Wyjazd z dzieckiem za granicę to zupełnie co innego niż wyjazd na weekend na Mazury lub podróż nad  Bałtyk. Musimy pamiętać o tak ważnych sprawach, jak dodatkowe szczepienia, wyrobienie paszportu dla dziecka i innych wymaganych dokumentach. Biorąc pod uwagę wszystkie te rzeczy, wyjazd wakacyjny za granice najlepiej jest zaplanować dużo wcześniej. Choćby po to, by zdążyć, wyrobić potrzebne nam podczas podróży dokumenty zaszczepić siebie lub dziecko, a także  skorzystać  z promocji w biurach podróży. Oferty wakacyjne rezerwowane sporo wcześniej są sporo tańsze niż w szczycie sezonu.

Plan idealny na wakacje, o czym należy pamiętać!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Dopiero co cieszyliśmy się z ferii zimowych, a już warto byłoby rozglądać się za kierunkiem wakacyjnego urlopu. W zależności od tego, gdzie go chcemy spędzić, warto zaplanować go ciut wcześniej. Jeżeli z maluchem wyjeżdżamy po raz pierwszy, należy pomyśleć o wyrobieniu niezbędnych dokumentów i ogarnięciu kilku innych ważnych sprawach. Ważne jest takie przygotowanie się do wyjazdu, które zapewni bezpieczeństwo i komfort podróży wszystkim uczestnikom wyjazdu na wakacje. A rodzicom pozwoli na bezpieczny wypoczynek w gronie najbliższych.

Ubezpieczenie

Planując wyjazd z dzieckiem, każdy rodziców martwi się tym, jak dziecko przetrwa podróż, jak zaadoptuje się w nowym miejscu, czy nie przytrafi się mu niespodziewana choroba itp. Pytań pojawia się naprawdę bardzo dużo. W kwestiach zdrowotnych oprócz wykonania wszystkich zalecanych szczepień ochronnych tak naprawdę niewielki mamy wpływ na to czy dziecko nam na chwile przed wyjazdem lub wylotem nie zachoruje. Oby, nie! Warto więc pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu od nagłych wypadków i zachorowań.

Planując wyjazd, możemy skorzystać z ciekawych ofert promocyjnych, ale musimy się też liczyć z tym, że choroby często pojawiają się z dnia na dzień a co w przypadku, kiedy nagle dziecko się rozchoruje? Dlatego ubezpieczenie to bardzo ważna sprawa, o której nie powinniśmy zapominać. Warto pomyśleć o ubezpieczeniu zdrowotnym: EKUZ. To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która ułatwia nam podróżowanie oraz leczenie, kiedy w czasie podróży przydarzy się nam choroba. Aby wyrobić kartę, należy udać się do placówki NFZ lub wniosek złożyć przez Internet. Każdemu, kto posiada ubezpieczenie zdrowotne w NFZ-cie, należy się karta EKUZ, która uprawnia do korzystania z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej.

Obowiązkowe i dodatkowe szczepienia ochronne

Zdrowie i kwestie z nim związane przy podróżach z małymi dziećmi zawsze budzą w nas lęk przed dalszymi podróżami. Ileż razy nam zdarzyło się przekładać plany, bo dziecko się nagle rozchorowało itp. Jednak przy wykupionej z dużym wyprzedzeniem jej przełożenie to może być problem. Oczywiście na pewne rzeczy nie mamy wpływu, jednak są sprawy, o które jako rodzice powinniśmy zadbać. Są to szczepienia ochronne i dodatkowe. Bardzo ważne jest wykonanie wszystkich szczepień z „Kalendarza Szczepień Ochronnych”. Warto również sprawdzić, czy kierunek naszej podróży nie jest wskazaniem do wykonania dodatkowych szczepień nie tylko u dziecka, ale i dorosłych. Już na etapie planowania wakacji z dzieckiem warto sprawdzić jakie szczepienia obowiązkowe, czyli ochronne są konieczne, bo bez nich nie wpuszczą nas na granicy lub jakie szczepienia są zalecane, biorąc pod uwagę kierunek podróży i częstotliwość zachorowalności w danym kraju na choroby zakaźne.

Jeżeli wybieramy się do krajów Bliskiego Wschodu, Afryki, Azji lub regiony Ameryki Południowej i Środkowej warto zapytać w wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub w Oddziałach Nadzoru Epidemiologii o dodatkowe szczepienia. Takich informacji powinni nam również udzielić pracownicy biura podróży. Przed wyjazdem za granicę powinniśmy sprawdzić, czy obowiązek szczepień dodatkowych dotyczy kraju, w którym zamierzamy spędzić wakacje z dzieckiem. Nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Często szczepienia są podzielone na kilka dawek, które należy podawać w określonych odstępach czasowych. To my musimy zadbać o zdrowie swoje i dzieci.

Ważne dokumenty

Jak wiadomo bez dokumentów, nawet po Polsce nie powinniśmy wyruszać z domu. Oczywiście nie ma obowiązku by nasze 3-4-letnie dziecko, je również posiadało. Inaczej sprawa wygląda, gdy planujemy wyjazd za granicę, tu planowanie podróży powinniśmy zacząć właśnie od wyrobienia odpowiednich dokumentów dla dziecka. Potrzebny nam będzie paszport, jeżeli podróżujemy z maluchem poza strefę Schengen. Jeżeli w strefie to wystarczy nam dowód osobisty, jeżeli podróż będzie odbywała się w krajach strefy Schengen. Podczas podróży z dzieckiem bardzo ważnym dokumentem, jest książeczka zdrowia. W niej mamy wpisane wszystkie najważniejsze informacje, przebyte choroby, pobyty w szpitalu ze szczepieniami włącznie. Jeżeli takie dokumenty już wyrabialiśmy wcześniej, to należy sprawdzić ich daty ważności. Jeżeli okaże się, że dokumenty tracą ważność w czasie naszej podróży, lub na chwilę przed będziemy mieli kłopot z wyjazdem z kraju.

Kierunek wyjazdu i sprawdzone biuro podróży

Jeśli wybierasz się w zagraniczną podróż z dzieckiem, dobrym rozwiązaniem jest wykupienie wycieczki w biurze podróży. O cały wyjazd oraz dodatkowe atrakcje dla Ciebie i Twojej rodziny zadba biuro podróży. Bardzo ciekawą ofertę dla rodzin z dziećmi ma ITAKA.   Ofertę wakacyjną biura podróży możecie zobaczyć na  Klub Przyjaciół Itaki , to już ostatnia szansa na duże zniżki przed wakacjami, z których warto skorzystać!

Wybierając miejsce podróży z dzieckiem, warto zwrócić uwagę na:

 • Hotel i jego przystosowanie dla dzieci.
 • Plac zabaw i dodatkowe atrakcje dla dzieci, małpie gaje, boiska, kąciki zabaw.
 • Baseny i inne udogodnienia na terenie hotelu.
 •  Zakwaterowanie, dodatkowe łóżeczka i dostawki, a może po prostu pokój rodzinny.
 • Wyżywienie kontynentalne i europejskie.

Warto wybrać hotel, w którym Twoje dziecko będzie najważniejszym gościem, wtedy macie pewność, że dziecko liczy się najbardziej a jego płacz lub krzyki nie będą przeszkadzały innym. W tym roku poza krótkimi wakacjami nad Bałtykiem planujemy wyjazd za granicę. Postanowiliśmy skorzystać z katalogu ofert rodzinnych Klubu Przyjaciół ITAKA, w którym oferta dla rodzin z dziećmi jest bardzo atrakcyjna.

Z dzieckiem   w samolocie- istotne informacje dla rodziców

Jeżeli samolotem podróżujemy z dzieckiem po raz pierwszy, warto dowiedzieć się jak przygotować się do pierwszej podróży z dzieckiem lub niemowlakiem? Na co zwrócić uwagę, o co wypytać podczas rezerwowania biletu na samolot lub rezerwowaniu wycieczki w biurze podróży. Co możemy zabrać do samolotu? Jakie informacje dla nas rodziców są istotne podczas podróży z maluchem samolotem? Na najważniejsze pytanie dotyczące wózka i bagażu dla dziecka w samolocie odpowiedziałam kiedyś we wpisie pt.: Dziecko w samolocie, jak zorganizować się w podróży z maluchem? Warto  pamiętać o podręcznej apteczce, którą warto zaopatrzyć w termometr, leki przeciwgorączkowe i stałe, jeżeli dziecko takie przyjmuje, oraz leki przeciwbólowe na wszelki wypadek.

Macie już jakieś plany na wakacje, jak tak to gdzie i kiedy planujecie wypoczywać? Macie jakieś ciekawe historie z Waszych podróży z dziećmi. Jakieś rady dla innych rodziców? Wiem, że każdy z nas ma własne patenty na to, jak zorganizować się w podróży z maluchem? Myślę, że warto się nimi dzielić z innymi.

31 thoughts on “Zaplanuj wakacje z dzieckiem krok po kroku”

 1. Poza sezonem oczywiscie mozna jechac, ale trzeba wziac pod uwage fakt, ze czesto poza sezonem to i oznacza poza dobra pogoda. U nas nad Adriatykiem pensjonaty pelna para pracuja tylko do okolo 10-go wrzesnia, w Kampani ludzie jeszcze moga sie kapac w pazdzierniku, ale z deszczami trwajacymi nawet tydzien nalezy sie liczyc. Wiec o ile ktos wykupi wakacje na tydzien jak to przewaznie bywa znajdzie sie w sytuacji jakby byl nad Baltykiem.

 2. Niestety, nie mamy jeszcze planów na wakacje i coś czuję że w tym roku daleko nie pojedziemy… niemniej tekst bardzo przydatny, do udostępnienia dalej (y)

 3. Ciekawy i (jak już wielu wcześniej wspominało) bardzo przydatny wpis. Najważniejsze, to zaplanować wszystko tak, aby podczas wypoczynku niczym się nie przejmować 🙂

 4. Bardzo przydatne rady i informacje dla rodzin, które wybierają się z dziećmi na zagraniczne wakacje. My za granicą nigdy nie byliśmy…może kiedyś 🙂

 5. Byle do wiosny, później święta i co chwilę coś a o wakacjach przypominam sobie kiedy tak na prawdę powinniśmy już na nich być. Zawsze za późno się zabieram.

 6. Przyznam, że jak sama podróżowałam po świecie to często było to na żywioł, ale odkąd pojawiły się dzieci, to planowanie i dobra organizacja stały się podstawą. Jakże spokojniejsi jesteśmy wówczas, jak wiele znaczy zabezpieczenie i rozsądne rozplanowanie bagażu. 🙂

 7. Do tej pory nie planowaliśmy wyjazdów z dziećmi. z Hanią nie byłoby problemu podróżować, ale z Majeczką już trudniej. Był okres, że nie tolerowała jazdy autem.
  Teraz Majeczka z chęcią biegnie do auta, więc myślę że z podróżowaniem nie będzie problemu. Pierwszy plan -wizyta w Zoo. Trochę km do pokonania, ale damy radę 🙂
  A jeżeli chodzi o dłuższe wyjazdy, to coś tam mamy w planach, a raczej mamy chęci. Czy się uda wyjechać i odpocząć – zobaczymy 🙂

 8. Bardzo cenne i przydatne rady! My póki co jeździmy tylko po Polsce, więc skupiamy się na tym, żeby mieć w stu procentach sprawny samochód, żeby dobrze się spakować na wyjazd i żeby wybrać fajne miejsce noclegowe – blisko lokalnych atrakcji i z fajną ofertą 🙂 W tym roku postawiliśmy na Ustkę, bo tam jeszcze nie byliśmy, a nocować będziemy w Hotelu Lubicz bo jest blisko plaży, urwisy poszaleją w aquaparku a my chętnie skorzystamy ze SPA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *