Wczoraj, dzisiaj, jutro oraz Uwaga, wilk!, i inne bajki Ezopa z Nasza Księgarnia to dwie pozycje z naszej dziecinnej blioteki, które dziś Wam chcieliśmy pokazać. Myślę, że warto się z nimi zapoznać.

Wczoraj, dzisiaj, jutro-Grzegorz Kasdepke

Wczoraj, dzisiaj, jutro oraz Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa z Nasza Księgarnia

W książce znajdziecie zabawny i bardzo pouczający tekst o dziewczynce, która nie lubi sprzątać, a kto to lubi? U nas wciąż trwają wojny o porządek. Dziewczynka nie lubi sprzątać, ale ma bardzo bujną wyobraźnię. Jeden z popularniejszych współczesnych pisarzy dla dzieci, tym razem opowiada o tajemnicy czasu i o tym, że czasem warto uśmiechnąć się do swojego Dzisiaj. I zrobić wszystko od razu, a nie odkładać na nie wiadomo kiedy.  „Dlaczego Jutro wciąż się spóźnia i jest szare i przygarbione? Czy Wczoraj musi przepadać jak kamień w wodę, a Dzisiaj zostawiać po sobie tak wielki bałagan? I kto go posprząta? Wczoraj, Dzisiaj, a może Jutro? Trudna decyzja, szczególnie gdy nie wiadomo, jak które wygląda i gdzie ich szukać…”

Wczoraj, dzisiaj, jutro to przede wszystkim propozycja dla dzieci przedszkolnych, które mają problem ze zrozumieniem zależności czasowych oraz pojęć, jakimi się je określa. Dla nich to czysta abstrakcja. To zabawna historia oraz dosyć ciekawe ilustracje, które być może pozwolą dziecku lepiej zrozumieć te trudna pojęcia. Mnie i mojemu Jasiowi książka bardzo się spodobała, czytaliśmy ją już kilka razy, ale wciąż do niej wracamy.

IMG_7221

IMG_7436

IMG_7220

IMG_7439

IMG_7440

Pozycja idealna zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Książka uświadomiła mi, że dzieciom trudno jest zrozumieć pewne rzeczy. Choć sumienności i dbania o porządek warto uczyć od samego początku. I wpajać im te zasady. Doskonale pamiętam, jak sama mojej mamie nie raz nie dwa odpowiadałam zaraz, za chwilę, potem, może jutro, nie dziś, kiedy indziej itp. Dzisiaj jak tom samo słyszę od moich chłopaków, to aż tak bardzo się nie dziwię, choć nie mówię, że z tym nie walczę. A pojęcia przeszłości i przyszłości to dla mojego 3-latka są czasem jeszcze nie tak do końca zrozumiałe. Jeżeli i Wy macie z tym problem, to może książka „Wczoraj, dzisiaj, jutro”, Wam pomoże. To świetna opowieść o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Czasem my dorośli też odwlekamy niektóre rzeczy bardzo często. Może warto to zmienić?

Tytuł:Wczoraj, dzisiaj, jutro

Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustr. Diana Karpowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron:48
Oprawa: twarda

rok wydania: 2016
format: 270 × 230 mm
przedział wiekowy: 6-10

Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa

IMG_7222

Bajki Ezopa, który żył w VI wieku p.n.e. i byłą greckim  niewolnikiem, należą do najsłynniejszych w historii literatury światowej. W bajkach można spotkać takich bohaterów bajkopisarza jak: żółw i zając, konik polny i mrówka, orzeł i kruk. O ilustracje zadbała Agata Raczyńska – polska ilustratorka znana między innymi z serii „Zosia z ulicy Kociej”, która zrobiła to z niezwykłym humorem.

IMG_7223

IMG_7224
Te bajki cieszą się bardzo dużą popularnością, pomimo tego, że powstały ponad dwa tysiące lat temu i zachwycają swoją prostotą i ludową mądrością. Kiedyś były one uznawane raczej za lekturę dla dorosłych, a dziś bawią i uczą również dzieci. „Mrówka i konik polny”, „Dąb i trzcina, „Uwaga, studnia!”, „Kura i gospodyni” oraz wiele innych bajek znajdziecie w książce, którą Wam dziś pokazujemy. Dzieci być może po raz pierwszy spotkają się z takimi pojęciami jak chciwość, brak cierpliwości, lekkomyślność, pycha, oraz wiele innych wad zostało opisanych przez Ezopa. W zwierzęcych bohaterach kryją się ludzie, których postępowanie bywa powodem krzywdy dla innych ludzi.

IMG_7442

IMG_7443

„Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa” to pięknie wydana pozycja. Książka jest kolorowa, napisana dużą czcionką, która się nadaje do samodzielnego czytania. Mnie forma wydania przypomina po trosze komiks, pełen zabawnych ilustracji. Bajki Ezopa to spora dawka refleksji dla wszystkich, a każda z opowieści ma formę krótkiej ilustrowanej historii. Przekartkowaliśmy ją z Jasiem z przyjemnością, choć myślę, że za jakiś czas wrócimy do niej jeszcze nie raz.

Tytuł: Uwaga, wilk!, i inne bajki Ezopa

 Autor: Cristóbal Joannon
Ilustr. Agata Raczyńska
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Liczba stron:64
Oprawa: twarda

rok wydania: 2016
format: 165 × 200 mm
przedział wiekowy: 6-10

8 thoughts on “Wczoraj, dzisiaj, jutro oraz Uwaga, wilk! I inne bajki Ezopa z Nasza Księgarnia”

  1. Mmay bajki Ezopa i bardzo się moim dziewczynkom podobają. Tej drugiej książki nie znam, ale chętnie po nią sięgnę, bo mam niesamowite bałaganiary w domu.

  2. Moje dziecko jest jeszcze na tą chwilę niestety jeszcze za małe na prezentowane przez Ciebie książki. Ja natomiast nie i jestem absolutnie urzeczona ich grafiką!:) Fajnie,że pokazujesz na blogu takie pozytywne przykłady nie tylko ładnej, ale i mądrej dziecięcej literatury:) Pozdrawiam!

    1. Starm się Jaśkowi proponować różnego typu książki, nie tylko bajeczki do poduchy, ale książki z których płynie mądrosc życiowa, o których można podyskutować, książki które uczą. Nie zawsze rozumie to o czym czytamy, ale staram mu się to wytłumaczyć na miare jego wieku.

  3. Bajki Ezopa mamy w naszej biblioteczce jednaj nie w tym wydaniu. Mam ochotę sięgnąć po tę książeczkę traktującą o czasie – przyszłości, przeszłości i teraźniejszości. Jesteśmy na etapie precyzowania tych pojęć ?. Bardzo inspirujące propozycje.
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *