Kiedy dowiadujesz się, że będziesz Mamą, masz sporo sprzecznych emocji. Z jednej strony ogromnie się cieszysz, a jednocześnie się boisz. Pierwsze myśli dotycząc dziecka – czy będę dobrą Mamą, czy będę umiała się opiekować dzieckiem. To normalne, wszak każda kobieta chce być najlepszą Mamą. Później przychodzą obawy o poród – czy będzie boleć, czy dam radę urodzić.

Pamiętaj, że na poród i pojawienie się nowego członka rodziny można, a nawet powinno się przygotować. Każdy poród jest inny, ale jeśli wiesz, czego będziesz się mogła spodziewać na pewno da Ci pewności siebie. W internecie można znaleźć wszystko na temat porodu. Zazwyczaj jednak, będą Mamą po raz pierwszy, nie wiesz czego masz szukać i o co pytać. Czujesz się zagubiona od natłoku informacji. Dodatkowo pamiętaj, aby szukać aktualnych informacji pisanych przez specjalistów.

jak przygotować się do porodu

Rzetelną wiedzę na pewno dostarczy Ci szkoła rodzenia – warto wybrać taką, do której będzie uczestniczył Twój partner, ponieważ to on w chwilach zwątpienia będzie dla Ciebie oparciem. Na rynku są przyszpitalne, prywatne i internetowe szkoły rodzenia. W dobie pandemii to właśnie kursy szkoły rodzenia online mają więcej zwolenniczek.

szjkoła rodzenia w czasie pandemii

Program wszystkich kursów jest podobny. Dowiesz się z nich m.in.:

 • czego możesz się spodziewać się na sali porodowej
 • kiedy udać się do szpitala, aby nie zostać jeszcze odesłanym do domu
 • jak wygląda samo przyjęcie na izbie przyjęć
 • kogo zabrać na salę porodową, aby był dla Ciebie najlepszym wsparciem
 • jak wyglądają okresy porodu i jak radzić sobie z bólem porodowym
 • co dzieje się z Tobą i Maluszkiem już po porodzie
 • o opiece nad dzieckiem.

internetowej szkole rodzenia masz możliwość prowadzenia zajęć na odległość – w zaciszu swojego domu, a więc bez ryzyka zarażenia się COVID-19. Dodatkowo, jeśli twój lekarz zalecił Ci oszczędny tryb życia lub jesteś długo aktywna zawodowo i/lub twój partner pracuje do późna czy zmianowo – łatwiej jest znaleźć wspólny czas na naukę. W takiej formie możesz przygotowywać się do porodu nie czekając do 21 tygodnia ciąży (tak jak w przypadku przyszpitalnych szkół rodzenia).

szkoła rodzenia przez internet

Jedną z takich szkół jest Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą. Kurs składa się z 5 godzin starannie przygotowanych 20 lekcji. Do wszystkich wideo możesz wracać także po porodzie, jest to bardzo przydatne zwłaszcza przy tych dotyczących m.in. pielęgnacji noworodka, problemach okresu noworodkowego i niemowlęcego, kąpieli czy karmienia.

Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą

Dodatkowo kurs oferuje przydatne materiały do pobrania takie jak lista wyprawkowa, kryteria wyboru szpitala czy przykładowy plan porodu. Kurs Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą jest jednym z takich, które oferuje kontakt z położną poprzez zamkniętą grypę na Facebooku. Dodatkowo możesz również otrzymać porady laktacyjne od Promotorki Karmienia Piersią. Po przez taką formę masz możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię zagadnienia odnośnie całej ciąży i porodu, a także po porodzie, czyli temat połogu, pielęgnacji noworodka, stanów przejściowych noworodka, okresu noworodkowego i niemowlęcego oraz karmienia. Dostęp do grupy mają same kursantki, które oprócz uzyskania odpowiedzi, same dzielą się swoją wiedzą i spostrzeżeniami.

Wszystkie lekcje wideo posiadają napisy, co jest bardzo przydatne dla osób niesłyszących i niedosłyszących.

Zwiastun Kursu Szkoły Rodzenia z Anną Nowak-Dudą

Czekając na cud narodzin, korzystałaś z zajęć w szkole rodzenia? Chodziłaś sama czy z partnerem?

10 thoughts on “Czy warto przygotować się do porodu?”

 1. Przed pierwszym porodem wiele czytałam i poznawałam najistotniejsze aspekty. Myślę, że ta wiedza mnie uspokoiła i przygotowała na wiele ewentualności, które mogły mnie spotkać. Kobiety powinny przygotować się do porodu, a kursy z wykwalifikowanymi wykładowcami to świetna okazja ku temu.

 2. Ja akurat nie korzystałam ze szkoły rodzenia, ale myślę, że to fajna sprawa dla przyszłych mam. Nie dość, że można zdobyć nową wiedzę, przygotować się na pojawienie się dziecka, to jeszcze jest okazja na poznanie nowych osób.

 3. Osobiście uważam, że taka „szkoła” dała mi tylko mylne wyobrażenie. Opiera się głównie bowiem na przepisach i oczekiwaniach. Życie łamie wszystkie zasady i daje popalić, zwłaszcza na polskich porodówkach- przestarzały sprzęt, położne z minionej epoki i teksty typu: „jak dawałaś, to też się tak darłaś?”, „nie drzyj się, bo inne wystraszysz”, „akurat bo tak boli”…. Dla mnie strata czasu, lepiej pójść na spacer.

 4. Uważam, że przygotowanie do porodu jest bardzo ważne, pozwala oswoić się z tym, co nas czeka. Warto wybrać się do szkoły rodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *