Na samym początku noworodek przesypia prawie większość dnia i to jest normalne. Z czasem jednak potrzebuje coraz większej aktywności i rozrywek. W drugim półroczu dziecko zmienia się niesamowicie. A my z dumą obserwujemy jego rozwój. Wszystko w zależności od sprawności ruchowej dziecka i predyspozycji. I to od nas rodziców w duże mierze zależy jego dalszy rozwój. Od chwili narodzin dziecka zadajemy sobie wiele pytań dotyczących jego rozwoju, pojawia się wiele obaw, czy nasze dziecko prawidłowo się rozwija? I bardzo dobrze, że jesteśmy czujni, zawsze w sytuacji, kiedy nas coś niepokoi możemy zapytać fachowca.

Kamienie milowe to ważne etapy rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka w jego pierwszym roku życia. Są to kolejne etapy rozwoju dostosowane do jego wieku. Dziś kolejny wpis o tym, jak rozwija się niemowlę od 6 miesiąca życia i jak możemy go w tym wspierać. Co zrobić a czego nie robić, by przyśpieszać jego rozwój? Jestem podwójną mamą dlatego zgodziłam się wziąć udział w akcji prowadzonej przez markę Enfamil i przekazać Wam troszkę wiedzy na temat wspierania prawidłowego rozwoju niemowląt w wieku 6-9 miesiąca.

Co się zmienia od 6 miesiąca życia?

Dziecko w tym czasie staje się bardziej aktywne oraz domaga się częstszych kontaktów z rodzicami. Nie jest w stanie już leżeć sobie spokojnie w łóżeczku i czekać na zainteresowanie rodzica. W drugim półroczu zmienia się ono w aktywnego uczestnika do zabaw. To jest dobry czas na pojawienie się pierwszych klocków, z których maluch zacznie z czasem budować wieżę, początkowo jest to stukanie o siebie nimi i wsłuchiwanie się w dźwięk. Jest to fantastyczna zabawa dla takiego malucha. Kolejną bardzo ciekawą zabawą dla maluszka jest upuszczanie przedmiotów na podłogę i czekanie, aż rodzic poda mu go z powrotem.

Najważniejsze kroki milowe między 6 a 9 miesiącem życia. Nowe umiejętności w 6 miesiącu życia niemowlaka

Najważniejszym takim krokiem w jego rozwoju będzie nauka samodzielnego siedzenia. To bardzo duża zmiana w życiu niemowlęca, ponieważ z pozycji leżącej zmieni się jego perspektywa patrzenia na otaczający go świat. I pewnie szybko się okaże, że leżenie było okropnie nudne. Zazwyczaj niemowlę w tym wieku zaczyna się turlać i czworakować, kiedy to na kolanach zaczyna odkrywać mieszkanie. Podejmuje pierwsze próby samodzielnego siadania i doskonali się w tym. Choć mówi się, że w wieku 6 miesięcy dziecko nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego siedzenia. Nie należy więc go sadzać, do momentu aż sam nie usiądzie. Więc wszystkim poduchom pod pleckami dziecka mówimy zdecydowane nie! U nas tę czynność Jaś opanował w 8 miesiącu życia. Co sprytniejsze maluchy rwą się już do chodzenia i stawiają swoje pierwsze kroki, trzymając się np. mebli lub rak rodzica, lub opiekuna.

I mamy wreszcie rozwój mowy, który w tym czasie od zwykłego głuszenia i gaworzenia bardzo się zmienia i dziecko zaczyna wypowiadać pierwsze sylaby. Zazwyczaj jest to la-la, ma-ma, da-da i inne proste do wypowiedzenia sylaby. W naszych domysłach przypadkowo wypowiedziane ta-ta jest tata. Malec w tym czasie zaczyna bardzo pracować nad rozwojem dłoni poprzez chwytanie przedmiotów i przekładanie ich z ręki do ręki. Świetnie do tego nadają się pierwsze klocki, grzechotka lub inne małe przedmioty.

6-9 miesiąc przełom w rozwoju niemowlaka

Dla mnie mamy 2 wspaniałych chłopców zawsze rozczulającym widokiem było to, jak moi chłopcy zaczynali wkładać sobie stopy do buzi, ile przy tym było gimnastyki i radości. Niemowlak w ten sposób wzmacnia i ćwiczy sposób swój kręgosłup i ogólną sprawność. Z dziecka, które jeszcze długi czas umiało leżeć spokojnie i w bez ruch w drugim półroczu życia niemowlaka w naszym domu pojawia się pełzacz. W tym czasie, czyli ok. 6 miesiąca życia, zaczynamy również rozszerzać dietę naszego maluszka i tu bardzo ważne, by o tym rozmawiać z pediatrą oraz nie robić tego za wcześnie i na własną rękę.

Jednak jako rodzice musimy o tym pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie każdy maluch rozwija się książkowo. Dlatego starajmy się nie porównywać swojego dziecka do dzieci np. koleżanek lub sąsiadów, bo każde rozwija się inaczej. Oczywiście warto śledzić jego rozwój i wyciągać wnioski, ale nie warto zamartwiać się na zapas, tylko należy cieszyć się rodzicielstwem i czerpać z niego jak najwięcej. A dzieci naprawdę za szybko rosną. Sama nie wiem, kiedy u nas zleciały te 3 lata z młodszym synkiem. Jasiek jest już rezolutnym przedszkolakiem, a nie tak dawno był jeszcze małym słodkim bobasem.

Jak wspierać rozwoju niemowląt w wieku 6-9 miesięcy?

Jak możemy wspierać rozwój niemowlęcia w tym okresie rozwoju? Najlepszym rozwiązaniem jest wspieranie jego rozwoju poprzez zabawę. Są to tak naprawdę proste czynności, które wspólnie z dzieckiem możemy robić i zazwyczaj wykonujemy to intuicyjnie. Nie jest to skomplikowane, a daje bardzo duże efekty, które mają wpływ na rozwój dziecka. Na pewno pomocne w tym będą zabawki dostosowane wiekowo, czyli grzechotki wolnostojące, przy których dziecko ćwiczy swoją sprawność ruchową, miękkie klocki i piłki, które można zgniatać, pierwsze książki sztywno kartonowe, lub takie miękkie sensoryczne szeleszczące książeczki.

 • Rozwój niemowlęcia możemy wspierać poprzez bliskość. Zapewniając ją maluszkowi, sprawiamy, że dziecko czuje się bezpieczne i kochane. Jest otwarte na otoczenie i nowe osoby. Odpowiednia dawka przytulania i kontakt cielesny z rodzicem ma dla niego niesamowite znaczenie.
 • Naśladowanie i pokazywanie prostych gestów np. przy pożegnaniu pa-pa i znikamy za drzwiami pokoju. Może to być również klaskanie i inne tego typu zabawy oraz zabawa w chowanego, czyli ćwiczenia, które rozwijają i ćwiczą pamięć malca. Możemy schować się zarówno my, jak i ukryć zabawkę, którą akurat bawi się maluch i dać mu czas na poszukanie jej.
 • Zabawa dźwiękiem jest idealnym takim przykładem. U nas to była jedna z ulubionych zabaw Jasia. Naśladowanie odgłosów zwierząt, straży pożarnej, ambulansu lub głosu taty. Tak naprawdę bawić się dźwiękiem możemy cały czas.
 • Rozmowa o wszystkim. Do dziś pamiętam, jak ludzie dziwnie na mnie patrzyli, jak będąc na spacerze, prowadziłam długie rozmowy z wózkiem. Tak naprawdę to najważniejsze, by nawiązywać z dzieckiem kontakt słowny, zachęcać do wydawania dźwięków i opowiadać mu o tym, co znajduje się wkoło nas.

Zawsze ceniłam sobie porady specjalistów, dlatego też zapraszam na film z udziałem Doktor Joanny Matejczuk. Film dotyczy prawidłowego rozwoju niemowląt i jego wspierania w okresie 6-9 miesięcy. Oraz tego, co my jako rodzice możemy zrobić.

Zapraszam do zapoznania się z infografiką, gdzie znajdziecie sporo ciekawych informacji na temat rozwoju niemowląt od 6 do 9 miesiąca życia. Może jest coś, co Was zaskoczy, jeżeli chodzi o rozwój maluszka.

Enfa_infografika2 cała

Rodziców młodszych niemowląt do 6 miesiąca życia zapraszam na wpis dotyczący kamieni milowych i ich pokonywania tu-klik. Na jakim etapie rozwoju są teraz Wasze maluchy i jak się rozwijają? A może jest coś, z czego jesteście wyjątkowo dumni, być może macie jakieś obawy związane z jego rozwojem? Należy tylko pamiętać, że każde dziecko rozwija się indywidualnie i czasem nie warto zamartwiać się na zapas. I pamiętajmy również o tym, że tulenia nigdy za dużo, dziecko tego potrzebuje.  Jako mama karmiąca piersią ponad 30 miesięcy wiem też, że karmienie piersią jest podstawowym i najlepszym źródłem pokarmu. W sytuacji kiedy jest to nie możliwe pozostają inne sposoby karmienia maluszka. Obserwujmy maluszki, by móc zareagować, wtedy kiedy będzie taka konieczność, ale nie popadajmy w paranoję.

38 thoughts on “Jak wspierać rozwój niemowląt w wieku 6-9 miesięcy? Kamienie milowe”

 1. Wpis bardzo interesujący z wieloma przydatnymi informacjami. Wiele pomysłów wykorzystałam przy mojej córce ale dobrych informacji nigdy dość.

 2. Znam dziewczynkę, która jeszcze nie miała 6 m-cy, a już w ogóle nie chciała leżeć, choć powinna 🙂 Teraz ma 4 lata i nadal jest niezwykle ciekawa świata, nieustraszona, wesoła i pełna energii.

  1. I o to chodzi, dziecko rozwija się swoim tempem.I jeśli coś idzie mu dużo wcześniej to nic tylko się cieszyć. A jeżeli w drug stronę to warto mu pomagać poprzez obserwację i poświęcać swój czas. Nasz 3 latek tez wszystko oprócz wyżynania się zębów robił dużo wcześniej.

 3. Ja mam 2 chłopców i każdy się rozwijał inaczej, Jasio (starszy) całkowicie nie książkowo miał własna drogę rozwoju. Stasio który skończył rok to bardzo książkowo 🙂 nie ma reguły na te nasze maluchy każdy jest wyjątkowy i inny 🙂

 4. moje dziecko musiało być od początku pod stałą opieką rehabilitanta i neurologa. Na początku byliśmy w szoku, jak rehabilitant wykręca małą. Dostaliśmy zestaw ćwiczeń-zabaw do domu i efekty były piorunujące. Kornela bardzo szybko zaczęła wkładać stopy do buzi. Pod wrażeniem nawet lekarze byli. Szybko zaczęła siadać i raczkować i tak już zostało do teraz:P śmiga pięknie przy mebelkach, ale za cholerę nie chce się puścić i się z nas śmieje:P Ma jeszcze czas. Skończyła dopiero 14 miesięcy i dalej jest na mleku. 30 miesięcy karmienia? powinni Ci pomnik postawić! pozdrawiam

 5. Moja Ala właśnie dzisiaj kończy 9 miesięcy 😉 Cieszę się, że podkreśliłaś, że kazde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie należy tego przyspieszać. Moja córka usiadła sama z pozycji czworaczej dopiero 3 tygodnie temu, dzień wcześniej wstała po raz pierwszy podciągając się szczebelek łózeczka. I ja jako mama byłam niezwykle dumna, że zrobiła to sama. Do tego jestem w 100% pewna, że naprawdę jest na to gotowa.

 6. Ech, a ja już prawie zapomniałam, jak to było.
  Jedno, co mogę napisać, to to, że każde dziecko jest inne i ogólna wiedza jest jak najbardziej potrzebna, ale obserwacja, to podstawa. I pozwolenie dziecku, bez niepotrzebnych obaw, na własne tempo w tym rozwoju. Przypomniałam sobie właśnie, że starsza córka nie raczkowała wcale, a młodsza raczkowała tylko tyłem i to bardzo krótko. Obie za to na nocnik siadały już jako 9 – miesięczne szkrabki, chociaż mało kto mi w to wierzył 🙂
  Pozdrawiam wszystkie mamy maluszków. Cieszcie się, intensywnie i świadomie, bo to tylko chwilka, niestety.

 7. Bardzo pomocny i wyczerpujący temat wpis. Od razu wzięło mnie na wspomnienia. Uwielbiałam, gdy mój chrześniak wypowiadał pierwsze sylaby. Czasami wychodziły mu niezłe słówka 😉

 8. Ciekawy wpis ja chodziłam z lena na rechabilitacje wiec raczkowanie u nas bylo prawidlowe nam nie dane bylo karmienie piersia bo lenka wczesniak i nie potrafila ale odviagałam pokarm przez 9 miesiecy i piła moje mleko dałam ile mogłam dziękuje za wygrana super

 9. Merytoryczny wpis. Rodzice powinni być świadomi takich kamieni milowych, bo choć każde dziecko rozwija się nieco w innym tempie, to za pomocą stopnia opanowania pewnych czynności czy dochodzenia do pewnych etapów możemy kontrolować rozwój malucha.

 10. Tekst w sam raz dla nas. Moja córeczka właśnie przekroczyła magiczną granicę kończąc 6 miesięcy. Większość rzeczy, o których Pani pisze robimy codziennie. I też gadam do wózka! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *