Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. Związany jest z wieloma zmianami w organizmie przyszłej matki. Dochodzi do powiększenia piersi, obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zwiększenia rzutu serca, pogłębienia oddechów, częstszej konieczności udawania się do toalety. Znaczna część ciężarnych odczuwa także nasilony problem, jakim jest zgaga. Szczególnie przybiera on na sile w okresie III trymestru ciąży. Skąd bierze się ta przypadłość oraz czy istnieje jakieś dozwolone leczenie bezpieczne dla naszego potomstwa?

Zgaga w ciąży – skąd się bierze?

Na początku wyjaśnijmy, co to jest zgaga – to nieprzyjemne, palące uczucie w przełyku, w jamie ustnej, zlokalizowane tuż za mostkiem. Wynika z podrażnienia błony śluzowej przełyku kwaśną treścią pokarmową pochodzącą z żołądka. Istnieje nawet kilka wytłumaczeń tego zjawiska.

Po pierwsze w ciąży dochodzi do wielu zmian hormonalnych. Wzrasta stężenie progesteronu, który przygotowuje endometrium do implantacji (zagnieżdżenia) zarodka oraz warunkuje utrzymanie ciąży, aż do czasu jej naturalnego rozwiązania. Wśród palety oddziaływań progesteronu występuje zwolnienie pasażu jelit (stąd mogą wystąpić problemy z wypróżnieniem) oraz rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Efektem jest zwiększone i ułatwione nawracanie treści pokarmowej z żołądka do przełyku i nasilenie zgagi.

Zgaga w ciąży – skąd się bierze?

Drugim aspektem wywołującym zgagę jest rosnąca macica i dziecko. Nasz potomek i jego „domek” powodują ucisk na inne narządy, w tym na żołądek. W związku z tym spożyty pokarm z łatwością wraca do przełyku. Dolegliwości nasilają się wraz z czasem trwania ciąży, z powodu ciągle rosnącej macicy. Pocieszeniem jest fakt, że po porodzie dolegliwości u większości kobiet ustępują.

Jakie leki można stosować w ciąży, aby złagodzić dolegliwości?

Przede wszystkim pamiętajmy, żeby każdy lek, który chcemy przyjąć, skonsultować najpierw z naszym lekarzem lub z farmaceutą. Wiele kobiet zapewne zastanawia się, co na zgagę jest bezpieczne w ciąży zarówno dla niej, jak i dla maluszka. Odpowiedź okazuje się bardzo prosta – Rennie, czyli naturalna kompozycja węglanu wapnia i węglanu magnezu. Środek ten działa tylko miejscowo, nie wchłania się do krwiobiegu i powoduje natychmiastowe złagodzenie zgagi na drodze neutralizacji soku żołądkowego.

Jak jeszcze można złagodzić zgagę?

Wskazane jest jedzenie mniej, a częściej – wtedy nie przepełniamy naszego żołądka. Pomiędzy posiłkami warto pić dużo wody – zmniejszy nam ona ochotę na słodkie przekąski nasilające dolegliwości oraz przyspieszy pasaż jelitowy. Odpoczywajmy po jedzeniu w pozycji siedzącej, śpijmy na uniesionym wezgłowiu. Nośmy luźne ubrania, które nie uciskają na okolice nadbrzusza.

Czy w czasie ciąży dokuczała Wam zgaga? Jak sobie radziłyście?

 

Bibliografia:

[1] – https://mamaginekolog.pl/7-najczestszych-objawow-wczesnej-ciazy

[2] – https://mamaginekolog.pl/kolejne-wstydliwe-dolegliwosci-ciazowe

[3] – https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/przelyk/50731,choroba-refluksowa-przelyku-refluks

*wpis gościnny

12 thoughts on “Dlaczego większość kobiet w ciąży cierpi na zgagę?”

  1. O tak słodkie przekąski potrafią nieźle namieszać. Ponoć dzieje się tak, ponieważ słodkie rozleniwia żołądek (jako mięsień) i wtedy dochodzi do wydostawania się treści żołądkowych. Wiem też, że lepiej nie pić gazowanego.

  2. Zrównoważona, zbilansowana, urozmaicona dieta potrafi zdziałać cuda. No i także woda — jej też należy dostarczać, chociaż półtora litrową butelkę dziennie. W ciąży nie jestem, ale taki plan sama mam 🙂

  3. Ja niestety często mam, nawet nie będąc w ciąży. ale mam swój sposób. Jednak koleżanka, właśnie będąc w stanie błogosławionym poradziła mi, że na zgagę bardzo dobre jest wapno – rozpuszczana, musująca tabletka. Mnie faktycznie pomaga, zawsze! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *