Lodówka to jedno z najważniejszych sprzętów AGD, jakie powinno stać się wyposażeniem każdej kuchni. Duży wybór produktów może jednak sprawić, że trudno wybrać konkretny model. Dlatego przed zakupem nowego urządzenia warto dowiedzieć się, jakie dodatkowo funkcje są przydatne oraz co sprawia, że dany produkt spełni wszystkie wymagania i oczekiwania. Oto krótki poradnik, który znacznie ułatwi podjęcie decyzji.

  1. Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?
  2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?
  3. Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Przeglądając oferty sklepów (np. https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html), można zobaczyć różne rodzaje lodówek. Obecnie do najpopularniejszych należą lodówki wolnostojące jednodrzwiowe oraz dwudrzwiowe side by side. Pierwsze z omawianych modeli mają postać chłodziarek lub chłodziarko-zamrażarek. Chłodziarki wymagają zakupu dodatkowej zamrażarki, dlatego jest to idealny wybór dla osób, które nie spędzają w kuchni zbyt dużo czasu i zwyczajnie nie jest im potrzebna zamrażarka. Przykładowo temperatura wewnątrz chłodziarki mieści się e przedziale od 2 do około 8 stopni Celsjusza. Dostępne są także inne modele, które oferują niższą temperaturę chłodzenia od -2 do 0 stopni. Dla większej rodziny, która często mrozi potrawy, najlepszym wyborem okaże się chłodziarka-zamrażarka. Miejsce na mrożenie jest wtedy wydzielone osobną komorą z dodatkowymi drzwiczkami. W ten sposób można zaoszczędzić przestrzeń w kuchni. Oczywiście na rynku dostępne są różne rozmiary zamrażarki i chłodziarki. Można kupić lodówkę, w której przeważa część do chłodzenia lub mrożenia. W ten sposób każdy z łatwością dobierze produkt idealnie dobrany do własnych potrzeb.

Ciekawym rozwiązaniem są dwudrzwiowe urządzenia typu side by side. W takim sprzęcie zamrażarka nie jest usytuowana nad chłodziarką lub pod nią, a znajduje się z boku. Tym samym cała lodówka zajmuje więcej miejsca, dlatego sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach o dużej powierzchni. takie urządzenia są wyposażone w dużo dodatkowych udogodnień, np. dozownik wody w drzwiach lub kostkarka do lodu. Większość modeli tego typu jest droższa od ich jednodrzwiowych odpowiedników. Jednak są to bardzo nowoczesne artykuły gospodarstwa domowego, wygodne w codziennym użytkowaniu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Wybierając sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Do najważniejszych parametrów należy przede wszystkim klasa energooszczędności. Czynnik ten ma duży wpływ na wysokość rachunków za energię elektryczną. Najlepsze urządzenia oznaczono symbolami A+++, A++. Sprzęty z tej gruby nie pobierają dużej ilości prądu. Pamiętajmy, że w przeciwieństwie np. do pralki, lodówka cały czas działa i zużywa prąd. Dlatego w przypadku lodówki najlepsza klasa energooszczędności to rozwiązanie pozwalające na obniżenie rachunków. Ważną rolę odgrywa także pojemność lodówki. Każda osoba potrzebuje innego sprzętu. Kilkuosobowa rodzina raczej wybierze większe urządzenia tak, by móc przechowywać żywność dla całej rodziny. Inne gabaryty będą potrzebne osobie, która mieszka sama. Oczywiście na pojemność lodówki wpływa także przestrzeń, jaką dysponują użytkownicy w kuchni. Wielka lodówka do małej kuchni po prostu się nie zmieści.

Warto także pamietać, że obecnie można wybrać lodówki do zabudowy. Są one trochę droższe. Dodatkowo decyzję o zakupie takiego typu sprzętu należy podjąć już na etapie urządzania całego pomieszczenia. Równie ważną rolę odgrywa design. Obecnie na rynku dostępne są bardzo różne produkty. Wiele firm oferuje bardzo ładne modele stylizowane na urządzenia retro. Lodówka nie musi być biała. dostępna jest pełna gama kolorystyczna, dzięki czemu każdy znajdzie urządzenie pasujące do kuchni. Piękne srebrne lub czarne lodówki będą pasować do nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. Kuchenki retro to idealny produkt dla osób, które lubią tradycyjne modele.

Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Nowoczesne lodówki oferują dużo udogodnień. Specjalne komory zero pozwalają na dłużej zachować świeżość warzyw i owoców. W tym wypadku dużą rolę odgrywają dwa oddzielne obiegi powietrza pozwalające na stworzenie prawdziwej komory świeżości. Problem wysychania żywności może wiązać się ze zbyt suchym powietrzem, które pochodzi z zamrażarki. Dlatego dwa różne obiegi pozwalają na dłuższe zachowanie świeżości produktów. W ten sposób wilgoć wewnątrz komór zostaje zoptymalizowana. Głośny sprzęt AGD na pewno nie jest dobry dla naszego słuchu. Obecnie większość lodówek wyposażona została w specjalne programatory. Pozwalają one łatwo zmieniać temperaturę oraz ustawiać inne parametry. Warto także sprawdzić, jaki poziom głośności oferują poszczególne modele. Niektóre agregaty potrafią działać naprawdę głośno, co może przeszkadzać w codziennej pracy w kuchni. Wszystkie powyższe parametry pomogą wybrać najlepiej dobrany model. W ten sposób lodówka posłuży przez wiele lat.

Jaką lodówke macie w domu? W zabudowie czy wolnostojącą? Na co zwracaliście uwagę podczas wyboru?

6 thoughts on “Jaką lodówkę wybrać?”

  1. Dla mnie duże znaczenie ma właśnie pojemność lodówki, bo jest to kluczowy parametr decydujący o jej funkcjonalności. Warto też zwrócić uwagę na klasę energetyczną, z racji, że lodówka to urządzenie, które pracuje bez przerwy 24 godziny na dobę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *