Ku uciesze większości rodziców 1 września w szkołach rozpoczął się nowy rok szkolny. Jak wiadomo nowy rok szkolny to nowe wyzwania zarówno dla  szkolniaków, jak i ich rodziców. Mamy świadomość, że sytuacja uczniów, rodziców i nauczycieli cały czas jest niepewna. Dla wielu pierwszoklasistów to czas adaptacji w nowym środowisku i wspólne podejmowanie decyzji o zajęciach dodatkowych, które trzeba tak zaplanować by był czas na naukę, pracę, odpoczynek i możliwość uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Nie da się przewidzieć, jak będą wyglądały kolejne tygodnie, miesiące nauki. Jako rodzic uważam, że czas wrócić do normalnej codziennej nauki i zajęć dodatkowych.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - jakie wybrać?

Każdy z nas rodziców, chce by jego dziecko było wyjątkowo uzdolnione i dobrze radziło sobie w szkole i poza nią. Niestety często popełniamy błąd i szalejemy z wymyślaniem zajęć dodatkowych. W trosce o zdrowie i rozwój dziecka warto to przemyśleć, i nieco przystopować. Najlepiej będzie wspólnie zastanowić się jaki typ zajęć pozaszkolnych będzie  najlepsze dla dziecka! Co sprawi mu radość i powoli na jeszcze lepszy rozwój. Warto przemyśleć się na jakie zajęcia będziemy mogli pozwolić sobie finansowo. Dodatkowe wsparcie finansowe w postaci 500+,  spokojnie można przeznaczyć na te zajęcia. Myślę, że taka kwota pozwala rodzicom na spełnianie dziecięcych marzeń i zapewnienie im zajęć dodatkowych. W końcu są to pieniądze naszych dzieci!

Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jakie wybrać?

Poruszając temat zajęć dodatkowych warto zwrócić uwagę czy zajęcia nie będą dla ucznia zbytnim obciążeniem. Dla każdego dziecka odpowiedni będzie inny rodzaj zajęć pozaszkolnych. Zajęcia te powinny rozwijać pasje dziecka i sprawiać mu wiele radości.  Dziecko powinno traktować je jako coś ekstra a nie jako obowiązek.

Zajęcia dodatkowe dla dzieci - jakie wybrać?

Warto wspólnie z dzieckiem zastanowić się nad tym co lubi robić, jak chce spędzać wolny czas i wybrać takie zajęcia, które  dostarczą mu wiele przyjemności i pomogą odkryć indywidualne predyspozycje oraz zdolności dziecka. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dziecka, trzeba wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Najważniejsze z nich to: zainteresowania, predyspozycje, wiek dziecka, temperament i przede wszystkim chęć uczestniczenia w zajęciach dodatkowych. Zajęcia powinny dobrane do zainteresowań naszej pociechy.

Zajęcia dodatkowe a wiek dziecka?

Młodszym dzieciom w wieku przedszkolnym poleca się zajęcia ogólnorozwojowe, stymulujące rozwój motoryczny, umysłowy i poznawczy. Udział w zajęciach dodatkowych już od przedszkola rozwija i pozwala odkryć uzdolnienia, predyspozycje i talenty dziecka. Potem w szkole rodzicom zdecydowanie łatwiej będzie zdecydować o wyborze zajęć dodatkowych dla dziecka. Z zajęć najczęściej polecanych dla tej grupy wiekowej są:

  • Basen – zajęcia na pływalni to zajęcia, które rozwijają wszystkie mięśnie.
  • Taniec i rytmika – rytmika dla przedszkolaków jest obowiązkowa w ramach nauczania przedszkolnego, poza placówką można poszukać innej formy aktywności ruchowej związanej z tańcem. Początkowo są to raczej zjęcia ogólnorozwojowe dla najmłodszych. Kiedyś firmy zewnętrzne organizowały takie zajęcia w placówkach w tym roku sytuacja się zmieniła I przedszkola raczej nie wpuszczają firm zewnętrznych do placówek.Jaś poprzednie dwa lata chodził na zajęcia taneczne. W tym roku jednak stwierdził, że to nie dlaniego.
  • Karate/joga/judo to kolejne zajęcia ruchowe idealne dla takich maluchów.
  • Zajęcia artystyczne takie jak muzyczne (śpiew, gra na instrumentach), teatralne i plastyczne.

Przedszkolaki doskonale sobie radzą na zajęciach poznawczych takich jak:

  • Nauka języka obcego – cały ubiegły rok mieliśmy dodatkowe zajęcia z native spikerem, które przynosiły bardzo dobre efekty. Ważne by były prowadzone w formie zabawy.
  • Zajęcia nauki konstruowania – może to być np. robotyka, konstruowanie itp. Taka forma spędzania wolnego czasu z pewnością będzie idealna dla małych konstruktorów.

  Zajęcia dodatkowe polecane dla dzieci szkolnych !

W tym czasie można kontynuować zajęcia rozpoczęte w przedszkolu, ale mogą się pojawić zupełnie nowe zainteresowania i pomysły na spędzanie wolnego czasu. To, że w poprzednim roku dziecko chodziło na zajęcia taneczne lub zajęcia teatralne nie oznacza, że będzie chciało to kontynuować. W przypadku mojego starszego syna zaliczyliśmy całkiem sporą ilość zajęć dodatkowych aż wreszcie wybrał sobie to co mu odpowiadało. Jeżeli chodzi o Jasia, to nas cały czas jest zainteresowanie jazdą konną, (niestety przez pandemię, udział w zajęciach był utrudniony) ale mamy zamiar wrócić do tej aktywności.

Kampania sportowa Zalando lauge

Aktualnie rozmawiamy o tenisie ziemnym na pewno też znajdzie się czas na basen, ale to już we własnym zakresie. Wybierając zajęcia dodatkowe dla dzieci w wieku szkolnym, warto wybrać zajęcia zaspokajające ciekawość poznawczą. W sumie może to być wszystko to co poleca się młodszym dzieciom tylko na bardziej zawansowanym poziomie. Poza zajęciami sportowymi warto wybierać zajęcia z różnych dziedzin wiedzy, które będą usprawniały zdolność szybkiego uczenia, czytania, logicznego myślenia itd.

Jak przygotować się do zajęć dodatkowych?

Ważnym elementem przygotowań do zajęć dodatkowych może być przygotowanie stroju sportowego, zakup instrumentu w przypadku wyboru zajęć muzycznych, stroju do baletu lub ubrań przeznaczonych do jazdy konnej. Wiadomo, że takie zakupy wiążą sie z większymi wydatkami. Uzupełniając garderobę po wakacjach, okazało się, że wiele ubrań Jasia skurczyło w praniu:) Chyba chłopak nam urósł. Strój sportowy i plecak na rakietę udało mi się wypatrzyć na Zalando Louge. Rakietę do tenisa Jaś odziedziczył po starszym bracie.

jakie zajęcia poza szkołą

Nawiązując do ubrań dla dzieci wiem, że w obecnym czasie, jako rodzice częściej pierzemy ubrania dzieci. Dbanie o higienę stało się znacznie ważniejsze i wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na wygodną odzież typu koszulki, dresy, buty it.  Pewnie każda mama szuka teraz dresów, co najmniej 1 lub 2 par butów i innych sportowych akcesoriów dla najmłodszych. Wśród marek sportowych często wybieranych przez rodziców są takie marki jak Puma, Nike, Reebok, Adidas. Ogólnie ubrania dla dzieci są dość drogie dlatego warto szukać promocji, przecen i wyprzedaży.

Ile zajęć dodatkowych dla dziecka?

Zbyt dużo zajęć dodatkowych może odbijać się na zdrowiu i  dobrym samopoczuciu dziecka. Dziecko, które uczestniczy w zbyt dużej ilości zajęć dodatkowych może być pod po prostu przemęczone. Zbyt duża ilość zajęć może powodować u dziecka przemęczenie a co za tym idzie spadek odporności, a co za tym idzie choroby oraz problemy z koncentracją i niechęć do zabawy.

Poza uczestniczeniem w zajęciach dodatkowych dziecko musi mieć czas na odrobienie pracy domowej, chwile na regenerację po dniu spędzonym w szkole i odrobinę wolnego czasu dla siebie choćby po to by się ponudzić. Ilość dodatkowych zajęć powinna być dobrana indywidualnie. Tak jak wcześniej wspomniałąm, należy wziąć pod uwagę indywidualne możliwości i chęci dziecka w uczestniczeniu w takich zajęciach oraz możliwości np. dowożenia np. Młodszych dzieci na takie zajęcia.

Warto pamiętać, że  zajęcia dodatkowe to dotykowy wysiłek dla dziecka i praca. Dobrze by było, by dziecko w ciągu tygodnia miało minimum 2 dni bez zajęć dodatkowych. Ten czas można wykorzystać na aktywności z rodzicami, wyjście na basen, wycieczkę rowerową lub zwyczajne ponudzenie się w domu. Jeżeli zdecydujecie się na zajęcia ponadprogramowe jako rodzice motywuciej, doceniajcie jego wysiłek, ale nie wywierajcie presji!

Jakie zajęcia dodatkowe wybierzemy dla Jasia?

W sumie prowadzimy na ten temat rozmowy już od dłuższego czasu. Wybraliśmy zajęcie, które od dawna fascynuje Jasia, czyli kontakt z konikami i naukę jazdy konnej, ale tak na luzie na spokojnie bez obciążeń i chyba będą to weekendowe zajęcia, poza tym kontynuujemy naukę angielskiego w szkole internetowej plus za nami już pierwsze treningi tenisa. Jeżeli chodzi o tenisa ziemnego zdecydowaliśmy się, na tą dyscypilnę, bo nawet gdyby nawet coś się wydarzyło i zajęcia byłby zawieszone na jakiś czas, Jaś będzie mógł ćwiczyć z tatą. Mamy pod domem boisko do tenisa, więc wystarczą tylko dobre chęci do aktywności. Jeżeli pojawią się możliwości na udział w innych zajęciach tak z doskoku, warsztatach plastycznych, zajęciach z robotyki, które bardzo często w Łodzi się odbywają to też chętnie spróbujemy.

Kampania Zalando Lounge

Chcemy aby to Jasiek ostatecznie nam powiedział co najbardziej jemu odpowiada. Nie chodzi nam o to by dziecku wypełnić wolny czas na maxa, ale o to by zajęcia dodatkowe zapewniały mu rozwój i sprawiały radość. Najważniejsze to nie przesadzić z ilością zajęć dodatkowych. zajęcia dobrać na podstawie zainteresowań dziecka i tego, co sprawia mu radość. na początek warto pokazać mu kilka rodzajów zajęć i pozwolić, żeby samo wybrało te, które najbardziej go interesują. Może się też okazać, że będziemy musieli z któryś zrezygnować, bo np. dziecko zbyt szybko się nudzi lub zajęcia sprawiają mu one duże trudności. nie mamy prawa złościć się i zmuszać dziecka do uczęszczania na zajęcia, jeśli nie ma na nie ochoty.

Stylizacja ze zdjęć została skompletowana w Zalando Lounge.

A jak u Was z wyborem zajęć dodatkowych?

Zapisujecie gdzieś dzieciaki na zajęcia dodatkowe? Będą to zajęcia w szkole, przedszkolu czy poza placówką dydaktyczną, jak to wygląda u Was?

 

15 thoughts on “Zajęcia dodatkowe dla dzieci – jakie wybrać?”

  1. Mój starszy syn, który jest przedszkolaki, ma dodatkowe zajęcia w przedszkolu. Natomiast poza mamy kurs języka angielskiego on-line.

  2. Moim zdaniem każdy sam powinien zdecydować, czy chce brać udział w zajęciach dodatkowych i jakich.
    Jak chodziłam do szkoły, to brałam udział w kółku przyrodniczym i artystycznym.

    1. Jestem tego samego zdania. Mój przedszkolak uczęszcza na zajęcia dodatkowe w przedszkolu i są to takie zajęcia, na które z chęcią chodzi, bez zmuszania. Wcześniej, przed tą całą pandemii, w przedszkolu odbywały się wspaniale zajęcia z sportowe z piłką. Teraz niestety ich nie ma, a szkoda, bo młody je bardzo lubił.

      Jeśli chodzi o tekst, jest bardzo merytoryczny i wartościowy. Z pewnością okaże się pomocny dla wielu rodziców. Tenis to fajny pomysł na zajecia dla dziecka. 🙂

      1. Dziękuję za miłe słowa. U nas na razie wszystko w powijakach, chcemy dać Jasiowi czas na zastanowienie sie i przetestowanie czy te zajęcia są dla niego. Dziś np mówił coś o zajęciach aktorskich i muzycznych, więc pewnie jeszcze będzie dużo rozmów o tym co chce robić w wolnym czasie.

  3. Najstarszy jeździ na piłkę nożną. Średni kiedy też jeździł, ale odwiedziło mi się, karate też nie dla niego. Więc na razie nie ma dodatkowych zajęć. Ale myślę nad korepetycji z angielskiego dla nich.

  4. u mnie na razie wszedł basen, ale nie jako zajęcia dodatkowe tylko po prostu jeździmy co tydzień. Mam nadzieję, że to się rozwinie w większą aktywność 🙂

  5. Ja uważam że przesyt zajęć dla niektórych dzieci wykończyłby nawet słonia. Trzeba iść za głosem zainteresowań dziecka i dawać mu doświadczać

  6. Gdy byłam w wieku mojego dziecka miałam sielskie życie, i dopiero co za chwilę wkraczałam w świat zajęć dodatkowych. Moje dziecko od kilku lat intensywnie uczy się języka angielskiego w szkole, a po szkole w weekendy uczy się języka ojczystego mojego męża – wegierskiego. Zadeklarował chęć pewnych zajęć manualnych (o jakich wspomina od roku), ale powiedział, że nie jest jeszcze w tym momencie gotowy. Nie naciskamy, Poczekamy. 🙂

  7. U nas dzieciaki chodziły na wiele zajęć dodatkowych, w tym sportowych, rózne dyscypliny, ale je energia roznosiła. 😉 Z czasem eliminowały to, co je najmniej przekonywało, a pozostawały przy ty, co sprawiało mega frajdę. Dziś dwie dyscypliny jak pasje. 🙂

  8. Jaki z Jasia tenisista 🙂 Najważniejsze jest to, żeby zajęcia dodatkowe były dopasowane do dziecięcych potrzeb i by sprawiały im frajdę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *