Książka a może słuchowisko?  Czytanie bajek to nasza codzienność. Teraz tylko zmieniam formę ich przekazu.  Pomimo zmęczenia  chwila na  czytanie czy to przed snem czy w ciągu dnia musi być. Ostatnio jednak coraz częściej zastanawiałam się nad jedna rzeczą a mianowicie, co najbardziej rozwija dziecięcą wyobraźnię? Książka, telewizja, audycja w radiu, czy słuchowiska lub coraz bardziej popularne, audiobooki. Dlatego oprócz zwykłego czytania pomyślałam, że zaproponuję Jasiowi inny sposób poznawania bajek. Czy słuchowiska dla dzieci świetną alternatywą dla telewizora? Na to pytanie odpowiecie sobie sami, jak przeczytacie tą recenzję. Ja już wiem,  że tak.

IMG_1441

Słuchowiska dla dzieci świetną alternatywą dla telewizora. Którego u nas w domu raczej się nie ogląda. Przynajmniej Jasiek nie jest nim zainteresowany, oczywiście ja  nad tym nie ubolewam. Ostatnio z Jasiem odkrywamy coraz to ciekawsze słuchowiska dla maluchów. Niektórymi z nich chciałabym się z Wami podzielić. Dla nie to świetny sposób jak pobudzić dziecięcą wyobraźnię. Są one bardzo pomocne w rozwoju najmłodszych. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że należy dobrać do naszego dziecka i jego zainteresować odpowiednie książki i słuchowiska. W ten sposób by wzbudzić w maluchu zainteresowanie, tak by za szybko się nie znudził. Ale uważam, że warto spróbować. Może na początek nie za długo, bo taki 2 latek, któremu trudno jest się skupić w jednym miejscu dłuższą chwilę mógłby mieć problem z wytrzymaniem do końca słuchowiska. Należy w nim wzbudzać zainteresowanie bajką i na pierwsze słuchowiska wybierać takie, które będą w stanie go zaczarować.

Płyta z słuchowiskiem „Brzydkie Kaczątko” z Wydawnictwa Siedmiróg obudziła we mnie dziecko. Może, dlatego że była to bajka, którą moja starsza siostra czytała mi najczęściej. Dlatego dziś ja swojemu synkowi podsunęłam ją do słuchania. Słuchanie ma niesamowity dar, ponieważ otwiera umysł ono umysł malucha i pozwala pracować jego wyobraźni. Oraz pozwala pracować nad koncentracją i skupieniem malucha. Dlatego już dziś zapraszam Was dziś do tego magicznego świata. Do dziecięcego, cudownego świata wyobraźni i marzeń. Marzeń o wspaniałym życiu, akceptacji, przyjaciołach i życiu. O tym jak łatwo można zostać odtrąconym i o tym jak potrzebni są w życiu przyjaciele. O akceptacji samego siebie i o radzeniu sobie z przeciwnościami losu. Tego wszystkiego wspólnie z Jasiem dowiedzieliśmy się z tej płyty.

IMG_1442

IMG_1447

Ja ze swojej strony bardzo polecam słuchowiska dla dzieci, ponieważ:

  • Pozwalają pracować nad koncentracją i skupieniem u dziecka.
  • Rozwijają oraz pobudzają wyobraźnię związaną z innymi zmysłami niż tylko wzrok.
  • Pozwalają dziecku w indywidualny sposób postrzegać dana historię, która lektor za pomocą swojego głosu próbuje nam przekazać.

Słuchowisko trwa 23,16 .Jak dla mnie brawa dla lektora, barwa głosu i intonacja jak najbardziej pasowała do tej bajki.

IMG_1449

IMG_9636

IMG_9655

Pierwszy raz Jaś w skupieniu wytrzymał ok 10 minut słuchowiska, po 10 minutach zaczął się wiercić i był rozkojarzony. Kolejny raz zaczęliśmy słuchać od miejsca gdzie skończyliśmy. Teraz spokojnie jest w stanie wysłuchać całej bajki. Jak dla mnie to sukces. Duże znaczenie ma tu przekaz jaki płynie z tego słuchowiska, Jaś bardzo przejął się losami małego biednego kaczorka którego nikt nie lubił. I na samym początku właśnie fakt, że nikt go nie lubi  utkwił mu w pamięci.

Brawa za piosenki wplecione między dialogami, które nie pozwalały mojemu  2 latkowi za szybko się znudzić! Są to utwory bardzo przyjemne dla ucha, niezwykle wzruszające i dodające słuchowisku życia. Podział na role, dźwięki, piosenki i cała oprawa przenoszą słuchacza w magiczny i niezwykle bajkowy świat. W świat małego biednego kaczorka, któremu nie jest łatwo w jego życiu. Piękna narracja, bardzo dobra oprawa muzyczna to wszystko sprawiło, że i ja bardzo chętnie wspólnie z moim synkiem wysłuchałam tego słuchowiska.

IMG_1450

IMG_1448

Ja już wiem, że taka forma „czytania książek„ na pewno zagości u nas w domu na dłużej. Starsze dzieci uwielbiały taka formę przekazu bajek, pamiętam ile to było zachodu, aby takie płyty dla nich znaleźć. Do dziś w domu pozostało kilka z nich. A jeżeli i Ciebie zainteresowała tak forma przekazu dzieciom bajek, słuchowisko i wiele innych ciekawych książek możesz zamówić tu.

„Brzydkie kaczątko” Słuchowisko dla dzieci

Obsada aktorska:

Narrator: Mariusz Benoit
Brzydkie kaczątko: Dominika Kluźniak
Mama: Agata Kulesza
Stara kaczka: Barbara Zielińska
Staruszka/Sąsiadka kaczka: Joanna Jeżewska
Kot: Grzegorz Damięcki
Kura: Wiktoria Gorodeckaja
Chłopiec: Robert Kuraś
Kaczątka: Magdalena Mickiewicz, Milena Suszyńska i inni
 Śpiewa: Dominika Kluźniak
      Czas nagrania: 23’16
Wydawnictwo: Siedmioróg

5 thoughts on “„Brzydkie Kaczątko” Słuchowiska dla dzieci świetną alternatywą dla telewizora.”

  1. Fajny pomysł 🙂 Jeszcze nie próbowaliśmy takiej formy, ale na pewno to zmienimy! 🙂 A historia o kaczątku, ale w wersji książkowej od ostatniego tygodnia też robi u nas furorę 🙂

  2. Mój 7-latek właśnie odkrył świat słuchowisk. Znaleźliśmy po jego starszym bracie bajki słowno-muzyczne (tak to się nazywa) z przed 10 laty. Skutek – zamawiam inne bajki. Chodzi i śpiewa piosenkę z bajki o złotej rybce. Polecam bajki wykonane przez aktorów Teatru Nowego z Poznania. Fantastyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *