Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów dla dziecka w pewnym momencie staje się priorytetem. W dbaniu o piękny uśmiech u malucha i zdrowe zęby z pewnością pomoże odpowiednio dobrana szczoteczka. Wiem też, że nie wszystkie dzieci uwielbiają myć zęby, wiele nich trzeba do tego przekonywać i nakłaniać. Szczoteczki elektryczne (soniczne)  są bardzo dobrym wyborem dla dorosłych – lecz pojawia się pytanie, czy mogą  i powinny być one używane przez dzieci?

Czy dzieci mogą korzystać ze szczoteczek elektrycznych i sonicznych?

Mogą, oczywiście, że mogą, ale taką decyzję najlepiej jest podjąć wspólnie ze stomatologiem naszego dziecka. W pielęgnacji zębów bardzo ważny jest odpowiedni wybór pasty i szczoteczki dla dziecka, w czym na pewno pomoże dobry stomatolog. W pierwszych latach życia dziecka zdecydowanie poleca się szczoteczki manualne, dopiero z czasem można pokusić się o wybór szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Na runku szczoteczek pojawia się coraz właśnie coraz więcej elektrycznych i sonicznych urządzeń do oczyszczania jamy ustnej dla dzieci, to my rodzice wciąż nie mamy przekonania czy to już czas by zdecydować się na taki sprzęt dla naszego malucha.

Tak też było u nas. Przez pierwsze 4 lata używaliśmy różnych szczoteczek manualnych, dopiero z czasem zdecydowaliśmy się na szczoteczkę elektryczną. Jednak warto pamiętać o tym, że w przypadku najmłodszych dzieci do 3 roku życia, zdecydowanie poleca się szczoteczki manualne. Szczoteczkę należy dopasować ją do wieku dziecka. W przypadku doboru szczoteczki do zębów nie kupujemy jej na wyrost. Wiek dziecka ma znaczenie dla naszego wyboru. Warto też zwrócić uwagę na wielkość końcówki i miękkość włosia.

Wybieramy szczoteczkę dla dziecka – na co zwracać uwagę?

Philips Sonicare for Kids ta szczotecza soniczna to dobry wybór dla dziecka

Manualna, elektryczna czy soniczna — rodzaje szczoteczek — czym się różnią?

Manualna, elektryczna lub soniczna? Różnicę między szczotką manualną a elektryczną widać od razu i tego chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć. Co jednak różni szczoteczkę elektryczną od szczoteczki sonicznej? Na rynku znajdziecie dużo firm i modeli, szczoteczek do zębów dla dzieci. Powstaje pytanie, która najlepsza i jaką wybrać, tak by spełniała nasze oczekiwania i dokładnie domywała zęby?

Szczoteczka manualna

To zwykła szczoteczka do zębów. Szczoteczki manualne poleca się dzieciom do 3 roku życia. Bardzo ważne jest to by w pierwszych latach życia i dbania o higienę jamy ustnej, nauczyć go korzystania ze szczoteczki manualnej. Podczas codziennego szczotkowania mamy wpływ na rozwijanie zdolności motorycznych u dziecka. Na co warto w tym przypadku zwrócić uwagę? Przede wszystkim na wielkość główki i twardość włosia. Wielkość główki musi być dopasowana przede wszystkim do wieku dziecka. Dzieci aż do około 5 lat powinny używać małych szczoteczek z miękkim włosem. Koszt takiej szczoteczki jest naprawdę niewielki i wynosi od 5 do około 15 zł. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące.

Elektryczna szczoteczka do zębów

Zaleca się, by nie stosować ich wcześniej niż przed ukończeniem przez dziecko 4 lat. Działa na zasadzie ruchów pulsacyjno — rotacyjnych, które z dużą częstotliwością obrotów (kilka tysięcy ruchów na minutę), myją zęby dziecka. Są skuteczniejsze od manualnych szczoteczek i dokładniej wymywają bakterie. Można kupić dwa rodzaje takich szczoteczek elektrycznych – bateryjne i akumulatorowe. Podczas wyboru szczoteczki dla dziecka warto zwrócić uwagę na wielkość główki, powinna być miękka i dość mała. Warto zwrócić uwagę b szczoteczka miała timer, który sygnalizuje dziecku zakończenie mycia po 2 minutach. Dla dzieciaków jest to bardzo fajne rozwiązanie. Koszt zakupu takiej szczoteczki wynosi od 30  do około 150  zł.

Soniczna szczoteczka do mycia zębów

Szczoteczki soniczne  to szczoteczki, które są warte polecenia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Z pewnością są bardzo dobrym wyborem dla dzieci, które mają delikatne zęby i dziąsła. Mycie zębów przy szczoteczce sonicznej nie odbywa się na zasadzie mechanicznego ścierania osadu, lecz poprzez   połaczenie wysokiej częstotliwości drgań ( fali sonicznej) i szerokiego zakresu ruchu włosia, które nadają dużą prędność mieszaninie płynu i to właśnie płyn usuwa o 75% więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna. Dzięki tej dużej prędkości płynu (pasty i śliny) szczoteczki soniczne bardzo dobrze oczyszczają miejsca, w które szczoteczka nie da rady dotrzeć – np. przestrzenie między zębami czy linię dziąseł.  Koszt zakupu takiej szczoteczki, w zależności od firmy  wynosi około 150-200 zł. 

wybieramy najlepszą szczoteczkę soniczną dla dziecka
Szczoteczka soniczna to dobry wybór dla dziecka

Od kiedy dla dzieci polecana jest soniczna szczoteczka do zębów?

Używanie elektrycznej lub (sonicznej) szczoteczki do zębów, zaleca się wprowadzić nie wcześniej niż po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia. Do wyboru mamy szczoteczki elektryczne klasyczne oraz szczoteczki soniczne. I tak jak wyjaśniłam wyżej, różnica jest w sposobie mycia zębów i docierania do trudno dostępnych zakamarków. W przypadku szczoteczek sonicznych prym wiedzie marka Philips Sonicare ze swoimi produktami dostosowanymi dla dzieci. Szczoteczki te charakteryzują się niewielką końcówką. Elektryczne szczoteczki (soniczne) dla dzieci posiadają wbudowany timer, który pomaga odliczać dziecku czas potrzebny na dokładne umycie zębów. 2 minuty dla aktywnego   4-5-latka  czasem bywa bardzo długo.

Philips Sonicare for Kids dobry wybor dla dziecka

Producenci szczoteczek dla dzieci prześcigają się, by oferowane przez nich urządzenia były dla maluchów interesujące i zachęcały do ich zakupu i oczywiście używania. Na rękojeściach szczoteczki bardzo często znajdują się wizerunki ulubionych bajkowych bohaterów lub kolorowe wzory. Wybrane modele urządzeń mogą np. świecić w ciemności. Taką szczoteczkę też kiedyś mieliśmy.

Philips Sonicare For Kids  z aplikacją Bluetooth

Szczoteczka Philips Sonicare for Kids

Nasz wybór to Philips Sonicare for Kids z aplikacją Bluetooth. Po kilku miesiącach użytkowania jej wiem, że to był dobry wybór. Od czasu kiedy Jasiek używa szczoteczki Philips Sonicare, zdecydowanie chętniej myje zęby. Robi to o wiele dłużej i dokładniej. A nawet sam się upomina o mycie nawet w ciągu dnia. Myślę, że to wszystko dzięki bezpłatnej aplikacji edukacyjnej z sympatycznym bohaterem, z której korzystamy. Od dawna nie mamy problemu z codzienną pielęgnacją i szczotkowaniem zębów.

Philips Sonicare for Kids idealny wybór dla dzieci
Philips Sonicare for Kids
 • Philips Sonicare for Kids to bardzo starannie wykonana oraz zaprojektowana szczoteczka soniczna dla dzieci już od 3 roku życia. Szczoteczka bardzo dokładnie usuwa płytkę nazębną i osad z powierzchni zębów. Posiada 2 tryby pracy o różnej mocy szczotkowania. Dla najmłodszych użytkowników poleca się tryb wolniejszy, dla starszych dzieci odpowiedni będzie ten szybszy.  Bardzo ciekawym rozwiązaniem zastosowanym w naszej szczoteczce jest tryb, który informuje o konieczności zmiany szczotkowanej ćwiartki zębów co 30 sekund.
 • Wysoka skuteczność urządzenia Philips Sonicare for Kids. W główkach szczoteczki Philips Sonicare for Kids Aqua zastosowano technologię wysokiej częstotliwości i amplitudy, dzięki czemu wykonują one ponad 31 tys. ruchów szczotkujących na minutę. Ruch soniczny umożliwia odpowiednie oczyszczanie zębów, kierując płyn głęboko między zęby i wzdłuż linii dziąseł. Gwarantuje to delikatne, a zarazem bardzo skuteczne zębów.
 • Różnorodność końcówek w jednym zestawie. W zestawie znajdują się dwie różne końcówki, jedna z mniejszą główką, która przystosowana dla dziecka od 3 roku życia oraz z większą dla dziecka od 7 roku życia. Każda główka ma gumową część, dzięki czemu chroni dziąsła oraz zęby. Włosie użyte w szczoteczkach dla dzieci jest wyjątkowo miękkie. Urządzenie może być zasilane bateriami lub poprzez ładowanie prądem. Standardowa główka szczoteczki sonicznej Philips Sonicare For Kids ma wyprofilowany kształt, który dopasowuje się do zębów dzieci już od 4 roku życia, a także miękkie włosie, które umożliwia łagodne czyszczenie. Na tyle główki szczoteczki znajduje się gumowy element, który gwarantuje bezpieczniejsze, przyjemniejsze szczotkowanie. Produkt dostępny jest także w większym, standardowym rozmiarze dla dzieci od 7 roku życia.
 • Szczoteczki mają 8 naklejek, które gwarantują że szczoteczka szybko się nie znudzi, bo można zmienić jej wygląd.

  Philips Sonicare for Kids z aplikacją Bluetooth
  Szczoteczka soniczna dla dzieca z modułem Bluetooth, aplikacją i naklejkami.
 • Szczoteczka soniczna z modułem Bluetooth i aplikacją. Dzięki dostępnej darmowej aplikacji, która łączy się np. ze smartfolem, można mycie zębów w pewnym sensie potraktować jak zabawę. Szczotkowanie zębów z użyciem aplikacji uczy dziecko prawidłowych nawyków podczas szczotkowania zębów. U nas to działa. 2 minuty szczotkowania to teraz nie problem.

Wybieramy szczoteczkę dla dziecka - na co zwracać uwagę? Manualna, elektryczna czy soniczna?

Philips Sonicare For Kids  

szczoteczka soniczna dla dzieci
Philips Sonicare for Kids z aplikacją Bluetooth

Zalety urządzenia:

 • Solidna budowa  i dobrze trzymający akumulator.
 •  Wymienne główki, warto pamiętać, że tak jak w przypadku szczoteczek manualnych należy je wymieniać po 3 miesiącach.
 •   Kolorowe naklejki w zestawie i możliwość zmiany wyglądu urządzenia.
 • Bezpłatna aplikacja, której bohaterem jest Sprakly pokazuje to czego dziecko nie umie sobie wyobrazić czyli jak wyglądają w środku zęby i bakterie które trzeba umyć. Aplikacja przedstawia w zabawny sposób trudne tematy pielęgnacji jamy ustnej np. dlaczego trzeba myć zęby z tyłu albo wzdłuż linii dziąseł. Jednak najważniejsze dla rodziców jest też to, że dzięki systemowi nagród, które dziecko otrzymuje po każdym szczotkowaniu, zachęca do regularnego dbania o zęby Sparklego – czyli swoje. Dzieci szybko się przywiązują do Sparklego i nie lubią kiedy jest smutny, ale bardzo się cieszą kiedy mogą przebrać, pomalować, albo nakarmić Sparklego.
 •  Na plus 2 rodzaje końcówek (1 dla dzieci 3+ oraz końcówka dla dzieci 7+). Z końcówki 7+ korzystam ja. Warto nadmienić, że oba rodzaje końcówek są wyposażone w wyjątkowo miękkie włosie. Może kożystać starsze i młodsze dziecko lub tak jak u nas rodzic.

Wady urządzenia:

 • Rękojeść od sczoteczki ciut za szeroka,  dla mnie spokojnie mógłby być nieco smuklejszy.
 • Cena końcówek do szczoteczki  lekko zawyżona, ponad 55 zł za 2 sztuki.

Czy warto kupić  soniczną szczoteczkę do mycia zębów?

Szczoteczka soniczna dla dziecka u nas  zdała egzamin i jestem bardzo zadowolona z jej wyboru. Zdrowy uśmiech Jasia jest dla mnie priorytetem. Dlatego też od samego początku staram się mu wpajać zasady odpowiedniej pielęgnacji i dbania o zęby. Mam nadzieję, że zdrowe nawyki i odpowiednia pielęgnacja zapewni mu zdrowy i piękny uśmiech na długi czas. Elektryczna czy soniczna? W podjęciu decyzji pomogła nam nasza pani doktor Ola, którą Jaś uwielbia. To dzięki jej pleceniu zdecydowałam się na szczoteczkę soniczną   Philips Sonicare For Kids.   

W swojej ofercie sporo dużo firm ma elektryczne i soniczne szczoteczki dla dzieci, to od nas zależy, co wybierzemy.  Internet jest tak przepełniony informacjami, na temat wychowania, pielęgnacji i tego co polecają inni, że nam rodzicom naprawdę ciężko jest  wybrać  np.  szczoteczkę do zębów.   Czasem ciężko stwierdzić co jest prawdą, a co nie. Co dla mnie ważne. My ze swojego wyboru jesteśmy bardzo zadowoleni, a  nasza ulubiona Pani dokror nie ma zastrzeżeń co do stanu jmy ustnej u Jasia. Ostatnio po raz kolejny potwierdziła mi, że ma  bardzo dobrze domyte zęby. Więc czego chcieć więcej 🙂

Philips Sonicare For Kids   idealna dla dzieci

Dobre nawyki wprowadzajmy od samego początku

Odpowiednia  pielęgnacja, jak i częste kontrole u dentysty to nie tylko profilaktyka, ale też wyrobienie odpowiednich nawyków u dziecka na całe życie. Maluch oswojony z kontrolami u stomatologa, w przyszłości będzie je traktował jako naturalną część profilaktyki zdrowotnej.

Jak dbać o zęby u dzieci
*Wpis zrealizowany przy współpracy z marką  Philips

Podstawową zasadą w zapobieganiu próchnicy i odpowiedniej pielęgnacji zębów u dziecka powinno być mycie zębów minimum dwa razy dziennie. Byłoby idealnie, gdyby można było ząbki myć po każdym posiłku, choć nie zawsze się tak da. Ja od 2 lat ubolewam nad tym, że w przedszkolu mojego syna zrezygnowano z mycia zębów? Jednak czasem tak trzeba, choćby ze względów higienicznych jak przekonywała nas Pani dyrektor przedszkola, tego się nie da zrobić.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się o tym, jak zapobiegać próchnicy na co dzień?  Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w (tym wpisie). W przygotowaniu mam  wywiad ze stomatologiem, pt: jak leczyć zęby u dzieci, kiedy próchnica jednak się pojawi? 

W  jaki sposób dbacie o zdrowe zęby i piękny uśmiech Waszych dzieci/ dziecka?  Jaką szczoteczką myją zęby Wasze maluchy?

 

 

33 thoughts on “Wybieramy szczoteczkę dla dziecka – na co zwracać uwagę? Manualna, elektryczna czy soniczna?”

 1. Ale fajny wpis! Od jakiegoś czasu rozglądam się za szczoteczką dla mojej córki, więc ten artykuł bardzo mi pomógł 🙂

 2. Olivier używa szczoteczki manualnej i pasty dla dzieci przeznaczonej do 3 roku. Nie moze przelamac sie do szczoteczki elektrycznej, boi sie tego hałasu..
  A tak poza tematem to strasznie podoba mi sie łazienka, moje kolory, świetne zdjęcia ?

 3. właśnie szukam sonicznej szczoteczki dla nas, elektryczna się zepsuła 🙂 naszą używaliśmy od 5 roku zycia 🙂 głownym powodem było dokładniejsze mycie zębów,

 4. To prawda, że trzeba uczyć dzieci od maleńkości dobrze myć ząbki! Moi mieli elektryczne szczoteczki, ale jak zużyli wszystkie końcówki, to po prostu kupiłam im zwykłe szczoteczki i na razie takie używają. Może kiedyś jeszcze kupie im inne.

 5. Przerabiałyśmy każda. Najpierw była oczywiście manualna, później przyszła elektryczna, a teraz mamy soniczną. Elektryczna była za ostra dla mojej córy, podobnie zresztą jak jest dla mnie. Od kilku tygodni mamy soniczną i jestem z niej zadowolona. Niemniej jednak Melania ma straszne problemy z ząbkami i choćbym nie wiem co robiła, jej mleczaki są w okropnym stanie… Jestem zmuszona z regularnych wizyt w prywatnym gabinecie i liczę tylko na to, że stałe będą bardziej odporne i silne.

 6. My jeszcze nie mamy szczoteczki sonicznej, ale jesteśmy w trakcie podejmowania ostatecznej decyzji. Interesuje nas szczoteczka soniczna oral b. Czy ktoś testował?

 7. Dzięki za fajny wpis. Długo się z mężem zastanawialiśmy, jaka szczoteczka soniczna będzie odpowiednia dla naszego 3-letniego syna. Za bardzo nie chciał być zębów zwykłą, ręczną szczoteczką, musiał być zmuszany do pielęgnacji. A jak dostał szczoteczkę Oral-B dla dzieci, to jest wniebowzięty. Myje teraz zęby po każdym posiłku.

 8. Są już nawet szczoteczki soniczne, których można używać u dzieci już od pierwszego roku życia. Z pewnością szczoteczki elektryczne są świetnym rozwiązaniem dla dzieci. Wiem, że wielu rodziców ma duży problem ze zmotywowaniem dzieci do mycia zębów. Dzięki szczoteczkom elektrycznym dziecko polubi tę czynność, co zostanie z nim na całe życie. Przełoży się to na zdrowie jamy ustnej 🙂

 9. Wspaniały wpis 🙂 teraz każdy rodzic będzie wiedział, czym kierować się podczas wyboru szczoteczki dla dziecka 🙂 a szczoteczka z aplikacją jest genialna!

 10. Super wskazówki – my też korzystamy z elektrycznej szczoteczki. Mamy tę od Neno Denti. Ma aż 4 wymienne końcówki, do różnego wieku. Dzieci ją uwielbiaja.

 11. Testowałam różne marki, no i końcowo padło na tą z neno denti. Pewnie, że ją polecam!:) jakosciowo jest ekstra wykonana, bardzo bezpieczna dla maluszka. No i wygląda bardzo przyjaźnie, dziecko może polubić higiene ząbków 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *