Dlaczego klocki EDU są inne? EDU to klocki z literami, przeznaczone są do nauki alfabetu i pierwszych prób czytania już dla najmłodszych użytkowników. Mogą one służyć również jako zwykłe klocki do zabawy, np. budowania wieży i innych konstrukcji. Są doskonałym wstępem do świata liter i czytania dla najmniejszych dzieci. Nasz 3-latek je uwielbia.

Czym się różnią od innych dostępnych na rynku?

IMG_6327

IMG_6331

Różnią się tym, że oparte są na alfabecie polskim, czyli zawierają wszystkie znaki naszego alfabetu, w tym także zmiękczenia, dwuznaki i samogłoski. Zawierają także znaki interpunkcyjne, co pozwala na tworzenie pełnych zdań podczas zabaw z dzieckiem. Klocki EDU wyróżniają się również tym, że większość znajdujących się na nich liter to litery małe czyli takie, z jakimi mamy do czynienia przy dowolnym standardowym tekście. Zestaw zawiera także pewną ilość liter dużych tak, by układając zdania, można było to robić zgodnie z zasadami ortografii i interpunkcji. Samogłoski na klockach zaznaczono kolorem czerwonym, a spółgłoski kolorem niebieskim. Jak dla mnie świetny sposób na naukę rozróżniania spółgłosek i samogłosek przy okazji zabaw z dzieckiem.

W pudełku z klockami EDU znajdują się:

  •  24 drewniane sześcienne klocki z literami,
  • zestaw 16 kart z obrazkami i cyframi,
  • poradnik dla rodziców i nauczycieli z poradami jak się bawić i uczyć z dzieckiem.

Edu-Epideixis klocki inne niż wszystkie

IMG_6339

Edu-Epideixis klocki inne niż wszystkie

IMG_6338

W pudełku oprócz klocków znajduje się instrukcja, w której znaleźć można przykłady możliwych zastosowań oraz komplet kart z obrazkami i cyframi. Karty u nas sprawdziły się idealnie do zabaw polegających na układaniu prostych słów i zdań. Autorką pomysłu i powstania tych klocków jest Maria Trojanowicz-Kasprzak, filolog polski, pedagog przedszkolny, prekursorka i propagatorka metody czytania globalnego. Nasze początki z metodą globalnego czytania mieliśmy, jak Jaś miał 15 miesięcy. Teraz jako 3-latek zaczyna czytać samodzielnie. Odczytanie prostych słów nie sprawia mu kłopotu.

Do tej pory znalezienie na rynku odpowiednich klocków z poprawnie napisanymi literami (chodzi o podział na małe i wielkie litery, polskie znaki diakrytyczne, dwuznaki i znaki interpunkcyjne) nie znalazłam. Jakiś czas temu zamówiłam dla Jasia rzeźbione klocki z Pilcha, z których jesteśmy bardzo zadowoleni ale jest to troszkę inna zabawa z nimi. Kiedy zobaczyłam, że pojawiły się EDU-klocki z wydawnictwa Epideixis, postanowiłam, że chcemy mieć również i ten zestaw. I nie pomyliłam się co do nich, są świetne.

IMG_6349

IMG_6346-crop

IMG_6345

W naszym przypadku zabawy z literkami miały miejsce już bardzo dawno a duże zainteresowanie czytaniem przez Jasia jest spowodowany tym, że wspólnie czytamy od samego początku. N obecną chwilę złożenie prostego słowa nie jest dla niego problemem. O czym możecie się przekonać we wpisie „Nasze sposoby na naukę czytania dla 3 latka-klik”.

 . Na obecną chwilę ulubioną zabawą z klocami z moim 3 latkiem jest układanie z nich prostych wyrazów oraz imion bliskich i czytanie ich na głos. Idzie nam rewelacyjnie. Zainteresowanie literkami i takimi zabawami warto podejmować pierwsze literowe zabawy. Z odpowiednim nastawieniem, pomocami dydaktycznymi i kreatywnością rodziców-sukces gwarantowany.

Jak przygotować dziecko do czytania i pisania?

Poprzez ćwiczenie i praktykę zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Glottodydaktyka to metoda gdańskiego profesora, mająca na celu przygotowanie bardzo małych dzieci do nauki czytania i pisania. Tak jest to możliwe, musicie mi uwierzyć. Metoda obecnie stosowana jest w przedszkolach i szkołach w całym kraju

Na końcu mogę tylko napisać, że jakość klocków jak dla mnie jest doskonała. Jeżeli chodzi o nadruk i jego trwałość na klockach, to po 2 miesiącach użytkowania ciężko mi stwierdzić jak to będzie z czasem. Za kilka miesięcy na pewno uaktualnię ten wpis. Jak dla mnie świetnym pomysłem jest dołączenie do zestawu kart z obrazkami, nam one bardzo pomogły w zabawach. W zestawie znajdują się 24 drewniane klocki z literkami, 16 kart z obrazkami i cyframi oraz poradnik z pomysłami zabaw.

IMG_6353

IMG_6328

IMG_6337

EDU-klocki znajdziesz  w Lidibrii w cenie 108 zł, lub w EPIDEIXIS gdzie znajdziesz dużo inspiracji na zabawki dla swojego dziecka.

8 thoughts on “Edu-Epideixis klocki inne niż wszystkie”

  1. jekju Jasiu jest rewelacyjny widac ze duzo razem czasy spedzacie ,pieknie jak on juz tak potrafi proste słowa czytac .te klocki to dobry pomysł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *