Bardzo często u niemowlaków pojawia się kolka. Najczęściej występuje w godzinach popołudniowych i wieczornych. Ataki kolki występują przeważnie nagle i mogą trwać od kilku minut do nawet kilku godzin. Wtedy dziecko ciągle płacze i trudno jest je uspokoić. Jakie są jeszcze charakterystyczne objawy kolki?

Objawy kolki u niemowlaków

Kolka jest dolegliwością przejściową, ale za to bardzo uciążliwą dla samego dziecka oraz dla jego rodziców. Jeśli chodzi o przyczyny jej powstawania, to nie są one do końca poznane. Jednak tutaj naukowcy zwracają uwagę m.in. na alergię na białka mleka krowiego, nadmierne gromadzenie się gazów w przewodzie pokarmowym bądź na nietolerancję laktozy.

U niemowlaka kolkę można rozpoznać po następujących objawach:

  • płacz bez wyraźnej przyczyny,
  • rozdrażnienie i niepokój,
  • wzdęty i napięty brzuszek,
  • podkurczanie nóżek,
  • zaczerwieniona twarz i grymas na buzi.

Poza tym dziecko prawidłowo się rozwija, nie ma gorączki ani żadnej innej choroby. Warto również zaobserwować, czy te wyżej przedstawione objawy pojawiają się o określonej porze – najczęściej są to popołudnia albo wieczory. Jeśli jednak pojawiają się obawy dotyczące rozwoju dziecka, to zawsze warto skonsultować się z lekarzem, gdyż specjalista w razie jakichkolwiek wątpliwości będzie mógł zlecić dodatkowe badania.

Sposoby na złagodzenie kolki u dziecka

Są różne sposoby na złagodzenie kolki u niemowlaka. Jednak należy pamiętać o tym, że nie zawsze wszystkie zadziałają u każdego dziecka. Aby pomóc maluszkowi, któremu doskwiera kolka, można wykonywać masaż brzuszka. W związku z tym należy robić delikatne okrężne ruchy, ale zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jednak należy pamiętać o tym, że nie można masować brzuszka zaraz po jedzeniu, najlepiej jest odczekać przynajmniej 30 minut.

ile razy karmić noworodka

Warto również przed każdym karmieniem ułożyć dziecko na brzuszku i to nawet na kilka minut, co ułatwi mu oddawanie gazów. Natomiast po karmieniu należy unieść dziecko lekko ku górze, aby mu się odbiło. Można również wykonywać ciepłe okłady na brzuszek, pomoże też ciepła kąpiel. Pracę jelit wspomóc może również wykonywanie ćwiczeń nóżkami dziecka. W pozycji na pleckach robi się tzw. rowerek, czyli podkurczanie i prostowanie nóżek.  Ponadto można zastosować również lek na kolki. Dobrym rozwiązaniem jest ten, który w swoim składzie zawiera substancję czynną symetykon. Tutaj ważne jest to, że ta substancja nie wchłania się z przewodu pokarmowego po podaniu doustnym, a jest wydalana w niezmienionej postaci po przejściu przez przewód pokarmowy.

Jak rozpoznać, że niemowlę boli brzuch?

Symetykon przyczynia się do zmniejszenia napięcia powierzchniowego pęcherzyków gazu, które znajdują się w masach pokarmowych oraz w śluzie przewodu pokarmowego, co przyczynia się do ich pękania. Poprzez takie działanie zostają uwolnione gazy, które potem mogą bez żadnego problemu być wchłaniane przez ścianę jelita albo usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku działania ruchów perystaltycznych jelit. Tak więc substancja rozbija oraz rozprasza gazy, które zostały nagromadzone w przewodzie pokarmowym, co przynosi ulgę dziecku.

Referencje:

Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Kolki niemowlęce [w:] „Pediatr. Med. Rodz.”, 2016, 12(4).

Piotrowska-Jastrzębska J., D., Białokoz-Kalinowska J., Kolka niemowlęca – diagnoza i metody leczenia. Stare pytania – nowe odpowiedzi [w:] „Medycyna Biologiczna”, maj-sierpień 2015, zeszyt 2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *