Pełnowartościowa, bogata w witaminy i minerały dieta jest podstawą zdrowego trybu życia. Wybierając świeże, wysokiej jakości produkty żywnościowe, wybieramy zdrowie i doskonałe samopoczucie. Warto skupić się na odpowiednim żywieniu, by poznać korzyści płynące z pysznej i odżywczej diety. Co jeść, by czuć się dobrze? Podpowiadamy.

Nawadniamy – na zdrowie!

Na początek kilku słów o nawadnianiu organizmu. To niezwykle istotne dla zdrowia wszystkich układów i organów organizmu. Woda odpowiada za transportowanie składników odżywczych i tlenu, reguluje ciepłotę ciała, pozwala wydalać produkty przemiany materii i usprawnia trawienie. Bez wody nie ma też mowy o zdrowej, pięknej skórze i mocnych włosach. Pijmy ją więc regularnie, przez cały dzień, niewielkimi porcjami. Zawsze miejmy ze sobą butelkę wody, a na nocnym stoliku stawiajmy szklankę z tym drogocennym płynem.

Dla nawadniania ważne jest również spożywanie innych płynów. Dobrze sprawdzą się napary ziołowe i delikatne herbatki, soki owocowo-warzywne, herbaty owocowe. Lepiej zrezygnować ze słodzonych napojów.

Zdrowe jedzenie na co dzień

Czas na jedzenie. Zdrowa dieta to taka, która jest bogata w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Na pierwszym miejscu stawiajmy warzywa. Codziennie powinniśmy zjadać przynajmniej 4 porcje warzyw i 1 porcję owoców. Ale im więcej tych pierwszych spożyjemy, tym lepiej dla naszego zdrowia. Jeśli chodzi o warzywa to właściwie nie ma ograniczeń! Są niskokaloryczne, więc nie musimy się obawiać dodatkowych kilogramów. A oprócz tego bardzo zdrowe – dostarczą nam witamin i minerałów niezbędnych dla zachowania zdrowia i dobrej kondycji.

Nasze jelita bez wątpienia docenią codzienną dawkę błonnika. To włókno pokarmowe odpowiada za regulowanie wypróżnień, pomaga zapobiegać zaparciom. Błonnik znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, roślinach strączkowych, warzywach i owocach. Pamiętajmy również o probiotykach – nie bez powodu mówi się o nich coraz więcej. Probiotyki pozwalają nam zatroszczyć się o mikroflorę naszych jelit. A tym samym dbają o sprawne trawienie, wspierają odporność, a nawet dobrostan psychiczny.

Mądra suplementacja

W razie potrzeby możemy też sięgnąć po stosowne suplementy. Jednym z popularniejszych roślinnych wyborów jest chlorella, czyli zielona alga, która wspiera usuwanie toksyn i zanieczyszczeń z organizmu. Szczególnie polecana jest dla osób, które stosują nieprawidłową dietę lub piją alkohol. Chlorofil zawarty w chlorelli jest naturalnym wsparciem detoksykacji. Wpłynie też pozytywnie na prace jelit i wątroby, stymulując działanie ochronne jej miąższu. Chlorella ma też sporo witamin z grupy B i żelaza. Warto stosować ją jako codzienne uzupełnienie zdrowej, odżywczej diety (więcej informacji na tej stronie).

Jak wygląda Wasz przykładowy dzienny jadłospis? Jak planujecie posiłki dla rodziny?

3 thoughts on “Zdrowa dieta, czyli jaka? Sprawdzamy, które produkty wybierać”

  1. ostatnio zajadam się sałatkami. Mój organizm się tego strasznie domaga, a ja wcale nie narzekam, bo okazuje się, że sałatką też można się zapchać 😉

  2. Trzeba uważać i dobrze komponować diety, najlepiej przez przejściem na jakiś model żywienie dużo o nim poczytać, np. taka dieta wegetariańska powszechnie uznawana i słusznie za bardzo zdrową jednak naraża na niedobory chociażby żelaza, dietę trzeba odpowiednio skomponować tak aby ich nie było, co nie jest takie łatwe, bo żelazo z roślin jest ciężko przyswajalne, albo stosować suplementację

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *