, które di tej pory znało z książeczek, na żywo

  1. Karolina na to wlaśnie zwróciliśmy uwagę, podczas naszego pobytu, nawet jeden papierek nigdzie nie leżał. I ta przestrzeń, która na mnie zrobiła wrażenie.

 2. Miejsce idealne na spedzenie dnia cala rodzinka,wiec z pewnoscia się tam wybierzemy. Fantastyczne zdjecia 💝

 3. Wow! Nigdy nie myślałam o tym, żeby zwiedzać ogrody zoologiczne w obcych miastach, ale chyba trzeba to zmienić. Przy następnej wizycie w Pradze na 100% wybiorę się do zoo.

 4. Byłam w Nowym Zoo w Poznaniu w rodziną. Powierzchniowo poznańskie zoo jest mniejsze, ale też warto je zobaczyć. Niestety nie ma w nim zjazdu kolejkowego, ale warto je zobaczyć.

 5. Rzeczywiście, pięknie tam 🙂 Zrobiłaś mnóstwo wspaniałych zdjęć! Cieszę się, że zwierzęta mają zapewnione takie duże wybiegi i dobre warunki. Na pewno warto się tam wybrać, zwłaszcza z dziećmi 🙂 Mnóstwo atrakcji dla nich!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *