Rodzice często o braki w wychowaniu swoich dzieci obwiniają szkołę i otoczenie nie zauważając że cały ciężar wychowania spoczywa na nich. Bo kto, jak nie my rodzice jest odpowiedzialny za jego rozwój oraz zachowanie w pierwszych latach jego życia.

Wierzcie mi, że bywa z tym różnie w domach spotkałam się z tym osobiście będąc u znajomych. Sama nie wiem skąd to się bierze, czy rodzice naprawdę nie zwracają uwagi na to, jak odnoszą się do swoich dzieci. Bo to przecież to z domu wynosi się pewne zachowania. Nie liczmy na to, że przedszkole lub szkoła przejmie wszystkie obowiązki wychowawcze za nas rodziców. Nie przerzucajmy na nich odpowiedzalności tylko musimy sami nad tym popracować z naszymi dziećmi. dobre maniery rodzica, są wyznacznikiem zachowań dzieci.

Te trzy magiczne słowa proszę, przepraszam i dziękuję potrafią zdziałać w naszym życiu cuda oraz ułatwić je. Magiczne słowa, bo o nich tu mowa to słowa, które powinny na stałe wpasować się w nasze życie. Jeżeli chcemy by nasze dziecko umiało powiedzieć czy to do sąsiada z klatki, bloku lub kogoś znajomego sami dajmy mu przykład. Jak sami dobrze wiecie nasze dzieci są bacznymi obserwatorami i naśladują nasze zachowania. Nawet wtedy kiedy nam się wydaje, że są zajęte zabawa lub czymś innym.

Magicznych słów, które warto znać, a które przecież nic nie kosztują jest zdecydowanie więcej, nawet te z życia codziennego dzień dobry, dobry wieczór i tak można by było wymieniać i wymieniać. I wierzcie mi, że naprawdę miło jest usłyszeć jak mój mały smyk po tym, jak mu podaję śniadanie, zabawkę lub coś innego umie sam od siebie podziękować. Serce matki rośnie i mam tylko cichą nadzieję, że już tak mu zostanie. Bo z kolei ze starszym synem bywa różnie, ale to może z racji wieku wydaje mu się czasem, że pozjadał wszystkie rozumy.

Od kiedy zacząć naukę dobrego wychowania ?
Warto już od samego początku, od chwili kiedy dziecko zaczyna uczyć się mówić. Nie szkodzi, że jest małe dzieci naprawdę rozumieją dużo więcej niż nam się wydaje. Używanie zwrotów grzecznościowych powinno wejść dziecku w nawyk. Poza tym dziecku łatwiej wpoić pewne zasady niż potem już starszemu. Oczywiście nigdy nie jest za późno na taką naukę. I nawet jeżeli gdzieś przegapiliśmy ten moment to zawsze to można nadrobić. Warto w życiu codziennym używać zwrotów grzecznościowych a dziecko załapie samo. Najważniejsze by dziecko wiedziało w jakich sytuacjach użyć konkretnego słowa. Warto też zastanowić się czy od początku uczymy go, kiedy należy powiedzieć proszę, dziękuję, a kiedy przepraszam? Nie tolerujmy zwykłego „daj mi” niech poprosi,. To od nas zależy czy nasze dziecko będzie kulturalne i nie warto czekać z tą nauką, gdy będzie starsze. Od samego początku warto uczyć magicznych słów.

Niestety faktem jest, że to rodzice czasem sami o tym zapominają. Zapominają o zwrotach grzecznościowych używanych na co dzień. A przecież to dom jest miejcem w którym dziecko powinno nauczyć się podstawowych wartości, zasad i odpowiednich zachowań. To w domu siejemy w naszym dziecku małe ziarno, które w późniejszym życiu owocuje. Uważam, że dziecko chłonie każde nasze słowo, zachowanie i wszystko to, co dzieje się wokoło niego. I z domu wyniesie wszystko, co sami w nim robimy. Dlatego warto zwracać uwagę na zwroty grzecznościowe używane na co dzień. Niby nic a tak dużo! Na pewno przyda się dziecku w dorosłym życiu … tyle się słyszy o braku kultury u współczesnej młodzieży i dzieci. I pewnie wiele z nas zadaje sobie pytanie, skąd się to bierze, odpowiedź jest prosta – z domu. Rodzice dajmy dziecku dobry przykład i nie zrzucajmy odpowiedzialności na szkołę lub przedszkole za wychowanie dziecka. Nie oczekujmy, że to nauczyciele i wychowawcy przejmą nasze obowiązki wychowawcze, tylko sami dajmy przykład dobrego zachowania i kultury osobistej.

Oczywiście nie każdy się musi z mą zgodzić, ale uważam, że dom to miejsce, w którym dzieci powinny się nauczyć zwrotów grzecznościowych i dobrego zachowania. Pewnie w późniejszym etapie rozwoju naszych dzieci to ze szkoły i otoczenia nabiorą pewnych nawyków, różnych zachowań, powiedzonek, nie zawsze tych dobrych i to całkiem normalne. Jeżeli widzimy złe zachowanie, jak np źle odnosi się do kogoś w Waszego otoczenia, kolegów lub koleżanek gańmy go za to. Miej dziecko dobrze wychowane i daj mu dobry przykład. Dziecko uczy się zanim zacznie mówić więc od samego początku dając mu już wtedy dobry wzór do naśladowania, na pewno wiele zyskamy.

11 thoughts on “Miej dziecko dobrze wychowane”

  1. Sama prawda.Sebka ucze od samego poczatku że jak chce coś dostać to trzeba powiedzieć POPROSZĘ jak dostanie to DZIĘKUJĘ itd i bardzo szybko łapie i co chodzi. Zauważyłam że słowa DZIEN DOBRY tak bardzo lubi że potrafi czasem tylko zajrzeć np do sklepu żeby się przywitać a potem biegnie do mnie zadowolony i woła….mama przywitałem się ☺…. I rzeczywiście nasze maluchy są bardzo mądre i tylko od nas zależy czy je dobrze wychowamy.

  2. Jak mówią ” Czym skorupka za młodu…”. Wpojenie podstaw obycia w społeczeństwie to rola rodziców. Zdarzają się przypadki, które mają to brzydko mówiąc w poważaniu, ale spotykam się z dość sporym gronem dzieci, które potrafią się „zachować” 🙂 I najważniejsze o czym wspomniałaś- trzeba dać przykład, jak wiemy dziecko jest naszym odbiciem i jeśli sami nie będziemy przejawiać pewnych zachowań, to nie oczekujmy, że dziecko z powietrza je złapie

  3. Nie wyobrażam sobie przeklinać przy dziecku, obojętnie czy ma 8 lat czy 8 miesięcy… Brrr…aż gęsiej skórki dostałam… Kiedy idąc ulicą, czasem napotkam taką mamę, która w słowach nie przebiera….mam ochotę udusić, najlepiej jeszcze z papierosem w ręce… Popieram przedmówczynię- „Czym skorupka za młodu….” to od nas rodziców dziecko bierze największy przykład.

  4. Niby takie oczywiste, ale niestety rodzice nie zawsze zwracają uwagę jak odzywają się zarówno do siebie jak i do własnych dzieci. Niestety dziecko jest jak gąbka i chłonie wszystko wokół. To z domu powinno wynieść takie wartości jak odpowiednie zachowanie i słownictwo. Super wpis. Każdemu sie zdarza zabluzgac lub odezwać niestosownie. Ale trzeba się pilnować i poprawiać jezeli to dziecku zdarza się zle odzywać.

  5. Mam na stanie 11miesięczniaka. Obrotny chłopiec, wiele rozumie i bardzo często MUSI postawić na swoim. Mam ciągle z tyłu głowy, że musimy z mężem świecić przykładem, ale bardzo często musimy się kopać pod stołem. Eh. Mam nadzieję, że wyplenimy nasze mało popisowe numery z naszego życia, żeby nasz syn wyniósł wszystko co najlepsze z domu.

    1. Tak Agata tylko czasem jak słyszę te narzekania rodziców, że szkoła to czy tamto to aż mnie trafia. Odpowiedzialni jesteśmy my za wychowanie naszych dzieci.

  6. Magiczne słowa znamy ja mam problem taki że czesto na wszystko mówi głupie głupio głupia i nic nie pomaga my nie przeklinamy ani nie mówimy głupio no nie wiem skad to ma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *