Zabawy z dzieckiem, mają ogromny wpływ na ogólny rozwój dziecka. Poprzez zabawę możemy nauczyć dziecko kolorów, kształtów, samodzielnego czytania w późniejszym etapie, oraz nawiązywania nowych znajomości i zachowań społecznych. Tak naprawdę bawić można się zawsze i wszędzie. Do dobrej zabawy, nie potrzeba nie wiadomo jakiej ilości zabawek. Często  ich nadmiar zabija kreatywność malca. Czasem wystarczy pomysł i przede wszystkim chęć do zabawy.   Dziś chcę pokazać inspirujące zabawki, które uczą, rozwijają i wspomagają rozwój motoryki małej.  Proponuję dziś kreatywny dzień dziecka i pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi. Jako rodzice  odgrywamy bardzo ważną rolę w tym procesie rozwoju dziecka i  możemy pomagać dziecku rozwijać się wszechstronnie w zabawie.

Zabawa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka

Zarówno zabawa, jak i aktywność fizyczną mają ogromny wpływ na rozwój psychomotoryczny, intelektualny percepcyjny u dziecka. Wszystkie dzieci bardzo lubią się bawić. Zarówno w domu, jak i w przedszkolu podczas zabaw dzieci uczą  się o otaczającym go świecie, poznają pierwsze literki i cyfry, uczą się i utrwalają poznane kolory, poznają nowe zagadnienia oraz dowiadują się o zjawiskach atmosferycznych i zmianach zachodzących w przyrodzie, poznają pory roku, dni tygodnia i nazwy miesięcy.

Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda.
Janusz Korczak

Kreatywny dzień dziecka — pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi

W pierwszych latach życia, podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa, która daje możliwość wspierania i wspomagania rozwoju dziecka. „Dzięki niej poznaje ono coraz lepiej świat, kształci umysł i umiejętności społeczne, zaspokaja potrzebę ogólnej aktywności, a także tworzy poprawne relacje uczuciowe (społeczne)”. [1]

Wyobraźnia i świat fikcji w zabawach

Świat fikcji w dziecięcych zabawach, jest naturalnym etapem rozwoju małego dziecka. Pomaga maluchom w życiu a „zabawa jest pewną formą odrealnienia rzeczywistości”. Według psychologów nie jest niczym złym. Poprzez zabawę dziecko prościej wychowuje się, zostają przybliżone mu normy zachowań społecznych. W ten sposób chętniej poznaje i odkrywa siebie, poznaje nowe osoby, staje się bardziej otwarty na ludzi i otaczający go świat. Uwielbiam patrzeć, jak Jaś wciela się w rolę lekarza i odgrywa scenki, z przychodzi lekarskiej, lub mojego ulubionego serialu.  Poprzez zabawę dziecko uczy się rozwiązywać problemy, rozwiązuje w ten sposób napięcia emocjonalne. W zabawie powstają nowe relacje pomiędzy sytuacjami rzeczywistymi a sytuacjami wymyślonymi.

Zabawy tematyczne, tak to się fachowo nazywa, podczas tych  zabaw pobudzone są  takie procesy jak: spostrzegawczość, wyobraźnia, myślenie, uwaga, pamięć i rozwój mowy. Zabawy takie pełnią funkcję terapeutyczną i są dość często wykorzystywane w terapii dziecięcej. Zabawa jest dla  dziecka, naturalnym etapem rozwoju. Na wszystko w naszym życiu przychodzi czas. Warto jednak pamiętać o tym, że pierwsze lata z życia nasze dzieci powinny wykorzystywać po prostu na zabawę.

Nauka przez zabawę — matematyka i jej początki

Zabawa jest podstawową aktywnością dla dzieci w wieku przedszkolnym. Według E. Claparede „jest to jedyna atmosfera, w której może ono psychicznie oddychać, a zatem działać”. [2] Zabawa powinna sprawiać dzieciom dużo radości. Podczas różnego typu zabaw dzieci zdobywają wiedzę i się uczą. Warto proponować dziecku różne formy zabaw, wzbudzimy tym zainteresowanie u dziecka i unikniemy nudy.

Wszystkie zabawy dydaktyczne są pewnego rodzaju rozrywką umysłową, godne polecenia tu są.: zagadki, puzzle, układanie klocków, oraz wszystkie inne propozycje, które służą rozwijaniu logicznego myślenia. Polecane są również zabawy kreatywne, typu kolorowanie, malowanie, malowanie farbami lub kredą, oraz inne prace plastyczne polegające na wycinaniu i klejeniu. W przypadku takich zabaw idealnie sprawdzą się takie zabawki jak

Zabawki, które   będą wspierać rozwój dziecka

Mudpuppy — Puzzle Patyczki Geometryczne Zwierzęta

Puzzle patyczki Księżniczka amerykańskiej marki Mudpuppy to oryginalna układanka z dwustronnie malowanych patyczków. Z 24 elementów można stworzyć aż 6 obrazków, przedstawiających zwierzęta takie jak: (pies, kot, szop, tygrys, lis i lew).

Każdy obrazek składa się z 8 elementów. Różne kolory tła ułatwiają posegregowanie ich i ułożenie obrazka. Do zestawu dołączona jest też plansza, na której można układać obrazki. Można pokusić się o samodzielne zrobienie tego typu puzzli. To jest naprawdę bardzo proste. Wystarczą patyczki od lodów, klej, obrazek i gotowe.

Mudpuppy — Karty do Nauki Liczenia Fiszki

Kolorowe karty do nauki liter, cyfr, owoców, warzyw, kolorów. Zestaw składa się z 26 dwustronnych kart zaczepionych na kółku, dzięki czemu się nie zgubią. Karty zapakowane są w ładne pudełko, dzięki czemu mogą być doskonałym pomysłem na prezent.

Zabawka jest idealna w podróż:) My wykorzystujemy je na różne sposoby. Ostatnio ulubionym zajęciem Jasie jest liczenie i pisanie cyferek np. w kaszy jaglanej. Pierwsze próby dodawania i odejmowania w zakresie 9 już za nami.

Kreatywność dziecka poprzez chwile spędzone z kredką lub pędzlem w dłoni

Zabawy konstrukcyjne-plastyczne  polegają na tworzeniu prac plastyczno-technicznych z dowolnego materiału. Idealne do tego typu zajęć będzie budowanie z klocków, rysowanie, pisanie, zabawa masami plastyczymi, pisakiem kinetycznym, robienie wycinanek oraz wszelkiego różnego rodzaju prace plastyczno-techniczne. Do zabawy można  włączyć  bańki mydlane i wszelkiego rodzaju masy plastyczne. Zabawy te rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą planowania, rozplanowywania pewnych czynności oraz rozwijają dziecko wszechstronnie. Takie zabawy są wykorzystywane również przez logopedów. Jasiek na zajęciach z logopedą bardzo dużo rysuje, koloruje i wykleja.  Jeśli Twoje dziecko jest dzieckiem kreatywnym, bardzo lubi rysować i malować, i rozwijać motorykę małą, spraw mu pomoce dydaktyczne jak np.:

Mudpuppy — Kolorowanka w Rolce 3 metry z Kredkami Ogród

Może to być kolorowanka. Kolorowanki zawsze są mile widziane u każdego dziecka. Jaś uwielbia kolorować, więc ja w tym roku wypatrzyłam dla niego piękne kredki i kolorowanki w zestawach i rolce, które mają aż 3 metry długości.

To idealne rozwiązanie w podroży czy na wakacjach. Motywy na kolorowankach są różne, ja wybrałam taką związaną z ogrodem i wiosną. Dostępne są też inne wzory. W zestawie znajdują się różnokolorowe kredki świecowe, a całość zapakowana jest w poręczne kolorowe pudełko. Myślę, że będzie to wspaniała zabawka dla małego artysty. Idealnie nadaje się na prezent na dzień dziecka.

Gimnastyka podczas kolorowania na podłodze jest dotatkową formą aktywności dla  dziecka.

Z zestawów kreatywnych polecam również:

Mudpuppy — Zestaw Kreatywny Spotkanie przy herbatce (naklejki, malowanki, łamigłówki)

Zestaw kreatywny się aż 30 elementów, to ponad 20 naklejek ze zwierzątkami, 3 pocztówki do pokolorowania, kolorowy szkicownik (notatnik), zdecydowanie hit tego zestawu dla Jasia.

Teczka z łamigłówkami, bardzo fajna rozrywka dla przedszkolaka, w środku znajduje się dość spory (30 × 40 cm) plakat do pokolorowania, przedstawiający leśnych mieszkańców oraz 5 różnokolorowych kredek świecowych.

Mudpuppy — Kredki Świecowe Andy Warhole Purple

Kredki świecowe są idealne do kolorowania dużych obrazków. Cały zestaw zawiera 18 kolorów. Bardzo ładnie się nimi koloruje, są dosyć miękkie ideale na początek przygody z kolorowaniem. Kredki idealnie nadają się do kolorowanek oraz innych prac plastycznych.

Mudpuppy — Naklejki na Rolce Leśne zwierzęta 100 szt

Zestaw pięknych naklejek, amerykańskiej marki Mudpuppy zawiera aż 100 sztuk naklejek, zapakowanych w kolorowe kartonowe pudełeczko.

Dzieciaki uwielbiają naklejki i naklejanie więc pewnie znajdą dla nich zastosowanie. Trzeba tylko pilnować w domu mebli, choć u mnie Jaś raczej nie ma takich pomysłów. Mogą być ozdobą zeszytów, prac plastycznych, ramek oraz innych akcesoriów szkolnych i nie tylko.

Na sam koniec chciałabym napisać, o tym, o czym pewnie doskonale wiecie, że zabawa zaspokaja takie potrzeby jak: psychiczną, duchową i społeczną. Warto wspomnieć, że są to bardzo ważne czynniki w rozwoju człowieka niezależnie od jego wieku. Pomaga rozwijać sprawność myślenia, wzbogaca słownictwo, zdecydowanie poszerza granice fantazji i fikcji, wyrabia refleks oraz cierpliwość i wytrwałość. Natomiast wszelkiego rodzaju zabawy w odgrywanie ról, umożliwiają dziecku uczenia się różnych ról społecznych i relacji międzyludzkich.

W dzieciństwie zabawa wpływa w sposób zróżnicowany na rozwój psychiczny i społeczny dziecka. Nie bez znaczenia są tu fazy rozwoju dziecka. Poniżej kilka czynników mających dość spory związek z rozwojem dziecka wynikającym w czasie zabawy:

  • Wpływa na rozwój fizyczny dziecka. Rozwój zarówno motoryki małej, jak i dużej jest bardzo istotny dla tego rozwoju malca.
  • Rozwój procesów komunikowania się z innymi, odnalezienie się w grupie innych ludzi.
  • Uczenie się, czyli nauka poprzez zabawę (poznawanie kolorów, nauka liczenia, poznawanie liter).
  • Stymulowanie twórczości, eksperymentowanie w zabawie oraz tworzeniu czegoś zupełnie nowego, nie szablonowego, rozwój kreatywności. Warto pozwalać dziecku wykonywać prace po swojemu, nawet jeżeli na początku trudno nam zrozumieć i odgadnąć co ono miało na myśli, rysując swój obrazek.
  • Poznawanie własnych zdolności oraz pierwsze próby porównywania się z innymi, oraz nawiązywanie kontaktów społecznych z innymi osobami poprzez zabawy w role, które są przez dzieci bardzo chętnie wybierane.

W czasie zabaw z równieśnikami dzieci uczą się kultury osobistej, sposobów nawiązywania kontaktów społecznych, otwierają się na świat, nawiązują nowe znajomości, uczą się wyrażania swoich przeżyć i uczuć, oraz bardzo wzbogacają swoje słownictwo.

Zapraszam  jeszcze  do przeczytania kreatywnych wpisów  takich jak:

15 pomysłów na udany dzień dziecka i wakacje. Zaplanuj wyjątkowy dzień dla dziecka

15 zajęć i zabaw usprawniających rozwój dłoni i motoryki małej

35 pomysłów na wakacyjne zabawy na dworze z dziećmi

Jeśli  szukasz kreatywnego prezentu i pomysów na zabawy z dziećmi zerknij  TU  lub na stronę firmy Mudppupy, gdzie znajdziesz wiele innych inspiracji   na kreatyne  zabawki dla dzieci .

*Wpis powstał w ramach projektu      #dziendziecka #kochamkreatywnezabawy

Literatura:
1. Kasacova B., Edukacja dzieci w wieku przedszkolnym. Wybrane problemy teoretyczne i praktyczne, 2007, s.153
2. Filip. J i Rams. T., Dziecko w świecie matematyki. Wyd., Impuls Kraków 2000, s.67

27 thoughts on “Kreatywny dzień dziecka — pomysły na kreatywne zabawy z dziećmi”

  1. Moja córka zawsze najbardziej lubiła kolorowanki! teraz by takie jak Jasia jej się przydały, bo lubi te z dużymi elementami 🙂 Puzzle zawsze też były na topie, wyćwiczyła sobie nieźle na nich pamieć 🙂

  2. Dzieci uwielbiają jak im się poświęca dużo uwagi. Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej rodziców woli dziecku włączyć bajkę na tablecie/laptopie i mieć troche spokoju. A nie o to chodzi. Im więcej z dzieckiem spędzamy czasu tym lepiej wpływa to na jego rozwój

  3. nie wiem jak to możliwe że wcześniej mnie tutaj nie było 🙂 Ale blog jest naprawdę świetny, a artykuły na bardzo wysokim poziomie 🙂
    Przyjemnie się czyta ale jeszcze bardziej podobają mi się zdjęcia – FB polubione, właśnie zostałem waszym stałym czytelnikiem 🙂

    pozdrawiam

    1. Dziękuję za bardzo miłe słowa. To dla mnie motywacja do działania 🙂 Jeszcze raz dzięki i bardzo się cieszę, że jesteś tu z nami.

  4. Ja najbardziej doceniam kiedy dzieciom proponuje się zabawy przedmiotami codziennego użytku, dla których w kreatywny sposób można znaleźć nowe zastosowania :). Dlatego z zaproponowanych przez ciebie zabaw najbardziej spodobała mi się ta z pisaniem na kaszy jaglanej :). Ale wszystkie zabawy są wartościowe!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *