Kocham  drewniane zabawki i lubię się nimi otaczać.  Bardzo często to właśnie drewniane zabawki kupuję dla mojego synka. Drewnianymi klockami bawiłam się jako dziecko, do dziś pamiętam drewnianego krasnala, którego otrzymałam kiedyś od mojej cioci. Choć kiedyś zabawki nie były taki piękne i kolorowe jak teraz,to i tak bardzo miło wspominam tamte zabawy. Wspaniały czas dzieciństwa, beztroski i wolności.

Drewniane zabawki służą nam od samego początku. Pierwszą drewnianą prostą wieżę Jaś dostał od babci na pierwszą gwiazdkę. Miał wtedy 5 miesięcy i odkąd tylko zaczął siedzieć, była to jedna z jego ulubionych zabawek. Wkładanie, wyjmowanie i budowanie wieży było jego ulubionym zajęciem przez długi, długi czas. Potem były kolejne drewniane zabawki,  puzzle,  drewniane autka, kocki, ukłądanki logiczne i wiele innych zabawek, które mamy do dziś.

Drewniana kolejka Smily Play

Cieszy mnie fakt, że wybór zabawek z drewna na rynku jest tak szeroki, że każdy rodzic znajdzie coś ciekawego i interesującego dla swojego dziecka. Na uwagę zasługują  te, które pokazują się na rynku w ostatnich latach. Niektóre z nich wręcz zachwycają swoim wyglądem i wykonaniem. Wiele z nich jest wręcz przepiękna, a to, że są coraz bardziej kolorowe, powoduje, że wzbudzają one dziecięcą ciekawość.

Niestety coraz więcej na rynku pojawia się zabawek grających, dźwiękowych i świecących, niektóre z nich potrafią doprowadzić człowieka do szału. Nie twierdzę, że wszystkie zabawki interaktywne i dźwiękowe to buble. Nasze odkrycie tego typu zabawek ubiegłego roku to długopis elektroniczny który mnie bardzo pozytywnie zaskoczył. Jednak jako mama zawsze z sentymentem wracam do drewnianych zabawek sprzed lat. Warto pamiętać, że odpowiednio dobrana do wieku, zainteresowań i poziomu rozwoju dziecka jest gwarancją fantastycznej i kreatywnej zabawy

Drewniana kolejka Smily Play

Drewniane zabawki, co je wyróżnia?

Drewniane zabawki istnieją i będą istniały zawsze.  To zabawki, które dzięki swojej prostocie, rozwijają kreatywność u dziecka, rozwój motoryczny oraz dostarczają dzieciom wiele radości z zabawy. wśród nich klocki, kolejki, sortery i inne tego typu zabawki, które  doskonale wpływają na rozwój wyobraźni oraz zdolności manualnych już u najmniejszych dzieci.

Zabawki wykonane z drewna, czyli naturalnych i miłych w dotyku tworzyw, nie zagrażają zdrowiu dzieci. Ważne jest też to, że w przeciwieństwie do niektórych plastikowych zabawek są dużo trwalsze i odporne na zniszczenie. Zawsze też można je odnowić, wyszlifować i przemalować, jeżeli się trochę podniszczą. Ja również czasem odświeżam drewniane zabawki sama.  Jasia zabawkowy stolik z krzesełkiem i drewnianą kuchnię poddałam metamorfozie i wyszło  to naprawdę pięknie, efekt możecie zobaczyć w tym wpisie.

Zabawki z drewna – zabawki ponadczasowe

Drewniane klocki i kolejka będą idealne dla dzieci w każdym wieku. Jasiek od najmłodszych lat bardzo chętnie z nich buduje. Zabawa klockami bądź kolejką daje wspaniałe możliwości zabawy. Czasem tylko wkurzam się, kiedy nie mam jak przejść między ustawionymi autkami, domkami i ludzikami. Najważniejsze jest jednak to, że daje ona Jaśkowi mnóstwo radości. I często udaje mu się do zabawy wciągnąć tatę.

Zabawki z drewna – zabawki ponadczasowe

Zabawy drewnianą kolejką i zalety zabaw zabawkami z drewna

Do najczęstszych zabaw u nas należą, budowanie niesamowitych budowli, wież, stawienie drewnianego miasteczka, zabawy w dom, nauka liczenia poprzez zabawę i utrwalanie kolorów. Tak naprawdę to tylko kilka z ulubionych zabaw Jasia.

Zabawy drewnianą kolejką

 • Dzieci manipulując drewnianymi zabawkami, rozwijają motorykę małą i dużą.
 • Drewniane zabawki pozbawione dźwięku pozwalają dziecku skoncentrować się na samej zabawie.
 • Zabawy drewnianymi klockami czy puzzlami uczą logicznego myślenia.
 • Rozwijają wyobraźnię przestrzenną u maluchów.
 • Są uniwersalne odpowiednie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.
 • Nie narzucają wzorców zabaw i sposobu, w jaki dziecko ma się nimi bawić. Dziecko uruchamia swoją fantazję.
 • Drewno jest przyjemne w dotyku, a podczas zabaw drewnem pobudzamy i wpływamy na rozwój sensoryczny u dziecka.
 • Stymulują dzieci do większej aktywności fizycznej poprzez to, że dziecko musi je samo wprowadzić w ruch. Dla przykładu: kolejka aktywizuje dziecko do ruchu i samodzielnego przesuwania jej po torach. Jest to bardzo dobra gimnastyka dla malca.
 • Podczas zabaw dziecko uczy się rozpoznawania kolorów, kształtów i liczenia. Ostatnio ulubioną zabawą i nauką w jednym jest matematyka. Na tym etapie Jasiek doskonale sobie radzi z dodawaniem i odejmowaniem w zakresie 10.

Zabawy kolejką z boku wydają się nam banalnie prostym zajęciem, jednak mają bardzo wiele zalet. Zmuszają dziecko do większego skupienia i uczą cierpliwości i panowania nad własną złością, kiedy nagle zawala się misternie układana konstrukcja. Zabawy na podłodze, w tym rozkładanie np. torów i ustawienie miasteczka, rozwijają zdolność logicznego myślenia i planowania. Układanie torów ćwiczy zdolności manualne i wpływa na rozwój motoryki małej, na którą jako lekko zafiksowana mama w tej sprawie zwracam szczególną uwagę.

Rozstawianie drzew, domków, torów i budowanie całości, zachęca go do projektowania przestrzennego. Zachęca też do budowania większych miast, powiększania kolekcji o kolejne elementy i budowanie coraz dłuższych tras dla pociągu.  Co ważne, kolejka jest kompatybilna z innymi kolajkami tego typu.

Prostota poszczególnych elementów z drewna ma swój urok i jak się okazuje ogromne znaczenie dla rozwoju dziecięcej wyobraźni. Dziecko podczas zabawy rozwija swoją kreatywność, umiejętność logicznego myślenia, planowania przestrzennego, doskonale ćwiczy motorykę małą i koordynację ruchową ręka-oko, która jest niezwykle istotna w rozwoju małego dziecka. Uwielbiam spoglądać na mojego syna, kiedy pogrążony w zabawie przepada na długi czas. Kiedy podczas zabaw tworzy własne historyki, a jego  pomysły na zabawy za każdym razem są inne. Dzieci poprzez takie zabawy się rozwijają i rozbudzają swoją kreatywność i mają naprawdę niesamowite pomysły na zabawy.

Zabawy drewnianą kolejką są inspirujące

Drewniana kolejka doskonała zabawka dla dziecka i rodzica

Kupno drewnianej kolejki Smily Play to była idealna okazja do sprawienia prezentu (również nam dorosłym). Uwielbiam bawić się z moim synkiem, uważam, że cudownie jest czasami stać się takim dużym dzieckiem pozbawionym na chwilę trosk i oddać się zabawie. Warto to robić i warto pamiętać o najważniejszym:żadna zabawka nie zastąpi dzieciom naszej uwagi, dlatego wybierając prezent, warto pomyśleć o tym, by towarzyszyć dzieciom w zabawie. Samo kupno zabawki nie załatwia sprawy.

Pociąg i tory drewniane to idealna zabawka dla tych małych i już całkiem dużych (dzieci). My bardzo często wspólnie siadamy na podłodze i odbywamy dalekie wyprawy koleją. Raz jedziemy do Krakowa, raz do Warszawy, a jeszcze innym razem wyruszamy do Pragi. Jasiek od maleńkości miał fazę na pociągi i tramwaje. Auta zaś nigdy za bardzo go nie interesowały. Czas spędzony na zabawie z Jasiem sprawia mi ogromną radość. On jak chyba każdy mały chłopiec marzył o tym, by mieć swoją własną kolejkę. Więc mamy taką manualną prostą kolejkę, w której bardzo podoba mi się to, że drewniane pojazdy czy inne maszyny nie jeżdżą same, np. po przyciśnięciu przycisku. Trzeba je samodzielnie wprowadzić w ruch, co dodatkowo wpływa na rozwój psychoruchowy u dziecka. I chyba właśnie drewniana kolejka, jak żadna inna zabawka nie kojarzy się mi tak z beztroskim dzieciństwem, dalekimi podróżami i odkrywaniem świata!

Dlatego właśnie drewniana kolejka, jak żadna inna zabawka nie kojarzy się mi tak z beztroskim dzieciństwem, dalekimi podróżami i odkrywaniem świata! To są jego najpiękniejsze lata życia, więc jako rodzic chcę, by je spędził na beztroskiej zabawie. Cudownie jest obserwować tą jego dziecięcą radość i pomysłowość. Często też przyłączam się do tych zabaw i razem tworzymy nasze budowle. Choć zazwyczaj to on jest nadzorcą budowlanym. Zabawa z nim to świetna rozrywka również dla mnie

Drewniana kolejka to zabawka ponadczasowa, którą Jaś uwielbia. Mieszkamy nieopodal stacji PKP, więc z koleją jesteśmy za pan brat. Kiedyś spacer na stację to był obowiązkowy punkt programu każdego dnia. Często oglądamy różne wystawy i makiety kolejowe. Dlatego dla nas kolejka to był idealny pomysł na prezent. Podczas zabaw mojego synka uwielbiam przypatrywać się, jak samodzielnie układa drewniane tory i tworzy swoje małe miasteczko. To, z jaką starannością i dokładnością planuje co i gdzie postawi, jest urocze.

Kolejka wykonana z drewna to zabawka idealna zarówno dla przedszkolaka, jak i młodszego dziecka. Zabawka uniwersalna, która będzie idealna zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Drewniane kolejki od Smily Play są dostępne zarówno w wersjach podstawowych, jak i bardziej rozbudowanych. My zdecydowaliśmy się na ten bardziej rozbudowany zestaw.

Może gdzieś na strychu u babci/dziadka wygrzebiecie stare drewniane klocki lub kolejkę. Drewnianych zabawek się nie zapomina! Może odkryjecie gdzieś zabawki z własnego dzieciństwa,które przywołają masę wspomnień? Jako dziecko potrafiłam cieszyć się z najmniejszej rzeczy, a drewniane zabawki przypominają mi moje dzieciństwo, w którym zabawek niestety brakowało. Jako dorosły człowiek uwielbiam drewniane zabawki i nadal jestem nimi zachwycona. Już rozmyślam, o jaką następną drewnianą zabawkę powiększymy naszą kolekcję.

Lubicie drewniane zabawki? Czy Wasze dzieciaki też je lubią? Co możecie polecić dla 5 latka na urodziny ?

24 thoughts on “Drewniana kolejka, zabawka z duszą, z której dziecko nie wyrasta za szybko”

 1. Swoich dzieci nie mam, ale siostrzenicom też kupowałam drewniane zabawki szczególnie właśnie w pierwszych latach życia. Mają też dodatkowy atut, że tak szybko się nie zepsują. Im bardziej robią się popularne, tym bardziej ceny też niestety idą w górę. Byłam zaskoczona w Smyku, jaki tam mają wybór drewnianych cudów.

 2. Drewniane zabawki u nas sa na 1 miejscu.
  Synek dostal drewniana kolejke z ikei , bawi się nia od dwóch lat i jeszcze mu sie nie znudziła.
  Co do prezentu mam ten sam problem. Olivier koncem czerwca obchodzi 3 urodziny a ja nie wiem co kupić ? poza ksiazeczkami, ukladankami ostatnio zauwazylam lubi zabawe w odgrywanie ról, moze poszukam cos w ta strone.

 3. Rzeczywiście to zabawka na lata. Krzyś ma odkąd skończył 2 latka. W tym roku będzie miał 6 i nadal uwielbia swoje zestawy torów i pociągów oraz innych dodatków. Świetna sprawa. Też polecamy.

 4. My też mamy drewnianą kolejkę od kilku lat i dzieci co jakiś czas ją wyciągają i z pasją budują coraz to bardziej wymyślne tory i wymyślają nowe historie. Chyba nigdy się im ta zabawka nie znudzi 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *